Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cata_melc
    Membru
    • 02.feb.2010
    • 202

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Pana la urma (si pentru ca parerile sunt 50/50 (cu instant sau cu boiler) am ales o centrala GB072 de 24kw cu instant! La urma urmei am baterii termostatate si nu cred ca voi avea o problema atat de mare daca cineva face dus/baie si la bucatarie deschide cineva robinetul.
    Sper sa nu regret, iar daca va fi nevoie pe viitor de boiler vad eu cum o convertesc (am aflat neoficial ca s-ar putea).

    Comentariu

    • cata_melc
      Membru
      • 02.feb.2010
      • 202

      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Domnilor, a venit minunatia de centrala, am agatat-o in perete, frumoasa ce sa mai una alta.
      Eu intentionam sa iau un termostat wireless pentru camera , insa mi s-a soptit ca daca centrala are senzor pentru temperatura exterioara acesta ca trebui anulat pentru conectarea unitatii cablate a termostatului wireless.

      Pana la urma cum e? Ca eu nu inteleg...

      Multumesc.

      Comentariu

      • altruista
        Incepator
        • 11.feb.2018
        • 4

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Buna ziua!
        A venit vremea sa schimb centrala, veche de 13 ani / Ariston microgenus + de 28 kw. Problema este ca nu sunt hotarat ce anume sa cumpar. Stau la casa, doar un nivel, casa este din chirpic, izolata pe nord, vest si est cu polistiren de 8. Pe sud nu este izolata deoarece la circa 20 cm se afla alta casa. Suprafata totala 130 mp. Va rog daca puteti sa/mi spuneti ce centrala imi recomandati. Multumesc anticipat!

        Comentariu

        • dmih
          Membru Marcant
          • 05.feb.2007
          • 612

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Degeaba iti recomanda cineva un model de centrala daca nu ai service bun la tine.

          Afla mai intai ce producatori au service in Tecuci si apoi mai vedem.

          Pe durata de viata a unei centrale intretinerea conteaza mult.

          Comentariu

          • OrAndrei
            Incepator
            • 10.aug.2015
            • 32

            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            Postat în original de altruista
            Buna ziua!
            A venit vremea sa schimb centrala, veche de 13 ani / Ariston microgenus + de 28 kw. Problema este ca nu sunt hotarat ce anume sa cumpar. Stau la casa, doar un nivel, casa este din chirpic, izolata pe nord, vest si est cu polistiren de 8. Pe sud nu este izolata deoarece la circa 20 cm se afla alta casa. Suprafata totala 130 mp. Va rog daca puteti sa/mi spuneti ce centrala imi recomandati. Multumesc anticipat!
            Eu votez Viesmann calitatea nemteasca. Acum modelul il alegi in functie de buget, Vitodens 050 sau 100, ambele au componentele din inox de calitate, ma refer aici in primul rand la schimbator si arzator

            Comentariu

            • schematiq
              Incepator
              • 27.iul.2007
              • 23

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Buna ziua,
              Apartament 3 camere,doresc un sfat achizitionare centrala termica pe gaz, caloriferele existente au dimensiunile de 1100 x 600 mm 3 buc (Dormitoare + Sufragerie), 400 x 600 mm 2 buc baie + bucatarie si lungimea tevilor de tur = 20m + returul inca 20 m.
              Multumesc,

              Comentariu

              • cata_melc
                Membru
                • 02.feb.2010
                • 202

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                Va salut,
                Nu e tocmai "alegere" pentru ca am ales-o deja. Am o problema in ceea ce priveste instalarea cronotermostatului ambiental.
                Atasez un plan cu 3 X-uri.

                X-ul rosu: locul unde intentionam eu sa-l montez
                X-ul albastru: unde mi-a recomandat un "electrozugravoinstalator" sa-l instalez
                X-ul verde: unde mi-a zis un vecin, ca cica trebuie pus in camera cea mai rece.


                Pana la urma eu unde-l montez ? E un Buderus RC200.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • PopaSilviu
                  Incepator
                  • 01.mar.2016
                  • 9

                  Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  Postat în original de schematiq
                  Buna ziua,
                  Apartament 3 camere,doresc un sfat achizitionare centrala termica pe gaz, caloriferele existente au dimensiunile de 1100 x 600 mm 3 buc (Dormitoare + Sufragerie), 400 x 600 mm 2 buc baie + bucatarie si lungimea tevilor de tur = 20m + returul inca 20 m.
                  Multumesc,
                  : recomand Viessmann, Vitodens 050 de 24kw, sau modelul ceva mai complex Vitodens 100, componente din inox de calitate

                  Comentariu

                  • Marius Dan
                    Incepator
                    • 23.nov.2017
                    • 93

                    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Aici(centrale termicecluj.ro) am vazut un top centrale bine argumentat, si altele folositoare. Poti alege dupa buget linistit.

                    Comentariu

                    • Marius Dan
                      Incepator
                      • 23.nov.2017
                      • 93

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Aici (centrale termicecluj.ro) am vazut un top centrale bine argumentat si altele folositoare. Poti alege dupa buget linistit.

                      Comentariu

                      • Quintiftw
                        Incepator
                        • 28.sep.2012
                        • 15

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        Buna ziua tuturor,

                        Vreau sa cumpar o centrala pe lemne Viadrus pentru casa. Casa are 112m patrati amprenta la sol ( 8m latime si 14m lungime ), parter si etaj. Iar inaltimea camerelor in jur de 230-240cm. Peretii sunt din boltari de ciment, iar exteriorul a fost tencuit si placat cu polistiren de 5cm ( densitate de 80% ). Modelul Viadrus U22C10 58.1 kW este suficient pentru casa mea?

                        Comentariu

                        • Alexandra1997
                          Incepator
                          • 04.oct.2018
                          • 1

                          Buna ziua. As avea si eu nevoie de un sfat. Am avut timp de 9 ani o centrală cu ardere inversă cu care setăm temperatura din casa si care s-a găurit in interior devenind inutilizabile. A costat cred 100 mil. Acum as vrea sa iau ceva mai ieftin clasic sau ceva la care eventual sa pun o automatizare. Sa nu mai dau iar 100 mil si sa tina 9 ani. Ce imi recomandați? Sau ce centrală sa iau si de cati kw? Care are 120 mp un singur nivel, înălțime 2.4 m si nu e izolată. Mersi.

                          Comentariu

                          • sovignon
                            Membru
                            • 22.oct.2014
                            • 126

                            Yesterday, 05:10

                            Vreau sa pun o centrala pe lemne fără gazeificare viadrus la casa bunicilor, cam 45 MP suprafață utila, fără puffer, și am o dilema, nu știu cum sa procedez. Instalatorul spune sa o iau de 30 KW pt ca e mai mare și încap lemne mai mari, vânzătorul spune de 25 KW, pt ca oricum și aia de 30 e mare și când o umpli cu lemne, o parte din ele se arde degeaba pt cât e casa de mica.
                            Îmi cer scuze dacă am postat aiurea, dar poate îmi dați va rog un sfat

                            Comentariu

                            • IONUTBLV
                              Incepator
                              • 01.dec.2010
                              • 38

                              Pareri despre https://www.romstal.ro/centrala-term...p14739449.html

                              Comentariu

                              • bambucea
                                Membru marcant
                                • 13.iun.2014
                                • 319

                                Bunaseara.
                                Doresc ca in anul urmator sa inlocuiesc centrala termica (Ferolli cu gazeificare 40 KW), cu o centrala noua de putere aprpopiata (minim 35-maxim 45).
                                As dori ceva pareri daca se poate.
                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...