Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Încercaţi să interpuneţi ceva nemetalic (o bucată de cauciuc sau de piele mai groasă, de exemplu) între radiator şi suporţii/consolele lui.

    Lasă un comentariu:


  • sprite75
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    tot pacane si cu tevile libere

    Lasă un comentariu:


  • sprite75
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    e indepartat de centrala, dar cred ca am sa scot tevile din bride sa vad daca mai pacane.
    multumesc !!!

    Lasă un comentariu:


  • sprite75
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    e indepartat de centrala, dar cred ca am sa scot tevile din bride sa vad daca mai pacane.
    multumesc !!!

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Diferenta de temperatura mare intr-un interval scurt. Deci materialul se dilata si se contracta. Este cumva caloriferul cel mai apropiat de centrala?

    Daca nu, o alta problema ar putea fi tevile, sa forteze in calorifer cand se dilata/contracta.

    Lasă un comentariu:


  • sprite75
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    intrebare intrebare
    de ce in una din camere caloriferul din tabla Al marca romstal trosneste la un interval de 30 de secunde ?
    nu de alta dar nu prea am putut sa dorm din cauza lui.
    Multumesc !

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Postat în original de ionut_vechiu
    Salut. Ce parere aveti despre elementii de calorifer din aluminiu marca Habitat de la Romstal? nu prea ma incanta ideea ca sunt facuti in romania.... mai mult as merge pe marca Seven producator Fondital, sunt mai scumpi....se merita oare diferenta de pret de aprox 10 lei pe element?
    . Multumesc
    La alegerea radiatoarelor sunt de parere ca cei mai importanti factori ar fi perioada de garantie si conditiile de garantie.

    Lasă un comentariu:


  • ionut_vechiu
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Salut. Ce parere aveti despre elementii de calorifer din aluminiu marca Habitat de la Romstal? nu prea ma incanta ideea ca sunt facuti in romania.... mai mult as merge pe marca Seven producator Fondital, sunt mai scumpi....se merita oare diferenta de pret de aprox 10 lei pe element?
    . Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Nu are treaba vasul de expansiune. Incearca si sa maresti viteza pompei de recirculare (daca este centrala pe gaz, trebuie data carcasa de tabla jos) inainte de a cumpara alta, asa cel putin iti poti face o idee daca este din cauza ei sau a circuitului (de obicei circuitul este problema, are diametre prea mici).

    Lasă un comentariu:


  • sprite75
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Multumesc !
    si uite asa m-ati pus pe ganduri....
    din robineti am mai inchis, cred ca am sa incerc prima data cu schimbarea pompei.
    eu tot ma gandeam ca in cele de fonta intra apa mai multa si se ingreuneaza instalatia.
    al doilea circuit este mai mic si numai de aluminiu dar acolo nu sunt probleme, se incalzesc toate.
    am uitat sa precizez ca am un vas de expasiune (o mingie rosie) suplimentar centralei.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Postat în original de sprite75
    Buna ziua ! am la casa instalatia de incalzire facuta pe 2 circuite. unul are calorifere de fonta cat si de aluminiu. problema e ca ultimele calorifere nu prea se incalzesc. sa mai pun o pompa de apa pe traseu sau sa renunt la cele de fonta si sa pun de aluminiu poate scade cantitatea de apa din instalatie?
    Asta inseamna o instalatie care nu este echilibrata hidraulic.
    Aveti trei variante mai "ieftine" dar care s-ar putea sa nu aiba niciun efect, si una mai scumpa.
    1. Prima, incercati sa mai inchideti din robinetii de tur sau retur ale caloriferelor din apropierea pompei (daca aveti robineti cu cap termostatic, nu mai are rost sa incercati acest lucru).
    2. A doua, sa incercati sa mariti treapta de viteza a pompei (in cazul in care are asa ceva).
    3. A treia, sa inlocuiti pompa cu una ce are presiunea (inaltimea) de pompare mai mare.
    4. Si a patra, ceva mai scumpa, refacuta toata instalatia dupa specificatiile unui proiectant (asta sigur da rezultate)

    P.S. Forma si materialul caloriferelor este irelevanta.

    Modificare ulterioara :
    @IancuMIC , atata vreme cat celelalte calorifere se incalzesc, nu are cum sa fie temperatura agentului prea mica. Iar presiunea din sistem nu are legatura decat cu punctul de fierbere al apei.
    Ultima editare de cheluakame; 13.mar.2013, 18:09.

    Lasă un comentariu:


  • IancuMIC
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    1. N-am înţeles care e al 2-lea circuit.
    2. N-are nicio treabă ce tip de calorifere aveti; diferenţe vor fi doar, in ceea ce priveste inerţia termică, adica timpul de incălzire si răcire. Cele din aluminiu se incălzesc mai repede si se răcesc mai usor iar la cele din fontă e invers.
    Probabil e presiunea scazută sau temperatura agentului termic, prea mică.

    Lasă un comentariu:


  • sprite75
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Buna ziua ! am la casa instalatia de incalzire facuta pe 2 circuite. unul are calorifere de fonta cat si de aluminiu. problema e ca ultimele calorifere nu prea se incalzesc. sa mai pun o pompa de apa pe traseu sau sa renunt la cele de fonta si sa pun de aluminiu poate scade cantitatea de apa din instalatie?

    Lasă un comentariu:


  • ricaven99
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Postat în original de Consultant climatizare
    Care sunt conditiile de garantie pentru ambele variante ?
    10 ani pentru ambele marci

    Lasă un comentariu:


  • IancuMIC
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Eu am de ~6 ani, Helyos, Italia (garantia nu se se refera si in situatia cand este folosit in circuitul centralizat al orasului); usor de manevrat, se poate curata/spala foarte usor, aspect placut, se incalzesc foarte repede, (e drept se racesc mai repede fata de cele din fonta, care oricum sunt dublu la pret), pret acceptabil, se monteaza extraordinar de usor (se pot monta suspendate, fara sistemul vechi, cu fixare pe podea) si nu in cele din urma, acceptabile la pret.

    Lasă un comentariu:

Procesare...