Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Postat în original de ramurel
    Da, însă eu am un caz mai special, având deja toată instalaţia, 300 m in pardoseală, completată cu un puffer cu 2 serpentine, am fost pe centrală electrică până acum şi urmează să mă decid ce putere de centrală pe gaz să pun in locul celei electrice
    Cati kw avea centrala electrica , tot atata trebuie sa aiba si cea pe gaz ( + kw necesari de acm ) . Simplu .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • ramurel
      Incepator
      • 30.iun.2015
      • 64

      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Centrale era un Protherm Ray 28K [ deci 28 kW ], iar ACM-ul nu trebuie socotit deoarece se produce prin serpentina pufferului , deci centrala nu trebuie decât să încălzească apa din puffer [ model Cordivari Eco Combi 2 ]

      Oricum, centrala electrică nu funcționa pe 28kW electric niciodată, neavând în rețea decât maxim 11kW trifazic maxim aprobați ], deci am setat-o pe maxim 11 din panoul ei. Deci, randament și consum [ în lei ] a fost destul de mare, de aia o schimb pe una pe gaz

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Ar fi pacat sa nu folosesti acm de la centrala = parerea mea . Daca facea fata inainte cu 11kw ( iarna la -15 grade , la suprafata de 300mp , ma indoiesc sincer ca aveati peste 20 grade in casa ) una pe gaz de 28 kw va fi parfum .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • ramurel
          Incepator
          • 30.iun.2015
          • 64

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Centrala electrică pe care-o am nu are circuit de ACM, doar încălzea pufferul.

          Din ce-am citit la centralele la care m-am uitat, debitul de ACM era undeva la 15 litri pe minut. De experiența avută cu la centrala mea de la bloc, care avea cam același debit, îmi amintesc nu mare "plăcere" de momentele "minunate" când nevasta dădea drumu la apă la bucătărie și eu eram la duș...

          Nu renunț la cei 50 de litri pe minut pe care-i am acum prin puffer nici în ruptu' capului !

          Deci, ACM-ul nici nu aș dori să-l aduc în discuție !

          Probabil, doar probabil, o să-l rog pe instalator, pentru orice eventualitate, să-mi facă un circuit de rezervă de la circuitul de ACM al centralei pe gaz, ce urmează s-o iau, spre circuitele de ACM din casă, pentru situația în care o să fie nevoie să ocolesc pufferul, vara... Dar asta numai să fie ca variantă de rezervă, pentru situația când ar fi ceva la puffer de rezolvat...

          Atașez imaginea pufferului, ca sa se înțeleagă exact cum am eu instalația




          .
          Ultima editare de ramurel; 19.oct.2015, 20:25.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            Viitoarea centrala pe gaz o puteti conecta la boilerul respectiv la serpentina pe circuitul de incalzire .
            50l / min ? Sigur ? Cu ce pompa ?
            Se pot face circuite separate catre fiecare consumator si atunci dispare fenomenul " minunat " de dus scotian .
            P.S. centrala electrica nici nu are circuit de acm .
            Ultima editare de coby; 19.oct.2015, 22:48.
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Moth
              Incepator
              • 20.oct.2015
              • 3

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Salut tuturor,

              Am rugamintea sa ma ajutati/sfatuiti cu urmatoarea situatie :
              * vorbim de un apartament de 57 mp utili(suprafata cu balcon) - 62,40 mp construiti(fara balcon) - imagine mai jos(daca nu se vede va rog sa ma anuntati)
              *30 cm perete caramida porotherm + 10 cm izolatie + balcon si geamuri cu termopan

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tempFileForShare.jpg 
Afișări:	285 
Mărime:	694,3 KB 
ID:	623635

              *standard se dau urmatoarele calorifere ->
              living 1200/1600
              dormitor 1000/600
              bucatarie 400/600
              baie 400/700
              suplimentar ma gandeam sa pun 2 calorifere micute in balcon sau unul singur mai pe mijloc

              Intrebari:
              1.Ce putere ar trebui sa aiba centrala termica prin condensatie astfel incat iarna sa pot sa am apa calda fara fluctuatii sau probleme la baie,bucatarie si in calorifere ?
              * cumva 24kW
              2.Ar fi recomandat una cu boiler incoporat/extern ?
              3.Mutat centrala pe balcon (fie pozitia rosie,fie cea verde ) ? -el fiind inchis si probabil cu caloriferul dat la un nivel mai mic
              (momentan ea este proiectata pentru bucatarie - se vede in schita de mai sus)


              Multumesc anticipat tuturor pentru sfaturi.
              Ultima editare de Moth; 20.oct.2015, 16:38.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                living 1200/600 sau 1600/600 ?
                La configuratia asta de calorifere nu vad de ce CT condensatie ?!

                24 kw .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • ramurel
                  Incepator
                  • 30.iun.2015
                  • 64

                  Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  Postat în original de coby
                  Viitoarea centrala pe gaz o puteti conecta la boilerul respectiv la serpentina pe circuitul de incalzire .
                  Se pot face circuite separate catre fiecare consumator si atunci dispare fenomenul " minunat " de dus scotian .
                  Viitoarea centrală pe gaz o voi conecta pe celălalte intrări în puffer [ nu se vede în diagramă, dar are două orificii suplimentare și se pot conecta două centrale simultan ]
                  Celălalt circuit, care apare în stânga jos, este serpentina pentru panourile solare.

                  Cât despre circuite separate din circuitul de ACM al centralei, pentru fiecare consumator, nu știu ce sa zic. Logica îmi spune că tot acolo sunt, debitul total tot ăla e, al centralei... Voi prevedea un "scurt-circuit", de siguranță, care să ocolească pufferul, să meargă direct în circuitul ACM al casei... Asta doar ca măsură de siguranță, pt eventualitatea când pufferul ...

                  Singura mea problemă este puterea necesară încălzirii pufferului, pentru a asigura căldură în cei 300 mp. Probabil, după calculul din linkurile de estimare, un 35kW mi-ar ajunge, având in vedere că am termostate în toate încăperile ...
                  Ultima editare de ramurel; 20.oct.2015, 18:55.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Postat în original de ramurel
                    Cât despre circuite separate din circuitul de ACM al centralei, pentru fiecare consumator,
                    .
                    Nu m am referit la asta , ci la circuitul de apa rece ( daca exista pompa si nu este doar presiunea apei de la retea ).

                    Postat în original de ramurel

                    Singura mea problemă este puterea necesară încălzirii pufferului, pentru a asigura căldură în cei 300 mp. Probabil, după calculul din linkurile de estimare, un 35kW mi-ar ajunge, având in vedere că am termostate în toate încăperile ...
                    Problema asta dispare cu totul pt ca nu mai aveti nevoie de puffer , pt incalzirea in pardoseala , folosind centrala pe gaz in condensatie ( decat daca doriti cu orice pret sa ardeti gazul aiurea ) .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • ramurel
                      Incepator
                      • 30.iun.2015
                      • 64

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Postat în original de coby
                      Problema asta dispare cu totul pt ca nu mai aveti nevoie de puffer , pt incalzirea in pardoseala , folosind centrala pe gaz in condensatie ( decat daca doriti cu orice pret sa ardeti gazul aiurea ) .
                      Da, se poate sa aveți dreptate, am auzit , în timp, destule păreri, pro și contra acelui puffer cu privire la încălzirea în pardoseală, acolo nu stăpânesc deloc situația, nu știu ce să decid, am sa mai ma informez...
                      Cert e că, momentan, așa am făcut instalația, în ideea că voi monta în vara anului viitor panourile solare [ după cum puteți remarca în schema lui de mai sus, are o serpentină specială pt asta ], pentru aport de căldură la instalație. Sunt sigur ca vara voi avea cheltuieli zero legate de ACM prin puffer.

                      Dacă pufferul va fi o idee proastă pe perioada de iarnă, nu voi ezita să îl scurt-circuitez, conectând certrala pe gaz direct la circuitul pardoselii.

                      Deci, în concluzie, la aproximativa socoteală, o centrala de 35kW ar putea duce 300 mp incălzire in pardoseală ?

                      Mulțumesc !

                      .

                      Comentariu

                      • Moth
                        Incepator
                        • 20.oct.2015
                        • 3

                        Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        Salut Coby,

                        In primul multumesc pentru raspuns.

                        In foaia de finisaje asa scrie 1200/1600 - probabil o greseala in loc de 1200/600.
                        Condensatie deoarece am vazut ca asta se recomanda ca fiind mai eficienta + mai buna pentru viitor - alte motive recunosc ca nu am .


                        Ok 24 ramane.
                        Legat de mutare pe balcon este o idee buna ?

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          Postat în original de ramurel

                          Deci, în concluzie, la aproximativa socoteală, o centrala de 35kW ar putea duce 300 mp incălzire in pardoseală ?

                          Mulțumesc !

                          .
                          Absolut .

                          Postat în original de Moth
                          In foaia de finisaje asa scrie 1200/1600 - probabil o greseala in loc de 1200/600.
                          Condensatie deoarece am vazut ca asta se recomanda ca fiind mai eficienta + mai buna pentru viitor - alte motive recunosc ca nu am .


                          Ok 24 ramane.
                          Legat de mutare pe balcon este o idee buna ?
                          Condensatie este mai eficienta daca instalatia de calorifere este dimensionata corect ; in cazul dvs , caloriferele sunt cam mici si atunci centrala in condensatie va lucra in regim de consum marit deci veti plati in plus doar la investitie caci factura va fi identica ca si la o centrala normala .
                          Ori schimbari caloriferele cu unele mai mari ( mult mai mari ) si luati CT in condensatie , ori ramaneti la configuratia actuala si cumparati o CT normala .
                          In balcon este ok daca aveti aprobare de la gaz .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Moth
                            Incepator
                            • 20.oct.2015
                            • 3

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            Am inteles.

                            Cu riscul sa profit/insist - avand acea schita a apartamentului- cam ce dimensionare de calorifere recomandati astfel incat sa se merite ca centrala sa fie cu condensatie ?


                            Multumesc anticipat

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              In functie de necesarul termic al apartamentului , al fiecarei incaperi in parte , se fac calculele / proiectul bla bla bla , apelati la un profesionist , platiti si veti avea toate detaliile necesare . Spor !
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • ABBA
                                Membru
                                • 12.iun.2014
                                • 232

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Postat în original de coby
                                In functie de necesarul termic al apartamentului , al fiecarei incaperi in parte , se fac calculele / proiectul bla bla bla , apelati la un profesionist , platiti si veti avea toate detaliile necesare . Spor !
                                De ce sa apeleze la un profesionist?
                                Dta nu esti?
                                Vad ca dai raspunsuri rapide.
                                Unuia sa schimbe centrala, caloriferele, altuia sa renunte la puffer.
                                De ce nu calculezi si necesarul si dimensiunea caloriferelor.
                                Caci, daca ai intrat in hora, joaca domnule.
                                Imi plac rimele,asa este.
                                Dumitale ti se potriveste asta:

                                O sa par profesionist,
                                din pacate-s habarnist
                                cu parerea eu imi dau,
                                eu la toti raspuns le dau
                                si de stiu,si de nu stiu
                                number 1 vreau sa fiu.

                                Comentariu

                                Procesare...