Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Consultant constructii
    a răspuns
    Trebuie armat atat orizontal (in rosturi- la un interval de 40-50 cm) cat si vertical (cate o bara in fiecare colt pe exterior si inglobate in mortar).

    Lasă un comentariu:


  • marceloti
    a răspuns
    multumesc pentru raspuns.

    cosul are fundatia comuna cu casa, deci d.p.d.v. al stabilimentului este OK.
    insa mi-e teama de la fundatie in sus, de-a lungul celor 7,5 metri al inaltimii sale, sa nu fie prea fragil.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Citeva pareri . Un asemenea cos eu il gindeam pe o fundatie comuna cu casa ...ma indoiesc ca proiectantii nostri au luat in calcul asa ceva , eu n-am vazut ...inca ! Deci trebuie o fundatie ...de fundatie , o ancorare de zidul casei ( se poate face prin niste bride de platband ) , si o izolare termica foarte buna .

    Lasă un comentariu:


  • marceloti
    a răspuns
    Rezistenta structura horn exterior

    Buna ziua,

    Construiesc o casa cu semineu. De la fundatie pana la varf, hornul este situat in exteriorul casei, de-a lungul peretelui exterior, trecand aprox. 70 cm de acoperisul casei si are aprox. 7,5 metri inaltime.
    Dupa cum se poate vedea si in schita atasata, peretele exterior al casei este din caramida celulara, urmeaza un strat de polistiren 5 cm, hornul construit din caramida plina semisamota (sau "tiganeasca" din demolari ??), iar intre horn si polistiren este turnata o sapa de 4 - 5 cm grosime. Sapa are mai mult rolul de a nu permite polistirenului sa se incalzeasca prea tare, de la horn ( nu sunt convins ca este necesara, dar cred ca de stricat... nu strica).
    Interiorul hornului ramane gol, fara sa mai introduc vreo teava sau altceva, doar caramida din care este construit.
    Intrebarea mea este urmatoarea : ce sfaturi puteti sa-mi dati in legatura cu structura de rezistenta a hornului, este posibil sa-l darame o furtuna puternica, sau este nevoie sa-l prind cumva de casa ? si daca da, cum ?

    Va multumesc anticipat.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    e ca si cum ati spune ca pentru o casa sunt necesari 24 kw . Dar de unde sa stim noi ca respectiva casa nu are 2000 de mp.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Pai nu mere asa, va hotarati ce centrala achizitionati dupa care faceti hornul.

    Lasă un comentariu:


  • MGC
    a răspuns
    nu l-am cumparat inca. ma gandeam in perspectiva.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Re: Dimensiune horn

    Postat în original de MGC
    este adevarat ca pentru o centrala pe lemne cu gazeificare nu este suficient un horn cu diametru de 160. care este diametrul minim?
    Va multumesc.
    In general dimensiunile hornului sunt specificate in cartea tehnica a cazanului. Ce denumire are cazanul dumneavoastra ?

    Lasă un comentariu:


  • MGC
    a răspuns
    Dimensiune horn

    este adevarat ca pentru o centrala pe lemne cu gazeificare nu este suficient un horn cu diametru de 160. care este diametrul minim?
    Va multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de victor florescu
    Vata este cu folie metalica si are 3cm grosime
    Este o termoizolatie ineficienta. Cos din tabla nu se utilizeaza in cazul cazanelor cu combustibil solid deoarece nu rezista in timp la actiunea coroziva a componentelor din fum.

    Lasă un comentariu:


  • daniel1976
    a răspuns
    Postat în original de SERGHEI-ARO10
    Terminati cu cosurile din tabla de orice natura..O sa va para rau in timp.Eu am ridicat cosul din ceramica (effe)....7.5m cu tava condens,capac..tot tacamul (cost-2100 asta vara doar materialele).Distanta dintre cos di zid este de 1 metru (am streasina mare).

    In fundatia de beton am prins si primul segment (cel cu usita) cam 10-15 cm.Urmeaza cornier care va imbraca toate colturile si va fi prins (intre bare) cu platband...de acest sistem se vor suda alte bare fixate in zidaria casei.Daca vrei sa scapi de grija,poti ancora cosul ca pe o antena.Ocupi ceva spatiu pe acolo dar cu doua randuri de ancore (cablu de otel sau chiar bare de fier de 6 mm diametru ) rezolvi treaba.Evident nu te poti lipsi de consolidarea lui cu o structura metalica...

    PS- O idee tampita dar poate merge ;un stalp de la electrica prins in beton (exact cum monteaza si ei) si pe langa el ridici cosul cu prinderi din metri in metru .Asta nu mai cade .
    Ideea cu stalpul nu este tampita este chiar buna.

    Lasă un comentariu:


  • SERGHEI-ARO10
    a răspuns
    Terminati cu cosurile din tabla de orice natura..O sa va para rau in timp.Eu am ridicat cosul din ceramica (effe)....7.5m cu tava condens,capac..tot tacamul (cost-2100 asta vara doar materialele).Distanta dintre cos di zid este de 1 metru (am streasina mare).

    In fundatia de beton am prins si primul segment (cel cu usita) cam 10-15 cm.Urmeaza cornier care va imbraca toate colturile si va fi prins (intre bare) cu platband...de acest sistem se vor suda alte bare fixate in zidaria casei.Daca vrei sa scapi de grija,poti ancora cosul ca pe o antena.Ocupi ceva spatiu pe acolo dar cu doua randuri de ancore (cablu de otel sau chiar bare de fier de 6 mm diametru ) rezolvi treaba.Evident nu te poti lipsi de consolidarea lui cu o structura metalica...

    PS- O idee tampita dar poate merge ;un stalp de la electrica prins in beton (exact cum monteaza si ei) si pe langa el ridici cosul cu prinderi din metri in metru .Asta nu mai cade .

    Lasă un comentariu:


  • victor florescu
    a răspuns
    Vata este cu folie metalica si are 3cm grosime

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de victor florescu
    ...cred ca exprimarea mea nu a fost foarte precisa!...Am vut sa zic dublu,adica doua tuburi de inox si izolat,adica izolatie de vata bazaltica de densitate mare (min.120 kg./m3) intre cele doua tuburi.
    Ce grosime are vata ?

    Lasă un comentariu:


  • victor florescu
    a răspuns
    ...cred ca exprimarea mea nu a fost foarte precisa!...Am vut sa zic dublu,adica doua tuburi de inox si izolat,adica izolatie de vata bazaltica de densitate mare (min.120 kg./m3) intre cele doua tuburi.

    Lasă un comentariu:

Procesare...