Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1191

    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Domnul insolventul , nu ai mai vazut case cu instalatiile de incalzire aparente ....eu am vazut sute de case asa , si mi se pare ceva normal si nu ma incurca cu nimic.
    Domnul insolventul , eu am ajuns la o virsta care las la o parte fanteziile, si tot ce tine de design, pe mine ma intereseaza un singur lucru sau mai multe: sa am caldura in casa , si apa calda .Si sa nu am probleme cu instalatiiile iarna , adica sa numi deie bataie de cap...cum ar fi inghetul apei....sa nu am probleme cu centrala...pe mine aceste lucruri ma intereseaza ,

    Comentariu

    • cosmintr
      Membru Marcant
      • 30.iul.2006
      • 568

      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

      Si eu am lasat tevile de incalzire din cupru aparente, deoarece cedeaza si ele caldura. Au acelasi efect ca si un calorifer in plus. Timpul de montaj scade, se elimina spargerile si reparatiile in perete, sau in pardoseli.

      Comentariu

      • insolventul
        Membru
        • 26.iul.2012
        • 235

        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

        Cred ca persoana a treia este necesara in aceasta conversatie.
        Nu ma intereseaza varsta care o aveti, eu va acord respect asa ca daca stiti sa respectati va rog sa va compotrati ca atare.
        In privinta aspectului casei dumneavoastra sa stiti ca nu va judec in privinta hotararilor pe care le luati.
        Nu cred ca este nimeni impotriva ca am exprimat o curiozitate, nu voi locui eu acolo nici nu trebuie sa-mi placa, dumneavoastra trebuie sa va placa, dar nu va dau dreptul sa-mi ingraditi dreptul de a-mi spune opiniile chiar daca intrun fel va deranjeaza.
        Parerea mea esta ca va arata cam urat cu atatea conducte trase prin toate camerele.
        Arata ca si cum ati fi cumparat casa si ati facut modificari la instalatia de incalzire.
        Asta este parerea mea despre solutia gasita de dumneavoastra.
        Va rog sa ma scuzati dar nu toti suntem la fel si nici nu trebui sa avem aceleasi pareri.
        VA SALUT CURESPECT

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6452

          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

          Postat în original de nicu78
          [...] unde mai pui, ca daca se sparge o teava, lucrezi mai bine si nu faci mizerie in casa.
          Postat în original de cosmintr
          [...] se elimina spargerile si reparatiile in perete, sau in pardoseli.
          La sistemul PIPE-IN-PIPE pe care-l implementez prin casele oamenilor, în cazul unor întîmplări nefericte, nu sînt necesare şantiere (adică spargeri şi reparaţii de pereţi sau pardoseli) şi, implicit, se evită mizeria în casă. Deci se poate şi aşa!
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • psy
            Incepator
            • 11.sep.2012
            • 5

            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

            Am si eu nevoie de putina asistenta, e prima oara cand renovez apartamentul si vreau sa schimb si caloriferele.

            Initial, dupa ce m-am interesat de durata de viata si garantie, am tins catre radiatoare de aluminiu. Ca si firma nu pot sa zic ca am identificat sau stiu una de calitate, m-am apropiat de Radox care dau 10 ani chiar daca sunt racordat la RADET.
            Problema a aparut cand mi s-a zis ca daca folosesc tevi de cupru cu radiatoare de aluminiu apare o punte galvanica. Stiu ca s-a discutat deja pe acest forum despre asta si s-a zis ca daca ele nu sunt in contact direct nu conteaza DAR ma gandesc ca atat timp cat agentul termic [adica apa care vine de la RADET] traverseaza ambele materiale, procesul este inevitabil. Stiu ca la cei care folosesc centrale se foloseste o anumita solutie pentru protectie impotriva acestui proces.

            Am inceput sa ma orientez acum catre radiatoare de otel, si la recomandarea unui prieten ma uit la radiatoare Purmo.

            1. Ca aspect, le prefer pe cele de Aluminiu, poate puteti sa ma lamuriti va rog, din experienta care e situatia cu tevi Cu radiatoare Al.
            2. O firma pentru radiatoare de Aluminiu de calitate
            3. O recomandare pentru radiatoare de otel sau parerea voastra despre Purmo.

            Va multumesc anticipat.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

              Postat în original de psy
              Am si eu nevoie de putina asistenta, e prima oara cand renovez apartamentul si vreau sa schimb si caloriferele.

              Initial, dupa ce m-am interesat de durata de viata si garantie, am tins catre radiatoare de aluminiu. Ca si firma nu pot sa zic ca am identificat sau stiu una de calitate, m-am apropiat de Radox care dau 10 ani chiar daca sunt racordat la RADET.
              Problema a aparut cand mi s-a zis ca daca folosesc tevi de cupru cu radiatoare de aluminiu apare o punte galvanica. Stiu ca s-a discutat deja pe acest forum despre asta si s-a zis ca daca ele nu sunt in contact direct nu conteaza DAR ma gandesc ca atat timp cat agentul termic [adica apa care vine de la RADET] traverseaza ambele materiale, procesul este inevitabil. Stiu ca la cei care folosesc centrale se foloseste o anumita solutie pentru protectie impotriva acestui proces.

              Am inceput sa ma orientez acum catre radiatoare de otel, si la recomandarea unui prieten ma uit la radiatoare Purmo.

              1. Ca aspect, le prefer pe cele de Aluminiu, poate puteti sa ma lamuriti va rog, din experienta care e situatia cu tevi Cu radiatoare Al.
              2. O firma pentru radiatoare de Aluminiu de calitate
              3. O recomandare pentru radiatoare de otel sau parerea voastra despre Purmo.

              Va multumesc anticipat.
              Daca cele doua materiale nu intra in contact direct atunci nu este nici o problema.

              Comentariu

              • psy
                Incepator
                • 11.sep.2012
                • 5

                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                Mersi de raspuns. Se poate va rog si o recomandare pentru un producator radiatoare de aluminiu.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                  Postat în original de psy
                  Mersi de raspuns. Se poate va rog si o recomandare pentru un producator radiatoare de aluminiu.
                  Daca te ajuta, am un calorifer Radox, pe termoficare, pe circuit de cupru, de 8 ani. Daca alegi aceasta varianta, experienta mea spune ca nu sunt probleme.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • kllumea_24
                    Incepator
                    • 13.ian.2013
                    • 4

                    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                    Buna seara!
                    Am si eu nevoie de lamuriri referitor la puterea caloriferelor din otel. Pe site-ul unui anumit producator am gasit: calorifer 600x1000=2010w, iar 300x1000=1277w.Caloriferul este ca dimensiune la jumatate dar puterea este mai mare decat jumatate. De unde provine aceasta diferenta de putere? Se incalzeste o cantitate mai mare de apa sau este din constructia caloriferului? Sunt mai eficiente caloriferele cu h=300? Comparand mai multe oferte de la mai multi producatori a reiesit ca un calorifer de otel 600x1000=2010 w la un producator , iar la un altul calorifer din otel 600x1000=2142. Intreb din nou de unde provine diferenta de putere? Ar trebui sa aleg calorifere de la producatorul care ofera cea mai putere pentru aceeasi dimensiune?

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                      Puterea caloriferului nu depinde de dimensiunile de gabarit ci de suprafata radianta. La dimensiuni comparabile, pot avea suprafete radiante care sa nu fie chiar proportionale, este suficient sa avem o teava in plus sau minus si de aici diferenta.
                      Ar trebui sa alegi un calorifer care sa faca fata la incalzirea spatiului respectiv, adica sa aiba o putere cel putin egala cu necesarul pentru acea camera sau spatiul deservit.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • drumetzu
                        Incepator
                        • 31.ian.2010
                        • 85

                        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                        a folosit cineva pina acum acele rezistente tip tija pentru calorifere?
                        intreb pentru ca vreau sa iau catenva si sunt curios daca merita.

                        Comentariu

                        • uwu
                          Incepator
                          • 06.nov.2011
                          • 5

                          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                          Buna ziua,
                          Am si eu o intrebare legata de niste radiatoare de aluminiu:
                          am o centrala termica de apartament la care sunt legate 4 radiatoare, 2 otel si 2 aluminiu.
                          centrala este setata pe 65 grade. dupa ce se opreste, adica ajunge la temperatura ceruta de termostat, apa din centrala se receste imediat de la 65 grade la 45 grade max 1 minut.
                          deasemenea radiatoarele de aluminiu se racesc foarte repede fata de cele 2 de otel.
                          temperatura apei din centrala este influentata de aceste doua radiatoare de aluminiu? adica racindu-se ele asa repede raceste si apa din centrala?
                          Multumesc anticipat

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                            Postat în original de uwu
                            Buna ziua,
                            Am si eu o intrebare legata de niste radiatoare de aluminiu:
                            am o centrala termica de apartament la care sunt legate 4 radiatoare, 2 otel si 2 aluminiu.
                            centrala este setata pe 65 grade. dupa ce se opreste, adica ajunge la temperatura ceruta de termostat, apa din centrala se receste imediat de la 65 grade la 45 grade max 1 minut.
                            deasemenea radiatoarele de aluminiu se racesc foarte repede fata de cele 2 de otel.
                            temperatura apei din centrala este influentata de aceste doua radiatoare de aluminiu? adica racindu-se ele asa repede raceste si apa din centrala?
                            Multumesc anticipat
                            Inertia termica a radiatoarelor din aluminiu este mai mica decat a celor de fonta, oricum nu va faceti griji ca nu pierdeti nimic deoarece daca veti urmari fenomenul invers veti observa ca cele din aluminiu se incalzesc mult mai repede decat cele din fonta.

                            Comentariu

                            • IancuMIC
                              Membru
                              • 27.ian.2013
                              • 276

                              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                              Un sfat pentru cei care sunt racordati la reteaua centralizata si detin calorifere din aluminiu; nu inchideti robinetii, tur/retur, pe parcursul cand instalatia nu este in functiune (apr.-nov); pericol de acumulare de presiune si "explozia" caloriferului, fapt inlesnit de tratamentul interior al acestora. Cazuri concrete, anul trecut cu 2 colegi de serviciu; poate nu e o noutate dar eu gasesc de cuviinta ca e o recomandare utila.

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12202

                                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                                Postat în original de IancuMIC
                                Un sfat pentru cei care sunt racordati la reteaua centralizata si detin calorifere din aluminiu; nu inchideti robinetii, tur/retur, pe parcursul cand instalatia nu este in functiune (apr.-nov); pericol de acumulare de presiune si "explozia" caloriferului, fapt inlesnit de tratamentul interior al acestora. Cazuri concrete, anul trecut cu 2 colegi de serviciu; poate nu e o noutate dar eu gasesc de cuviinta ca e o recomandare utila.
                                Ba chiar este recomandat sa se inchida caloriferul in perioada mentionata . Referitor la " explozie " dati mai multe detalii .
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...