Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Neluc
    Membru
    • 14.sep.2009
    • 216

    Recomand cu ,,caldura,,Immergas Zeus 27 superior 32 kw cu boiler intern 60 litri si cu functie de gaudio magnum(apa calda rapida pentru mai multi consumatori simultani )
    citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

    Comentariu

    • AdY_TeQ
      Incepator
      • 06.oct.2009
      • 2

      O intrebare scurta: Boilerul separat se poate monta la orice tip de centrala? Mai exact la o Ariston GENUS 35 FF, daca pot sa-i montez un boiler separat ulterior.

      Comentariu

      • marius_lmd
        Membru Marcant
        • 19.mar.2009
        • 440

        bineinteles ca se paote, numai ca senzorul trebuie luat de la aceeasi firma cu centrala pt a-l putea citi, o alta problema este marimea tecii unde intra senzorul sa nu fie prea mica si sa nu incapa senzorul in ea...
        o parere in plus nu strica niciodata,

        Comentariu

        • mircea2009
          Incepator
          • 13.dec.2009
          • 9

          Alegere Centrala Termica

          A fost instalata centrala termica un Vaillant, nu am luat si cronotermostat Vaillant din cauza pretului mare, au instalat un termostat Colibri 10 si nu sunt multumit de loc de el. Ce cronotermostat compatibil mai ieftin dar nu ca cel actual pot instala si sa functioneze , nu am pretentii la setari extra, dar sa functioneze bine cu aceasta centrala.

          Comentariu

          • Thorp
            Incepator
            • 17.oct.2009
            • 84

            Salut !

            Am nevoie de o informatie de la cei cu experienta in domeniu. Am sa simplific intrebarea pentru a fi cat mai clar:


            Sa presupunem ca puterea necesara de incalzire pentru o casa este de 24 kW. Daca suma puterii instalate a fiecarui radiator este de 35 kW (sa zicem ca intr-o camera, in loc de un radiator de 3 kW pun unul de 5 kW, etc) trebuie sa instalez o centrala de 35 kW ? Ma refer strict la incalzire.

            Multumesc !

            P.S. : Vreau sa folosesc ventiloconvectoare care, fiind dimensionate corect pentru racire, devin supradimensionate pentru incalzire.

            Comentariu

            • LIVIU_112
              Incepator
              • 05.ian.2010
              • 21

              ce parere aveti de centrala ferolli gfn 8? si daca cineva stie cam care ar fii autonomia acestei centrale la 0 temp de 22 C ptr o suprafata de 170 mp??
              cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

              Comentariu

              • vareg07
                Incepator
                • 23.iul.2007
                • 38

                Buna seara,

                O intrebare legata de puterea centralei raportata la puterea termica a caloriferelor: puterea totala a caloriferelor din casa este de 33,5 kw. O centrala in condensatie cu puterea de 30 kw face fata sau trebuie obligatoriu o centrala de putere superioara celei a caloriferelor?

                Comentariu

                • moscra1
                  Membru
                  • 25.sep.2007
                  • 138

                  Ce parere aveti de centralele pe peleti?
                  Are cineva ?
                  De exemplu: ferroli gfn 23 kw pe peleti.
                  Ferroli Cazan GFN 23 kW pe peleti GFN7SunP7 ~ 8300 RON

                  Pachetul contine:

                  * Cazan din fonta pentru lemne sau carbune Ferroli GFN
                  * Arzator peleti SUN P7
                  * Kit transformare pentru functionare pe peleti
                  * Buncar peleti 140 kg

                  GFN sunt cazane din fonta pentru functionare cu combustibili solizi (carbune sau lemn) sau cu C.L. tip M (cu kit optional). Corpul cazanului este constituit din elemente asamblate cu niple, profilul elementelor proiectat special si repartitia optima a aripioarelor permitand obtinerea unei eficiente termice inalte, randamente ridicate si economii considerabile de energie.

                  Camera de ardere a fost studiata special pentru a primi bucati de lemn cu gabarit mare; incarcarea se efectueaza prin usa superioara de dimensiuni mari. Camera de ardere este complet imersata, ceea ce asigura o lunga durata de viata si randament ridicat.

                  GFNsunt dotate cu un dispozitiv de siguranta cu serpentina impotriva supraincalzirii.

                  SUN P7 este un arzator de peleti, a carui capacitate ridicata si design original il recomanda pentru marea majoritate a centralelor termice pe combustibil solid prezente pe piata.

                  Atentia la detalii din timpul proiectarii si in productia industriala a permis crearea unui aparat bine echilibrat, cu randament ridicat, nivel scazut de emisii de CO si noxe si o ardere extrem de silentioasa.

                  Functionarea arzatorului, odata instalat si reglat in mod corespunzator, este complet automata si nu necesita nicio comanda din partea utilizatorului. În cazul absentei combustibilului sau a unor defectiuni, arzatorul se opreste si se blocheaza. Se recomanda alimentarea cu combustibil inainte de epuizarea totala pentru a evita functionarea defectuoasa a arzatorului.

                  * putere termica intre 13,7 si 34,1 kW
                  * capacitate rezervor 195 litri
                  * continut rezervor 140 kg

                  Comentariu

                  • marius_lmd
                    Membru Marcant
                    • 19.mar.2009
                    • 440

                    Postat în original de vareg07
                    Buna seara,

                    O intrebare legata de puterea centralei raportata la puterea termica a caloriferelor: puterea totala a caloriferelor din casa este de 33,5 kw. O centrala in condensatie cu puterea de 30 kw face fata sau trebuie obligatoriu o centrala de putere superioara celei a caloriferelor?
                    depinde la ce temp pe tur au fost calculate radiatoarele
                    dar cel mai bine stiu cei care fac instalatia.....
                    o parere in plus nu strica niciodata,

                    Comentariu

                    • Bamboom
                      Incepator
                      • 27.dec.2009
                      • 5

                      Buna seara,

                      As dori si eu un sfat in legatura cu alegerea puterii pentru o centrala termica pe gaz. Am o casa in suprafata utila de 90 mp, inaltimea camerelor fiind de 2.35 m. Din pacate nu este izolata in nici un fel, fara polistiren pe pereti si fara vata minerala in pod...intentionez sa izolez anul asta podul si o parte din pereti. Din calculele mele, utilizand un program facut in Excel de pe net care pare destul de bine fundamentat (formule de calcul, indici, etc.), care ia in calcul necesarul de caldura, as avea nevoie de aproximativ 24 KW. Mie mi se pare putin, ma gandeam la una de 28 KW, in speta un Ariston Genus 28 FF. Cred ca ar fi suficient, poate la limita in situatia actuala, insa in mod sigur suficient dupa ce voi reusi sa imi izolez casa.

                      Prin urmare calculele mele sunt corecte sau ar trebui sa ma oriente3z catre o centrala cu o putere mai mare?

                      Multumesc!

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        Postat în original de Bamboom
                        Buna seara,

                        As dori si eu un sfat in legatura cu alegerea puterii pentru o centrala termica pe gaz. Am o casa in suprafata utila de 90 mp, inaltimea camerelor fiind de 2.35 m. Din pacate nu este izolata in nici un fel, fara polistiren pe pereti si fara vata minerala in pod...intentionez sa izolez anul asta podul si o parte din pereti. Din calculele mele, utilizand un program facut in Excel de pe net care pare destul de bine fundamentat (formule de calcul, indici, etc.), care ia in calcul necesarul de caldura, as avea nevoie de aproximativ 24 KW. Mie mi se pare putin, ma gandeam la una de 28 KW, in speta un Ariston Genus 28 FF. Cred ca ar fi suficient, poate la limita in situatia actuala, insa in mod sigur suficient dupa ce voi reusi sa imi izolez casa.

                        Prin urmare calculele mele sunt corecte sau ar trebui sa ma oriente3z catre o centrala cu o putere mai mare?

                        Multumesc!
                        o cas bine izolata de 90 mp ar avea nevoie de 10-12 kw,cu aproximatie(depinde de mai multi factori necesarul exact) si una de 24 kw este arhisuficienta.Genus este o centrala cu un meniu destul de complicat chiar si pentru servicemani(ptr. unii).daca vrei neaparat Ariston mai bine Clas ptr. ca e mai simpla electronica....in rest totul e identic.

                        Comentariu

                        • ics
                          Membru Marcant
                          • 16.sep.2009
                          • 624

                          Postat în original de Bamboom
                          Buna seara,

                          As dori si eu un sfat in legatura cu alegerea puterii pentru o centrala termica pe gaz. Am o casa in suprafata utila de 90 mp, inaltimea camerelor fiind de 2.35 m. Din pacate nu este izolata in nici un fel, fara polistiren pe pereti si fara vata minerala in pod...intentionez sa izolez anul asta podul si o parte din pereti. Din calculele mele, utilizand un program facut in Excel de pe net care pare destul de bine fundamentat (formule de calcul, indici, etc.), care ia in calcul necesarul de caldura, as avea nevoie de aproximativ 24 KW. Mie mi se pare putin, ma gandeam la una de 28 KW, in speta un Ariston Genus 28 FF. Cred ca ar fi suficient, poate la limita in situatia actuala, insa in mod sigur suficient dupa ce voi reusi sa imi izolez casa.

                          Prin urmare calculele mele sunt corecte sau ar trebui sa ma oriente3z catre o centrala cu o putere mai mare?

                          Multumesc!
                          care e programu ala? excelul...
                          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                          Comentariu

                          • marius_lmd
                            Membru Marcant
                            • 19.mar.2009
                            • 440

                            e suficient una de 24 kW pt incalzire, dar daca o folosesti cu apa calda instant poti merge si pe 28 kW (recomandat)
                            o parere in plus nu strica niciodata,

                            Comentariu

                            • octavian1910
                              Incepator
                              • 09.oct.2008
                              • 17

                              Buna!
                              Am nevoie de niste sfaturi....
                              Ma tot uit de ceva vreme si incerc sa ma decid asupra modului de incalzire a unei case in care sper sa ma mut anul acesta.
                              Banii sunt importanti pt ca sunt foarte limitati, variantele mele sunt :
                              - cazan Vitoligno 30kw la care am primit un pret de ~7900ron la care sa adaug un puffer de 1000l de la Solarbayer ~3000ron
                              aceasta este solutia care mi ar place mie, e cam piperata dar nu imposibila
                              - cazan Ferolli ~30 kw +arzatorul acela pe peleti pe care il au ei mai ieftin Sun p7 parca ii spune , aici am un pret de ~
                              7300ron
                              - sa incerc sa gasesc un alt cazan pe peleti in jurul sumei de 10.000ron , parca era ceva din gama OPOP dar sunt destul de
                              scumpe pt mine

                              Ma ajutati, va rog, cu niste sfaturi si argumente pro si contra ....

                              Multumesc

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                Cea mai buna solutie ar fi cazanul Vitoligno, dar totul depinde de bugetul dumneavoastra.

                                Comentariu

                                Procesare...