Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • adu20
    a răspuns
    Postat în original de Consultant climatizare
    Imi cer scuze ca nu am raspuns data trecuta.
    Gasiti un detaliu de racordare atasat acestui mesaj.

    Daca nu se vede foarte bine imi puteti trimite un mesaj cu o adresa de mail si o sa-l trimit pe mail.
    multumesc frumos pt raspuns!
    nu se vede prea bine, dar nu este problema pt ca atasamentul dvs l-am gasit pe site la cei care vand tigla!
    pe mine ma interesseaza sa scot un amarat de cos prin jumatatea unei foi de tabala cutata,mai precis cum se taie tabla in partea de sus a cosului astfel incat sa poti baga pe dedesubt noul element de inchidere confectionat din tabla (pe lateral si in partea de jos este clar va sta deasupra tablei cutate, dar in partea de sus trebuie bagat pe dedesubt, cum?)
    la tigla este foarte simplu confectinezi elementul de inchidere in partea de sus a cosului atat de lat astfel incat sa intre pe sub urmatorul rand de tigla daca cumva nu vrei sa mai decupezi din ea, dar la tabla??

    eu am incecat sa confectionez din hartie ceea ce m-ar interesa (alb = acoperis, rosu si negru = elementul de inchidere).

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1050608.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	216,1 KB 
ID:	600707

    in partea insemnata cu albastru nu stiu eu cum se procedeaza!

    sper ca ati inteles despre ce este vorba.

    astept parerile voastre!

    numai bine!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Postat în original de ilie01
    Sobele au acelas tip de conbustibil. Multumesc pentru raspuns.
    Mai am cateva intrebari.
    1. Daca cosul trece fix pe langa o grinda de lemn la iesirea din pod, este vreun pericol? Pentru ca nu vreau sa risc, va rog sa imi spuneti tot ce stiti despre acest lucru.
    2. Cosul este ridicat pe unul din stalpii de sustinere dintre parter si etaj, muncitorii care au ridicat cosul mi-au spus ca betonul din stalp crapa daca da de caldura. Este adevarat acest lucru?
    3. Tot muncitorii mi-au spus ca in cos, trebuia lasat un spatiu, in care sa se introduca o tabla cu rolul de a opri iesirea caldurii pe cos. Eu am citit ca cosul nu trebuie sa aiba sparturi, crapaturi, etc, prin urmare nu i-am lasat sa faca nici un gol in cos, am facut bine, sau intr-adevar trebuia lasat un spatiu pentru tabla?
    Va multumesc.
    1. Da cosul trebuie izolat.

    2. Sunteti sigur ca acel stalp a fost dimensionat sa sustina greutatea cosului de fum - aici chiar aveti o problema. Daca cosul doar trece pe langa el atunci acesta ar trebui izolat.

    3. Nu se introduce nici o tabla in interiorul cosului sectiunea lui trebuie sa fie lasata libera pentru a se realiza tirajul.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Postat în original de adu20
    salutare,

    as dori si eu sa stiu cum se face trecerea unui cos zidit din caramida printr-o invelitoare acoperita cu tabla cutata?
    mai precis cum se decupeaza tabla si cum se face deasupra ei izolarea intre cos si aceasta?
    din cate am mai vazut se imbraca cosul in partea de jos tot cu tabla dar cum?
    cum anume se confectioneaza partea aceia care imbraca?

    va multumesc anticipat!
    Imi cer scuze ca nu am raspuns data trecuta.
    Gasiti un detaliu de racordare atasat acestui mesaj.

    Daca nu se vede foarte bine imi puteti trimite un mesaj cu o adresa de mail si o sa-l trimit pe mail.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • ilie01
    a răspuns
    Ca sa fiu mai concret cosul are 7,1 m (la nivelul parterului are inaltimea de 2,80 m, la etaj are 2,50 m, in pod circa 1,5 m la care adauga 0,30 m cele doua placi ). Diametrul lui este de 22/20 (cu aproximatie).

    Lasă un comentariu:


  • ilie01
    a răspuns
    Postat în original de Consultant climatizare
    Daca cele doua sobe au acelasi tip de combustibil iar sectiunea si lungimea lui asigura tirajul pentru ambele sobe atunci nu vor fi probleme.
    Sobele au acelas tip de conbustibil. Multumesc pentru raspuns.
    Mai am cateva intrebari.
    1. Daca cosul trece fix pe langa o grinda de lemn la iesirea din pod, este vreun pericol? Pentru ca nu vreau sa risc, va rog sa imi spuneti tot ce stiti despre acest lucru.
    2. Cosul este ridicat pe unul din stalpii de sustinere dintre parter si etaj, muncitorii care au ridicat cosul mi-au spus ca betonul din stalp crapa daca da de caldura. Este adevarat acest lucru?
    3. Tot muncitorii mi-au spus ca in cos, trebuia lasat un spatiu, in care sa se introduca o tabla cu rolul de a opri iesirea caldurii pe cos. Eu am citit ca cosul nu trebuie sa aiba sparturi, crapaturi, etc, prin urmare nu i-am lasat sa faca nici un gol in cos, am facut bine, sau intr-adevar trebuia lasat un spatiu pentru tabla?
    Va multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • adu20
    a răspuns
    Postat în original de Consultant climatizare
    Daca cele doua sobe au acelasi tip de combustibil iar sectiunea si lungimea lui asigura tirajul pentru ambele sobe atunci nu vor fi probleme.
    si eu care credeam ca mi-ati raspuns mie..........!

    asta este, stam la rand!!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Postat în original de ilie01
    Este un cos de caramida plina. Vreau sa rectific, cosul este lipit in pod (cand iese prin acoperis) de o grinda, nu cosoroaba cum am scris mai sus.
    Va rog frumos sa imi spuneti ce trebuie sa fac si daca cosul respectiv poate fi folosit pentru doua sobe.
    Uffffffff, probleme care puteau fi evitate daca intram aici mai din timp.
    Va multumesc.
    Daca cele doua sobe au acelasi tip de combustibil iar sectiunea si lungimea lui asigura tirajul pentru ambele sobe atunci nu vor fi probleme.

    Lasă un comentariu:


  • ilie01
    a răspuns
    Este un cos de caramida plina. Vreau sa rectific, cosul este lipit in pod (cand iese prin acoperis) de o grinda, nu cosoroaba cum am scris mai sus.
    Va rog frumos sa imi spuneti ce trebuie sa fac si daca cosul respectiv poate fi folosit pentru doua sobe.
    Uffffffff, probleme care puteau fi evitate daca intram aici mai din timp.
    Va multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • adu20
    a răspuns
    un sfat astept in continuare de la voi!!!!

    Lasă un comentariu:


  • adu20
    a răspuns
    salutare,

    as dori si eu sa stiu cum se face trecerea unui cos zidit din caramida printr-o invelitoare acoperita cu tabla cutata?
    mai precis cum se decupeaza tabla si cum se face deasupra ei izolarea intre cos si aceasta?
    din cate am mai vazut se imbraca cosul in partea de jos tot cu tabla dar cum?
    cum anume se confectioneaza partea aceia care imbraca?

    va multumesc anticipat!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Postat în original de ilie01
    Am ridicat o casa la rosu si inainte de a o acoperi am ridicat si cosul de fum, el este pus din proiect direct pe un stalp de sustinere, parter, etaj.
    Muncitorii mi-au spus ca daca stalpul se incalzeste de la cosul facut din caramida, betonul incepe sa crape. Este adevarat acest lucru?
    O alta intrebare: In pod, cosul este exact lipit de o cosoroaba. Muncitorii care au ridicat cosul au pus intre caramida si cosoroaba o placa de clingherit cat sa acopere o latura a grinzii, dar ei si-au luat banii, au plecat si eu ma framant si ma intreb daca este bine sa fie asa.
    In casa vreau sa fac sobe de teracota si la parter si la etaj, cele doua sobe avand acelas cos.
    Dorescu sa imi spuneti, daca este bine sau nu.
    Dupa ce ma lamuresc cu problema cosului o sa va mai pun si alte intrebari legate de restul lucrarilor.

    Va multumesc
    Ce tip de cos este ?

    Lasă un comentariu:


  • ilie01
    a răspuns
    Cosul de fum

    Am ridicat o casa la rosu si inainte de a o acoperi am ridicat si cosul de fum, el este pus din proiect direct pe un stalp de sustinere, parter, etaj.
    Muncitorii mi-au spus ca daca stalpul se incalzeste de la cosul facut din caramida, betonul incepe sa crape. Este adevarat acest lucru?
    O alta intrebare: In pod, cosul este exact lipit de o cosoroaba. Muncitorii care au ridicat cosul au pus intre caramida si cosoroaba o placa de clingherit cat sa acopere o latura a grinzii, dar ei si-au luat banii, au plecat si eu ma framant si ma intreb daca este bine sa fie asa.
    In casa vreau sa fac sobe de teracota si la parter si la etaj, cele doua sobe avand acelas cos.
    Dorescu sa imi spuneti, daca este bine sau nu.
    Dupa ce ma lamuresc cu problema cosului o sa va mai pun si alte intrebari legate de restul lucrarilor.

    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Postat în original de gaboiu
    Am un horn din caramida ptr centrala pe lemne care va trece prin viitoarea etajare din lenm pe care urmeaza sa o construiesc, doresc sa ma ajutati in izolarea acestuia ptr afi mai sigur .Multumesc mult.
    Apelati la cineva de specialitate care sa stie sa faca astfel de treceri corect.

    Lasă un comentariu:


  • gaboiu
    a răspuns
    izolatie horn centrala

    Am un horn din caramida ptr centrala pe lemne care va trece prin viitoarea etajare din lenm pe care urmeaza sa o construiesc, doresc sa ma ajutati in izolarea acestuia ptr afi mai sigur .Multumesc mult.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Nu ar trebui sa fie afectat tirajul de distanta dintre palarie si cos, schimb e posibil sa fie afectat de reductia respectiva din capatul cosului.

    Lasă un comentariu:

Procesare...