Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Postat în original de RaduCA
    Eu votez "DA".
    Ok .. va promit ca in urmatoarele zile voi reveni cu un calcul detaliat.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12204

      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

      Probabil ca eu trebuia sa raspund .
      Orice " fraier " care calculeaza cu metoda "volum de aer ", stie sa adapteze coeficientul in functie de pozitia si datele apartamentului .
      ........
      Imi mentin parerea . Si calculind cu datele stelare tot un calcul aproximativ iese.
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

        Postat în original de Consultant climatizare
        [...] voi publica pe viitor un calcul de necesar de caldura facut conform normativelor comparat cu unul realizat cu coeficienti.
        Postat în original de Mircea G
        [...] Orice "fraier" care calculeaza cu metoda "volum de aer", stie sa adapteze coeficientul in functie de pozitia si datele apartamentului. [...]
        Eu propun următoarea abordare a subiectului:
        - Dl. Consultant climatizare postează datele imobilului
        - Dl. Mircea G postează rezultatele obţinute de el prin metoda "volumul de aer"
        - Dl. Consultant climatizare postează rezultatele obţinute în urma proiectării
        - urmează discuţiile pe marginea rezultatelor obţinute prin cele două metode
        Ce părere aveţi?



        P.S.
        Postat în original de Mircea G
        [...] Orice "fraier" care calculeaza cu metoda "volum de aer", stie sa adapteze coeficientul in functie de pozitia si datele apartamentului. [...]
        Aşa cum nu toate imobilele sînt apartamente, tot la fel este şi la "fraieri"... unii care "ştiu cîte ceva", alţii care doar au impresia că "ştiu cîte ceva". De aceea, eu nu cred că rezultatele obţinute de cineva care doar a auzit de o astfel de metodă ar putea fi comparate cu cele obţinute de Dvs.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

          Postat în original de RaduCA
          Eu propun următoarea abordare a subiectului:
          - Dl. Consultant climatizare postează datele imobilului
          - Dl. Mircea G postează rezultatele obţinute de el prin metoda "volumul de aer"
          - Dl. Consultant climatizare postează rezultatele obţinute în urma proiectării
          - urmează discuţiile pe marginea rezultatelor obţinute prin cele două metode
          Ce părere aveţi?



          P.S.
          Aşa cum nu toate imobilele sînt apartamente, tot la fel este şi la "fraieri"... unii care "ştiu cîte ceva", alţii care doar au impresia că "ştiu cîte ceva". De aceea, eu nu cred că rezultatele obţinute de cineva care doar a auzit de o astfel de metodă ar putea fi comparate cu cele obţinute de Dvs.
          Eu sunt perfect de acord dar nu in urmatoarele 10-12 zile deoarece voi fi plecat si de abia daca voi avea timp sa raspund la mesajele uzuale.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

            Nici o problemă din punctul meu de vedere, pentru că este o problemă principială, nu una de care depind alte lucruri/lucrări/termene ş.a.m.d.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • adrian65
              Incepator
              • 05.mai.2012
              • 10

              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

              Va salut, am si eu o intrebare legata de pozitionarea caloriferelor in raport cu ferestrele.
              Este obligatorie amplasarea caloriferelor in dreptul ferestrelor? In general asa voi face, dar ma refer aici la bucatarie, unde in dreptul ferestrelor as prefera sa fie blaturile de lucru.
              Daca nu este obligatoriu, as amplasa un calorifer inalt undeva in vecinatatea unei usi spre exterior.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	81,5 KB 
ID:	604683

              Multumesc.

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1196

                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                Si pe mine ma framinta aceeasi problema.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1196

                  Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                  Si totusi ,m-am gindit la o solutie, dar nu stiu daca e buna , sa pu caloriferul in sensul opus , adica intre intrarea in bucatarie si iesirea in balcon.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • insolventul
                    Membru
                    • 26.iul.2012
                    • 233

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, ot

                    Postat în original de nicu78
                    Si totusi ,m-am gindit la o solutie, dar nu stiu daca e buna , sa pu caloriferul in sensul opus , adica intre intrarea in bucatarie si iesirea in balcon.
                    Am observat ca bucataria este finisata.
                    Veti veni cu instalatia de incalzire aparent?
                    Ce tip de teava veti folosi?

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6452

                      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                      Postat în original de adrian65
                      [...] Este obligatorie amplasarea caloriferelor in dreptul ferestrelor? [...]
                      Nu.


                      Postat în original de adrian65
                      [...] Daca nu este obligatoriu, as amplasa un calorifer inalt [...]
                      Atenţie la dimensionarea caloriferului!
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1196

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, ot

                        D a, instalatia va fi aparenta, in toata casa si teava va fi de cupru.
                        Este vreo problema???

                        Comentariu

                        • insolventul
                          Membru
                          • 26.iul.2012
                          • 233

                          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                          De ce sa fie o problema?
                          Doream sa stiu ce solutie ati ales vazand ca inca nu ati ales pozitia finala a caloriferului.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6452

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, ot

                            Postat în original de nicu78
                            [...] Este vreo problema???
                            Doar de estetică. Păcat că instalaţia este aparentă la o casă nouă...
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1196

                              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                              Nui nimic RaduCA, stai linistit , e frumos si asa , nu se vede , e la tara ...ha..ha..ha..., si unde mai pui , ca daca se sparge o teava , lucrezi mai bine si nu faci mizerie in casa.

                              Comentariu

                              • insolventul
                                Membru
                                • 26.iul.2012
                                • 233

                                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                                Postat în original de nicu78
                                Nui nimic RaduCA, stai linistit , e frumos si asa , nu se vede , e la tara ...ha..ha..ha..., si unde mai pui , ca daca se sparge o teava , lucrezi mai bine si nu faci mizerie in casa.
                                Sunt curios cum va arata casa dupa ce terminati de montat toata instalatia de incalzire!

                                Comentariu

                                Procesare...