Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • MGC
    a răspuns
    radiatoare scumpe vs radiatoare ieftine

    buna ziua,

    m-am tot interesat si am primit mai multe raspunsuri in ceea ce priveste alegerea unui radiator.
    Pana acum o saptamana ma orientasem pe KORADO dar in urma unei discutii cu un bun prietem acesta mi-a recomandat niste radiatoare turcesti spunang ca de cand lucreaza el cu ele nu a a vut nici o problema. El spune ca nu merita sa cumperi ceva mai scum atat timp cat si acestea sunt bune si mai au si garantie 10 ani.
    Va rog sa-mi spunetio care sunt caracteristicile care diferentiaza un radiator bun de unul mai putin bun.

    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • livyuc
    a răspuns
    Multumesc pentru raspuns

    Lasă un comentariu:


  • marius_lmd
    a răspuns
    pentru lungimea de 1 m a radiatorului din otel suprafata radianta este de 8.4 mp si inaltimea de 600, pentru alte lungime aplici regula de trei simpla

    succes!!!

    Lasă un comentariu:


  • ovideos2003
    a răspuns
    Despre radiatoarele marca "CONFORT" a auzit cineva? Am gasit undeva la pret bun. E ceva de capul lor ?

    Lasă un comentariu:


  • livyuc
    a răspuns
    Suprafata radianta fizica

    Imi renovez apartamentul parintilor si am indepartat vechile calorifere cu intentia de a le schimba cu altele noi.Apartamentul este racordat la instalatia de incalzire coumuna si printre alte atentionari din partea administratorului si comitetului de bloc am fost avertizat sa montez calorifere compatibile cu cele date jos.Am primit o nota in care se specifica ca trebuiesc sa fie cu aceasi suprafata radianta fizica adica sa aibe astfel: Sufragerie 16 elementiX 0,29(coeficient fizic)=suprafata radianta de 4,64metri patrati.Bucatarie:9 elemX0,29=2,61 metri patrati,Dormitor=8elemX0,29=2,32metri patrati.
    Mi sa cerut sa prezint si eticheta caloriferelor din care sa reiese suprafata radianta fizica a caloriferelor.
    Este corecta cerinta lor?
    Si exista specificata suprafata radianta a acestora ??
    Eventual ceva recomnadari.
    Multumesc pentru atentie.

    Lasă un comentariu:


  • marius_lmd
    a răspuns
    da ok dar ideea este ca sa acopere pierderea de caldura

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de marius_lmd
    se poate , dar care este cauza pentru care nu pui sub geam??? macar sa fie un perete exterior acela pe care montezi radiatorul...
    Sint n-spe mii de situatii cind se monteaza caloriferul in alta parte decit sub geam ...
    Eu am intr-un hol , la servici am intr-un hol pe casa scarii ....

    Lasă un comentariu:


  • andrei84
    a răspuns
    3m si 4coturi de 90grade pe teva in plus.

    Lasă un comentariu:


  • marius_lmd
    a răspuns
    se poate , dar care este cauza pentru care nu pui sub geam??? macar sa fie un perete exterior acela pe care montezi radiatorul...

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de andrei84
    mersi acum nu urmeaza decat sa vad cum reusesc sa fac cel mai scurt si cel mai bun traseu de la centrala pana la radiatoare .
    Pe un perete unde nu este geam se poate pune radiator?
    Da .

    Lasă un comentariu:


  • andrei84
    a răspuns
    mersi acum nu urmeaza decat sa vad cum reusesc sa fac cel mai scurt si cel mai bun traseu de la centrala pana la radiatoare .
    Pe un perete unde nu este geam se poate pune radiator?

    Lasă un comentariu:


  • marius_lmd
    a răspuns
    felicitari atunci pentru ele ...si cald la iarna

    Lasă un comentariu:


  • andrei84
    a răspuns
    22 600 2300 259lei si la transport gratuit in tara la comenzi peste 1000lei . eu le am acasa acum . acum nu stiu daca e bine ce am facut da eu m-am gandit ca mai bine mai inchid din calorifer decat sa mai pun o patura pe mine

    Lasă un comentariu:


  • andrei84
    a răspuns
    asa am zis si eu ,dar cand am vazut ca aveau reducere 70% am zis ca cumpar cateva

    Lasă un comentariu:


  • marius_lmd
    a răspuns
    Postat în original de ovideos2003
    imi puteti spune va rog in cazul unei instalatii de incazire formata dintr-o centrala turbo pe gaz si 12 calorifere din otel,pentru a obtine un randament si un consum optim cati kw trebuie sa fie capacitatea insumata a celor 12 calorifere tinand cont ca capaciatea centralei este de 27 kw.???

    puterea radiatoarelor sa nu depaseasca puterea centralei, puterea radiatoarelor calculata la 70-75 grade pe tur (1500w/ml de radiator), centrala fiind conventionala, recomandare: 15-16 m lungime de radiator

    Lasă un comentariu:

Procesare...