Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Nu e o singura formula, trebuie plecat de la calculul necesarului de caldura (si nu metoda consacrata ce tine cont doar de volum) si dupa corectarea acestuia in functie de parametrii respectivi.

    Producatorii mai seriosi de radiaau descris in documentatia tehnica cum se realieaza selectia, metodele fiind diferite de la producator la producator, insa parametrii de selectie raman aceiasi.

    Comentariu

    • popeaica
      Incepator
      • 05.oct.2010
      • 25

      E o metodologie secreta sa inteleg...
      Dvs daca vreti sa stiti cit de inalte si de late trebuie sa fie caloriferele din casa dvs, cum procedati?

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        De ce nu intrebati pentru o situatie concreta, o anumita incapere cu un anumit regim de functionare a centralei si zona climatica ?

        Comentariu

        • popeaica
          Incepator
          • 05.oct.2010
          • 25

          Casa esti din caramida Porotherm, izolata cu polistiren expandat de 10.
          Care este necesarul termic pentru o camera 5x5x2.6?

          Comentariu

          • piancada
            Membru
            • 01.feb.2010
            • 197

            Am scris la pagina 12:

            Pentru a calcula necesarul de putere calorica sunt de facut urmatorii pasi (simplificat):
            • 1. Calculare cubatura camerei ce trebuie incalzita. O camera lunga 5m, larga 4 m si inalta 2,70 are o suprafata 5x4 =20 mp si un volum de 20mp x 2,70 = 54 mc
              2. Calculul puterii necesare pentru a incalzi camera. In general e bine (la noi) sa se calculeze 30 kcal pentru fiecare metru cub. Mi se pare ca in Romania se calculeaza la suprafata caci inaltimea de cam aceeasi: 50 kw la metru patrat. Deci pentru camera noastra avem nevoie de 30 kcal x 54 = 1630 kcal.
              3. La acest punct trebuie sa alegem caloriferul dorit si care se adapteaza nevoilor si dorintelor de frumusete. Trebuie sa calculam numarul de elementi de care avem nevoie.
              E de amintit ca aici AU DISPARUT CALORIFERELE DINTR-UN SINGUR CORP, atat din motive de reza termica, cat si din motive de frumusete.
              Spre exemplu, daca alegem un calorifer la care (conform datelor tehnice) la temperatura pe care credem ca o vom folosi (exemplu DELTA t =50 °C- tur =75°c, retur =65°C) un element are puterea de 200 kcal, pentru a incalzi camera nostra de 54 mc avem nevoie de 1620 /200=8,1 elementi =aprox 8 elementi.

            Transformarea in wati e simpla: 1 w= 1 kcal x 1,163

            La aceste rezulate se adauga pierderile care pot fi de la 0% la 50%
            spre exemplu:
            • - camera in mijlocul casei: pierderi 0%
              - hol de intrare: pierderi 28%
              - wc cu fereastra mereu deschisa: pierderi 49%
              - coridor: pierderi 2%
              etc

            Bineinteles, e un calcul aproximativ, pentru a va face o idee, dar si foarte aproape de realitate.

            Depinde apoi daca unul are casa izolata, daca are ferestre cu geam termopan etc.

            Comentariu

            • nicu s
              Incepator
              • 02.nov.2007
              • 57

              Ce ziceti de modalitatea asta de calcul putere termica necesara?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Este un tabel foarte complex si cred ca si corect nu am verificat pana acum rezultatele din el, oricum e mult mai corect decat metoda empirica ce tine cont de volumul incaperii.

                Comentariu

                • attizol
                  Incepator
                  • 17.nov.2010
                  • 2

                  Buna Ziua,
                  Vreau sa schimb caloriferele vechi din fonta cu calorifere noi din otel.
                  Am decis sa fie ori Purmo, ori KoradoRadik.
                  La Dedeman am vazut niste calorifere Korad.
                  Intrebarea este: Korad este acelasi ca Korado?

                  Comentariu

                  • tanasie
                    Living Legend
                    • 15.oct.2008
                    • 2551

                    Korado = radiatoare produse in Cehia
                    Korad = radiatoare produse in Slovacia
                    Cu respect.

                    Comentariu

                    • attizol
                      Incepator
                      • 17.nov.2010
                      • 2

                      Postat în original de tanasie
                      Korado = radiatoare produse in Cehia
                      Korad = radiatoare produse in Slovacia
                      multumesc pentru raspuns.
                      Ce parere aveti despre radiatoarele Korad? ca pret nu sunt cele mai ieftine radiatoare. calitativ se pot compara cu Korado?

                      Comentariu

                      • tanasie
                        Living Legend
                        • 15.oct.2008
                        • 2551

                        Folosesc Korado de vreo zece ani fara probleme.
                        Radiatoarele Korad au intrat relativ recent pe piata.
                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Dupa cum am mai spus de multe ori daca furnizorul este unul de incredere si perioada de garantie suficient de mare, atunci in mod normal nu veti avea probleme.

                          Comentariu

                          • ovimiha
                            Incepator
                            • 28.iul.2008
                            • 5

                            Alegere calorifere

                            Am ajuns si eu la instalatia de incalzire la o casa noua.
                            Am mare dilema in legatura cu modelul de calorifere.
                            As alege Purmo dar au preturi cam mari, Ferolli nu e chiar asa dar tot sunt scumpe fata de Merox.

                            Stie cineva ceva despre aceasta firma? Sunt vandute de Baumax, ei zic ca e fost firma panelli (italieni) dar caloriferele sunt facute in turcia. Tabla e de 1,11 mm iar puterile pe care le dau ei sunt calculate la 75 tur, 65 retur.
                            Garantia e de 10 ani.

                            Ce parere aveti despre Merox?

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 303

                              Re: Alegere calorifere

                              Postat în original de ovimiha
                              Am ajuns si eu la instalatia de incalzire la o casa noua.
                              Am mare dilema in legatura cu modelul de calorifere.
                              As alege Purmo dar au preturi cam mari, Ferolli nu e chiar asa dar tot sunt scumpe fata de Merox.

                              Stie cineva ceva despre aceasta firma? Sunt vandute de Baumax, ei zic ca e fost firma panelli (italieni) dar caloriferele sunt facute in turcia. Tabla e de 1,11 mm iar puterile pe care le dau ei sunt calculate la 75 tur, 65 retur.
                              Garantia e de 10 ani.

                              Ce parere aveti despre Merox?
                              De Merox,sincer n am auzit in 25 de ani de santier,din care vreo 18 ing ,or fi noi pe piata deci...De longhi justifica banii,fiabilitate,durabile,n am auzit de probleme la ele,tabla de 1,25 vopsite in cimp elctrostatic,tratament anticoroziv,Vogel&noot,austriece parca,bune si astea,Korado la fel,Air fell bunicele si astea,dar de Merox...n am auzit de ele,nici macar ca ar exista vreo firma care sa produca ceva,sint necunoscuti inca si nu m as risca.Cit platesti atita face,ieftin si bun nu exista,scump si prost da!Daca e pt instalatia ta,cumpara ceva cum trebuie si nu mai te uita la bani ca nu te imbogatesti cu 300 lei diferenta dintre unele bune si unele necunoscute sau proaste,e o parere,nu trebuie sa faci exact cum spun eu,tu alegi si dupa culegi(foloase sau pagube).Bafta sanatate,Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • jericho
                                Incepator
                                • 15.dec.2010
                                • 15

                                salutare, de kermi stiti ceva? acum e putin tardiva intrebarea, deja le-am cumparat si montat, dar asa, pentru linistea mea, poate imi spune cineva ceva bun de ele... pe ele scrie ca sunt nemtesti iar cel care mi le-a montat a zis ca se vede ca nu sunt turcisme... multumesc...
                                Multumesc, Mihai

                                Comentariu

                                Procesare...