Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Maestrul Max
    a răspuns
    Re: Horn

    Postat în original de mihai93
    vreau sa fac hornul centralei (6metri)langa o anexa a casei care se gaseste la o distanta de 3metri de casa care are o inaltime de7 metri.
    hornul va fi din teava de otel de 4 mm cu diametrul de 200,izolat cu vata minerala(10 cm) si zidit cu bca de10
    este corect daca hornul nu este mai inalt decat casa ,dar se afla la aproximativ 7 metri de varful coamei ?
    Daca ii montez un ventilator la baza cosului care sa impinga fumul afara o sa ai tiraj, daca nu ii pui ventilator iti trebuie o alta sursa care sa impinga fumul afara.

    Lasă un comentariu:


  • mihai93
    a răspuns
    teava nu are mai mult de150kg.este zincata si are flanse in capete ptr.imbinare cu gauri ptr suruburi . poate mai gasesc un capat de 2-3 metri. va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • jakabede
    a răspuns
    Buna.Cosurile de fum Maestro sunt montate cam peste tot in tara,sunt numai aprecieri pozitive din partea cumparatorilor,sistemul este fabricat din granulatie ceramica si nu are condens,sunt foarte bine dotate cu toate elementele necesare de ultima generatie,au locas de armatura,in care se fixeaza fier striat de Q8 si se toarna adeziv lichid in locasul de armatura,cea ce este foarte important la rezistenta cosurilor de fum, inca ceva...tubulatura circulara este impreuna fabricata cu partea exterioara,deci nu exista asa zisa perioada de vibratie la tubulatura,+sistemul este foarte rezistent,adica elementele nu sunt fragile!
    Pretul este foarte bun!-raport calitate/pret, 129 ron /ml.

    Lasă un comentariu:


  • eclips
    a răspuns
    Multumesc. Se pare ca sunt multe tipuri, trebuie doar sa cauti bine.Am vorbit si cu constructorul, care a zis ca pentru centrala, poate zidi cu caramida tot hornul. Pentru semineu +soba mi-a recomandat la parter zidit si Schiedel de la mansarda.Dar pare foarte bine facut si cel la care ai facut trimitere. O sa caut si la mine in oras , sa vad cum ies. Ceva asemanator mi-a propus si constructorul: interiorul de la schiedel, si apoi zidit.trebuie sa fac cateva calcule si sa vad diferentele la calitate...
    As mai avea o intrebare. Daca fac interiorul cosului mai mare , sa zicem de 22cm, si centrala sau semineul necesita doar 20cm;tirajul e mai mare si am consum mai mare de lemn. In acest caz, pot reduce in varf diametrul?
    Daca da, e mai bine sa supradimensionez din start cosurile?

    Lasă un comentariu:


  • termoadi
    a răspuns
    Postat în original de elixir
    Si eu am hornul sub nivelul coamei, dar la o distanta de 5-6 m. si nu e o problema, ,,trage" suficient. la tine, problema o sa fie depunerile de funingine, care sunt semnificative pe cosul de fier, si respectiv curatatul cosului. apropo- cum il asezi in pozitie verticala- cu o macara?!?!?!
    apropo de macara ,acum vreo trei ani am avut de montat pe langa inst term. si cosul ct pe care omul si l comandase la o firma .toate bune am zis eu ,dar cand am vazut cosul.... avea cam 8 metri era facut din teava de otel destul de groasa la material si izolat cu vata de sticla si tabla...ne am adunat vreo 7 oameni si abia am reusit sa l ridicam cu multe peripetii.asa ca ...atentie la macara

    Lasă un comentariu:


  • marius_lmd
    a răspuns
    este cam mic diametrul pentru inaltimea de 6 m, tirajul nu va fi suficient de mare
    ori faci cosul cu diam mai mare, ori il mai inalti cel putin 2 metri

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    Si eu am hornul sub nivelul coamei, dar la o distanta de 5-6 m. si nu e o problema, ,,trage" suficient. la tine, problema o sa fie depunerile de funingine, care sunt semnificative pe cosul de fier, si respectiv curatatul cosului. apropo- cum il asezi in pozitie verticala- cu o macara?!?!?!

    Lasă un comentariu:


  • tanasie
    a răspuns
    eclips te-ai putea inspira de AICI

    Lasă un comentariu:


  • mihai93
    a răspuns
    Horn

    vreau sa fac hornul centralei (6metri)langa o anexa a casei care se gaseste la o distanta de 3metri de casa care are o inaltime de7 metri.
    hornul va fi din teava de otel de 4 mm cu diametrul de 200,izolat cu vata minerala(10 cm) si zidit cu bca de10
    este corect daca hornul nu este mai inalt decat casa ,dar se afla la aproximativ 7 metri de varful coamei ?
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • eclips
    a răspuns
    Buna ziua, ma apuc de construit o casa P+M in aceasta primavara, si as fi interesat de cosurile de fum. Din ce sa le construiesc, de unde , cand?
    Sunt intrebari la care gasesc diferite raspunsuri. Am vazut la un post anterior, ca se construieste hornul de pe planseul mansardei. Nu e mai bine sa se faca de pe fundatie? Din ce ar fi mai indicat sa se construiasca?
    Sunt curios de cosurile Mastro, ce pareri sunt. Chiar nimeni nu are pus ?
    La cosurile ceramice, mai este necesara izolarea termica? daca da, obligatoriu cu vata minerala, sau merge si cu caramida pusa pe cant (un exemplu).
    Construirea din caramida e obligatoriu sa fie din samota? sau merge si pe semi sau caramida normala. Nu de alta, dar casa de la tara , are peste 100 de ani, are cosul din ...vaiog...Si pe acesta am dus 3 sobe concomitent!!
    Mentionez, ca vor fi 2 cosuri de fum, unul pentru centrala(max 20kw), si un semineu(15-17kw)+o soba-semineu(6kw).
    Orice parere, este binevenita, si o voi evalua.

    Lasă un comentariu:


  • jakabede
    a răspuns
    Buna! Nu este al meu site-ul misiunea casa si nu as vrea sa supar pe nimeni cu informatii date de mine,nici pe baieti care repara cosuri de fum (fara garantie de 25 de ani)dar sper si eu,poate ma iarta de data asta > Tubulatura se numeste Furan Flex fabricat de tara vecina Kompozitor.hu ,poti vedea imagini despre produs
    youtube.com/watch?v=3y3e63Po0Qg&feature=related
    firmele care sa monteze gasesti pe google cu cuvintele :tubulatura furan flex.

    Lasă un comentariu:


  • florin2husdup
    a răspuns
    cum se numeste firma care produce asemena tubulatura despre care ai spus
    si unde s-ar gasi, sau se gaseste la noi in romania
    armatura pe verticala cosul nu are datorita faptului ca elemnetele nu erau prevazute cu gauri pt. asa ceva
    am zidit aceste elemente cu adeziv pt fainata de exterior CM 11

    Lasă un comentariu:


  • jakabede
    a răspuns
    Buna! Am vz. ca cosul are si ceva fundatie ceea ce este bine,intrebarea este: cu ce material,adeziv sunt aceste elemente montate una peste alta?este montat cu material flexibil ?sau cu ce altceva? si daca are armatura introdusa in cos,vertical?daca nu are ...atunci,fara nume si fara reclama spun,sa gasiti o tubulatura speciala pt.repararea cosurilor de fum ,ceea ce se trage in interiorul cosurilor de fum se umfla cu aburi si tubulatura ramane in interiorul cosului de fum pt. totdeauna.
    Tubulatura speciala pt.repararea cosurilor de fum are garantie de 25 de ani ,este agrementata-garantata de la producator,sistemul este o inovatie bine cunoscuta in europa de vest din anul 2002,a castigat premiul Genius in Franta.Dupa ce ati aflat numele tubulaturii,ramane sa gasiti cine va monta sistemul cu garantia de 25 de ani,alte modalitati de reparatii se pot face multe,dar nu o sa obtineti aceasta garantie mare de 25 de ani.
    Va doresc succes! Daca reusiti sa montati aceasta tubulatura nu o sa aveti nevoie de BCA pt.izolatie si puteti sa si uitati aceasta problema a cosului de fum pt.cel putin 30 de ani.

    Lasă un comentariu:


  • florin2husdup
    a răspuns
    am atasat o poza dupa hornul pe care intentionez in primavara sa-l izolez pentru a scapa de condens
    problema este ca nu stiu cum as putea ca sa reziste si in timp
    aveti vreo ideie?
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • jakabede
    a răspuns
    Buna ! Doamne fereste nu vreau sa contrazic pe nimeni,dar nu neaparat trebuie tencuit BCA-ul,se poate lipi direct piatra ornamentala naturala pe BCA,care va arata foarte frumos dupa rostuire,s-au tencuit cu tencuiala decorativa,culoarea casei. Cosul de fum este o problema foarte importanta si trebuie rezolvata in mod elegant si sigur.

    Lasă un comentariu:

Procesare...