Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • myr09
    Incepator
    • 25.mar.2012
    • 9

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Buna ziua. Am o locuinta p+1 suprafata utila 112mp izolatie expandat eps80 10 cm si 5cm vata interior la acoperis 20 cm vata minerala. Initial am vrut sa folosesc pt incalzire o centrala electrica trifazata, dar datorita costurilor de bransare m am razgandit. Varianta unei centrale pe lemne sau peleti iese din calcul, deci am ramas la o centrala pe gaze. Din pacate anul acesta nu ma pot racorda la gaze deoarece nu sunt in zona unde locuiesc. Pot folosi o centrala pe gaz in condesatie legata la butelii si ce marca si putere sa aleg centrala?

    Comentariu

    • godaro
      Membru
      • 10.mar.2014
      • 232

      Re: Alegere Centrala Termica

      S-ar putea sa afli pe pielea ta ca e mai scump gazul la butelii decat curentul electric. Exista perspective reale ca sa ajunga gazul la poarta ta intr-un orizont rezonabil de timp? Gandeste-te ca va trebui sa schimbi buteliile (aproape) zilnic - ceea ce inseamna o logistica destul de laborioasa.

      Din curiozitate: de ce iese din calcul varianta pe peleti ?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Mai sint informatii pe forum despre cum se leaga o CT la butelii ...trebuie o rampa , regulator ...exista kit special .
        Din pacate riscul sa distrugi centrala , este maxim , si din cite stiu o centrala care a mers pe butelii , nu poate fi pusa in functiune legal .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • myr09
          Incepator
          • 25.mar.2012
          • 9

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Varianta pe peleti iese din calcul din lipsa spatiului pt centrala si depozitare peleti/lemne. Sunt sanse mari ca anul viitor sa ajunga gazele in zona asa ca trebuie sa gasesc o varianta de incalzire pt aceasta iarna. As aprecia daca m ati ajuta cu un link unde s a discutat subiectul intrucat nu gasesc. Si am mai auzit varianta unui instant pe butelie legat la calorifere dar sa fie acela cu flacara de veghe. Multumesc

          Comentariu

          • bogdanfnf`
            Membru Marcant
            • 26.dec.2007
            • 630

            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            Daca sunt sanse asa de mari de a va racorda la geze anul viitor , nu investiti in nimic din ce ati enumerat pana acum ! Va fi o investitie de care nu va veti folosi pe viitor !

            Personal as opta , pentru o iarna , pentru calorifere electrice ! Este o investitie de care va veti putea folosi oricand pe viitor !

            Comentariu

            • myr09
              Incepator
              • 25.mar.2012
              • 9

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Radiatoarele oricum trebuiesc cumparate acum sau anul viitor( instalatia pt ele este deja montata) investitia ar fi in centrala care sper eu sa o folosesc si cand voi avea gaze. Varianta cu calorifere elwctrice... Pe langa costurile presupun mai mari decat la butelii nu ma ajuta cu problema apei calde menajere care as rezolva o cu un boiler electric. Multumesc dar nu mi se pare o solutie buna aceasta. Pe langa costurile pt calorifere boiler si costurile lunare la curent electric sunt enorme.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6866

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                Mai bine luati o centrala termica pe gaz , second hand , faceti adaptarile la butelie si dupa iarna o puteti revinde la aceeasi bani ( pe olx sunt centrale de la 300 lei in sus , o gramada ), cand aveti bransamentul de gaz la poarta cumparati o centrala noua de care doriti - eu asa as proceda .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • smeagle
                  Membru Marcant
                  • 15.ian.2013
                  • 550

                  Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  vei avea consum mare pe gpl
                  Ultima editare de smeagle; 02.iul.2015, 21:02.

                  Comentariu

                  • myr09
                    Incepator
                    • 25.mar.2012
                    • 9

                    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Exista diferente de consum intre gazul care alimenteaza masina si gazul din butelia cumparata de la distribuitori

                    Comentariu

                    • giscanu_74
                      Incepator
                      • 04.ian.2015
                      • 7

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Buna ziua,va rog sa ma ajutati in gasirea unei centrale electrice optima pentru a incalzi o suprafata de 200m2,avand montata incalzire in pardoseala,eu mam gandit sa montez o centrala electrica de 32-36kw si doua panouri solare cu boiler tank in tank nu stiu daca este suficient de rentabil si cat mar costa curentul pe o luna de iarna,mam gandit la aceasta varianta pentru ca racordarea la gas nu se poate executa si doresc sa ne mutam in septembrie trebui sa stept un an pana osa fiu racordat la gas,casa este foarte bine izolata cu poliestiren de 10 grafita si tamplarie rehau tripan consider ca este bine izolata VA MULTUMESC MULT PENTRU RABDARE ACORDATA ACESTUI MESAJ dar nu mai am somn pana nu rezolv si aceastaproblema.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6866

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        Daca va racordati intr un an a gaze , faceti o mare greseala cumparand o centrala electrica = parerea mea . Primul an va incalziti electric cu convectoare electrice( costa putin si sunt f fiabile ) iar apa calda o faceti cu un boiler electric ( oricum va trebuie si in cazul in care optati pt centrala electrica ) .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • pam
                          Incepator
                          • 28.ian.2009
                          • 1

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          As dori sa achizitionez o centrala termica in condensatie pentru a incalzi o casa cu o suprafata de cca. 180 mp cu peretii izolati cu 10 cm polistiren , 20 cm vata minerala pe tavan si ferestre termopan cu geam tripan. Am ales doua modele de centrala dar nu ma pot sa ma hotărăsc asupra uneia din ele. centralele sunt astea :BUDERUS Logamax Plus GB 072 K - 24KW 30KW acm MODEL NOU iar cealalta este VIESSMANN Vitodens 050-W 24 kw. Care din ele ar trebui sa o aleg. Astept sugestii si sfaturi de la dumneavoastra. Va multumesc.

                          Comentariu

                          • Cipri1
                            Membru
                            • 14.aug.2012
                            • 264

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            La o casa P+E+M cu o amprenta la sol de 100 mp ce fel de centrala termica imi recomandati ? Noi ne-am gandit pe lemne , iar caloriferele sa fie din aluminiu .

                            La parter : living , dormitor , baie , bucatarie
                            La etaj : 3 dormitoare , baie
                            Mansarda nu este amenajata si nici nu o sa fie curand .

                            Daca se poate si o schema .

                            Multumesc .

                            Nu in ultimul rand va rog sa-mi recomandati de unde pot sa gasesc un pret mai bun !!!
                            Ultima editare de Cipri1; 30.iul.2015, 20:54.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6866

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              De ce calorifere de aluminiu ?
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • Cipri1
                                Membru
                                • 14.aug.2012
                                • 264

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Am gresit , calorifere din otel . Rectific !

                                Instalatorul mi-a calculat ca o centrala de 35 kw ar face fata cu brio . Ce spuneti ? M-ar interesa Viadrus la 40/45 kw . Am auzit mai multe referinte bune despre aceasta marca .

                                Viadrus 40/45 kw e in circuit inchis , nu ?

                                Comentariu

                                Procesare...