Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • LIVIU_112
    Incepator
    • 05.ian.2010
    • 21

    #76
    am si eu o intrebare : nu este treaba instalatorului sa-mi verifice inainte de montare integritatea calorifer-ului, centralei etc.. atat pe exterior cat si pe interior?? caloriferele au rugina pe interior deaorece se face o proba de etanseitate inainte de iesirea pe poarta fabricii. deci este mult mai usor sa cureti caloriferul pe interior inainte de montaj ptr a scapa de rugina span sau alte impuritati, decat sa clasifici un calorifer prost ptr ca are rugina in interior, nestiind de cat timp zace prin depozite expus la aer ptr a putea aparea rugina
    cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

    Comentariu

    • emanu
      Membru marcant
      • 06.oct.2008
      • 504

      #77
      Postat în original de LIVIU_112
      am si eu o intrebare : nu este treaba instalatorului sa-mi verifice inainte de montare integritatea calorifer-ului, centralei etc.. atat pe exterior cat si pe interior??
      si cum va face aceasta??

      Comentariu

      • marius_lmd
        Membru Marcant
        • 19.mar.2009
        • 440

        #78
        nu nu este treaba instalatorului, acesta are obligatia doar de a-l monta, indiferent de calitatea acestuia, radiatorul fiind cumparat de dvs in calitate de beneficiar....trebuia sa cumparati unul de forte buna calitate care desigur costa mai mult, dar.....acum asta e ....
        o parere in plus nu strica niciodata,

        Comentariu

        • LIVIU_112
          Incepator
          • 05.ian.2010
          • 21

          #79
          Postat în original de marius_lmd
          nu nu este treaba instalatorului, acesta are obligatia doar de a-l monta, indiferent de calitatea acestuia, radiatorul fiind cumparat de dvs in calitate de beneficiar....trebuia sa cumparati unul de forte buna calitate care desigur costa mai mult, dar.....acum asta e ....
          PAREREA MEA : ESTE F MULT TREABA INSTALATORULUI DEOARECE CAM ORICINE CU MINIME CUNOSTINTE TEHNICE POATE MONTA UN RADIATOR, DAR ANGAJEAZA UN INSTALATOR PTR COMPETENTELE TEHNICE MAI VASTE ALE ACESTUIA(IN PRIVINTA TERMOFICARII), EU UNUL CEL PUTIN IN MOMENTUL ALEGERII RADIATOARELOR MA COSNULT SI CU INSTALATOR-UL IANINTE DE A CUMPARA. CHIAR DAK CUMPERI UN RADIATOR SLAB CALITATIV ORICE ADEVARAT MESERIAS MACAR DIN BUN SIMT ITI ARATA PLUSURILE SI MINUSURILE ALEGERII FACUTE
          cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

          Comentariu

          • LIVIU_112
            Incepator
            • 05.ian.2010
            • 21

            #80
            Postat în original de emanu
            Postat în original de LIVIU_112
            am si eu o intrebare : nu este treaba instalatorului sa-mi verifice inainte de montare integritatea calorifer-ului, centralei etc.. atat pe exterior cat si pe interior??
            si cum va face aceasta??
            CU APA.....?!?
            cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

            Comentariu

            • marius_lmd
              Membru Marcant
              • 19.mar.2009
              • 440

              #81
              de aratat iti arat, iti recomand , iti prezint plusurile si minusurile la fiecare marca de radiator, dar mai mult nu pot face, daca insisti sa cumperi un anumit radiator atunci asta e, din anumite motive sa.....dupa bunul plac....
              o parere in plus nu strica niciodata,

              Comentariu

              • emanu
                Membru marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                #82
                Postat în original de LIVIU_112
                Postat în original de emanu
                Postat în original de LIVIU_112
                am si eu o intrebare : nu este treaba instalatorului sa-mi verifice inainte de montare integritatea calorifer-ului, centralei etc.. atat pe exterior cat si pe interior??
                si cum va face aceasta??
                CU APA.....?!?
                dar de care apa? Neinceputa, minerala sau plata cu putina lamaie?

                Glumesc, DAR NU PREA MULT!
                Cum ai vrea sa ti le verifice altfel decat montandu-le in instalatie? Sau il vezi in baie cu centrala cu curu-n sus, cu palnia si cu galeata sau cu metri de furtun pus la bateria de chiuveta! Centralele si caloriferele, au o proba de integritate si presiune facute in fabrica, de producator, ca sa nu schimbe la ele aiurea de noi, de asta si curge de multe ori apa din ele cand le scoti capacele de protectie

                Apropos, de ce crezi ca se pune filtru pe returul instalatiei, inainte de centrala si nu pe tur?

                Treaba instalatorului e sa-ti verifice TOATA INSTALATIA, centrala, tevi, calorifere, etc , dar MONTATE in instalatie, nu are obligatiile de CTC final al producatorului pe fiecare componenta individuala!

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #83
                  Postat în original de LIVIU_112

                  PAREREA MEA : ESTE F MULT TREABA INSTALATORULUI DEOARECE CAM ORICINE CU MINIME CUNOSTINTE TEHNICE POATE MONTA UN RADIATOR, DAR ANGAJEAZA UN INSTALATOR PTR COMPETENTELE TEHNICE MAI VASTE ALE ACESTUIA(IN PRIVINTA TERMOFICARII), EU UNUL CEL PUTIN IN MOMENTUL ALEGERII RADIATOARELOR MA COSNULT SI CU INSTALATOR-UL IANINTE DE A CUMPARA. CHIAR DAK CUMPERI UN RADIATOR SLAB CALITATIV ORICE ADEVARAT MESERIAS MACAR DIN BUN SIMT ITI ARATA PLUSURILE SI MINUSURILE ALEGERII FACUTE
                  cred ca tu confunzi instalatorul cu inginerul de instalatii! Alegerea caloriferului o faci TU din punct de vedere estetic, dimensional si pret, inginerul de instalatii iti poate spune si de ce putere sa fie acesta in functie de ce centrala ai, ce izolatie, ce volum, in ce zona climatica stai, etc, etc!
                  Instalatorul chiar are MINIME CUNOSTINTE in domeniul care i-l atribui tu! El stie cate ceva mai mult din experienta si f posibil ca experienta lui sa nu se potriveasca , daca tu esti un caz mai particular! Instalatorul se ocupa de MONTAJUL INSTALATIEI concepute de catre altii, cu studii superioare sau asa ar trebui sa faca!

                  Comentariu

                  • LIVIU_112
                    Incepator
                    • 05.ian.2010
                    • 21

                    #84
                    dar de care apa? Neinceputa, minerala sau plata cu putina lamaie?

                    Glumesc, DAR NU PREA MULT!
                    Cum ai vrea sa ti le verifice altfel decat montandu-le in instalatie? Sau il vezi in baie cu centrala cu curu-n sus, cu palnia si cu galeata sau cu metri de furtun pus la bateria de chiuveta! Centralele si caloriferele, au o proba de integritate si presiune facute in fabrica, de producator, ca sa nu schimbe la ele aiurea de noi, de asta si curge de multe ori apa din ele cand le scoti capacele de protectie

                    Apropos, de ce crezi ca se pune filtru pe returul instalatiei, inainte de centrala si nu pe tur?

                    Treaba instalatorului e sa-ti verifice TOATA INSTALATIA, centrala, tevi, calorifere, etc , dar MONTATE in instalatie, nu are obligatiile de CTC final al producatorului pe fiecare componenta individuala! [/quote]

                    EVIAN daca este sa fim snobi

                    tocmai ptr a evita cat se poate aparitia de impuritati si rugina nu este greu sa le speli pe interior inainte de montaj. nu-i cere nimeni sa faca un ctc complex, doar unul sumar/componenta. si intradevar o examinare a instalatiei in sarcina.
                    Atunci daca nu este treaba instalatorului de ce ii mai ceri parerea despre produsul X sau Y doar nu este abilitat sa-si dea cu parerea , doar sa le instaleze
                    cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

                    Comentariu

                    • LIVIU_112
                      Incepator
                      • 05.ian.2010
                      • 21

                      #85
                      Postat în original de marius_lmd
                      de aratat iti arat, iti recomand , iti prezint plusurile si minusurile la fiecare marca de radiator, dar mai mult nu pot face, daca insisti sa cumperi un anumit radiator atunci asta e, din anumite motive sa.....dupa bunul plac....
                      aici iti dau dreptate, tocmai de aceea aceasta lume se imparte in "meseriasi" si instalatori. tocmai de aceea fiecare cred ca isi cauta un instalator bun in sfaturile caruia poata sa aiba incredere
                      cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 983

                        #86
                        Postat în original de emanu
                        Postat în original de LIVIU_112

                        PAREREA MEA : ESTE F MULT TREABA INSTALATORULUI DEOARECE CAM ORICINE CU MINIME CUNOSTINTE TEHNICE POATE MONTA UN RADIATOR, DAR ANGAJEAZA UN INSTALATOR PTR COMPETENTELE TEHNICE MAI VASTE ALE ACESTUIA(IN PRIVINTA TERMOFICARII), EU UNUL CEL PUTIN IN MOMENTUL ALEGERII RADIATOARELOR MA COSNULT SI CU INSTALATOR-UL IANINTE DE A CUMPARA. CHIAR DAK CUMPERI UN RADIATOR SLAB CALITATIV ORICE ADEVARAT MESERIAS MACAR DIN BUN SIMT ITI ARATA PLUSURILE SI MINUSURILE ALEGERII FACUTE
                        cred ca tu confunzi instalatorul cu inginerul de instalatii! Alegerea caloriferului o faci TU din punct de vedere estetic, dimensional si pret, inginerul de instalatii iti poate spune si de ce putere sa fie acesta in functie de ce centrala ai, ce izolatie, ce volum, in ce zona climatica stai, etc, etc!
                        Instalatorul chiar are MINIME CUNOSTINTE in domeniul care i-l atribui tu! El stie cate ceva mai mult din experienta si f posibil ca experienta lui sa nu se potriveasca , daca tu esti un caz mai particular! Instalatorul se ocupa de MONTAJUL INSTALATIEI concepute de catre altii, cu studii superioare sau asa ar trebui sa faca!
                        Adica sa inteleg eu ca ar trebui sa ma duc la client sa-i cer planul si sa ma apuc de lucru....
                        pai eu de cand lucrez cu tevi si alte alea nu am intalnit inca un plan de instalatii ,a nu se confunda mazgalelili alea unde sunt desenate niste dreptunghiuri legate intre ele cu liniute care nici pe departe nu seamana cu ce e pe teren.
                        Eu inteleg prin plan ,asa niste hartii din care sa inteleg si eu pe unde sa duc o anumita teava ,cate piese si de care voi folosi ,adica sa nu mi mai bat capul absolut deloc ,pe unde sa duc un anume traseu ca sa impac si clientul sa fie si frumos si cu economie si si .....
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • marius_lmd
                          Membru Marcant
                          • 19.mar.2009
                          • 440

                          #87
                          inainte de a alege instalatorul - meseria convingete de priceperea lui si apoi apuca-te de treaba sau mai bine zis lasa-l sa-si faca treaba
                          o parere in plus nu strica niciodata,

                          Comentariu

                          • emanu
                            Membru marcant
                            • 06.oct.2008
                            • 504

                            #88
                            Postat în original de LIVIU_112
                            Atunci daca nu este treaba instalatorului de ce ii mai ceri parerea despre produsul X sau Y doar nu este abilitat sa-si dea cu parerea , doar sa le instaleze
                            ai zis bine, ii ceri PAREREA, IMPRESIILE LUI, dar sper ca le stii ca-s doar pareri, nu clauze contractuale! S-a inselat si nu ti se potriveste solutia, tu platesti, nu el

                            de fapt asa se si intampla

                            Comentariu

                            • emanu
                              Membru marcant
                              • 06.oct.2008
                              • 504

                              #89
                              Postat în original de termoadi
                              Adica sa inteleg eu ca ar trebui sa ma duc la client sa-i cer planul si sa ma apuc de lucru....
                              pai eu de cand lucrez cu tevi si alte alea nu am intalnit inca un plan de instalatii ,a nu se confunda mazgalelili alea unde sunt desenate niste dreptunghiuri legate intre ele cu liniute care nici pe departe nu seamana cu ce e pe teren.
                              Eu inteleg prin plan ,asa niste hartii din care sa inteleg si eu pe unde sa duc o anumita teava ,cate piese si de care voi folosi ,adica sa nu mi mai bat capul absolut deloc ,pe unde sa duc un anume traseu ca sa impac si clientul sa fie si frumos si cu economie si si .....
                              mda, si io visez frumos

                              ...dar client care sa ma puna sa-i spal inainte centrala si caloriferele nu am intalnit si nici alti instalatori care sa faca asta!
                              DE CE OARE??!!

                              Comentariu

                              • termoadi
                                Membru Marcant
                                • 21.ian.2007
                                • 983

                                #90
                                Postat în original de emanu
                                Postat în original de termoadi
                                Adica sa inteleg eu ca ar trebui sa ma duc la client sa-i cer planul si sa ma apuc de lucru....
                                pai eu de cand lucrez cu tevi si alte alea nu am intalnit inca un plan de instalatii ,a nu se confunda mazgalelili alea unde sunt desenate niste dreptunghiuri legate intre ele cu liniute care nici pe departe nu seamana cu ce e pe teren.
                                Eu inteleg prin plan ,asa niste hartii din care sa inteleg si eu pe unde sa duc o anumita teava ,cate piese si de care voi folosi ,adica sa nu mi mai bat capul absolut deloc ,pe unde sa duc un anume traseu ca sa impac si clientul sa fie si frumos si cu economie si si .....
                                mda, si io visez frumos

                                ...dar client care sa ma puna sa-i spal inainte centrala si caloriferele nu am intalnit si nici alti instalatori care sa faca asta!
                                DE CE OARE??!!
                                pai daca nu le speli acum ,vei fi nevoit sa mai dai pe acolo sa vezi ce mai este prin filtrul y ,asta in fericitul caz ca este un filtru cu sita deasa nu facatura ,pentru ca eu am vazut centrala ,care dupa 4 ani ardea gazul de pomana ,si asta pentru un ''y'' cu sita prea mare
                                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                                Comentariu

                                Procesare...