Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dl_io
    Incepator
    • 05.aug.2009
    • 21

    Răspuns la: Horn

    Buna ziua ,
    Am un semineu de 9 kw caruia as vrea sa-i adaug un horn din teava metalica de 219 mm diametru si 4,5 mm grosime . Teava va trece prin casa , prin 2 placi ( 5 metri liniari ) si va urca inca 1 metru peste ultima placa ( am casa cu acoperis tip terasa ) . Ca si greutate , teava are aprox 25 kg/ml , deci n-ar fi chiar de speriat .
    Ce parere aveti ? Ce probleme as putea intampina ?
    Multumesc !

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      Răspuns la: Horn

      Postat în original de dl_io
      Buna ziua ,
      Am un semineu de 9 kw caruia as vrea sa-i adaug un horn din teava metalica de 219 mm diametru si 4,5 mm grosime . Teava va trece prin casa , prin 2 placi ( 5 metri liniari ) si va urca inca 1 metru peste ultima placa ( am casa cu acoperis tip terasa ) . Ca si greutate , teava are aprox 25 kg/ml , deci n-ar fi chiar de speriat .
      Ce parere aveti ? Ce probleme as putea intampina ?
      Multumesc !
      Mai bine va achizitionati un cos de fum din inox sau ceramica, astfel veti fi sigur ca acesta o sa functioneze corect si nu veti avea surprize. Nu va recoamnd sa folositi teava metalica.

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1044

        Răspuns la: Re: Horn

        Postat în original de Maestrul Max
        Daca ii montez un ventilator la baza cosului care sa impinga fumul afara o sa ai tiraj, daca nu ii pui ventilator iti trebuie o alta sursa care sa impinga fumul afara.
        Va salut cu respect,
        Imi puteti spune si mie ca idee, unde trebuie montat acest ventilator ? Eu am un cos de 5m din caramida refractara cu diam de 180 mm si o centrala termica Viadrus de 30 kw. Suprafata incalzita este de circa 130 m2 maxim ( spun asta deoarece podul l-am amenajat pt a fi locuit, si inca nu am calculat suprafata lui totala, dar la parter am 70 m2 ) + apa calda, si un boiler termoelectric de 100 L.

        Multumesc

        P.S. Cosul este cel din foto atasate....

        Multumesc
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de gmtiby; 17.aug.2012, 14:56. Motiv: atasare poze...

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          Răspuns la: Răspuns la: Re: Horn

          Postat în original de gmtiby
          Va salut cu respect,
          Imi puteti spune si mie ca idee, unde trebuie montat acest ventilator ? Eu am un cos de 5m din caramida refractara cu diam de 180 mm si o centrala termica Viadrus de 30 kw. Suprafata incalzita este de circa 130 m2 maxim ( spun asta deoarece podul l-am amenajat pt a fi locuit, si inca nu am calculat suprafata lui totala, dar la parter am 70 m2 ) + apa calda, si un boiler termoelectric de 100 L.

          Multumesc


          P.S. Cosul este cel din foto atasate....

          Multumesc
          Ventilaorul ar trebui pus la baza cosului sub punctul de racord cu sursa de fum si ar trebui sa fie un ventilator rezistent la temperaturi mai mari.

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1044

            Răspuns la: Răspuns la: Re: Horn

            Postat în original de Consultant climatizare
            Ventilaorul ar trebui pus la baza cosului sub punctul de racord cu sursa de fum si ar trebui sa fie un ventilator rezistent la temperaturi mai mari.
            Va multumesc ! Trebuie montat sa traga aerul de afara si sa-l bage in cos ?

            Multumesc

            Comentariu

            • barsan
              Incepator
              • 11.apr.2007
              • 24

              Răspuns la: Cosuri de fum

              Buna ziua!
              Vreau sa construiesc un cos de fum pentru o centrala pe lemne si am urmatoarele probleme neclare:
              1.am cumparat prefabricate din ceramica speciale pentru cos de fum si nu stiu cu ce se lipesc intre ele-cineva a recomandat de CM 17;
              2.casa este izolata cu polistiren si este trasa plasa cu adeziv. Pot sa zidesc cosul lipit de mortar, plasa si polistiren sau este necesar sa decupez polistirenul pe traseul cosului?
              3.cu ce se izoleaza cosul tinand cont ca prefabricatele sunt de ceramica cu pereti cu goluri?

              Va multumesc anticipat pentru informatii!

              Comentariu

              • jidanu
                Membru marcant
                • 13.ian.2011
                • 690

                Răspuns la: Răspuns la: Cosuri de fum

                [QUOTE=barsan;522435]Buna ziua!
                Vreau sa construiesc un cos de fum pentru o centrala pe lemne si am urmatoarele probleme neclare:
                1.am cumparat prefabricate din ceramica speciale pentru cos de fum si nu stiu cu ce se lipesc intre ele-cineva a recomandat de CM 17;

                Ce caramida ceramica ati cumparat pt cos,ce firma,ce dimensiuni,ce pret?
                HASIT e un produs pt lipirea elementelor de cos

                Comentariu

                • claudiu17
                  Incepator
                  • 24.aug.2007
                  • 19

                  Răspuns la: Răspuns la: Cosuri de fum

                  HASIT este ca si cum ai spune Henkel, Ceresit, Baumit si altele asemenea, adica este o marca, nu un produs anume.
                  Eu am folosit HASIT AG 650 adeziv de gresie/fainata, HASIT PF 110 FILL chit rosturi rigips si altele, gama este mai larga http://www.hasit.ro/Prezentare.1492.0.html.
                  Pentru cosuri de fum trebuie cautat un "chit ceramic pentru cos fum" sau "sigilanti cosuri fum ceramice", cu un search se pot gasi si variante de pret .

                  Comentariu

                  • claudiu17
                    Incepator
                    • 24.aug.2007
                    • 19

                    Răspuns la: Răspuns la: Cosuri de fum

                    Ops, probleme de trafic internet, rog stergere
                    Ultima editare de claudiu17; 29.sep.2012, 12:07. Motiv: Redundanta

                    Comentariu

                    • paunduty
                      Incepator
                      • 30.iul.2008
                      • 46

                      Răspuns la: Re: Cos fum maestro

                      Buna seara,
                      Tocmai am construit o soba de teracota in noaua mea casa (nu eu,ci sobarul).
                      Soba are evacuarea pt fum prin peretele de caramida,direct afara.
                      Va rog sa-mi recomandati si mie un cos pt fum,avand in vedere ca acesta trebuie sa urce pe langa streasina,la o distanta de aproximativ un metru de perete.
                      Ce inaltime trebuie sa aiba cosul peste coama casei?
                      Ce diametru ar trebui sa aibe cosul(la interior)?
                      Soba m-a costat cu manopera aprox 1500 de lei. Cosul sper sa nu ma coste chiar asa mult.
                      CINE INTREABA, NU GRESESTE !

                      Comentariu

                      • georgesecareanu
                        Membru
                        • 17.apr.2011
                        • 171

                        Răspuns la: Re: Cos fum maestro

                        Am facut anul trecut, pentru un semineu, un cos cu elemente Kebe, diametru interior 18cm, inaltime 33cm. Pretul unui element a fost 13 lei.

                        Comentariu

                        • avali
                          Membru
                          • 05.apr.2012
                          • 165

                          Răspuns la: Cosuri de fum

                          Aceste elemente Kebe mai necesita izolare exterioara pentru a preveni aparitia condensului?

                          Comentariu

                          • georgesecareanu
                            Membru
                            • 17.apr.2011
                            • 171

                            Răspuns la: Cosuri de fum

                            Trebuie izolare si din motive de consolidare. Cosul meu a functionat iarna trecut cu izolare doar pe 3m din 7 inaltime. Zgura depusa (am folosit si lemne verzi) s-a desprins de cos si am scos-o pe usita de vizitare, cosul a ramas fara depuneri. Nici intre elemente nu au aparut urme negre de condens. Am folosit CM11 ca adeziv.

                            Comentariu

                            • avali
                              Membru
                              • 05.apr.2012
                              • 165

                              Răspuns la: Cosuri de fum

                              Multumesc pentru raspuns, as mai avea o intrebare si anume, acest cos de 7 metri este inafara cladirii sau e realizat pe interior? Ma intereseaza acest aspect deoarece si eu trebuie sa fac un cos de aprox 8-9 metri care va fi 2.5 metri inauntru iar restul inafara cladirii paralel cu zidul casei vecine si as vrea sa stiu daca aceste elemente Kebe ansamblate rezista destul de bine la vant ca sa nu ma trezesc ca la o furtuna sa-mi pice cosul.

                              Comentariu

                              • mirceaknap
                                Living Legend
                                • 05.mar.2011
                                • 1412

                                Răspuns la: Cosuri de fum

                                Cred ca cel mai bine ar fi sa il ancorati de cladire.

                                Comentariu

                                Procesare...