Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Postat în original de sprite75
    Buna ziua ! am la casa instalatia de incalzire facuta pe 2 circuite. unul are calorifere de fonta cat si de aluminiu. problema e ca ultimele calorifere nu prea se incalzesc. sa mai pun o pompa de apa pe traseu sau sa renunt la cele de fonta si sa pun de aluminiu poate scade cantitatea de apa din instalatie?
    Asta inseamna o instalatie care nu este echilibrata hidraulic.
    Aveti trei variante mai "ieftine" dar care s-ar putea sa nu aiba niciun efect, si una mai scumpa.
    1. Prima, incercati sa mai inchideti din robinetii de tur sau retur ale caloriferelor din apropierea pompei (daca aveti robineti cu cap termostatic, nu mai are rost sa incercati acest lucru).
    2. A doua, sa incercati sa mariti treapta de viteza a pompei (in cazul in care are asa ceva).
    3. A treia, sa inlocuiti pompa cu una ce are presiunea (inaltimea) de pompare mai mare.
    4. Si a patra, ceva mai scumpa, refacuta toata instalatia dupa specificatiile unui proiectant (asta sigur da rezultate)

    P.S. Forma si materialul caloriferelor este irelevanta.

    Modificare ulterioara :
    @IancuMIC , atata vreme cat celelalte calorifere se incalzesc, nu are cum sa fie temperatura agentului prea mica. Iar presiunea din sistem nu are legatura decat cu punctul de fierbere al apei.
    Ultima editare de cheluakame; 13.mar.2013, 18:09.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • sprite75
      Incepator
      • 12.iun.2007
      • 90

      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

      Multumesc !
      si uite asa m-ati pus pe ganduri....
      din robineti am mai inchis, cred ca am sa incerc prima data cu schimbarea pompei.
      eu tot ma gandeam ca in cele de fonta intra apa mai multa si se ingreuneaza instalatia.
      al doilea circuit este mai mic si numai de aluminiu dar acolo nu sunt probleme, se incalzesc toate.
      am uitat sa precizez ca am un vas de expasiune (o mingie rosie) suplimentar centralei.
      Salut sunt un tip curios din fire.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

        Nu are treaba vasul de expansiune. Incearca si sa maresti viteza pompei de recirculare (daca este centrala pe gaz, trebuie data carcasa de tabla jos) inainte de a cumpara alta, asa cel putin iti poti face o idee daca este din cauza ei sau a circuitului (de obicei circuitul este problema, are diametre prea mici).
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • ionut_vechiu
          Incepator
          • 10.feb.2012
          • 12

          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

          Salut. Ce parere aveti despre elementii de calorifer din aluminiu marca Habitat de la Romstal? nu prea ma incanta ideea ca sunt facuti in romania.... mai mult as merge pe marca Seven producator Fondital, sunt mai scumpi....se merita oare diferenta de pret de aprox 10 lei pe element?
          . Multumesc

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

            Postat în original de ionut_vechiu
            Salut. Ce parere aveti despre elementii de calorifer din aluminiu marca Habitat de la Romstal? nu prea ma incanta ideea ca sunt facuti in romania.... mai mult as merge pe marca Seven producator Fondital, sunt mai scumpi....se merita oare diferenta de pret de aprox 10 lei pe element?
            . Multumesc
            La alegerea radiatoarelor sunt de parere ca cei mai importanti factori ar fi perioada de garantie si conditiile de garantie.

            Comentariu

            • sprite75
              Incepator
              • 12.iun.2007
              • 90

              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

              intrebare intrebare
              de ce in una din camere caloriferul din tabla Al marca romstal trosneste la un interval de 30 de secunde ?
              nu de alta dar nu prea am putut sa dorm din cauza lui.
              Multumesc !
              Salut sunt un tip curios din fire.

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2298

                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                Diferenta de temperatura mare intr-un interval scurt. Deci materialul se dilata si se contracta. Este cumva caloriferul cel mai apropiat de centrala?

                Daca nu, o alta problema ar putea fi tevile, sa forteze in calorifer cand se dilata/contracta.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • sprite75
                  Incepator
                  • 12.iun.2007
                  • 90

                  Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                  e indepartat de centrala, dar cred ca am sa scot tevile din bride sa vad daca mai pacane.
                  multumesc !!!
                  Salut sunt un tip curios din fire.

                  Comentariu

                  • sprite75
                    Incepator
                    • 12.iun.2007
                    • 90

                    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                    e indepartat de centrala, dar cred ca am sa scot tevile din bride sa vad daca mai pacane.
                    multumesc !!!
                    Salut sunt un tip curios din fire.

                    Comentariu

                    • sprite75
                      Incepator
                      • 12.iun.2007
                      • 90

                      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                      tot pacane si cu tevile libere
                      Salut sunt un tip curios din fire.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                        Încercaţi să interpuneţi ceva nemetalic (o bucată de cauciuc sau de piele mai groasă, de exemplu) între radiator şi suporţii/consolele lui.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • poolonik
                          Membru marcant
                          • 18.nov.2006
                          • 349

                          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                          La calorifere oscilez intre 2 tipuri ,cu ventil cu racordarea in partea de jos sau sistemul clasic cu racordare in lateral , La toata instalatia din casa pentru sistemul cu ventil tip H ajunge cu aproximativ 350/400ron in plus.Exista diferente de ordin estetic/tehnic intre cele 2 modele incat sa merite diferenta de bani ?
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3639

                            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                            Postat în original de poolonik
                            La calorifere oscilez intre 2 tipuri ,cu ventil cu racordarea in partea de jos sau sistemul clasic cu racordare in lateral , La toata instalatia din casa pentru sistemul cu ventil tip H ajunge cu aproximativ 350/400ron in plus.Exista diferente de ordin estetic/tehnic intre cele 2 modele incat sa merite diferenta de bani ?
                            Din punct de vedere estetic sunt evitate tevile in pereti, iar din punct de vedere tehnic daca la intrarea in radiator exista o vana cu 3 cai intre tur si retur (nu-mi dau seama foarte bine din poza) se poate realiza o reglare mai fina a temperaturii agentului termic.

                            Comentariu

                            • poolonik
                              Membru marcant
                              • 18.nov.2006
                              • 349

                              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                              Estetic -sa inteleg ca nu ar fi mare scofala, mi se pare ca si varianta clasica arata destul de bine , bucatica aia de teava ce iese din perete pana la robinet nu cred ca deranjeaza ochiului, iar la varianta cu ventil H in partea de jos tot din perete iese doar ca este sub calorifer dar tot vizibila este,cel putin asa mi se pare mie.
                              Partea tehnica nu prea ma pricep dar pun un citat cu ce contine acest ventil tip H "ventil termostatic dublu reglaj, ventil tip H colþar pentru sistem bitubular (100%) cu posibilitate de închidere .Ventilele cu dublu reglaj încorporeazã de fapt douã ventile. Primul este un ventil tradiþional cu scaun cauciucat, care asigurã o bandã de proporþionalitate de 2 K. Pe lângã aceasta, avem montat în serie un alt ventil care conþine diafragme Kvs cu diametre diferite prin care este posibil reducerea sau limitarea
                              debitului maxim la valorile calculate de proiectanþi.Luând în considerare valorile de prereglare a ventilelor, inginerii au determinat diametrul diafragmelor încât curbele caracteristice ale celor douã ventile sã fie lineare. Astfel curba
                              carateristicã a ventilului încorporat este influenþat numai de pierderile de sarcinã pe conductã ºi radiator. Pierderile pe radiator pot fi practic neglijate.Pentru oricare din valorile prereglate se asociezã douã debite. Valoarea mai mare este debitul care trece prin ventilul termostatic complet deschis, valoarea mai micã este valoarea uzualã, asociatã bandei de proporþionalitate de 2 K "

                              Daca as achizitiona aceiasi marca de radiatoare dar cu montaj clasic + robinete cu capete termostatate ies mai ieftin cu aproximatix 400 ron decat varianta cu ventil +capete termostatate .Merita acei 400ron in plus, ma ajuta cu ceva acest tip de montaj sau doar marketing ?

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                                Nu merita . Mergeti pe varianta clasica de montaj , manopera clasica .... Stiti ca daca iesiti din tipar se complica totul !
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...