Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marceloti
    Incepator
    • 26.oct.2008
    • 10

    #76
    Rezistenta structura horn exterior

    Buna ziua,

    Construiesc o casa cu semineu. De la fundatie pana la varf, hornul este situat in exteriorul casei, de-a lungul peretelui exterior, trecand aprox. 70 cm de acoperisul casei si are aprox. 7,5 metri inaltime.
    Dupa cum se poate vedea si in schita atasata, peretele exterior al casei este din caramida celulara, urmeaza un strat de polistiren 5 cm, hornul construit din caramida plina semisamota (sau "tiganeasca" din demolari ??), iar intre horn si polistiren este turnata o sapa de 4 - 5 cm grosime. Sapa are mai mult rolul de a nu permite polistirenului sa se incalzeasca prea tare, de la horn ( nu sunt convins ca este necesara, dar cred ca de stricat... nu strica).
    Interiorul hornului ramane gol, fara sa mai introduc vreo teava sau altceva, doar caramida din care este construit.
    Intrebarea mea este urmatoarea : ce sfaturi puteti sa-mi dati in legatura cu structura de rezistenta a hornului, este posibil sa-l darame o furtuna puternica, sau este nevoie sa-l prind cumva de casa ? si daca da, cum ?

    Va multumesc anticipat.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #77
      Citeva pareri . Un asemenea cos eu il gindeam pe o fundatie comuna cu casa ...ma indoiesc ca proiectantii nostri au luat in calcul asa ceva , eu n-am vazut ...inca ! Deci trebuie o fundatie ...de fundatie , o ancorare de zidul casei ( se poate face prin niste bride de platband ) , si o izolare termica foarte buna .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • marceloti
        Incepator
        • 26.oct.2008
        • 10

        #78
        multumesc pentru raspuns.

        cosul are fundatia comuna cu casa, deci d.p.d.v. al stabilimentului este OK.
        insa mi-e teama de la fundatie in sus, de-a lungul celor 7,5 metri al inaltimii sale, sa nu fie prea fragil.

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #79
          Trebuie armat atat orizontal (in rosturi- la un interval de 40-50 cm) cat si vertical (cate o bara in fiecare colt pe exterior si inglobate in mortar).

          Comentariu

          • marceloti
            Incepator
            • 26.oct.2008
            • 10

            #80
            nu as vrea sa tencuiesc in exterior hornul, din ratiuni pur estetice.
            se poate acelasi sistem de armare, insa pe interior ?
            adica cate o bara PC de 12 - 14 mm in fiecare colt interior si din 50 in 50 de cm cate un etrier (identic cu armatura pentru stalpii din beton)

            Multumesc

            Comentariu

            • s.m.ovidiu
              Membru Marcant
              • 12.feb.2007
              • 460

              #81
              incercati sa faceti o armare sanatoasa cum va spun ceilalti pentru a nu va trezi cu ratiunile estetice sub forma de moloz , iar dupa toate aceste lucruri incercati sa va satisfaceti simtul artistic cu caramida aparenta ( sau bratca cum se mai spune pe la noi pe la tara )
              Daca dispuneti de fonduri peste medie incercati sa vedeti si cosuri SCHIEDEL ( scuze daca am pocit numele )
              Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
              Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #82
                Postat în original de marceloti
                nu as vrea sa tencuiesc in exterior hornul, din ratiuni pur estetice.
                se poate acelasi sistem de armare, insa pe interior ?
                adica cate o bara PC de 12 - 14 mm in fiecare colt interior si din 50 in 50 de cm cate un etrier (identic cu armatura pentru stalpii din beton)
                Vreti sa ramina netencuit din motive estetice . Ok . Dar cum rezolvati cu izolatia lui ? Stiti ca un cos neizolat nu functioneaza corect ???
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • marceloti
                  Incepator
                  • 26.oct.2008
                  • 10

                  #83
                  am inteles.

                  cum se face o izolatie la horn, tinand cont de faptul ca va fi construit din caramida plina ("tiganeasca"), va avea o forma patrata, in sectiune, cu 2 caramizi si jumatate pe fiecare latura ?

                  multumesc

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #84
                    Cosul de fum

                    Toate mesajele legate de probleme ale cosurilor de fum sau alegerea acestora se vor posta in acest topic.

                    Comentariu

                    • roscatraian
                      Membru Marcant
                      • 15.feb.2009
                      • 308

                      #85
                      Au fost asa multe probleme ale cosurilor de fum si au disparut subit?

                      Comentariu

                      • xrogo
                        Incepator
                        • 28.mar.2007
                        • 56

                        #86
                        Vreu sa-mi fac o casa de lemn masiv,cu exteriorul fara termoizolatie.Ce solutie de cos de fum pentru un semineu si o soba de teracota imi indicati,tinind cont ca lemnul este atacat usor de foc si nu as pune la lemn cos din inox.Eventual daca ar fi cos metalic, ceea ce iese din acoperis l-as imbraca in piatra naturala.
                        Ce zicet?

                        Comentariu

                        • ovideos2003
                          Membru
                          • 07.mai.2008
                          • 205

                          #87
                          Aveti cumva idee cu ce fel de adeziv se pot lipi elementele ceramice de horn de tipul celei din imagine ???

                          clubafaceri.ro/director/stand/22271/50031/Caramida+VB+25+-+HORN.html
                          in afara de sigilantul de la EFEE care e foarte scump!!!??Un cos de fum realizat cu asemenea elemente si care ar deservi o soba pe lemne de 7 KW ar mai avea nevoie de izolatie exterioara sau de burlane emailate pe interior sau ar fi suficienta lipirea si tencuirea lui ???

                          Comentariu

                          • xrogo
                            Incepator
                            • 28.mar.2007
                            • 56

                            #88
                            Cos ceramic

                            [b]
                            La un cos ceramic rotund nu se pote pune o teava cu 20 cm diametru mai mare decit cosul si la trecerea prin masarda sa se faca o grila prin care sa se recupereze caldura din ceramica.Va scadea temperatura cosului si nu cred ca va mai apare condens.
                            Astept comentarii !

                            Comentariu

                            • roscatraian
                              Membru Marcant
                              • 15.feb.2009
                              • 308

                              #89
                              Orice cos care nu este facut din materiale rezistente le coroziune este sortit pieirii. Este imposibil sa nu se formeze condens, cel putin pana cand se incalzeste interiorul cosului la peste 100 grd celsius. Si condensul impreuna cu bioxidul de carbon din gazele de ardere formeaza acid carbonic, deosebit de coroziv. Deci racirea cosului mareste gradul de coroziune.
                              Nu ma pricep grozav la materiale de construit cosuri dar nu am auzit sa fie probleme, chiar la case din lemn, cu cele facute din caramida refractara. Fiind suficient de groase nu se incalzesc la exterior incat sa puna in pericol structura de lemn.

                              Comentariu

                              • ovideos2003
                                Membru
                                • 07.mai.2008
                                • 205

                                #90
                                Se pot lipi elementele ceramice pentru cos de fum de care intrebam 3 posturi mai sus clubafaceri.ro/director/stand/22271/50031/Caramida+VB+25+-+HORN.html cu pamant galben pt. lipit teracota? si dupa aceea tencuite cu mortar pe exterior?

                                Comentariu

                                Procesare...