Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    #91
    Postat în original de termoadi
    pai daca nu le speli acum ,vei fi nevoit sa mai dai pe acolo sa vezi ce mai este prin filtrul y ,asta in fericitul caz ca este un filtru cu sita deasa nu facatura ,pentru ca eu am vazut centrala ,care dupa 4 ani ardea gazul de pomana ,si asta pentru un ''y'' cu sita prea mare

    adeca rugina din calorifere infundase conductele centralei pt ca avea un filtru y cu ochiuri prea mari si nu fusesera spalate caloriferele??!!

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 984

      #92
      Postat în original de emanu
      Postat în original de termoadi
      pai daca nu le speli acum ,vei fi nevoit sa mai dai pe acolo sa vezi ce mai este prin filtrul y ,asta in fericitul caz ca este un filtru cu sita deasa nu facatura ,pentru ca eu am vazut centrala ,care dupa 4 ani ardea gazul de pomana ,si asta pentru un ''y'' cu sita prea mare

      adeca rugina din calorifere infundase conductele centralei pt ca avea un filtru y cu ochiuri prea mari si nu fusesera spalate caloriferele??!!
      PAI cam asa ,ct-ul avea cam 4 ani de functionare ,fy era curat si totusi ct-ul ardea gazul degeaba ,temperatura pe tur nu se ridica deloc ...
      unde am montat fy de marca ,dupa cca 2-3 ani am fost chemat la locu' cu pricina ,nu se mai incalzeau majoritatea radiatoarelor, si surpriza ,fy plin cu un fel de pilitura metalica ,si asta din rad vogel noot.
      iar in alt caz unde predominau rad de aluminiu am gasit pe sita o depunere destul de tare .
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 527

        #93
        am montate radiatoare V&N si la o aerisire facuta la cateva zile de la punerea in functie - surpriza apa portocalie.
        anda panda din ...

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #94
          ce te asteptai de la vogel , asa sunt toate radiatoarele vogel, cele mai pline de rugina.....
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • anduvirgil
            Membru Marcant
            • 25.feb.2006
            • 527

            #95
            Postat în original de marius_lmd
            ce te asteptai de la vogel , asa sunt toate radiatoarele vogel, cele mai pline de rugina.....
            pana acum pe unde am citit nimeni nu a spus nimic de acest lucru

            asta e ....
            anda panda din ...

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 984

              #96
              Postat în original de marius_lmd
              ce te asteptai de la vogel , asa sunt toate radiatoarele vogel, cele mai pline de rugina.....
              Exagerezi?? sau sti ceva ce noi nu stim?
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • marius_lmd
                Membru Marcant
                • 19.mar.2009
                • 440

                #97
                poate3 am exagerat putin, dar toate radiatoarele vogel montate de mine (nu foarte multe, dar nici putine) toate aveau rugina in ele, unele chiar curgea rugina din ele cand am desfacut dopurile din plastic, dar poate asta s-a intamplat numai la mine, nu vreau sa generalizez sau sa denigrez marca, dar pentru mine asta e realitatea....cel putin pana acum, in viitor sper sa se prezinte mai bine....
                o parere in plus nu strica niciodata,

                Comentariu

                • LIVIU_112
                  Incepator
                  • 05.ian.2010
                  • 21

                  #98
                  [quote="emanu"]
                  Postat în original de termoadi
                  ...dar client care sa ma puna sa-i spal inainte centrala si caloriferele nu am intalnit si nici alti instalatori care sa faca asta!
                  DE CE OARE??!!
                  poate tocmai din aceasta cauza am gasit un instalator mai greu, dar pana una alta pe banii mei am cerintele mele, chiar dak unora li se pare mai ciudat
                  cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

                  Comentariu

                  • marius_lmd
                    Membru Marcant
                    • 19.mar.2009
                    • 440

                    #99
                    nu intra in pretul montajul spalatul, in cazul in care clientul doreste acest lucru se face plata separatul, atunci este ok, toata lumea multumita....sunt de acord
                    o parere in plus nu strica niciodata,

                    Comentariu

                    • LIVIU_112
                      Incepator
                      • 05.ian.2010
                      • 21

                      [quote="termoadi"][quote="emanu"]
                      Postat în original de termoadi

                      pai daca nu le speli acum ,vei fi nevoit sa mai dai pe acolo sa vezi ce mai este prin filtrul y ,asta in fericitul caz ca este un filtru cu sita deasa nu facatura ,pentru ca eu am vazut centrala ,care dupa 4 ani ardea gazul de pomana ,si asta pentru un ''y'' cu sita prea mare
                      Va fii nevoit de catre cine?? de constiinta.. prea rar. Dupa cum ai vazut din majoritatea post-urilor deviza majoritatii este urmatoarea am venit sa iau banii si sa lipesc 2-3 tevi restul ce ramane in urma nu ma intereseaza
                      cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

                      Comentariu

                      • marius_lmd
                        Membru Marcant
                        • 19.mar.2009
                        • 440

                        nu este chiar asa, se pare ca asa zisii meseriasi au reusit sa faca de ras toata lumea buna a instalatorilor.
                        garantia acordata lucrarilor este prin contract , si este de 2 ani, de la terminarea lucrarilor si PIF.
                        in aceasta perioada, dar si in post garantie beneficiarul va beneficia contra cost de calitatea lucrarii.
                        dar se pare ca nu toti beneficiarii nu inteleg acest lucru si lucreaza cu micii meseriasi care sunt mai ieftini si care le trag teapa, dar asta eeeeeee
                        cine stie ce vre apeleaza la cei care le ofera si asigura garantia si postgarantie, pentru a sta linistiti
                        bafta si cald la iarna....
                        o parere in plus nu strica niciodata,

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          Postat în original de LIVIU_112
                          pana una alta pe banii mei am cerintele mele, chiar dak unora li se pare mai ciudat
                          Postat în original de marius_lmd
                          nu intra in pretul montajul spalatul, in cazul in care clientul doreste acest lucru se face plata separatul, atunci este ok....sunt de acord
                          Si eu, dar tare imi vine sa cred ca pe banii unui montaj obisnuit se vrea si aceasta


                          ptr ca ...uite cum incepe Liviu de fapt:
                          Postat în original de LIVIU_112
                          am si eu o intrebare : nu este treaba instalatorului sa-mi verifice inainte de montare integritatea calorifer-ului, centralei etc.. atat pe exterior cat si pe interior??

                          Comentariu

                          • LIVIU_112
                            Incepator
                            • 05.ian.2010
                            • 21

                            Postat în original de marius_lmd
                            nu este chiar asa, se pare ca asa zisii meseriasi au reusit sa faca de ras toata lumea buna a instalatorilor.
                            garantia acordata lucrarilor este prin contract , si este de 2 ani, de la terminarea lucrarilor si PIF.
                            in aceasta perioada, dar si in post garantie beneficiarul va beneficia contra cost de calitatea lucrarii.
                            dar se pare ca nu toti beneficiarii nu inteleg acest lucru si lucreaza cu micii meseriasi care sunt mai ieftini si care le trag teapa, dar asta eeeeeee
                            cine stie ce vre apeleaza la cei care le ofera si asigura garantia si postgarantie, pentru a sta linistiti
                            bafta si cald la iarna....
                            1. sunt de acord cu tine nu toata lumea face treaba de mantuiala
                            2. garantia lucrarii este de 2 ani dar nu si la piese(radiatoare +CT)aceasta variaza
                            3. in perioada post garantie nu beneficies contra cost de calitatea lucrarii( de aceasta incerc sa beneficiez cat mai mult in momentul in care aleg firma sau instalator-ul) beneficiez de un pret mai bun la mentenanta.
                            4. "micii meseriasi" lucreaza in marile firme si au aceleasi cunostinte in momentul instalarii numai ca la ei nu platim impozite taxe si tva la stat.
                            5. servicii post garantie tot contra cost le am si de la instalator-=ul meu
                            cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

                            Comentariu

                            • LIVIU_112
                              Incepator
                              • 05.ian.2010
                              • 21

                              Postat în original de emanu
                              Postat în original de LIVIU_112
                              pana una alta pe banii mei am cerintele mele, chiar dak unora li se pare mai ciudat
                              Postat în original de marius_lmd
                              nu intra in pretul montajul spalatul, in cazul in care clientul doreste acest lucru se face plata separatul, atunci este ok....sunt de acord
                              Si eu, dar tare imi vine sa cred ca pe banii unui montaj obisnuit se vrea si aceasta


                              ptr ca ...uite cum incepe Liviu de fapt:
                              Postat în original de LIVIU_112
                              am si eu o intrebare : nu este treaba instalatorului sa-mi verifice inainte de montare integritatea calorifer-ului, centralei etc.. atat pe exterior cat si pe interior??
                              pai am inceput asa ptr ca de la bun inceput stabilesc pretul si ii spun ce vreau
                              cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

                              Comentariu

                              • termoadi
                                Membru Marcant
                                • 21.ian.2007
                                • 984

                                4. "micii meseriasi" lucreaza in marile firme si au aceleasi cunostinte in momentul instalarii numai ca la ei nu platim impozite taxe si tva la stat.
                                Daca lucreaza la marile firme ,cand mai au timp de dv.??
                                daca cumperi trei chei fixe un mops si o lampa de sudura ,oare te numesti ''mic meserias''? eu personal ma bucur enorm de mult cand aflu de cate un ''kitros '' care sa zgarcit la ''trei lei'' si a luat teapa cred eu BINEMERITATA.
                                Deunazi ,unul din baietii mei a vazut o superlucrare ,(daca am retinut bine ,vreo 10-12 radiatoare intinse pe teava de cupru de 15) facuta de un amic al lui proaspat venit din spania.Partea interesanta este ca amicul sustine ca asa a vazut el ''AFARA'' si in concluzie este OK.
                                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                                Comentariu

                                Procesare...