Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1191

    radiatoare

    multumesc mult, cred ca am sa optez pentru radiatoare aluminiu ,pentru-ca la mine sursa de apa este de la fintina ,normal as vrea alea de fonta ca sint mai rezistente ,dar asta eeee......

    Comentariu

    • musu
      Membru Marcant
      • 09.oct.2009
      • 417

      O parere: radiatoare Nessli a folosit careva? Ca am vazut ca sunt super ieftine ca exemplu daca un Purmo 22X600X1000 e cam 350 lei un Nessli e 140 lei. Oare merita diferenta asa de mare? Am mai vazut ca Nessli mai produce o serie de radiatoare cu numele Alpine. Alea sunt ok?

      Comentariu

      • olyoly
        Membru
        • 18.mar.2010
        • 236

        Radiatoarele difera in fuinctie de puterea de transfer termic si calitate-grosime tabla,rezistenta vopsea,finisaje.Bineinteles ca diferenta de pret se regaseste in diferite lipsuri fata de radiatoare cunoscute. Trebuie comparata puterea in primul rand , apoi garantia oferita de producator. daca e "dubios" renuntati!
        daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

        Comentariu

        • dandud
          Incepator
          • 09.ian.2008
          • 5

          Am si eu nevoie de un sfat. Dar intai sa va prezint situatia: dormitor suprafata 9-10 mp, pe colt, pereti beton, termopan, spre Nord. Incalzire de la RADET, calorifer fonta 14 elementi, cu racordarile la primul element. In aceasta camera este foarte frig iarna, desi nu poti tine mana pe calorifer de fierbinte ce e. Peretii nu sunt izolati, si nici nu vor fi, din motive ce nu depind de mine... Singura solutie pe care o vad este marirea sursei de caldura. Am de gand sa pun un calorifer de otel in prelungirea celui existent si as dori sa stiu daca se poate face acest lucru, mai ales fara sa-l influenteze negativ pe primul. Eu as dori racordarea noului calorifer la capatul "liber" al caloriferului de fonta (ultimul element), dar i-as ruga pe cei priceputi sa-mi confirme daca e posibil.
          De asemenea, as dori sa stiu daca e adevarat ca la folosirea unui calorifer de otel intr-o instalatie de incalzire RADET, in perioada in care nu se furnizeaza caldura se recomanda sa ramana apa in el.
          Va multumesc anticipat!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            Da, este recomandat sa se inchida robinetele inainte de golirea instalatiei pentru a nu oxida metalul.

            Mai bine adauga elementi de acelasi tip sau schimba caloriferul cu unul mai mare.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • dandud
              Incepator
              • 09.ian.2008
              • 5

              N-as adauga elementi, si nici n-as renunta la actualul calorifer. Prefer solutia la care m-am gandit eu pentru ca e mai usor sa revin la situatia actuala, in cazul in care ar fi nevoie. Adica daca se va face izolare termica a intregului bloc si se vor monta repartitoare.

              Comentariu

              • olyoly
                Membru
                • 18.mar.2010
                • 236

                Tehnic este posibil ceea ce incerci sa faci , cu teava de cupru de sectiune cat mai mare (min.18,avand in vedere ca se alimenteaza de pe o parte) ,incerci sa montezi radiator avand dimensiunea (intre axele racordurilor de legatura) egala sau mai mica decat dimensiunea radiatorului de fonta,si sa du urci cu tubul de tur spre radiatorul nou , deoarece la aceste sisteme de incalzire circulatia se face partial si gravitational.
                Pracxtic insa , izolarea interioara te-ar scapa de griji deoarece pierderile termice sunt deosebit de mari , din ceea ce ai prezentat-nord,beton,neizolat..
                daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 982

                  Postat în original de musu
                  O parere: radiatoare Nessli a folosit careva? Ca am vazut ca sunt super ieftine ca exemplu daca un Purmo 22X600X1000 e cam 350 lei un Nessli e 140 lei. Oare merita diferenta asa de mare? Am mai vazut ca Nessli mai produce o serie de radiatoare cu numele Alpine. Alea sunt ok?
                  nu recomand nesli ,au defecte destule
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • dandud
                    Incepator
                    • 09.ian.2008
                    • 5

                    Postat în original de olyoly
                    Tehnic este posibil ceea ce incerci sa faci , cu teava de cupru de sectiune cat mai mare (min.18,avand in vedere ca se alimenteaza de pe o parte) ,incerci sa montezi radiator avand dimensiunea (intre axele racordurilor de legatura) egala sau mai mica decat dimensiunea radiatorului de fonta,si sa du urci cu tubul de tur spre radiatorul nou , deoarece la aceste sisteme de incalzire circulatia se face partial si gravitational.
                    Pracxtic insa , izolarea interioara te-ar scapa de griji deoarece pierderile termice sunt deosebit de mari , din ceea ce ai prezentat-nord,beton,neizolat..
                    Izolarea termica pe interior pica din start. Nu am putut s-o fac de cand m-am mutat, acum este aproape imposibil. Camerele sunt foarte mici, si ar fi greu de eliberat de mobila. In plus, stiu ca nu prea se recomanda izolarea pe interior, decat in anumite conditii. Am vecini care si-au facut izolatie pe interior de 2 ani si au deja igrasie. Si n-as vrea sa investesc bani si timp, fara un rezultat sigur. Si nici nu ar fi momentul sa incep un santier in casa, pentru ca vine si un bebe. Poate la un moment dat ma voi arunca la izolare pe exterior.
                    Racordarea cu PPR merge?

                    Comentariu

                    • doinastela
                      Membru
                      • 15.feb.2010
                      • 142

                      nessli

                      Postat în original de musu
                      O parere: radiatoare Nessli a folosit careva? ..
                      am avut multe centrale termice infundate de la instalatii in care erau radiatoare nessli..
                      www.ivp.ro

                      Comentariu

                      • doinastela
                        Membru
                        • 15.feb.2010
                        • 142

                        suplimentare elementi fonta

                        Postat în original de VYS
                        Mai bine adauga elementi de acelasi tip sau schimba caloriferul cu unul mai mare.
                        si eu zic asa..
                        Sa faca din 2 calorifere de fonta vechi unul singur, si sa mai cumpere unul de otel suplimentar.
                        www.ivp.ro

                        Comentariu

                        • dandud
                          Incepator
                          • 09.ian.2008
                          • 5

                          Re: suplimentare elementi fonta

                          Postat în original de doinastela
                          Postat în original de VYS
                          Mai bine adauga elementi de acelasi tip sau schimba caloriferul cu unul mai mare.
                          si eu zic asa..
                          Sa faca din 2 calorifere de fonta vechi unul singur, si sa mai cumpere unul de otel suplimentar.
                          Daca ar fi sa fac din 2 unul singur, l-as face din prima cat imi trebuie, si n-as mai pune unul suplimentar de otel. Nici n-ar mai fi loc. Dar cred ca ar fi mai greu sa revin in caz de nevoie la varianta initiala. Si asta conteaza, asa cum am mai spus

                          Comentariu

                          • doinastela
                            Membru
                            • 15.feb.2010
                            • 142

                            Re: suplimentare elementi fonta

                            preusupun ca ai radiatoare vechi de fonta... Atunci nu ai unde sa mai gasesti altele (ca Uremoas a dat faliment).. Drept urmare trebuie sa iei niste elementi vechi, cum sunt cei dintr-o incapere alaturata
                            -desfiintand acel corp de incalzire si niplandu-l cu cel cu pricina, trebuie sa cumperi altul nou (care mai mult ca sigur ar fi unul din otel).
                            -cred ca acum rationamentul e mai transparent.

                            N-am inteles treaba cu revenitul.. sa revii la ce si de ce ..? Un corp de incalzire mai mare nu face nici-un rau. Pune un robinet termostatic si vei avea constant 22 sau 24 grd (indiferent daca sunt 12 sau 18 elementi).
                            -cert ca trebuie mai multi elementi decat ai acum, iar inserierea unui calorifer de fonta cu unul de otel e neuzuala (ca sa nu zic nemaintalnita).
                            Eu insa n-am nimic impotriva experimntelor.
                            www.ivp.ro

                            Comentariu

                            • musu
                              Membru Marcant
                              • 09.oct.2009
                              • 417

                              Multumesc tuturor ptr sfaturi, m-ati convins: o sa fug de nessli, oricum nu-mi suradeau, dar, la pretul ala, am zis ....

                              Comentariu

                              • musu
                                Membru Marcant
                                • 09.oct.2009
                                • 417

                                dar de Termolux, ce parere aveti? Am citit ca firma e din UK, centre de cercetare prin belgia, dar, dezvoltare prin turcia, cred

                                Grosimea tablei:
                                - suprafete de baza: 1,20 ± 0,09 mm;
                                - suprafefe extinse de radiatie: 0,45 ± 0,09 mm;
                                - Panourile laterale si grilele: 0,75 ± 0,09 mm;

                                Presiuni:
                                - presiunea de testare: 13 bar = 13 kgf/ cm²;
                                - presiunea maxim admisibila: 10 bar

                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...