Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    Postat în original de tolnacs danut
    buna ziua
    mi-am construit o casa P+1+M cu suprafata de 250 m2. Casa este izolata la exterior cu polistiren de 50 iar interiorul cu vata minerala de 100 la parter si mansarda si la etaj cu vata de 50. Casa este prevazuta cu doua bai si este bransata la reteua de gaze. Acum ma intereseaza o centrala pt apa calda si incalzire si nu stiu la ce putere sa cumpar o centrala plus ca sunt dispus sa cumpar una mai performanta (pretul nu conteaza). Ce as putea cumpara?
    una de 32 kw,maxim 35 este arhisuficienta,problema e ca majoritatea isi fac treaba,asa cum spune marius,dar conteaza si ce retea service ai in zona, conteaza si cit de repede vin cu o piesa de schimb la nevoie,etc.

    Comentariu

    • sandra
      Incepator
      • 02.sep.2009
      • 2

      Ajutor in alegerea centralei

      Bine v-am gasit!
      Pentru ca sunteti atat de draguti si saritori, incerc si eu sa obtin cateva sugestii de la dumneavoastra, utile pentru alegerea unei CT.
      Trebuie sa decid ce centrala cumpar pentru o casa izolata termic cu polisiren de 10 cm, doresc incalzire doar la parter, spatiu inchis fata de mansarda (care nu e gata finisata), spatiul la parter de max.120 mp, prevazut incalzire prin pardoseala, geamuri termopan, plafon izolat cu polistiren de 3 cm, 2 camere, living, baie, bucatarie.
      Centrala termica trebuie sa faca fata la incalzire si apa calda menajera. As vrea sa fie o CT pe gaz cu tiraj fortat. Am doua optiuni si vreau sa va cer parerea intre Vaillant si Immergas. Ambele cica ar face fata si cu 24 kw. Cu cat am citit mai mult pe forumuri, cu atat m-am pierdut in amanunte si decizia este mai grea. De aceea astept si de la d-voastra cateva sugestii.
      Va multumesc.
      Sandra

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        Re: Ajutor in alegerea centralei

        Postat în original de sandra
        Bine v-am gasit!
        Pentru ca sunteti atat de draguti si saritori, incerc si eu sa obtin cateva sugestii de la dumneavoastra, utile pentru alegerea unei CT.
        Trebuie sa decid ce centrala cumpar pentru o casa izolata termic cu polisiren de 10 cm, doresc incalzire doar la parter, spatiu inchis fata de mansarda (care nu e gata finisata), spatiul la parter de max.120 mp, prevazut incalzire prin pardoseala, geamuri termopan, plafon izolat cu polistiren de 3 cm, 2 camere, living, baie, bucatarie.
        Centrala termica trebuie sa faca fata la incalzire si apa calda menajera. As vrea sa fie o CT pe gaz cu tiraj fortat. Am doua optiuni si vreau sa va cer parerea intre Vaillant si Immergas. Ambele cica ar face fata si cu 24 kw. Cu cat am citit mai mult pe forumuri, cu atat m-am pierdut in amanunte si decizia este mai grea. De aceea astept si de la d-voastra cateva sugestii.
        Va multumesc.
        Vaillantul ramane Vaillant, componente de cea mai buna calitate,functii suplimentare privind reglajele,etc.
        nici Immergas nu-s centrale rele,dar Vaillant sint peste....cindva erau mai convenabile Immergas,datorita pieselor de schimb mai ieftine....intre timp s-au smecherit,au vazut ca se cumpara si au marit consistent pretul lor(al pieselor)

        Comentariu

        • sandra
          Incepator
          • 02.sep.2009
          • 2

          revin

          Multumesc pentru raspuns. Intre CT Vaillant tuboTEC pro Vuw de 28 kw (cu un singur schimbator de caldura imbunatatit) si Immergas EOLO Mini kw (tot 28 kw), dar cu doua schimbatoare de caldura, sa aleg tot Vaillantul, nu? Desi lumea imi spune sa fiu atenta sa aleg CT cu doua schimbatoare de caldura... Desi Vaillantul are doar unul, sa aleg aceasta marca, nu?
          Multumesc mult petru atentie si sugestii.
          Sandra

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            Re: revin

            Postat în original de sandra
            Multumesc pentru raspuns. Intre CT Vaillant tuboTEC pro Vuw de 28 kw (cu un singur schimbator de caldura imbunatatit) si Immergas EOLO Mini kw (tot 28 kw), dar cu doua schimbatoare de caldura, sa aleg tot Vaillantul, nu? Desi lumea imi spune sa fiu atenta sa aleg CT cu doua schimbatoare de caldura... Desi Vaillantul are doar unul, sa aleg aceasta marca, nu?
            Multumesc mult petru atentie si sugestii.
            Sandra
            Vaillant nu fabrica centrale cu un singur schimbator,ci doar cu doua,iar Turbotec Pro exista in variante de 20,resp. 24 kw...cel de 28 kw este Turbotec Plus.

            Comentariu

            • sh3rkhan
              Incepator
              • 23.apr.2009
              • 3

              160 mp

              Parter plus etaj, 80 mp fiecare la 2,5m inaltime. M-am gandit la un cazan cu gazeificare de 35 kw. La parter vreau sa fac incalzirea prin pardoseala iar la etaj cu radiatoare. Ar fi buna alegerea? Va multumesc.

              Comentariu

              • denise 71
                Incepator
                • 29.dec.2008
                • 97

                Buna dimineata. Dilema...aceeasi...ce putere sa aiba centrala? Am 10 calorifere (22/600) , puterea lor totala 18 kw, suprafata utila a casei ~ 130mp. Izolatia este doar pe exterior, cu polistiren expandat de 10 cm, pereti de caramida porotherm de 25.Structura este p+1+pod, gol peste living, podul izolat cu 20 cm vata bazltica si minerala.Multumesc.

                Comentariu

                • marius_lmd
                  Membru Marcant
                  • 19.mar.2009
                  • 440

                  24 kW sunt suficienti, daca este si pentru apa calda menajera instant, atunci recomandare 28kW, pentru debit suficient [ppe apa calda
                  o parere in plus nu strica niciodata,

                  Comentariu

                  • sh3rkhan
                    Incepator
                    • 23.apr.2009
                    • 3

                    pentru cine a fost raspunsul?

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      centrala termica

                      Postat în original de denise 71
                      Buna dimineata. Dilema...aceeasi...ce putere sa aiba centrala? Am 10 calorifere (22/600) , puterea lor totala 18 kw, suprafata utila a casei ~ 130mp. Izolatia este doar pe exterior, cu polistiren expandat de 10 cm, pereti de caramida porotherm de 25.Structura este p+1+pod, gol peste living, podul izolat cu 20 cm vata bazltica si minerala.Multumesc.
                      Una de 24 kw e suficienta. Eu unul as lua Vaillant Turbotec Plus, deoarece are functie de preincalzire apa calda - o centrala completa din punctul meu de vedere (adica raspunde la toate exigentele)

                      Comentariu

                      • marius_lmd
                        Membru Marcant
                        • 19.mar.2009
                        • 440

                        Postat în original de denise 71
                        Buna dimineata. Dilema...aceeasi...ce putere sa aiba centrala? Am 10 calorifere (22/600) , puterea lor totala 18 kw, suprafata utila a casei ~ 130mp. Izolatia este doar pe exterior, cu polistiren expandat de 10 cm, pereti de caramida porotherm de 25.Structura este p+1+pod, gol peste living, podul izolat cu 20 cm vata bazltica si minerala.Multumesc.
                        scuze, pentru acestasta intrebare era raspunsul
                        Re: 160 mp

                        Postat în original de sh3rkhan
                        Parter plus etaj, 80 mp fiecare la 2,5m inaltime. M-am gandit la un cazan cu gazeificare de 35 kw. La parter vreau sa fac incalzirea prin pardoseala iar la etaj cu radiatoare. Ar fi buna alegerea? Va multumesc.
                        este foarte buna alegerea, chiar si de 40 kW pentru o autonomie mai mare (camerea de ardere mai mare, lemne mai multe odata)...
                        o parere in plus nu strica niciodata,

                        Comentariu

                        • sh3rkhan
                          Incepator
                          • 23.apr.2009
                          • 3

                          Multumesc mult. O parere in plus nu strica, cum ziceai.

                          Comentariu

                          • denise 71
                            Incepator
                            • 29.dec.2008
                            • 97

                            Multumesc pentru raspunsuri, eu ma gandeam la una de cel putin 30 kw....care ar fi problema daca are putere mai mare? ( logic, exceptand pretul ei si costurile pentru gaz si electricitate...)

                            Comentariu

                            • marius_lmd
                              Membru Marcant
                              • 19.mar.2009
                              • 440

                              pai ajungi la recomandarea mea (28kW), desigur poate fi si de 35-37kW, pt aport si mai mare de apa calda; pe partea de termice nu te favorizeaza cu nimik, doar cost mai mare de achizitie...
                              spor la treaba :P

                              sau poti merge pe una cu boiler incorporat de 60 si putere de 24 kW, care da un spor de confort, fara variatii de temperatura pe apa calda
                              o parere in plus nu strica niciodata,

                              Comentariu

                              • Ranettius
                                Membru Marcant
                                • 18.oct.2005
                                • 592

                                Am si eu o problema. M-am horarat pana la urma asupra a 2 centrale: Ariston GENUS 35 FF 31,1 kW versus Viessmann Vitopend100, 30kW.

                                Centrala va deservi 2 etaje, volum maxim 475-500 m3 (suprafata 90m2 cu h=3m plus 80m2 cu h=2,5m).

                                Ambele am inteles ca merg, sunt sensibil egale la pret/caracteristici. Ariston e generatie mai noua. Ambele am inteles ca asigura un debit rezonabil de acm, fara pierderi, in ideea functionarii unui singur consumator (ex dus). Nu doresc consumatori multipli, daca unul singur merge bine ma multumeste.

                                Diferente ar fi:
                                + Ariston la randament max (94,7% vs. 90%)
                                + Ariston la randament la 30% putere (91,1% vs. 89,6%)
                                + Ariston la debit apa calda Δt 30°C l/min (16l vs. 14,3l)
                                +Viessmann la presiune max in circuit apa calda (10 bar vs. 6 bar)
                                + Viessmann la vas expansiune (10l vs. 8l)
                                + Ariston se pare la programare, desi am inteles ca un chronotermostat face treaba asta.

                                Avand in vedere si traditia celor 2 marci si experientele dvs, ce ati recomanda? Trebuie sa ma duc sa le iau saptamana asta. Multumesc anticipat.

                                Comentariu

                                Procesare...