Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1192

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Postat în original de Cipri1
    Viadrus 40/45 kw e in circuit inchis , nu ?
    Da, este in circuit inchis, si intr-adevar, este o centrala foarte buna, eu am avut la casa o asemnenea centrala si am fost foarte multumit, intre timp am vandut casa din motive financiare, dar centrala face toti banii, mai ales cu un sistem de automatizare al pompelor, face fata fara probleme. Singura problema este ca ar fi de preferat sa aveti o anexa la casa, under sa montati centrala, eu am avut-o in casa si se mai facea mizerie de la transportul lemnelor, daca cosul e bine facut si destul de inalt, iar centrala este bine montata, credeti-ma ca veti fi mult decat multumiti.

    Comentariu

    • Cipri1
      Membru
      • 14.aug.2012
      • 264

      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Am inteles . Multumesc.

      Comentariu

      • bugnar_vio
        Incepator
        • 08.feb.2014
        • 59

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        buna seara.fiti amabili am achizitionat si eu recent o casa de 100 mp utili,de caramida,izolata exterior ,cu geamuri termopan..,casa este doar pe un nivel
        acum trebuie sa fac incalzirea ca are sobe+boiler \
        as vrea o CT si m-am gandit la un Viessmann vitodens de 33kw cu opt iunea calorifere de fonta.
        credeti ca ar fi ok sau ar trebui sa ma gandesc la alte variante.
        am deja 39 elementi de fonta pentru cele 2 camere mari,noi achizitionati de la cineva.Centrala prin condensatie merita diferenta luan in calcul caloriferele de fonta ?am tot citi aici dar parerile sunt impartite la CT plus calorifere de fonta....

        Comentariu

        • Cipri1
          Membru
          • 14.aug.2012
          • 264

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Viadrus D fata de Viadrus C merge are un randament mai slab pe carbune ?

          Comentariu

          • OrAndrei
            Incepator
            • 10.aug.2015
            • 28

            Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            In primul rand pentru 180 mp eu as merge pe o centrala de peste 30 KW. Legat de cele doua modele intre care oscilanti, va pot spune din experienta mea de peste 15 ani de cand montez centrale ca Viessmann are schimbatorul de caldura din inox si nu se prea se defecteaza. La Buderus nu ma prea pricep dar stiam ca aveau schimbatorul de caldura dintr-un aliaj cu aluminiu, ceea ce n-ar fi prea ok.

            Postat în original de pam
            As dori sa achizitionez o centrala termica in condensatie pentru a incalzi o casa cu o suprafata de cca. 180 mp cu peretii izolati cu 10 cm polistiren , 20 cm vata minerala pe tavan si ferestre termopan cu geam tripan. Am ales doua modele de centrala dar nu ma pot sa ma hotărăsc asupra uneia din ele. centralele sunt astea :BUDERUS Logamax Plus GB 072 K - 24KW 30KW acm MODEL NOU iar cealalta este VIESSMANN Vitodens 050-W 24 kw. Care din ele ar trebui sa o aleg. Astept sugestii si sfaturi de la dumneavoastra. Va multumesc.
            In primul rand pentru 180 mp eu as merge pe o centrala de peste 30 KW. Legat de cele doua modele intre care oscilanti, va pot spune din experienta mea de peste 15 ani de cand montez centrale ca Viessmann are schimbatorul de caldura din inox si nu se prea se defecteaza. La Buderus nu ma prea pricep dar stiam ca aveau schimbatorul de caldura dintr-un aliaj cu aluminiu, ceea ce n-ar fi prea ok.

            Comentariu

            • zeppelyn20
              Incepator
              • 27.feb.2015
              • 63

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Detin o locuinta p+m cu suprafata totala de 130 mp, si cu inaltimea de 2.55 m, cu zid din caramida brikston de 30 cm si izolata cu austrotherm 10. eps 80. La interior am optat pentru calorifere ferolli din aluminiu protheo 700 si sitem de incalzire cu distribuitoare si teava rautitan de la rehau.
              Doresc sa ma sfatuiti si sa imi împărtășiți experienta voastra pentru alegerea corecta a puterii centralei (28 / 31-32) dar si a a marcii acesteia. Eu oscilez intre alegerea uneia din marcile: Saunier Duval, Veissmann sau Vaillant. ( ma intereseaza raport calitate pret).

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                Protherm Lynx ( grup Vaillant ) 24 sau 28 kw - suficient la suprafata data ( schimbator de caldura in placi ) . Pret si garantie imbatabile .
                Ultima editare de coby; 12.aug.2015, 18:19.
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • zeppelyn20
                  Incepator
                  • 27.feb.2015
                  • 63

                  Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  Centrala termica saunier duval thema f30 30 kw are 6 ani garantie si un pret mai mic pe cand vaillant 28 kw are doar 2 ani garanție si e putin mai scumpa.
                  Saunier duval face parte si el din grupul Vaillant.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Eu v-am spus ce am eu si sunt f f f multumit ( pretul de achizitie la Lynx 28 kw este de 2200 lei , garantie 3 ani ) , un aspect important este si service-ul .
                    Dvs alegeti ce doriti .
                    Totusi la 130 mp nu vad motivul unei centrale de 28 kw + , una de 24 kw este suficienta .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • avali
                      Membru
                      • 05.apr.2012
                      • 151

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Am si eu rugamintea in a ma ajuta ce fel de centrala termica sa aleg pentru o casa situata in timisoara de 100 mp si 255 mc si anume : o centrala pe lemne viadrus 25kw sau centrala pe gaz din gama ariston clas evo 24 kw sau premium clas evo 24 kw( in condensare). Casa are tamplarie pvc dar inca nu este izolata (va urma sa fie izolata la anul), este bransata la gaz, m-ar interesa cum as iesi mai ieftin cu incalzirea pe timp de iarna, cu lemne sau pe gaz ? Va multumesc anticipat.

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1192

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        Postat în original de avali
                        Am si eu rugamintea in a ma ajuta ce fel de centrala termica sa aleg pentru o casa situata in timisoara de 100 mp si 255 mc si anume : o centrala pe lemne viadrus 25kw sau centrala pe gaz din gama ariston clas evo 24 kw sau premium clas evo 24 kw( in condensare). Casa are tamplarie pvc dar inca nu este izolata (va urma sa fie izolata la anul), este bransata la gaz, m-ar interesa cum as iesi mai ieftin cu incalzirea pe timp de iarna, cu lemne sau pe gaz ? Va multumesc anticipat.
                        Salut,
                        Clar pe lemne veti iesi mai ieftin pe lemne, dar intervine acel disconfort, asa-numitul fochist, cum am fost si eu, dar ziua puteti folosi pe timp de zi centrala pe lemne si nopatea cea pe gaz...

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          Postat în original de gmtiby
                          Salut,
                          Clar pe lemne veti iesi mai ieftin pe lemne, dar intervine acel disconfort, asa-numitul fochist, cum am fost si eu, dar ziua puteti folosi pe timp de zi centrala pe lemne si nopatea cea pe gaz...
                          Cu alte cuvinte , sugerati si centrala pe lemne si pe gaz ? Si care e " afacerea " ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • avali
                            Membru
                            • 05.apr.2012
                            • 151

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            deci pana la urma sa inteleg ca varianta cea mai ieftina ar fi incalzirea pe lemne? Rugamintea mea pentru colegii de forum care au avut incalzire pe gaz dar si pe lemne, m-ar interesa diferenta dintre cele doua ca si pret, cat ar fi pe lemne si cat ar fi pe gaz pe luna sau pe iarna

                            Comentariu

                            • rex
                              Membru
                              • 21.apr.2015
                              • 220

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              Eu nu mi-as monta centrala pe lemn decat in cazul in care cineva mi-ar da lemnele gratis si ar veni sa le si bage in centrala !

                              Comentariu

                              • ela
                                Incepator
                                • 17.dec.2006
                                • 48

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Ce tip de centrala prin condensatie (cati kW?, ce marca?) e recomandata pt o casa de 200 mp supr. locuita, care e izolata cu polistiren 10 cm, inaltimea camerelor e de 2,60, sub acoperis izolatie de vata minerala de 10 cm...?
                                O zi buna!

                                Comentariu

                                Procesare...