Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • georgesecareanu
    a răspuns
    Răspuns la: Cosuri de fum

    Postat în original de avali
    Multumesc pentru raspuns, as mai avea o intrebare si anume, acest cos de 7 metri este inafara cladirii sau e realizat pe interior? Ma intereseaza acest aspect deoarece si eu trebuie sa fac un cos de aprox 8-9 metri care va fi 2.5 metri inauntru iar restul inafara cladirii paralel cu zidul casei vecine si as vrea sa stiu daca aceste elemente Kebe ansamblate rezista destul de bine la vant ca sa nu ma trezesc ca la o furtuna sa-mi pice cosul.
    Cosul meu este zidit complet in exterior. Am facut fundatie de beton cu 20cm peste nivelul solului si de o dimensiune mult mai mare decat e sectiunea cosului, am ridicat cu 2 randuri de bloc ceramic un postament in interiorul caruia am turnat beton dupa care am zidit cosul la o distanta de 11-12 cm fata de zidul casei. In acest spatiu am izolat cu bca. Jumatate din cos o sa-l izolez cu bca de 10cm, cealalta jumatate cu bca de 7,5 cm. Dupa aceasta etapa o sa il ancorez de perete cu cateva bride metalice. Pentru o inaltime mai mare cred ca ai putea sa introduci fier beton mai subtire in orificiile de pe colturi, ca armatura.
    Ca o mentiune: am fost uimit cat de elastic este cosul. Fara sa pun bca-uri, la captul de sus puteam sa-l misc cu mana cativa cm in laterale. Pe masura ce am urcat cu bca-uri in jur, si-a pierdut elasticitatea.

    Referitor la ce spune dani bota, ii dau mare dreptate. Si eu sunt de parere ca trebuie sa ne simplificam viata. Eu am ales kebe pentru ca am zidit eu, si la un pret mai mic decat cu caramida. Daca alegi kebe, grija la pret. In apropiere (15km) am gasit elemente cu 35 lei bucata (la Rasnov), dar am preferat sa le car 100km si sa le cumpar cu 13 lei bucata.

    Nu am poze sa atasez acum, sunt la servici (nu la munca), dar pot pune un link: http://secawildexplorer.files.wordpr..._0297_1675.jpg

    Lasă un comentariu:


  • avali
    a răspuns
    Răspuns la: Cosuri de fum

    Pai din cate stiam cosul de fum nu este indicat a se face din BCA, nu cred ca rezista la temperaturile din cosul de fum, eventual din caramida plina.

    Lasă un comentariu:


  • dani bota
    a răspuns
    Re: Cosuri de fum

    Cu siguranta ca o sa atrag multe critici pt. postul meu dar o sa-l pun, ceea ce ma uimeste pe mine este cat de mult sunt dispusi unii sa cheltuie pt. un horn in trend, cand un horn~de moda veche~ din caramida si cu aceiasi utilitate daca e construit cum trebuie costa mult mult mai putin. Inteleg cind tu ca meserias il faci pt. altcineva , dar pt. tine ca sa dai cit pt. 2-3 m cubi de BCA daca nu mai mult pt. mortar refractar ,elemente ceramice nu stiu de care ,fier beton ,izolatie nu stiu de care cand solutiile sunt mult mai ieftine.Sa nu uitati sa-mi spuneti ca lumea evolueaza si trebuie sa fim la moda cu orice

    Lasă un comentariu:


  • avali
    a răspuns
    Răspuns la: Cosuri de fum

    La acest lucru ma gandeam si eu dar prima data va trebui sa primesc acceptul vecinului ca sa-mi permita sa-i ciuruiesc zidul pentru a ancora acest cos.

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Cosuri de fum

    Cred ca cel mai bine ar fi sa il ancorati de cladire.

    Lasă un comentariu:


  • avali
    a răspuns
    Răspuns la: Cosuri de fum

    Multumesc pentru raspuns, as mai avea o intrebare si anume, acest cos de 7 metri este inafara cladirii sau e realizat pe interior? Ma intereseaza acest aspect deoarece si eu trebuie sa fac un cos de aprox 8-9 metri care va fi 2.5 metri inauntru iar restul inafara cladirii paralel cu zidul casei vecine si as vrea sa stiu daca aceste elemente Kebe ansamblate rezista destul de bine la vant ca sa nu ma trezesc ca la o furtuna sa-mi pice cosul.

    Lasă un comentariu:


  • georgesecareanu
    a răspuns
    Răspuns la: Cosuri de fum

    Trebuie izolare si din motive de consolidare. Cosul meu a functionat iarna trecut cu izolare doar pe 3m din 7 inaltime. Zgura depusa (am folosit si lemne verzi) s-a desprins de cos si am scos-o pe usita de vizitare, cosul a ramas fara depuneri. Nici intre elemente nu au aparut urme negre de condens. Am folosit CM11 ca adeziv.

    Lasă un comentariu:


  • avali
    a răspuns
    Răspuns la: Cosuri de fum

    Aceste elemente Kebe mai necesita izolare exterioara pentru a preveni aparitia condensului?

    Lasă un comentariu:


  • georgesecareanu
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Cos fum maestro

    Am facut anul trecut, pentru un semineu, un cos cu elemente Kebe, diametru interior 18cm, inaltime 33cm. Pretul unui element a fost 13 lei.

    Lasă un comentariu:


  • paunduty
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Cos fum maestro

    Buna seara,
    Tocmai am construit o soba de teracota in noaua mea casa (nu eu,ci sobarul).
    Soba are evacuarea pt fum prin peretele de caramida,direct afara.
    Va rog sa-mi recomandati si mie un cos pt fum,avand in vedere ca acesta trebuie sa urce pe langa streasina,la o distanta de aproximativ un metru de perete.
    Ce inaltime trebuie sa aiba cosul peste coama casei?
    Ce diametru ar trebui sa aibe cosul(la interior)?
    Soba m-a costat cu manopera aprox 1500 de lei. Cosul sper sa nu ma coste chiar asa mult.

    Lasă un comentariu:


  • claudiu17
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Cosuri de fum

    Ops, probleme de trafic internet, rog stergere
    Ultima editare de claudiu17; 29.sep.2012, 12:07. Motiv: Redundanta

    Lasă un comentariu:


  • claudiu17
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Cosuri de fum

    HASIT este ca si cum ai spune Henkel, Ceresit, Baumit si altele asemenea, adica este o marca, nu un produs anume.
    Eu am folosit HASIT AG 650 adeziv de gresie/fainata, HASIT PF 110 FILL chit rosturi rigips si altele, gama este mai larga http://www.hasit.ro/Prezentare.1492.0.html.
    Pentru cosuri de fum trebuie cautat un "chit ceramic pentru cos fum" sau "sigilanti cosuri fum ceramice", cu un search se pot gasi si variante de pret .

    Lasă un comentariu:


  • jidanu
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Cosuri de fum

    [QUOTE=barsan;522435]Buna ziua!
    Vreau sa construiesc un cos de fum pentru o centrala pe lemne si am urmatoarele probleme neclare:
    1.am cumparat prefabricate din ceramica speciale pentru cos de fum si nu stiu cu ce se lipesc intre ele-cineva a recomandat de CM 17;

    Ce caramida ceramica ati cumparat pt cos,ce firma,ce dimensiuni,ce pret?
    HASIT e un produs pt lipirea elementelor de cos

    Lasă un comentariu:


  • barsan
    a răspuns
    Răspuns la: Cosuri de fum

    Buna ziua!
    Vreau sa construiesc un cos de fum pentru o centrala pe lemne si am urmatoarele probleme neclare:
    1.am cumparat prefabricate din ceramica speciale pentru cos de fum si nu stiu cu ce se lipesc intre ele-cineva a recomandat de CM 17;
    2.casa este izolata cu polistiren si este trasa plasa cu adeziv. Pot sa zidesc cosul lipit de mortar, plasa si polistiren sau este necesar sa decupez polistirenul pe traseul cosului?
    3.cu ce se izoleaza cosul tinand cont ca prefabricatele sunt de ceramica cu pereti cu goluri?

    Va multumesc anticipat pentru informatii!

    Lasă un comentariu:


  • gmtiby
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Re: Horn

    Postat în original de Consultant climatizare
    Ventilaorul ar trebui pus la baza cosului sub punctul de racord cu sursa de fum si ar trebui sa fie un ventilator rezistent la temperaturi mai mari.
    Va multumesc ! Trebuie montat sa traga aerul de afara si sa-l bage in cos ?

    Multumesc

    Lasă un comentariu:

Procesare...