Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ursu85
    Incepator
    • 26.iun.2013
    • 11

    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Va multumesc ptr raspunsuri.Am ales sa "maresc" un pic radiatoarele,mai precis:balcon-22/600/800,sufragerie- 22/600/1000,dormitor-22/600/1000,baie-22/600/500,bucatarie-22/600/800.
    Peretii exteriori ai blocului sunt facuti din beton/vata/beton,iar apartamentul de sub mine este foarte bine incalzit pe timpul iernii.Tot am insa o "dilema".Mai precis....unde sa montez caloriferul mai "mare"...in sufragerie...sau pe balcon?

    Comentariu

    • ursu85
      Incepator
      • 26.iun.2013
      • 11

      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

      Va multumesc ptr raspunsuri.Am ales sa "maresc" un pic radiatoarele,mai precis:balcon-22/600/800,sufragerie- 22/600/1000,dormitor-22/600/1000,baie-22/600/500,bucatarie-22/600/800.
      Peretii exteriori ai blocului sunt facuti din beton/vata/beton,iar apartamentul de sub mine este foarte bine incalzit pe timpul iernii.Tot am insa o "dilema".Mai precis....unde sa montez caloriferul mai "mare"...in sufragerie...sau pe balcon?
      Instalatorii m au "indrumat" sa achizitionez si un regulator de tensiune.Ce parere aveti?
      Am cumparat si un termostat digital programabil(pe asta unde credeti ca e cel mai bine sa l "plasez"?
      Mii de scuze ptr multiplele intrebari...dar...vreau sa compar sfaturile dvs autorizate cu parerile "meseriasilor"

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2395

        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

        Din cele spuse de dumneavostra, balconul nu are un necesar termic mai mare decat intreaga sufragerie.
        Teoretic caloriferul mare in sufragerie si cel mic pe balcon.

        Sincer, cu cat platit pentru instalatia pe CU, faceati una pe PPR iar diferenta mai adaugati la centrala pentru a lua una in condensatie. Caloriferele oricum sunt apropiate de dimensiunile celor folosite la centrala in condensatie pentru casa dvs.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

          Postat în original de cheluakame
          Din cele spuse de dumneavostra, balconul nu are un necesar termic mai mare decat intreaga sufragerie.
          Teoretic caloriferul mare in sufragerie si cel mic pe balcon.

          Sincer, cu cat platit pentru instalatia pe CU, faceati una pe PPR iar diferenta mai adaugati la centrala pentru a lua una in condensatie. Caloriferele oricum sunt apropiate de dimensiunile celor folosite la centrala in condensatie pentru casa dvs.
          Sunt de parere ca e mai bine pe CU.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

            Postat în original de cheluakame
            Din cele spuse de dumneavostra, balconul nu are un necesar termic mai mare decat intreaga sufragerie.
            Teoretic caloriferul mare in sufragerie si cel mic pe balcon.

            Sincer, cu cat platit pentru instalatia pe CU, faceati una pe PPR iar diferenta mai adaugati la centrala pentru a lua una in condensatie. Caloriferele oricum sunt apropiate de dimensiunile celor folosite la centrala in condensatie pentru casa dvs.
            Sunt de parere ca e mai bine pe CU.

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2395

              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

              Depinde din ce punct de vedere. Daca prin instalatie nu se va vehicula temperaturi mai mari de 60*C (cum se intampla de obicei la apartamente) , nu vad rostul.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1196

                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                Stie cineva daca a aparut ceva nou pe piata ...ma refer la alte marci de calorifere ...de calitate bineinteles , nu chinezarii sau turcesti.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                  Nu exista marci bune aparute noi.

                  Comentariu

                  • Sorin03
                    Incepator
                    • 04.nov.2010
                    • 95

                    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                    Dumneavoastra ce marci folositi, sau ce recomandari puteti face?
                    As dori o recomandare pentru calorifere intr-un apartament cu 2 camere. Cele actuale sunt de 1000/600/22 in dormitor si 1200/600/22 in living. Mai am unul montat in bucatarie la care o sa renunt si montez unul sub geamul de la balcon cred ca tot de 1200. Mi se par totusi supradimensionate tinand cont ca blocul este izolat, grosimea aproximativa a peretilor exteriori fiind de 40 cm, iar apartamenul este " pe mijloc" - am doar 3 pereti exteriori,cate unul la dormitor 320cm , living - 320 si balcon - 260cm.

                    Comentariu

                    • tct80
                      Incepator
                      • 21.oct.2013
                      • 17

                      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                      Buna ziua. Doresc sa achizitionez niste calorifere (radiatoare) din aluminiu pentru a le monta pe un hol si in 3 dormitoare (75 m2), restul casei, parterul, tot de 75 m2 avand incalzire in pardoseala. Tevile prin care se va face alimentarea caloriferelor sunt din cupru (cel flexibil cu izolatie albastra). Am trei intrebari:
                      1. este posibil ca aceasta combinatie teava cupru - calorifer aluminiu sa nu nfie buna? Auzisem ca pilitura de Al cu cea de Cu e posibil sa atace instalatia (coroziune???). Este intradevar o problema sau sunt doar vorbe?
                      2. dimensionarea caloriferelor mi s-a facut initial pentru calorifere din tabla / otel. E vreo problema daca voi pastra acceasi dimensionare si pt cele din aluminiu?
                      3. Am de ales intre o centrala Arca normala, de 28 kw si o centrala Viessman de 31 Kw, in condensatie. Care ar fi mai ok pentru caloriferele acestea din aluminiu? Va multumesc!

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2395

                        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                        Postat în original de tct80
                        Buna ziua. Doresc sa achizitionez niste calorifere (radiatoare) din aluminiu pentru a le monta pe un hol si in 3 dormitoare (75 m2), restul casei, parterul, tot de 75 m2 avand incalzire in pardoseala. Tevile prin care se va face alimentarea caloriferelor sunt din cupru (cel flexibil cu izolatie albastra). Am trei intrebari:
                        1. este posibil ca aceasta combinatie teava cupru - calorifer aluminiu sa nu nfie buna? Auzisem ca pilitura de Al cu cea de Cu e posibil sa atace instalatia (coroziune???). Este intradevar o problema sau sunt doar vorbe?
                        2. dimensionarea caloriferelor mi s-a facut initial pentru calorifere din tabla / otel. E vreo problema daca voi pastra acceasi dimensionare si pt cele din aluminiu?
                        3. Am de ales intre o centrala Arca normala, de 28 kw si o centrala Viessman de 31 Kw, in condensatie. Care ar fi mai ok pentru caloriferele acestea din aluminiu? Va multumesc!
                        Combinatia Cupru-Aluminiu nu prea este recomandata.
                        Daca totusi folositi o centrala in condensatie (deci banuiesc ca temperaturi de tur sub 50*C) de ce apelati la cupru si nu la PPR sau PEX?

                        Si totusi, pentru 150 mp, nu sunt cam multi 28 kw/31 kw? S-a realizat un audit termic pentru locuinta? Nu ati incercat sa izolati zonele "deficitare"?
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • hspinache
                          Membru Marcant
                          • 07.iun.2009
                          • 479

                          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                          Am citit cam tot ce s-a scris pe aici , si nu sint prea lamurit privind calcul necesar in w/camera .
                          Varianta de imultire volum camera cu o constanta este simpla , dar nimeni nu spune prea clar ce valoare au costantele . Adica un tabel , de corespondenta , pentru diferite situatii , chiar daca nu este prea exact .

                          Comentariu

                          • Scifficus
                            Membru Marcant
                            • 23.iun.2013
                            • 857

                            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                            Tabel nu prea ai cu ce sa faci.
                            Doar un audit energetic al constructiei, in particular, si de acolo afli cam care ii necesarul minim pentru confort.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2395

                              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                              Postat în original de Scifficus
                              Tabel nu prea ai cu ce sa faci.
                              Doar un audit energetic al constructiei, in particular, si de acolo afli cam care ii necesarul minim pentru confort.
                              Subscriu.
                              Azi, constructiile nu se mai fac "standardizate" ca pe vreamea raposatului, astfel fiecare imobil are consumul sau specific.
                              In trecut cand se gaseau doar anumite materiale sau anumite dimensiuni, se putea utiliza un astfel de tabel. Azi insa el ar trebui sa contina cateva zeci de pagini pentru a putea acoperi o mare parte din situatii.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • lisapet
                                Membru Marcant
                                • 02.ian.2012
                                • 462

                                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                                Postat în original de cheluakame
                                Azi, constructiile nu se mai fac "standardizate" ..., astfel fiecare imobil are consumul sau specific.
                                Dar ar fi trebuit! Doar ca Standardele ar trebui sa fie tratate univoc in ceea ce priveste consumurile de energie. Am intrat in UE, si ne-au fost "impuse" niste "standarde energetice minime" adica sa nu se depaseasca 100 kWh/(mp an).. Insa noi, nu stim, cine sa raspunda de respectarea acestor prevederi.. Arhitectul zice ca nu el (caci nu are competenta respectiva), structuristul zice ca nu el (caci nu are competenta respectiva), proiectantul de instalatii zice - nu el .... Pai atunci cine? Si uite asa se scot in continuare proiecte pe banda rulanta care nu mai stii ce "standarde energetice" respecta, pe acelea de cand era motorina 100 USD/1000 litri, sau actuale cu peste 1000 Euro/1000 litri..
                                Cu scumpirea energiei, proiectanti competenti vor vi la mare cautare si oricum nu vor face fata la haosul consumatorist deja instaurat in tara..

                                @hspinache, daca toate cladirile noi respectau acest standard (de 100 kWh/(mp an), in vigoare pentru Romania), atunci era mult mai simplu: se inmultea suprafata utila incalzita la 50 W/mp si erai acoperit..

                                Comentariu

                                Procesare...