Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • CYobY
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    vreau sa construiesc un cos de fum exact cum se vede in videoul de mai jos, din caramizi cu gaura zidite una peste alta e ok ?

    Lasă un comentariu:


  • sandel1
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Eu centrez eu dau cu capul...In privinta siliconului pentru etansarea burlanului la cosul de fum, cred ca am gasit solutia.Am cumparat silicon Ceresit rezistent la temperaturi(260 grade cu usoare urcari pana la 315), sper sa reziste. Legat de prima nelamurire, cred ca am sa dau cu lavabila cu silicon, numai sa permita vremea. Cam bate vantul pe aici

    Lasă un comentariu:


  • sandel1
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    As dori sa stiu daca un cos de fum cu elementi de samota (Schiedel) se poate tencui la exterior cu ceva in strat subtire, ca nu as dori sa-l dau cu tencuiala clasica.Ma gandesc sa-i dau un strat subtire de masa de spaclu de la placarea cu polistiren si apoi o lavabila de exterior in doua straturi.Si inca ceva, pot sa izolez burlanul de la semineu care intra in cosul de fum cu siliconul care se pune la imbinarile elementilor de samota, ca mi se pare ca nu-i flexibil?
    Ultima editare de sandel1; 31.dec.2016, 18:08. Motiv: l.e

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Silicon sanitar , nu spuma ...

    Lasă un comentariu:


  • Cipri1
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    La un cos de fum de la hota iesirea prin termopan nu e perfect etansa . Mai sunt cativa mm pe care vreau sa ii etansez cu niste spuma . Ce fel de spuma trebuie sa aplic ?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Ambele sunt la fel de rezistente, cu ceva plus pentru beton dar si mai greu.

    Lasă un comentariu:


  • ShMan
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Buna,
    Din pacate am amanat putin problema cosului de fum, datorita unor schimbari de plan.
    Am mai studiat putin cateva informatii si cred ca voi merge pe Leier, intrucat mantaua externa este din beton, si la Heluz este din ceramica. Teoretic ar trebui sa fie mai rezistent la intemperii betonul.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Ce ati ales? Neavand contact direct, practic cu produsele mentionate de dvs.(Heluz, Leier), ne-ar prinde bine o parere daca acestea au fost optiunile realizate.

    Lasă un comentariu:


  • ShMan
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Multumesc pentru raspuns.
    Am citit diverse pareri pe net si pe un anumit forum, cineva spunea ca Heluz nu sunt de asa buna calitate.
    Inteleg ca nu sunt la nivelul Schiedel/Tona, dar nici nu imi doresc top of the line. Doresc doar ceva ok ca si calitate si sa fie sigur.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Si cele doua branduri mentionate de dvs. sunt similare celorlalte tipuri de cosuri, constand in tub interior, izolatie si zidarie de protectie din blocuri ceramice sau din beton.
    Nu cred ca este o diferenta de calitate semnificativa intre ele, important ramane sa fie manopera realizata corect.

    Lasă un comentariu:


  • ShMan
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Buna ziua,
    Construiesc o casa in apropiere de Timisoara si doresc sa instalez un cos de fum pentru un termosemineu. Puterea termosemineului va fi undeva in jur de 10kW.
    As dori daca se poate niste pareri din punct de vedere calitativ la sistemul cosului de fum. Stiu ca marcile consacrate sunt Schiedel, Tona, Plewa. Ce parere aveti insa de Heluz sau Leier?

    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Aveti in vedere urmatoarea schema ce va ajuta sa stabiliti inaltimea cosului de fum.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • ConstruireaCasei
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Din ce am citit cosul ar trebui sa fie mai inalt (sa ajunga la planul ce intersecteaza intr-un unghi de 10% cu planul orizontal al coamei).

    Lasă un comentariu:


  • alxxra
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	amplasare cos fum.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	390,8 KB 
ID:	623809Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	0004.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	16,3 KB 
ID:	623810Buna ziua,
    la o casa tip parter vreau sa montez un termosemineu (7 - 9 kw) pe lemne. Cosul de fum trebuie sa fie exterior (din samota, izolatie, manta, cornier, fundatie, etc.), la circa 1 m de perete (ca sa depaseasca streasina), si sa fie pozitionat cam ca si in imaginea anexata. Distantele pana la coamele cele mai apropiate sunt: cos - inaltime maxima coama C1 circa 8 ml, cos - inaltime maxima coama C2 circa 4 ml, cos - inaltime maxima coama C3 circa 6 ml. Inclinatia acoperisului este de circa 25 de grade.
    Inaltimea utila a cosului de fum va fi de 2,5 - 3 ml.
    Pot face un cos de fum a carui inaltime sa depaseasca streasina cu circa 1 ml?
    Constructiile invecinate sunt de tip P+M si P+1E si sunt situate la cel putin 20 ml distanta.

    Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • smeagle
    a răspuns
    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    pai semineul meu este defapt ca un godin doar ca are usa transparenta ... el are diametrul de iesire de 110 mm , banuiesc ca diametrul cosului poate fi putin mai mare dar nu dublu ...

    Lasă un comentariu:

Procesare...