Probleme Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Răspuns la: Probleme Centrala Termica

    Postat în original de Popica Florin
    ma steptam la un raspuns................, intre timp am luat o decizie daca nu m-a sfatuit nimeni cu nimic
    Daca tie ti se pare ca frigiderul e centrala termica .... normal ca n-ai primit raspuns !
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • boarescuvlad
      Incepator
      • 12.mar.2013
      • 25

      Răspuns la: Răspuns la: Probleme Centrala Termica

      =))
      da buna postarea de mai sus.
      bun acuma ca am si ras putin sa revin la oile mele
      ziem ca robinetul din bucatarie are traseu de un metru si jumatate pana la centrala. robinetul cel mai indepartat are cam 8 metri si dureaza cam doua minute pana imi ajunge apa.
      la cel din bucatarie imi ajunge apa cam in 45 de secunde.

      Comentariu

      • iulianiuli
        Incepator
        • 15.iul.2016
        • 1

        Răspuns la: Probleme Centrala Termica

        Buna seara. Am o centrala Arca Pocket 24F si de ceva vreme apa menajera calda se incalzeste destul de mult (ajunge pe la 80 grade), chiar daca ambele butoane de reglaj sunt la minim. Aveti idee ce se intampla? Am inteles ca e posibil ca senzorul de temperatura sa fie decalibrat? Multumesc mult.

        Comentariu

        • luigi40
          Incepator
          • 04.aug.2016
          • 1

          Răspuns la: Probleme Centrala Termica

          Buna ziua!Am o centrala termica Baxi Ecofour 24 F.Nu mai incalzeste apa calda menajera.La calorifere nu sunt probleme dar la acm da.Cand deschid robinetul de apa calda imi arata la centrala ca apa are 69 de grade, dar ea de fapt e rece.Va rog, daca aveti vreo rezolvare sa ma ajutati.

          am rezolvat problema.Senzor NTC.
          Ultima editare de luigi40; 04.aug.2016, 16:17.

          Comentariu

          • yo8sbg
            Membru
            • 18.feb.2009
            • 136

            Răspuns la: Răspuns la: Probleme Centrala Termica

            Domnule, lasa-l incolo pe acel "decat", chiar nu va zgaraie urechea; ia vedeti cum suna daca il inlocuiti cu "numai"!
            Mii de multumiri OAMENILOR...

            Comentariu

            • gerula2006
              Membru
              • 15.feb.2011
              • 182

              Răspuns la: Probleme Centrala Termica

              Salut!
              Detin o centrala Hermann Thesi Condensing de 32 kw. Apa calda este preparata in boiler exterior. Deci in circuit nu intra apa de la retea. Instalatia a fost umpluta cu apa de la robinet (putin dura) si completarile le-am facut cu apa distilata. Instalatia este in functiune de 5 ani. Anul trecut la demontarea unui calorifer am scos de pe fundul acestuia apa uleioasa si neagra. Daca scot apa pe la aerisitoare este curata. La punerea in functiune am spalat instalatia cu apa pina a iesit curata.
              Credeti ca este necesara o spalare chimica a centralei? Calcar nu cred ca are deoarece nu are de unde...

              Multumesc anticipat!

              Comentariu

              • yo8sbg
                Membru
                • 18.feb.2009
                • 136

                Răspuns la: Probleme Centrala Termica

                Eu nu recomand; multi s-au plans ca in urma spalarii instalatia a devenit mai vulnerabila defectiunilor. Eu am curatat numai boilerul unei centrale (cu boiler incorporat) fara a spala chimic; am curatat piatra depusa pe pereti si urmeaza sa-i schimb garnitura si sa-i inlocuiesc electrodul de Mg (parca asa a zis mesterul). A functionat 10 ani pana acum fara interventii.
                Dupa 5 ani cred ca ar trebui sa inlocuiesti filtrul cu fosfati si, daca tot intervii, verifica si filtrul y pe incalzire.
                Iata ce mi-a zis mesterul: "Daca centrala ar functiona numai pentru incalzire atunci durata de viata al ei s-ar mari de 3-4 ori!".
                Mii de multumiri OAMENILOR...

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1344

                  Răspuns la: Probleme Centrala Termica

                  Postat în original de gerula2006
                  Salut!
                  Detin o centrala Hermann Thesi Condensing de 32 kw. Apa calda este preparata in boiler exterior. Deci in circuit nu intra apa de la retea. Instalatia a fost umpluta cu apa de la robinet (putin dura) si completarile le-am facut cu apa distilata. Instalatia este in functiune de 5 ani. Anul trecut la demontarea unui calorifer am scos de pe fundul acestuia apa uleioasa si neagra. Daca scot apa pe la aerisitoare este curata. La punerea in functiune am spalat instalatia cu apa pina a iesit curata.
                  Credeti ca este necesara o spalare chimica a centralei? Calcar nu cred ca are deoarece nu are de unde...

                  Multumesc anticipat!
                  Apa uleioasa si neagra nu e asa rea cum pare deoarece nu prea mai face depuneri. Spun nu prea deoarece acea negreala e de fapt oxid de la calorifere. Daca o schimbati procesul se va relua asa ca si eu cred ca e mai bine sa pastrati apa care este, centrala se simte mai bine cu ea decit cu una noua.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • gerula2006
                    Membru
                    • 15.feb.2011
                    • 182

                    Răspuns la: Răspuns la: Probleme Centrala Termica

                    Postat în original de yo8sbg
                    Iata ce mi-a zis mesterul: "Daca centrala ar functiona numai pentru incalzire atunci durata de viata al ei s-ar mari de 3-4 ori!".
                    A mea cam asa functioneaza, deoarece apa calda este preparata in boilerul exterior prin al doilea circuit legat la serpentina acestuia. Apa intra in boiler nu in centrala.
                    Nu am completat cu apa distilata decit atunci cind am adaugat un calorifer.SI asta in 5 ani!
                    Am inteles ca acea negreala uleioasa este o protectie a caloriferelor noi sa nu rugineasca pina cind sunt folosite.

                    Pana la urma spalarea chimica se face doar cind centrala da semne, sau se face si preventiv?
                    Am inteles ca nici multe spalari chimice nu sunt indicate...

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1344

                      Răspuns la: Probleme Centrala Termica

                      Postat în original de gerula2006
                      Pana la urma spalarea chimica se face doar cind centrala da semne, sau se face si preventiv?
                      Am inteles ca nici multe spalari chimice nu sunt indicate...
                      Tind sa inclin ca preferabil se face atunci cind exista un motiv. Intra in calcul si ce apa trece prin circuitul de apa calda,cit e de dura deoarece daca apar depuneri,acolo apar prima data. O data la doi ani i se face verificarea si cam atit.Centrala mea merge impecabil de 14 ani, nu am reparat nimic la ea. Posibi ca randamentul sa fie mai mic decit cind era curata si noua dar diferenta de consum e mica , nu o realizez la buget. In schimb realizez clar cind se scumpeste gazul. Desi nu sunt fan Bosch in cazul acesta Bosch au facut un model f reusit, modelul mai compact aparut ulterior find un dezastru. Alt aspect care ii poate interesa pe cei ce isi monteaza centrala pe gaz cu condenstie ar fi ca teava de scurgere condens sa nu fie din cupru deoarece condensul e acid si in 2-3 ani nu mai ramine mare lucru din partea inferioara pe unde se scurge condensul. Cei mai multi pun din PPR. Am mai vazut si din pexal dar cuprul e de exclus in acest caz.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • yo8sbg
                        Membru
                        • 18.feb.2009
                        • 136

                        Răspuns la: Probleme Centrala Termica

                        "Pana la urma spalarea chimica se face doar cind centrala da semne, sau se face si preventiv?"
                        In niciun caz preventiv, asta ar insemna "imbatranire prematura".
                        Mii de multumiri OAMENILOR...

                        Comentariu

                        • gerula2006
                          Membru
                          • 15.feb.2011
                          • 182

                          Răspuns la: Probleme Centrala Termica

                          Cred ca renunt si o las asa...

                          Comentariu

                          • Starfish88
                            Incepator
                            • 29.aug.2016
                            • 1

                            Răspuns la: Probleme Centrala Termica

                            buna ziua! am si eu o mica problema cu centrala... un eolo star.. de ceva timp afisajul diplay`ului se intrerupe iar ledul ce lumineaza acest display palpaie... cifrele de pe display sunt intrerupte. imi poate spune cineva va rog ce se intampla? cineva mi`a spus ca este de vina un condesator de pe placa electronica dar nu era sigur care dintre ele. va mutumesc!

                            Comentariu

                            • yo8sbg
                              Membru
                              • 18.feb.2009
                              • 136

                              Răspuns la: Probleme Centrala Termica

                              Daca in rest centrala functioneaza corect inseamna ca problema este la afisor; posibil sa se remedieze daca se refac lipiturile.
                              Mii de multumiri OAMENILOR...

                              Comentariu

                              • ecko72t
                                Membru
                                • 02.aug.2008
                                • 198

                                Răspuns la: Probleme Centrala Termica

                                Ma lovesc de o problema,
                                Am golit 2 calorefire si instalatia. Vreau sa fac ceva renovari si sa scot caloriferul.
                                Acum am incercat sa deschid apa calda la robinet, de ce nu functioneaza?
                                Trebuie sa fie instalatia plina de la calorifere sa functioneze doar robinetul?
                                Asa arata instalatia la centrala..
                                Centrala este ariston bis 24

                                La inceput s-a aprins focul si s-a stins prin aprinderea becului rosu.
                                A doua oara s-a aprins si s-a stins prin aprinderea becului din dreptul casutei (mijloc)
                                Acum nu se mai aprinde focul..

                                Click image for larger version  Name:	IMG_4839.jpg Views:	990 Size:	302.3 KO ID:	626844 Click image for larger version  Name:	IMG_4840.jpg Views:	1031 Size:	270.8 KO ID:	626845

                                Rezolvat, (incis robineti, facut presiune si merge)
                                Ca sa inchid circulatia, sa functioneze si apa calda la robinet, se poate doar prin taierea tevilor si cositorit dop la capete?

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4841.jpg 
Afișări:	1007 
Mărime:	187,1 KB 
ID:	626846
                                Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                                Comentariu

                                Procesare...