Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    Postat în original de LIVIU_112
    3. in perioada post garantie nu beneficies contra cost de calitatea lucrarii( de aceasta incerc sa beneficiez cat mai mult in momentul in care aleg firma sau instalator-ul) beneficiez de un pret mai bun la mentenanta.
    - ba da, pentru lucrarile dup ae xpirarea garantiei se acord garantie doar la lucrarile efectuate, (ex: modificat traseu, schimbat vas expasnniune....)

    Postat în original de LIVIU_112
    4. "micii meseriasi" lucreaza in marile firme si au aceleasi cunostinte in momentul instalarii numai ca la ei nu platim impozite taxe si tva la stat.
    5. servicii post garantie tot contra cost le am si de la instalator-=ul meu
    - nu mereu, sunt unii pe cont propri care se dau meseriasi si care de fapt sunt impostori si fac de ras meseria de "instaltor", si care dupa opinia unor clienti care dupa ce au lucrat cu ei spun ca meseria de instalaator este foarte smipla si faorte bine platita, ca fac treaba putina si proasta si mai iau si bani multi, fapt pentru care, cel putin eu nu sunt de acord deloc.....scuze daca am deranjat pe cineva dar acesta este adevarul de care ma lovesc la lucrari la care trebuie sa fac multe modificari dupa "micii meserisi", si culme unii clienti chiar recunosc ca au facut o alegere prosta ca au lasat lucrarea in mana unor nepriceputi care le-au luat si banii inatinte si nu au mai venit la lucrare, acum fiind nevoiti sa plateasca alti bani peentru aceeai lucrare si care pe deasupra mai necesita si alte piese .......plus timp pierdut +++++++
    "micii meseriasi " de care vorbeai ca lucreaza la marile firme , aceia sunt destul de buuni si nu cred ca fac astfel de lucruri, tot respectul pentru cei care isi vad de treaba si "fac treaba sa mearga" , pupen suflet in ceea ce facem , iar clientul este multumit la final, facand recomandri in sens pozitiv

    sper ca nu am fost prea aspru, ....
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • emanu
      Membru Marcant
      • 06.oct.2008
      • 504

      Postat în original de termoadi
      10-12 radiatoare intinse pe teava de cupru de 15) facuta de un amic al lui proaspat venit din spania.Partea interesanta este ca amicul sustine ca asa a vazut el ''AFARA'' si in concluzie este OK.
      eu ce ziceam mai devreme ca unii confunda instalatorii cu inginerii in instalatii

      asta cu asa a vazut el afara imi aminteste de bancul cu rusu care a castigat o Pobeda la LOTO si cand colo Pobeda de fapt era bicicleta si nu i se daduse, ci i se luase

      Apropos, pe o teava Cu 15 adeca 13 in interior in cazul unei centrale normale, sa zicem 70grC in tur cam ce putere termica poate sa duca?
      asta ca sa afle si amicul ala cate calorifere putea sa puna de fapt

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 980

        eu evit sa depasesc 4 kw la lungimi mici si 3kw la distanta mare
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • LIVIU_112
          Incepator
          • 05.ian.2010
          • 21

          Postat în original de marius_lmd
          3. in perioada post garantie nu beneficies contra cost de calitatea lucrarii( de aceasta incerc sa beneficiez cat mai mult in momentul in care aleg firma sau instalator-ul) beneficiez de un pret mai bun la mentenanta.
          - ba da, pentru lucrarile dup ae xpirarea garantiei se acord garantie doar la lucrarile efectuate, (ex: modificat traseu, schimbat vas expasnniune....)



          - nu mereu, sunt unii pe cont propri care se dau meseriasi si care de fapt sunt impostori si fac de ras meseria de "instaltor", si care dupa opinia unor clienti care dupa ce au lucrat cu ei spun ca meseria de instalaator este foarte smipla si faorte bine platita, ca fac treaba putina si proasta si mai iau si bani multi, fapt pentru care, cel putin eu nu sunt de acord deloc.....scuze daca am deranjat pe cineva dar acesta este adevarul de care ma lovesc la lucrari la care trebuie sa fac multe modificari dupa "micii meserisi", si culme unii clienti chiar recunosc ca au facut o alegere prosta ca au lasat lucrarea in mana unor nepriceputi care le-au luat si banii inatinte si nu au mai venit la lucrare, acum fiind nevoiti sa plateasca alti bani peentru aceeai lucrare si care pe deasupra mai necesita si alte piese .......plus timp pierdut +++++++
          "micii meseriasi " de care vorbeai ca lucreaza la marile firme , aceia sunt destul de buuni si nu cred ca fac astfel de lucruri, tot respectul pentru cei care isi vad de treaba si "fac treaba sa mearga" , pupen suflet in ceea ce facem , iar clientul este multumit la final, facand recomandri in sens pozitiv

          sper ca nu am fost prea aspru, ....
          fara sa jignesc dar cred ca confunzi ce inseamna servii garantie si postgarantie: serviciu' garantie se acorda o garantie la manopera si piese pe o perioada de...
          serviciul post garantie este vb despre o mentenanta a sistemului dupa expirarea garantiei propriu zisa ce include x la un pret y, la lucrarile suplimentare efectuate dupa expirarea garantiei se acorda o garantie noua ce se rasfrange doar asupra acestor lucrari.
          ma repet pe mine nu ma intereseaza "micii meseriasi" ci un instalator pe care sa-l pot recomanda oricui si dupa un timp indelungat dupa ce a terminat lucrarea, mai bine sa ma creada unii chitros si ciudat dar sa-mi faca o treaba buna si la un pret decent ptr ambele parti decat sa fiu prostit de nea Gica "meseriasul'
          cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 980

            mda ,''pretul asta decent'' aici este problema...
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • Bill
              Membru Marcant
              • 05.dec.2006
              • 421

              Postat în original de marius_lmd
              tot respectul pentru cei care isi vad de treaba si "fac treaba sa mearga" , pupen suflet in ceea ce facem , iar clientul este multumit la final, facand recomandri in sens pozitiv

              sper ca nu am fost prea aspru, ....
              vad ca sunt discutii pe tema seriozitatii instalatorilor.
              Anul trecut am avut nevoie de niste lucrari mai ample de instalatii intr-un apartament.
              A venit un instalator (cu recomandare) dar care nu a facut treaba corespunzator pana la sfarsit, adica a mai fost nevoie sa mai pun si eu mana dupa aceea, ca mai curgea pe ici pe colo.

              Apoi am avut nevoie sa schimb niste calorifere de fonta cu unele noi de otel.
              Am apelat prin intermediul forumului la @marius_lmd
              Va pot spune ca omul cunoaste, se pricepe, are scule profesionale si e serios. Tariful a fost corect.
              Deci il recomand.
              Si are si studii superioare in domeniul instalatiilor.

              Comentariu

              • emanu
                Membru Marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                Postat în original de termoadi
                eu evit sa depasesc 4 kw la lungimi mici si 3kw la distanta mare
                Deci fii atent cam cat merge!
                E ceva general dar e un punct de reper totusi , sa nu depasesti incarcarile de mai jos

                1/2"==> 4500W
                3/4"==> 8000W
                1"==>12000W

                Deci pe jumate de tol respectiv teava cupru 15 poti pune cam doua calorifere de tip 22K/600/1000, cele de la Vogel avand aprox 2000W
                comstal.ro/239/calorifer-otel-vogel-noot-22k-600-1000.html

                Putere termica 90/70/20 grC ==>2357W
                Putere termica 75/65/20 grC ==>1826W

                PS! Pt centralele in condensatie puterea radiatoarelor e chiar mai mica tinand cont ca ele merg in general cu max 60gr pe tur

                Comentariu

                • darkstar
                  Incepator
                  • 01.iul.2009
                  • 25

                  OK ... se pare ca am declansat o mica explozie de pareri, ceea ce in final a fost util pentru ca s-a mai contrazis lumea, s-a mai zis una / alta de bine sau de rau, etc. ...

                  Deci, ce ma deranjaza pe mine in momentul acesta este ca nu stiu prea bine cum sa deosebesc un "meserias" de un instalator care are habar.

                  Pe recomandari nu vreau sa merg din doua motive:
                  - multi dintre cei care recomanda habar nu au de ce recomanda ... probabil da bine la decor ce a facut instalatorul
                  - cei ce au habar cat de cat cand recomanda nu sunt totusi din domeniu si le pot scapa multe lucruri din vedere.
                  Cel mai edificator exemplu l-am primit cand si-au renovat niste prieteni baia: instalator recomandat ca lucreaza bine, inlocuit tevile scurte de la coloana cu tevi noi de cupru, montat o buda, o cada si o chiuveta ... 800 de roni (manopera sa fim clari) ... surpriza: cada ce i-au trimis sa o cumpere nu avea loc in baie

                  Acum, trecand la capitolul pricepere. Sa montez un calorifer stiu si eu si nu-mi lipsesc din dotare nici sculele si nici indemanarea, dar prefer sa platesc pe cineva sa imi faca instalatia de incalzire. De ce? Pentru ca nu vreau doar pe cineva care sa monteze calorifere, vreau sa am o instalatie de incalzire optimizata si nu facuta dupa principiul "asa am facut pana acum, merge bine".

                  Din pacate pana acum nu am gasit un instalator care sa imi dea si mie incredere in el explicandu-mi lucruri de genul "camera asta are atata volum, iti trebuie puterea asta instalata" sau "nu pune calorifere prea mari pentru ca vei suprasolicita centrala" ...

                  Comentariu

                  • darkstar
                    Incepator
                    • 01.iul.2009
                    • 25

                    Am uitat sa intreb ceva ce ma interesa legat de radiatoare: care este diferenta intre radiatoarele fabricate prin presofuziune si cele din aluminiu extrudat? Doar proces tehnologic sau au caracteristici / durata de viata diferite?

                    M-ar interesa o formula sa pot calcula (grosier?) ce putere instalata am nevoie la un anumit volum ... sa stiu cam ce fel de radiatoare mi-ar trebui si la ce bani o sa ies.

                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • emanu
                      Membru Marcant
                      • 06.oct.2008
                      • 504

                      Postat în original de darkstar
                      Din pacate pana acum nu am gasit un instalator care sa imi dea si mie incredere in el explicandu-mi lucruri de genul "camera asta are atata volum, iti trebuie puterea asta instalata" sau "nu pune calorifere prea mari pentru ca vei suprasolicita centrala" ...
                      poi in general nici nu ai sa gasesti decat intamplator unul pasionat si de partea de teorie! Dar in general instalatorii sunt cu PRACTICA, cu teoria si calculele optimizate sunt inginerii de instalatii! Si crede-ma ca asta nu necesita aritmetica sau matematica de liceu

                      mai sus am dat niste incarcari specifice ptr tevile folosite uzual in practica domestica

                      ce ceri tu e si in funtie de ce temperatura vrei in camera, de volumul incaperii si de izolatie si de ferestre (tip, dimensiuni) si ce temperaturi sunt in jurul camerei, deasupra si dedesupt, chiar si geometria camerei si circulatia curentilor de convectie!
                      De asemenea, trebuie tinut cont de temperatura de intrare si de iesire a apei din coloana principala. Aceasta difera de la locuintele incalzite cu centrala proprie, la cele racordate la sistemul centralizat.
                      Asta ptr a face intradevar un calcul optimizat

                      mai jos ai un calcul grosier: Volumul incaperii inmultit cu un coeficient de izolatie termica inmultit cu coeficient de convertire a kilocaloriei in wati!
                      Apoi cauti in tabele de firme calorifer care sa aiba acea putere in wati care ti-a iesit in calcul

                      museimobiliare.ro/stiri-imobiliare/categorie/8/Amenajari_interioare/stire/1022/Cum_se_calculeaza_puterea_termica_a_caloriferului/

                      altul, program pt calcul termic:
                      calcul-termic.blogspot.com/2007/11/times-up-dont-worry.html

                      Comentariu

                      • Augutini
                        Incepator
                        • 26.feb.2007
                        • 23

                        Am si eu o intrebare: e vreo problema daca nu montez caloriferele sub geam?

                        Am o camera de aprox 35 mp cu 3 pereti afara. Pe un perete am 2 geamuri care se deschid - aici nu vreau sa pun calorifere. Pe al doilea perete am un geam fix si sub el un calorifer. Pe al treilea perete ext. nu am geam dar as vrea sa pun pe el calorifer.

                        Multumesc anticipat.

                        Comentariu

                        • darkstar
                          Incepator
                          • 01.iul.2009
                          • 25

                          La varianta asta m-am gandit si eu la un moment dat ... contra-argumentele au fost "spatiul de sub geam oricum se pierde" si "radiatoarele montate pe peretii exteriori (nu neaparat sub geam) compenseaza radiatia termica negativa a peretilor".

                          Al doilea argument mai pe limba romana ar fi ceva de genul: peretele exterior este mai rece decat un perete interior, deci montand radiatorul pe el frigul ce vine dinspre el este compensat imediat ... daca radiatorul ar fi montat pe un perete interior compensarea frigului ce vine de la peretele exterior se va face undeva in mijlocul camerei ... care este cam de nedorit.

                          Comentariu

                          • Augutini
                            Incepator
                            • 26.feb.2007
                            • 23

                            Postat în original de darkstar
                            La varianta asta m-am gandit si eu la un moment dat ... contra-argumentele au fost "spatiul de sub geam oricum se pierde"
                            Se pierde spatiul de sub geam, dar se "pierde" si caldura retinuta de perdele, draperii.

                            Argumentul cu perete exterior mai rece decat cel interior este evident corect.
                            De aceea intrebam, avand geam termopan, destul de rezonabil calitativ, trebuie sa mai pun caloriferul sub geam?

                            Avand 3 pereti exteriori nu voi pune pe toti calorifere, deci nu elimin total efectul neplacut amintit.

                            Comentariu

                            • emanu
                              Membru Marcant
                              • 06.oct.2008
                              • 504

                              geamul e rece si condenseaza apa din aer pe el, si ....ingheatza (sunt misto florile de geata) sau se unesc si siroiesc pe ....plai in jos!
                              Convectia caloriferului evapora din aceasta umiditate condensata si geamul ramane uscat daca astea ajung in echilibru!

                              Deci nu este numai ptr radiatia "negativa" emisa de geam!

                              Ptr TOATE astea se recomanda convectorul montat sub geam

                              Comentariu

                              • Bill
                                Membru Marcant
                                • 05.dec.2006
                                • 421

                                Aerul cald ce se ridica prin fata geamului termopan il va incalzi si astfel se va face condens la o umiditate mai ridica in inapere.
                                In orice caz, temperatura geamului e mai scazuta decat cea a peretelui.

                                Comentariu

                                Procesare...