Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andreutzu
    Incepator
    • 10.nov.2009
    • 92

    Ce se intampla daca calorifele sunt supradimensionate in comparatie cu camera in care sunt instalate? Adica ce probleme pot aparea?

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      Nu sint probleme dar trebuie sa folositi la el un robinet termostatic .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • piancada
        Membru
        • 01.feb.2010
        • 199

        Postat în original de andreutzu
        Ce se intampla daca calorifele sunt supradimensionate in comparatie cu camera in care sunt instalate? Adica ce probleme pot aparea?
        daca sunt supradimensionate in toate camerele poate e chiar mai bine caci se pot folosi la temperaturi joase ( 50 °C) economisind o gramada de bani In rest , totul e la fel fara a mai pune valvole.
        Se spune ca, la orice calorifer ( mic sau supradimensionat), daca se pun valvole se economiseste deoarece o camera se poate incalzi mai repede si alta mai tarziu.

        Comentariu

        • apanoiu
          Membru Marcant
          • 10.mai.2010
          • 643

          O centrala clasica merge la randament slab pe temperaturi de 50 grade!
          DIY

          Comentariu

          • piancada
            Membru
            • 01.feb.2010
            • 199

            Postat în original de apanoiu
            O centrala clasica merge la randament slab pe temperaturi de 50 grade!

            de ce? explica fenomenul

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              Singurul lucru care se intampla in cazul supradimensionarii radiatoarelor sunt costurile de investitie si intradevar daca aveti o centrala ce e facuta sa functioneze la o temperatura joasa veti consuma mai putina energie.

              Comentariu

              • piancada
                Membru
                • 01.feb.2010
                • 199

                Eu am verificat cu centrala mea (camera stagna).
                De obicei o puneam la 70-75°C, dar avea timpi mari de pauza asa ca apa se racea (am calorifere din fonta cu foarte multi elementi, puse de pe timpul lui Ceausescu).
                Am incercat in alt mod, sa mentin apa la cca 55 °C si am observat ca se confirma logica mea si consum mai putin.
                Consumul de combustibil pentru a aduce apa la temp de 75°C e mult mai mare decat a mentine apa mereu la 55°C.
                Daca timpii de pauza intre perioadele de functionare a centralei sunt mari atunci e convenabil sa se seteze o temperatura mai joasa - parerea mea verificata.
                Oricum, fiecare poate sa verifice pe cont propriu.
                Nu e ceva greu de realizat.

                Comentariu

                • andreutzu
                  Incepator
                  • 10.nov.2009
                  • 92

                  Postat în original de Consultant climatizare
                  Singurul lucru care se intampla in cazul supradimensionarii radiatoarelor sunt costurile de investitie si intradevar daca aveti o centrala ce e facuta sa functioneze la o temperatura joasa veti consuma mai putina energie.
                  La ce fel de centrale va referiti? Intra in categoria asta si centralele pe gaz de apartament?

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    Da, ma refeream in special la centralele in condensatie.

                    Comentariu

                    • popeaica
                      Incepator
                      • 05.oct.2010
                      • 25

                      calorifere aluminiu

                      Procedura de calcul folosita oentru dimensionarea caloriferelor este aceeasi atit pentru caloriferele din otel cit si pentru caloriferele din aluminiu?

                      Daca nu ma poate ajuta cineva cu coeficienti/detalii/formule pentru dT=50 (am observat ca detaliile tehnice la majoritatea fabricantilor sint pentru aceasta valoare).
                      Depind aceaste valori de pozitionarea caloriferelor in camera?

                      multumesc anticipat

                      Comentariu

                      • andreutzu
                        Incepator
                        • 10.nov.2009
                        • 92

                        Pana la urma pentru o instalatie formata din centrala clasica pe gaz si radiatoare usor supradimensionate la cat e recomandat sa setam temperatura, la 50-60 sau spre limita superioara 80-90? Urmeaza sa instalez termostate pe toate caloriferele pentru a-mi facilita munca cu inchisul celor care nu le folosesc in anumit moment.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          Re: calorifere aluminiu

                          Postat în original de popeaica
                          Procedura de calcul folosita oentru dimensionarea caloriferelor este aceeasi atit pentru caloriferele din otel cit si pentru caloriferele din aluminiu?

                          Daca nu ma poate ajuta cineva cu coeficienti/detalii/formule pentru dT=50 (am observat ca detaliile tehnice la majoritatea fabricantilor sint pentru aceasta valoare).
                          Depind aceaste valori de pozitionarea caloriferelor in camera?

                          multumesc anticipat
                          Dimensionarea radiatoarelor se face in functie de :
                          - necesarul termic al camerei;
                          - temperatura agentului termic;
                          - pozitionare radiatorului in incapere;
                          - temperatura interioara a incaperii;
                          - (conform normativelor mai sunt foarte multi parametrii de luat in calcul de exemplu : culoarea radiatorului);

                          dT - ul specificat de producatorii de radiatoare este un coeficient ce depinde de temperatura agentului termic (tur / retur) si temperatura interioara a incaperii.

                          Comentariu

                          • popeaica
                            Incepator
                            • 05.oct.2010
                            • 25

                            dimensionare calorifere

                            Ok, am priceput.
                            Probabil ca un calcul milimetric ia in consideratie factori foarte multi si diversi.
                            Nu am intentii nanometrice in sensul asta.
                            Ceea ce caut eu este o metodologie de a gasi marimea caloriferelor necesare tinind cont de factorii care sint luati in considerare de cele mai multe ori (care or fi acestia) si de marea majoritate a inginerilor de instalatii.
                            Imi poate explica cineva pas cu pas cum sa gasesc aceste dimensiuni?
                            ps: promit sa invat repede

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              De parametrii pe care i-am scris in mesajul anterior tin cont majoritatea inginerilor de instalatii intr-un proiect.

                              Comentariu

                              • popeaica
                                Incepator
                                • 05.oct.2010
                                • 25

                                Si cum calculez, care e formula magica?

                                Comentariu

                                Procesare...