Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • octavian1910
    Incepator
    • 09.oct.2008
    • 17

    Postat în original de Consultant climatizare
    Cea mai buna solutie ar fi cazanul Vitoligno, dar totul depinde de bugetul dumneavoastra.
    Bugetul este limitat destul de rau dar vreau o solutie fiabila si pe termen lung dar vreau si un nivel de comfort rezonabil....costuri decente

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      Postat în original de octavian1910
      Postat în original de Consultant climatizare
      Cea mai buna solutie ar fi cazanul Vitoligno, dar totul depinde de bugetul dumneavoastra.
      Bugetul este limitat destul de rau dar vreau o solutie fiabila si pe termen lung dar vreau si un nivel de comfort rezonabil....costuri decente
      Vigas sint niste cazane nemaipomenite,Atmos deasemeni sint centrale f. bune si mai jos ca pret decit Viessmann.

      Comentariu

      • marius_lmd
        Membru Marcant
        • 19.mar.2009
        • 440

        un atmos DC30RS (32 kW) cu gazificare pe lemn si brichete lemn este la 8.000 lei
        o parere in plus nu strica niciodata,

        Comentariu

        • octavian1910
          Incepator
          • 09.oct.2008
          • 17

          Postat în original de marius_lmd
          un atmos DC30RS (32 kW) cu gazificare pe lemn si brichete lemn este la 8.000 lei
          Pai si Vitoligno e tot la ~8.000 ron, e de generatie noua, rezervorul de lemne este foarte mare iar faptul k e si pe brichete de lemn nu stiu cat ma incanta pt k eu sunt in MM iar lemnul este relativ accesibil, nu neaparat ieftin dar usor de procurat....

          Comentariu

          • marius_lmd
            Membru Marcant
            • 19.mar.2009
            • 440

            pai atunci doar lemne este mai ieftin
            - 25 kW - 6600 lei
            - 35 kW - 7.700 lei
            o parere in plus nu strica niciodata,

            Comentariu

            • Bamboom
              Incepator
              • 27.dec.2009
              • 5

              o cas bine izolata de 90 mp ar avea nevoie de 10-12 kw,cu aproximatie(depinde de mai multi factori necesarul exact) si una de 24 kw este arhisuficienta.Genus este o centrala cu un meniu destul de complicat chiar si pentru servicemani(ptr. unii).daca vrei neaparat Ariston mai bine Clas ptr. ca e mai simpla electronica....in rest totul e identic.
              In primul rand multumesc pentru raspuns!

              Dar, in eventualitatea in care nu reusesc sa imi izolez casa, 28 kw ar fi suficienti?

              Ce alt producator mi ai recomanda, nu tin neaparat sa fie Ariston. Doar sa fie una fiabila si cu un randament foarte bun.

              Multumesc!

              Comentariu

              • marius_lmd
                Membru Marcant
                • 19.mar.2009
                • 440

                pentru 90 mp construiti, oricat de neizolata ar fi casa, pentru incalzire sunt mai mult decat suficient 24 kW, iar clas este o alegere buna
                o parere in plus nu strica niciodata,

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  Postat în original de Bamboom
                  o cas bine izolata de 90 mp ar avea nevoie de 10-12 kw,cu aproximatie(depinde de mai multi factori necesarul exact) si una de 24 kw este arhisuficienta.Genus este o centrala cu un meniu destul de complicat chiar si pentru servicemani(ptr. unii).daca vrei neaparat Ariston mai bine Clas ptr. ca e mai simpla electronica....in rest totul e identic.
                  In primul rand multumesc pentru raspuns!

                  Dar, in eventualitatea in care nu reusesc sa imi izolez casa, 28 kw ar fi suficienti?

                  Ce alt producator mi ai recomanda, nu tin neaparat sa fie Ariston. Doar sa fie una fiabila si cu un randament foarte bun.

                  Multumesc!
                  Vaillant Turbotec Pro mi se pare cea mai buna alegere(parere personala)

                  Comentariu

                  • octavian1910
                    Incepator
                    • 09.oct.2008
                    • 17

                    Postat în original de marius_lmd
                    pai atunci doar lemne este mai ieftin
                    - 25 kW - 6600 lei
                    - 35 kW - 7.700 lei
                    Ca si cost in timp e mai ieftin lemn pt mine, varianta cu bricheti pe care sa i pun in locul lemnelor nu ma intereseaza, ci doar cea cu peleti care mi ar da autonomie si costuri de bunsimt cu incalzirea dar si mai multa comoditate. Ideea e ca solutia pe lemne de la Wisman mi se pare din gama mediu, iar cea pe peleti pe care mi o permit eu este cea mai low sau mai binezis cea mai ieftina pe care am gasit dar pe care mi o pot permite.....
                    De asta mie mi se pare alegerea dificila...pt mine....pt cadaca mi as permite o centrala pe peleti performanta n as sta pe ganduri, iar despre aceasta de la Ferroli nu stiu tare multe.....

                    Comentariu

                    • mady8nicole
                      Incepator
                      • 04.feb.2009
                      • 31

                      Centrala pe lemne

                      Ce parere aveti despre centrala pe lemne Demrad Solitech? Avantaje si dezavantaje?
                      Multumesc!

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        Impresia generala despre cazanele Demrad Solitech este una buna dar atentie ca montajul cazanului sa se faca corect.

                        Comentariu

                        • Bamboom
                          Incepator
                          • 27.dec.2009
                          • 5

                          Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

                          As mai avea totusi o intrebare, un volum al instalatiei de 150 de l (tevi + calorifere) ar fi ok pentru o centrala de 28 KW? Ma gandesc sa dau curs sfatului primit din partea crinaelena, si anume Vaillant, am vazut ca sunt cotate f bine.
                          Ideea e ca nu as vrea sa renunt la caloriferele de fonta, din cate am inteles sunt "the best choice" in privinta radiatoarelor. Stiu ca un volum mai mare al apei duce la o incalzire cu intarziere si la un delay intre termostat si centrala ce poate genera efectul de overheating, insa se poate contracara printr-o setare corespunzatoare a termostatului. Mai intereseaza sa duca pompa, sa nu o oboseasca inutil.

                          Din nou va rog sa ma corectati daca gresesc, orice sfat ma ajuta!

                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            Postat în original de Bamboom
                            Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

                            As mai avea totusi o intrebare, un volum al instalatiei de 150 de l (tevi + calorifere) ar fi ok pentru o centrala de 28 KW? Ma gandesc sa dau curs sfatului primit din partea crinaelena, si anume Vaillant, am vazut ca sunt cotate f bine.
                            Ideea e ca nu as vrea sa renunt la caloriferele de fonta, din cate am inteles sunt "the best choice" in privinta radiatoarelor. Stiu ca un volum mai mare al apei duce la o incalzire cu intarziere si la un delay intre termostat si centrala ce poate genera efectul de overheating, insa se poate contracara printr-o setare corespunzatoare a termostatului. Mai intereseaza sa duca pompa, sa nu o oboseasca inutil.

                            Din nou va rog sa ma corectati daca gresesc, orice sfat ma ajuta!

                            Multumesc!
                            pompa nu va obosi,e cu turatie in doua trepte cu comutare automata si asta e un aspect ce diferentiaza Vaillant de alti producatori(de fapt au si Ariston pe gama noua)

                            Comentariu

                            • darkstar
                              Incepator
                              • 01.iul.2009
                              • 25

                              Stie cineva sa imi spuna ce putere am nevoie la centrala pentru o constructie de 160mp X 2,5m inaltime. Centrala trebuie sa incalzeasca volumul si sa poata sustine un dus + un robinet simultan (in paralel cu incalzirea bineinteles).

                              Constructia este din caramida celulara (e.g. porotherm) izolata cu polistiren expandat 10cm grosime, tavanul izolat cu vata bazaltica lambda 0.037 de 16 cm grosime.

                              Multumesc!

                              Comentariu

                              • laufery6
                                Incepator
                                • 01.feb.2010
                                • 55

                                Cred ca una de 31Kw este de ajuns. Eu am Motan de 31 Kw si duce pana la 250 m2. Poate si pe la 24 Kw sa tina, dar nu stiu exact atunci cand o sa aiba si apa de incalzit.

                                Comentariu

                                Procesare...