Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    Postat în original de darkstar
    Stie cineva sa imi spuna ce putere am nevoie la centrala pentru o constructie de 160mp X 2,5m inaltime. Centrala trebuie sa incalzeasca volumul si sa poata sustine un dus + un robinet simultan (in paralel cu incalzirea bineinteles).

    Constructia este din caramida celulara (e.g. porotherm) izolata cu polistiren expandat 10cm grosime, tavanul izolat cu vata bazaltica lambda 0.037 de 16 cm grosime.

    Multumesc!
    una instantanee de 28 kw e suficienta.recomand un model cu turbina,ptr. ca face o mai buna corelare a debitului de intrare cu necesarul termic ptr. acm.

    Comentariu

    • darkstar
      Incepator
      • 01.iul.2009
      • 25

      Nu prea ma pricep in ale centralelor, deci imi cer scuze daca intreb tampenii, dar prin "instantanee" intelegeti putere instantanee? Producatorii furnizeaza si acest parametru?

      Multumesc!

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        Instantanee o centrala fara boiler, iti face apa calda direct cind dai drumul la robinet.
        Cu respect.

        Comentariu

        • darkstar
          Incepator
          • 01.iul.2009
          • 25

          OK, am inteles, era logic, nu stiu cum de nu mi-am dat seama

          Si daca as racorda un boiler, car ar fi puterea necesara a centralei? Depinde de capacitatea boilerului? Daca da, atunci exista o metoda de calcul / aproximare?

          Comentariu

          • marius_lmd
            Membru Marcant
            • 19.mar.2009
            • 440

            atunci ar fi suficient una de 24 kW si un boiler de (functie de nr de persoane) = 50 litri/ persoana
            o parere in plus nu strica niciodata,

            Comentariu

            • doinastela
              Membru
              • 15.feb.2010
              • 145

              Postat în original de crinaelena
              Postat în original de Bamboom
              ..pompa nu va obosi,e cu turatie in doua trepte cu comutare automata si asta e un aspect ce diferentiaza Vaillant de alti producatori(de fapt au si Ariston pe gama noua)
              Mai toate pompele sunt facute de Wilo si Grundfos.

              Orice fabricant de perete poate cumpara de la acestia orice tip de pompa: daca vrea electronica, Grundfos ii da electronica.
              -in concluzie si o centrala turceasca poate fi dotata cu o pompa Wilo Stratos (sa speram ca face insa Motan acest pas, ca sa avem cu ce ne mandri si noi si sa zicem ca nici macar Vaillant sau Bosch nu au pompe d-astea, ci tot UP basic sau RSB..)
              www.ivp.ro

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                Postat în original de doinastela
                Postat în original de crinaelena
                Postat în original de Bamboom
                ..pompa nu va obosi,e cu turatie in doua trepte cu comutare automata si asta e un aspect ce diferentiaza Vaillant de alti producatori(de fapt au si Ariston pe gama noua)
                Mai toate pompele sunt facute de Wilo si Grundfos.

                Orice fabricant de perete poate cumpara de la acestia orice tip de pompa: daca vrea electronica, Grundfos ii da electronica.
                -in concluzie si o centrala turceasca poate fi dotata cu o pompa Wilo Stratos (sa speram ca face insa Motan acest pas, ca sa avem cu ce ne mandri si noi si sa zicem ca nici macar Vaillant sau Bosch nu au pompe d-astea, ci tot UP basic sau RSB..)
                si cine ia impiedicat sa o faca pina acum Steluto ? apropo de Motan,il prefer pe asta decit vitopend 100 , logamax sau ceraclass midi,ca tot le comercializezi tu.
                pompa cu turatie variabila este un pas inainte totusi.
                si stii cine ia impiedicat ? politica vanzarilor cu orice pret,au scos toate stifturile la preturi mici.sint cazane facute de producatori mici,cu mult mai fiabile decit porcariile astea rezonante.
                apropo, de ce nu spui ca un rahat de placa de vitopend 100(analogica,trei leduri amarate) costa 1200 lei ?

                Comentariu

                • doinastela
                  Membru
                  • 15.feb.2010
                  • 145

                  Postat în original de crinaelena
                  ..au scos toate stifturile la preturi mici.. rezonante.
                  pai stifturi fac si Wilo si Grundfos -iar unele le-am pomenit mai sus.
                  -ca doar nu sunt Biral sau KSB, nu ?

                  Iar politica preturilor mici s-a facut pe baza unor temeinice studii de piata in Ro, in care end-userii au fost intrebati: ce conteaza pt. tine ..? Protectia mediului ? Designul ? Automatizarile complexe.. ?etc.
                  -raspunsul a fost invariabil: banul, banul, banul
                  Postat în original de crinaelena
                  de ce nu spui ca un rahat de placa de vitopend 100(analogica,trei leduri amarate) costa 1200 lei ?
                  -confunzi partea de operare a cazanului cu placa electronica.. In fine.

                  N-am spus cat costa o placa, pt. ca ....nimeni n-a intrebat.
                  -daca vrei sa mai afli preturi, intreaba-ma. Ok ?
                  www.ivp.ro

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    Postat în original de doinastela
                    Postat în original de crinaelena
                    ..au scos toate stifturile la preturi mici.. rezonante.
                    pai stifturi fac si Wilo si Grundfos -iar unele le-am pomenit mai sus.
                    -ca doar nu sunt Biral sau KSB, nu ?

                    Iar politica preturilor mici s-a facut pe baza unor temeinice studii de piata in Ro, in care end-userii au fost intrebati: ce conteaza pt. tine ..? Protectia mediului ? Designul ? Automatizarile complexe.. ?etc.
                    -raspunsul a fost invariabil: banul, banul, banul
                    si atunci nu preferi un produs fiabil in aceiasi bani....sa chiar mai putini ?
                    sint producatori care au venit pe piata cu centrale mult mai fiabile si cu preturi mai mici....din pacate trebuie sa recunosc ca,retelele lor post-vanzare nu-s asa bine puse la punct ca ale producatorilor germani....asta ca sa fim nepartinitori si sa recunoastem si plusurile si minusurile tuturor.
                    Postat în original de doinastela
                    Postat în original de crinaelena
                    de ce nu spui ca un rahat de placa de vitopend 100(analogica,trei leduri amarate) costa 1200 lei ?
                    -confunzi partea de operare a cazanului cu placa electronica.. In fine.

                    N-am spus cat costa o placa, pt. ca ....nimeni n-a intrebat.
                    -daca vrei sa mai afli preturi, intreaba-ma. Ok ?
                    da....sint curios cit costa un schimbator de Ceraclass Comfort(singura care imi place din ceea ce comercializati voi).

                    Comentariu

                    • doinastela
                      Membru
                      • 15.feb.2010
                      • 145

                      Postat în original de crinaelena
                      si atunci nu preferi un produs fiabil in aceiasi bani....sa chiar mai putini ?...
                      pai eu nu caut centrala, ca am una deja.

                      Insa daca e vorba despre ce in ce centrala merita sa investesti: Vitodens 200-W (ca sa nu zic Vitodens 300-W), ambele de la Viessmann. Sau GB162 din gama mare de puteri.
                      -sunt scumpe, dar acceptabile -o dovedesc vanzarile, care i-au facut pe Viessmann lideri la condensare
                      Postat în original de crinaelena
                      ..sint curios cit costa un schimbator de Ceraclass Comfort...
                      (pana la urma esti curios sau curioasa ..? )
                      schimbatorul bitermic de Ceraclass Comfort costa vreo 850 Lei -variaza cu euro.
                      -iar la clientii proprii noi facem reduceri.
                      www.ivp.ro

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        Postat în original de doinastela
                        Postat în original de crinaelena
                        ..sint curios cit costa un schimbator de Ceraclass Comfort...
                        (pana la urma esti curios sau curioasa ..? )
                        schimbatorul bitermic de Ceraclass Comfort costa vreo 850 Lei -variaza cu euro.
                        -iar la clientii proprii noi facem reduceri.
                        curios.... ma surprinde pretul,mi se pare mic.

                        Comentariu

                        • doinastela
                          Membru
                          • 15.feb.2010
                          • 145

                          Postat în original de crinaelena
                          curios.... ma surprinde pretul,mi se pare mic.
                          in cazul asta vorbim de alt producator, Junkers, care incearca si reuseste sa fie o marca populara.
                          www.ivp.ro

                          Comentariu

                          • Roxanac
                            Incepator
                            • 17.feb.2010
                            • 1

                            Buna ziua!

                            As avea si eu nevoie de un sfat in alegerea centralei termice. Eu as vrea o centrala pe peleti pentru o casa parter+mansarda suprafata utila aproximativ 140mp. Casa va fi izolata cu polistiren de 5 pe exterior. Centrala va fi folosita doar pentru incalzire. Eu as prefera Atmos, ma gandeam la modelul Atmos DC 24 RS dar nu stiu daca e suficient pentru suprafata pe care o avem. De asemenea m-ar interesa un model de centrala cu autonomie cat mai mare.
                            Stiti cumva peleti si brichete de lemn de unde se pot procura in zona bucurestiului?


                            Multumesc
                            Roxana Campian

                            Comentariu

                            • doinastela
                              Membru
                              • 15.feb.2010
                              • 145

                              putere cazan

                              Postat în original de Roxanac
                              ..modelul Atmos DC 24 RS dar nu stiu daca e suficient pentru suprafata pe care o avem...
                              daca cazanul asta are 24 kW, atunci da, e suficient pt. casa repsectiva.
                              www.ivp.ro

                              Comentariu

                              • ryan
                                Incepator
                                • 01.ian.2010
                                • 19

                                Am casa P+E+M in constructie cu pereti BCA de 20cm izolatie exterioara 10cm polistiren, parterul (100mp) vreau incalzire in pardoseala iar la E+M (aprox 170mp) cu calorifere.
                                Intrebarea este sa folosesc 2 centrale pe gaz, una la P de 23kw cu condensare doar pentru incalzirea in pardoseala, iar alta de vre-o 32kw fara condensare pentru calorifere la E+M ?
                                Sau doar una mai mare ca sa incalzeasca toata casa ?
                                Cum as iesii mai bine ca pret, eficienta, economie de gaz ?

                                Comentariu

                                Procesare...