Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin2husdup
    Incepator
    • 19.iun.2009
    • 3

    In vara asta mi-am construit un cos pt centrala cu gazeificare
    Cosul este pe exterior si este construit din elemente ceramice avand dimensiunile de 33/33cm, iar in interior avand diametrul rotunde de 18cm.
    L-am tencuit cu o mana de teance
    Problema este ca lacrimeaza foarte tare si as dori sa-l izolez, dar nu stiu cu ce, cu polistiren sau vata minerala?

    Comentariu

    • roscatraian
      Membru marcant
      • 15.feb.2009
      • 304

      Intai rezolva cu scaparile. Recomand un silicon pt. temperaturi ridicate.
      Dupa ce te convingi ca nu mai exista scapari izoleaza foarte bine cu vata minerala(polistirenul nu rezista la temperatura). La partea de jos sa-i lasi si o partita pentru a scoate funingenea dupa ce se curata cosul. Este buna si pentru amorsarea cosului rece pentru a nu scoate fum la primul foc.

      Comentariu

      • jakabede
        Incepator
        • 23.mai.2009
        • 14

        Salut, parerea mea personala este sa rezolvi la cosul tau picurarea sa poata sa iasa in afara cosului de fum adica condensul sa aiba loc de evacuare,apoi sa faci o gaura de 5cm X5 cm ca sa se poata sa aeriseasca interiorul cosului de fum si sa se usuce interiorul,apoi sa izolezi cu BCA de 5-7cm,poti lipi pe cos una peste alta si nu va costa mult,in nici un caz sa nu izolezi cu polistiren,vata minerala in timp se degradeaza plus ca este ft.scump.

        Comentariu

        • roscatraian
          Membru marcant
          • 15.feb.2009
          • 304

          Este si BCA-ul o solutie si trebuie aleasa cea mai buna varianta calitate - pret. Sa nu uitam ca si BCA-ul va trebui tencuit si facut un finisaj. Totusi, cosul este un element interesant al casei si trebuie sa arate bine. Pe langa finisaj, trebuie sa nu iasa condens si rasini prin neetanseitati, trebuie sa aiba loc corespunzator de evacuare a funinginii si condensului, care din cand in cand se va forma.

          Comentariu

          • jakabede
            Incepator
            • 23.mai.2009
            • 14

            Buna ! Doamne fereste nu vreau sa contrazic pe nimeni,dar nu neaparat trebuie tencuit BCA-ul,se poate lipi direct piatra ornamentala naturala pe BCA,care va arata foarte frumos dupa rostuire,s-au tencuit cu tencuiala decorativa,culoarea casei. Cosul de fum este o problema foarte importanta si trebuie rezolvata in mod elegant si sigur.

            Comentariu

            • florin2husdup
              Incepator
              • 19.iun.2009
              • 3

              am atasat o poza dupa hornul pe care intentionez in primavara sa-l izolez pentru a scapa de condens
              problema este ca nu stiu cum as putea ca sa reziste si in timp
              aveti vreo ideie?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • jakabede
                Incepator
                • 23.mai.2009
                • 14

                Buna! Am vz. ca cosul are si ceva fundatie ceea ce este bine,intrebarea este: cu ce material,adeziv sunt aceste elemente montate una peste alta?este montat cu material flexibil ?sau cu ce altceva? si daca are armatura introdusa in cos,vertical?daca nu are ...atunci,fara nume si fara reclama spun,sa gasiti o tubulatura speciala pt.repararea cosurilor de fum ,ceea ce se trage in interiorul cosurilor de fum se umfla cu aburi si tubulatura ramane in interiorul cosului de fum pt. totdeauna.
                Tubulatura speciala pt.repararea cosurilor de fum are garantie de 25 de ani ,este agrementata-garantata de la producator,sistemul este o inovatie bine cunoscuta in europa de vest din anul 2002,a castigat premiul Genius in Franta.Dupa ce ati aflat numele tubulaturii,ramane sa gasiti cine va monta sistemul cu garantia de 25 de ani,alte modalitati de reparatii se pot face multe,dar nu o sa obtineti aceasta garantie mare de 25 de ani.
                Va doresc succes! Daca reusiti sa montati aceasta tubulatura nu o sa aveti nevoie de BCA pt.izolatie si puteti sa si uitati aceasta problema a cosului de fum pt.cel putin 30 de ani.

                Comentariu

                • florin2husdup
                  Incepator
                  • 19.iun.2009
                  • 3

                  cum se numeste firma care produce asemena tubulatura despre care ai spus
                  si unde s-ar gasi, sau se gaseste la noi in romania
                  armatura pe verticala cosul nu are datorita faptului ca elemnetele nu erau prevazute cu gauri pt. asa ceva
                  am zidit aceste elemente cu adeziv pt fainata de exterior CM 11

                  Comentariu

                  • jakabede
                    Incepator
                    • 23.mai.2009
                    • 14

                    Buna! Nu este al meu site-ul misiunea casa si nu as vrea sa supar pe nimeni cu informatii date de mine,nici pe baieti care repara cosuri de fum (fara garantie de 25 de ani)dar sper si eu,poate ma iarta de data asta > Tubulatura se numeste Furan Flex fabricat de tara vecina Kompozitor.hu ,poti vedea imagini despre produs
                    youtube.com/watch?v=3y3e63Po0Qg&feature=related
                    firmele care sa monteze gasesti pe google cu cuvintele :tubulatura furan flex.

                    Comentariu

                    • eclips
                      Incepator
                      • 14.feb.2010
                      • 27

                      Buna ziua, ma apuc de construit o casa P+M in aceasta primavara, si as fi interesat de cosurile de fum. Din ce sa le construiesc, de unde , cand?
                      Sunt intrebari la care gasesc diferite raspunsuri. Am vazut la un post anterior, ca se construieste hornul de pe planseul mansardei. Nu e mai bine sa se faca de pe fundatie? Din ce ar fi mai indicat sa se construiasca?
                      Sunt curios de cosurile Mastro, ce pareri sunt. Chiar nimeni nu are pus ?
                      La cosurile ceramice, mai este necesara izolarea termica? daca da, obligatoriu cu vata minerala, sau merge si cu caramida pusa pe cant (un exemplu).
                      Construirea din caramida e obligatoriu sa fie din samota? sau merge si pe semi sau caramida normala. Nu de alta, dar casa de la tara , are peste 100 de ani, are cosul din ...vaiog...Si pe acesta am dus 3 sobe concomitent!!
                      Mentionez, ca vor fi 2 cosuri de fum, unul pentru centrala(max 20kw), si un semineu(15-17kw)+o soba-semineu(6kw).
                      Orice parere, este binevenita, si o voi evalua.

                      Comentariu

                      • mihai93
                        Incepator
                        • 06.ian.2008
                        • 98

                        Horn

                        vreau sa fac hornul centralei (6metri)langa o anexa a casei care se gaseste la o distanta de 3metri de casa care are o inaltime de7 metri.
                        hornul va fi din teava de otel de 4 mm cu diametrul de 200,izolat cu vata minerala(10 cm) si zidit cu bca de10
                        este corect daca hornul nu este mai inalt decat casa ,dar se afla la aproximativ 7 metri de varful coamei ?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • tanasie
                          Living Legend
                          • 15.oct.2008
                          • 2501

                          eclips te-ai putea inspira de AICI
                          Cu respect.

                          Comentariu

                          • elixir
                            Membru marcant
                            • 01.nov.2009
                            • 368

                            Si eu am hornul sub nivelul coamei, dar la o distanta de 5-6 m. si nu e o problema, ,,trage" suficient. la tine, problema o sa fie depunerile de funingine, care sunt semnificative pe cosul de fier, si respectiv curatatul cosului. apropo- cum il asezi in pozitie verticala- cu o macara?!?!?!

                            Comentariu

                            • marius_lmd
                              Membru Marcant
                              • 19.mar.2009
                              • 440

                              este cam mic diametrul pentru inaltimea de 6 m, tirajul nu va fi suficient de mare
                              ori faci cosul cu diam mai mare, ori il mai inalti cel putin 2 metri
                              o parere in plus nu strica niciodata,

                              Comentariu

                              • termoadi
                                Membru Marcant
                                • 21.ian.2007
                                • 984

                                Postat în original de elixir
                                Si eu am hornul sub nivelul coamei, dar la o distanta de 5-6 m. si nu e o problema, ,,trage" suficient. la tine, problema o sa fie depunerile de funingine, care sunt semnificative pe cosul de fier, si respectiv curatatul cosului. apropo- cum il asezi in pozitie verticala- cu o macara?!?!?!
                                apropo de macara ,acum vreo trei ani am avut de montat pe langa inst term. si cosul ct pe care omul si l comandase la o firma .toate bune am zis eu ,dar cand am vazut cosul.... avea cam 8 metri era facut din teava de otel destul de groasa la material si izolat cu vata de sticla si tabla...ne am adunat vreo 7 oameni si abia am reusit sa l ridicam cu multe peripetii.asa ca ...atentie la macara
                                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                                Comentariu

                                Procesare...