Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • poolonik
    Membru marcant
    • 18.nov.2006
    • 349

    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Asa o sa fac pana la urma, de banii aia mai adaug 10cm la fiecare radiator Toata chestia a plecat din motivul..ca din cele 11 calorifere 6 sunt cu inaltimea de 300 si acest model la firma pe care am ales-o se fabrica in varianta cu 6 racorduri(varianta-lux), se poate racorda clasic si prin achizitia acelui ventil se poate si pe jos...

    Comentariu

    • Mihai.N
      Incepator
      • 24.ian.2013
      • 38

      Buna ziua,

      Va rog daca are intamplator cineva datele de contact pt userul http://www.misiuneacasa.ro/forum/mem...869-marius_lmd care a dat sfaturi de instalatii cu niste pagini in urma, trimiteti-mi si mie printr-un mesaj privat. El nu s-a mai logat de 2 ani si nu-l pot intreba personal. Am nevoie de ajutorul unui instalator priceput si serios.

      Multumesc.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

        Incercati sa-i trimiteti un mesaj privat sau ne puteti intreba aici pe forum ca poate se gaseste altcineva care sa va ajute.

        Comentariu

        • Mihai.N
          Incepator
          • 24.ian.2013
          • 38

          Pai daca nu s-a mai logat de 2 ani, degeaba ii trimit mesaj privat... nu-l va vedea. Voiam ajutorul lui pt instalarea unui calorifer deoarece a fost laudat de alti utilizatori ai forumului ca e serios.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

            Încercaţi să-l contactaţi pe SP (acolo încă este activ).
            Ultima editare de RaduCA; 25.mai.2013, 22:26.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Mihai.N
              Incepator
              • 24.ian.2013
              • 38

              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

              @RaduCA: Multumesc, am reusit sa-l gasesc! Inca nu l-am contactat, trebuie mai intai sa vad in ce ordine ar fi mai bine sa fac tot ce mi-am propus in casa. Dar, dupa il voi chema, fiti siguri ca revin cu un feedback in caz ca vor mai avea nevoie si alte persoane.

              Comentariu

              • Paddy
                Incepator
                • 11.iun.2009
                • 1

                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                Tot respectul!

                O intrebare: firma care imi va instala centrala de apartament tot insista sa montam radiatoare Konveks. Am cautat aici si n-am gasit mare lucru despre ele. Vad ca sunt turcesti, ceea ce mie imi provoaca mari temeri. Daca cineva din domeniu a lucrat cu asa ceva, va rog sa-mi impartasiti si mie cateva impresii despre ele.

                Cunosc alternativele (V&N, Purmo, Copa, etc...) si as alege orice altceva in afara de Konveks.

                Multumesc pentru sfaturi!

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                  Eu nu stiu absolut nimic despre ele, ar trebui sa va orientati si dupa garantia oferita si ceva feedback-uri din partea altor utilizatori, daca nu reprezinta incredere atunci mai bine va orientati catre alt producator.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                    La urma urmei e decizia dvs ce firma de calorifere alegeti sa instalati , sant bani dvs ! Ca firma respectiva , care va face montajul doreste sa va vare pe gat niste produse care le au ei pe stoc , e altceva , insa nu va vor putea obliga , nu ?
                    Nici eu n am auzi pana acuma de marca asta ... konveks suna a marca de tenisi , parca
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                      Am eu konveks si am vazut si montat de cativa ani. Au tabla 1.25 mm. Cat or tine nu stiu sa spun, important este ca face caldura in situatia pentru care au fost alese.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                        Postat în original de cheluakame
                        Am eu konveks si am vazut si montat de cativa ani. Au tabla 1.25 mm. Cat or tine nu stiu sa spun, important este ca face caldura in situatia pentru care au fost alese.
                        De cat timp le aveti montate si ar mai fi util sa ne spuneti daca ati avut ceva probleme cu ele. Multumim anticipat.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                          Eu le am de doar un sezon, insa am o cunostinta care le are de vreo 4 sau 5 ani, si nu a avut probleme, insa in tot acest timp instalatia a fost mereu plina cu agent termic, nu a golit-o niciodata.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • ursu85
                            Incepator
                            • 26.iun.2013
                            • 12

                            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                            Salut.Am atasat o imagine cu "planul" ptr. instalarea unei centrale termice.Mentionez ca apartamentul este izolat la exterior cu polistiren eps 70 de 5 cm,balconul cu eps 70 de 10 cm iar"termopanele" sunt low-e.Am optat ptr o centrala de 24 kw Viessman vitopend,calorifere kingrad.
                            Va multumesc.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	proiect centrala1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	309,9 KB 
ID:	611438

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                              Eu v-as sfatui sa "aruncati" un calorifer si in hol, cu conductele trase prin bucatarie.

                              In rest, din ce este facut apartamentul?
                              Apartamentele de sub dvs si de deasupra sunt incalzite pe timpul iernii?
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                                Raditorul pe hol l-as amplasa pe peretele cu casa scarii cat mai aproape de intrare.

                                Comentariu

                                Procesare...