Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • hspinache
    Membru Marcant
    • 07.iun.2009
    • 479

    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Cred ca nu m-ati inteles .
    Producatorii , in medie , lucrind pe piata , ofera pe tip de produs , garantii echivalente , ca sa tina potenta pietei . De multe ori , insa au diferite pretentii , pentru pastrarea garantiei .
    De ex: se ofera garantie 10 ani la calorifer , dar numai daca este in circuit pe centrala de apartament si in circuit se foloseste ... adaos ; sau poate sint si alte conditii .
    Intrebarea se refera daca exista in acest sens uzante comune ; nu ma refer la particularitati , ale fiecarei firme .

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6866

      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

      Dvs puneti gresit problema !
      Va intereseaza in ce conditii se aplica garantia unor produse de la o anumita firma sau in general ?
      Daca este vorba in general aveti mai sus PDF-urile , daca va intereseaza o firma anume , atunci luati legatura direct cu firma /producatorul respectiv sa va lumineze ; pt ca nimeni de aici nu va poate lamuri ce si cum ci poate doar face presupuneri ...
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • larkinsen
        Incepator
        • 29.nov.2012
        • 8

        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

        Buna ziua.
        As dori sa stiu cum se face golirea respectiv umplerea circuitului in cazul unei instalatii de incalzire cu centrala termica pe gaz.Intreb,deoarece as dori sa schimb doi robineti clasici cu robineti cu cap termostatat la doua radiatoare din otel.
        Am robinet de golire la ultimul radiator din circuit...dar nu stiu ce manevre trebuie facute la robinetii de alimentare de sub la centrala.( 5 la numar).Inainte de golire,inchid toti cei 5 robineti de sub centrala(unul pe AR,unul pe AC,unul pe Tur si 2 pe retur) si pe cel de la chiuveta?Apoi,umplerea cum o fac?Deschid robinetii(cei 5) si apoi pe cel de umplere al centralei?Iar la calorifere inchid retururile?Sau nu umblu la ele?Multumesc anticipat.

        Comentariu

        • klax
          Incepator
          • 02.oct.2012
          • 43

          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

          Buna ziua,

          Nu stiu daca cineva a ridicat problema aceasta (nu am citit toate cele 44 de pagini ale acestui topic), dar as vrea sa stiu daca e bine sa schimb regulat apa in caloriferele din casa (care sunt legate la o centrala proprie pe gaz) sau nu.

          Am aerisit anul acesta (al 2lea an de functionare a centralei) caloriferele si apa are un aspect laptos.

          Cum e mai bine ? sa las aceeasi apa in instalatie sau sa o schimb cu alta curata ?

          Multumesc

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

            Ati spalat instalatia inainte de prima utilizare ? Daca nu atunci goliti instalatia de apa murdara, o reumpleti si nu mai schimbati apa decat la 2-3 ani. Este mai bine asa deoarece daca tot schimbati apa riscul de depunere a calcarului este cu mult mai mare.
            Cu stima.

            Comentariu

            • klax
              Incepator
              • 02.oct.2012
              • 43

              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

              la ce va referiti cand spuneti "Ati spalat instalatia inainte de prima utilizare ?".

              Centrala a fost noua cand am luat-o ... cum trebuia sa o spal ? cred ca mesterul care a instalat-o a bagat apa in instalatie, a golit-o si apoi a bagat iara. Nu sunt sigur ...

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                Asa trebuia sa faca mesterul: sa incarce instalatia cu apa -> sa lase sa functioneze instalatia circa 2-3 ore -> sa goleasca instalatia. Daca a procedat asa atunci nu mai schimbati apa din instalatie.
                Cu stima.

                Comentariu

                • klax
                  Incepator
                  • 02.oct.2012
                  • 43

                  Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                  ok, va multumesc

                  Comentariu

                  • Andreea En
                    Incepator
                    • 04.nov.2014
                    • 2

                    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                    Buna ziua,

                    Va rog sa ma ajutati sa rezolv o problema. Am montat robineti cu cap termostat la calorifere si se aud niste bubuituri foarte puternice in calorifer, atunci cand se incalzeste (nu sunt clasicile zgomote ce se aud atunci cand intra apa in calorifere). Poate fi presiunea prea mare sau neuniforma a apei? Mentionez ca stau la bloc, penultimul etaj, iar centrala blocului se afla sus pe acesta.

                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • oleg107
                      Incepator
                      • 16.nov.2014
                      • 7

                      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                      pina la urma care calorifere sunt mai indicat de montat intr-un apartament, unde este centrala termica, sa nu trosneasca, sa aiba un randament ridicat si sa fie fiabile in timp?

                      Dati sa facem o ierarhie, care o fi pe primu loc, si care pe ultimul. Avem calorifere din otel, din aluminiu si din fonta.
                      Ar fi fost foarte bine daca la inceputul acestei teme avea sa existe un exit poll.
                      Merci anticipat.

                      Comentariu

                      • Scifficus
                        Membru Marcant
                        • 23.iun.2013
                        • 857

                        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                        Doar perspectiva mea, subiectiva, la un compromis general bazat de eficienta, aspect, cost le ordonez cam asa:
                        1. Fonta
                        2. Otel
                        3. Aluminiu

                        Unde numarul 1 este ... numarul 1.

                        Comentariu

                        • oleg107
                          Incepator
                          • 16.nov.2014
                          • 7

                          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                          mai sunt si calorifere bimetalice, care se zice ca sunt mai bune decit cele de otel si aluminiu luate impreuna
                          pareri ?

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6878

                            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                            Postat în original de oleg107
                            pina la urma care calorifere sunt mai indicat de montat intr-un apartament, unde este centrala termica, sa nu trosneasca, sa aiba un randament ridicat si sa fie fiabile in timp?
                            Dati sa facem o ierarhie, care o fi pe primu loc, si care pe ultimul. Avem calorifere din otel, din aluminiu si din fonta.
                            Ar fi fost foarte bine daca la inceputul acestei teme avea sa existe un exit poll.
                            Merci anticipat.
                            Alegerea mea ar fi:
                            1. Fonta
                            2. Otel
                            3. Bimetal
                            4. Aluminiu
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • oleg107
                              Incepator
                              • 16.nov.2014
                              • 7

                              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                              si eu acela care credeam ca cele mai bune sunt cele de aluminiu...

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6866

                                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                                Postat în original de oleg107
                                si eu acela care credeam ca cele mai bune sunt cele de aluminiu...
                                Si mai sunt si scumpe , pe deasupra !
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...