Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Hunter
    Incepator
    • 03.feb.2009
    • 14

    #91
    Postat în original de xrogo
    Vreu sa-mi fac o casa de lemn masiv,cu exteriorul fara termoizolatie.Ce solutie de cos de fum pentru un semineu si o soba de teracota imi indicati,tinind cont ca lemnul este atacat usor de foc si nu as pune la lemn cos din inox.Eventual daca ar fi cos metalic, ceea ce iese din acoperis l-as imbraca in piatra naturala.
    Ce zicet?
    sal,
    sunt si eu din Baia Mare si am o casa de lemn si un cos atasat, poate vorbim pe pm
    o zi buna,
    dm
    Un om informat este un om puternic !

    Comentariu

    • xrogo
      Incepator
      • 28.mar.2007
      • 56

      #92
      Cos fum maestro

      A montat cineva cos fum Maestro pentru care nu ar trebui izolare ci numai tencuire?

      Comentariu

      • Bogdana lazar
        Incepator
        • 26.iul.2009
        • 1

        #93
        Re: Cos fum maestro

        Postat în original de xrogo
        A montat cineva cos fum Maestro pentru care nu ar trebui izolare ci numai tencuire?

        Comentariu

        • moscra1
          Membru
          • 25.sep.2007
          • 138

          #94
          Buna seara.
          Am construit cosul din blocuri ceramice patrate (cu gaura in mijloc )si le-am lipit cu mortar refractar. nu prea am incredere in mortar, as vrea sa dau cosul jos si sa-l lipesc cu adeziv (doar ce este peste acoperis).
          O parere?

          Comentariu

          • ovideos2003
            Membru
            • 07.mai.2008
            • 205

            #95
            pentru moscra1 . Mortarul refractar se amesteca cu 20% ciment ca sa se intareasca pana a 2 -a zi. totusi daca nu ai bagat ciment nu e asa mare problema pt ca el se va intarii oricum dupa ce o sa faci primul foc in soba, deoarece asa e conceput acest mortar sa se intaresca la cald.gandeste-te ca teracota e lipita doar cu pamant

            Ia nr producatorului de mortar de pe sac si da-i un telefon si vezi ce spune ...

            Comentariu

            • moscra1
              Membru
              • 25.sep.2007
              • 138

              #96
              Multumesc de raspuns.
              Am o retinere in ceea ce priveste rezistenta deoarece am dat cu mortar pe exteriorul cosului, in pod, si mortarul e crapat. Mie imi este frica sa nu se rastoarne costul din cauza unui vant mai puternic. Cosul are peste tabla cam 1,8 m si deasupra e "acoperit " cu o "bila" din inox care se invarte.

              Comentariu

              • a.sorin
                Incepator
                • 12.feb.2009
                • 86

                #97
                PREPARARE MORTAR REFRACTAR
                Mortarul livrat se amesteca cu solutie de silicat de sodiu(apa de sticla) in proportie de 1-1 cu apa utilizata.
                Pentru utilizarea la temperaturi mici( sub 900° C) amestecul se poate prepara numai cu apa, intarirea avand loc la cald.
                Pentru utilizarea la temperaturi sub 300° C (rosturi cosuri de fum), mortarul poate fi amestecat cu ciment in proportie de 20-25%.
                Cantitatea de lichid minima cu care se amesteca mortarul este de 20 % si poate fi marita pana se asigura o prelucrabilitate corespunzatoare a masei refrctare.

                Comentariu

                • moscra1
                  Membru
                  • 25.sep.2007
                  • 138

                  #98
                  Multumesc de raspunsuri, dar vreau un sfat, avand in vedere ca eventualul rau este facut. Poate cadea cosul, trebuie sa-l dau jos si sa-l refac sau il pot lasa asa fara frica.

                  Comentariu

                  • a.sorin
                    Incepator
                    • 12.feb.2009
                    • 86

                    #99
                    Fa un foc bun in centrala cand e cald afara pana se incinge cosul si se intareste mortarul.

                    Comentariu

                    • ovideos2003
                      Membru
                      • 07.mai.2008
                      • 205

                      normal elementele ceramice pentru cos de fum au ceva gauri pe margine unde poti introduce o bara de fier de 8 sau 10 doar in portiunea de deasupra acoperisului.

                      Comentariu

                      • corsa
                        Membru
                        • 09.ian.2008
                        • 101

                        Am vazut elemente ceramice cu gauri pt.fier beton la cosurile Maestro.Daca si-a montat cineva asemenea cos , poate ne impartaseste ceva impresii.

                        Comentariu

                        • elixir
                          Membru marcant
                          • 01.nov.2009
                          • 368

                          Am construit un cos tip ''effe" u CM17. l-am armat la colturi cu fier de 8-10 mm. cosul e trainic, pot sa sprijin scara de el! in plus e super, nu face condens, centrala trage mai mult decat e nevoie(este o centrala artizanala, pe care eu o folosesc deja de 3 ierni, acum intra in a 4-a si nu am motive sa o schimb)

                          Comentariu

                          • AutoCorect
                            Membru
                            • 20.sep.2007
                            • 286

                            Puteti descarca un mic ghid din care veti afla pas cu pas cum se poate construi un cos de fum traditional.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • jakabede
                              Incepator
                              • 23.mai.2009
                              • 14

                              Cosurile de fum Maestro,cosul de fum Maestro sau hornurile maestro sunt bine venite pe piata,calitate/pret sunt supe bune.Maestro iti spune ceva?sau Master?Mester? nimic? OK.

                              Comentariu

                              • jakabede
                                Incepator
                                • 23.mai.2009
                                • 14

                                Iti trimit o poza cu cosul de fum Maestro sper sa poti mari poza,si sa-ti dai seama cum arata.
                                Informativ sa sti ...-cosul are interior circular cea ce este foarte important pt.tirajul natural,si mai usor de intretinut ,+ca are elementele necesare de ultima generatie,este mult mai usor de montat,despre rezistenta cu armatura nu mai spun nimic

                                Comentariu

                                Procesare...