Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bulba grig
    Membru Marcant
    • 27.oct.2011
    • 361

    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Si care este sfatul dumneavoastra pentru a face o izolare buna si o imagie estetica frumoasa ? multumesc .

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2391

      Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

      Un compromis ar fi sa achizitionati vata bazaltica pentru fatade tencuite, sa o montati si sa o tencuiti/finisati dupa cum doriti.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

        Vata bazaltica nu este un compromis, este chiar o solutie buna nu inteleg de ce o numiti "compromis".

        Comentariu

        • bulba grig
          Membru Marcant
          • 27.oct.2011
          • 361

          Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

          Sa inteleg ca este cea mai buna varianta , pentru o izolare buna si estetica ? multumesc .

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2391

            Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

            Postat în original de Consultant climatizare
            Vata bazaltica nu este un compromis, este chiar o solutie buna nu inteleg de ce o numiti "compromis".
            Vata bazaltica pentru izolatia cosului de fum, pentru structura manta exterioara - izolatie - cos de fum, are mai putini lianti decat cea pentru fatade tencuite. De aceea spun ca un compromis.

            In cazul temperaturilor ridicate, vata pentru fatade tencuite poate degaja diverse mirosuri/gaze fata de cea dedicata. Acest lucru este stabilit prin practica nu teorie (s-a incalzit cu lampa cu gaz o bucata de vata pentru fatade tencuite si una dedicata pentru izolatia cosului).

            In plus, la partea superioara atat cea dedicata cat si cea pentru fatade trebuiesc protejate de umiditate. Diferenta este ca in cazul celei pentru fatade multi nu iau acest aspect in considerare.

            Postat în original de bulba grig
            Sa inteleg ca este cea mai buna varianta , pentru o izolare buna si estetica ? multumesc .
            Ieftina si buna.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • bulba grig
              Membru Marcant
              • 27.oct.2011
              • 361

              Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

              Multumesc . Astazi am mers si am cumparat un bax de vata bazaltica de 5 cm grosime si 100/60 dimensiuni . Am lipit cosul cu ea , acum urmeaza plasa si coltari si tinci . Sper sa faca serviciu .

              Comentariu

              • Dostetean Marcel
                Incepator
                • 25.dec.2009
                • 9

                Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                Buna ziua

                Sunt si eu in situatia de ami construi un cos de fum, bugetul fiind destul de limitat (ca la romani), nu stiu ce sa aleg.
                Sa-mi fac un cos din caramida sau din elemente din cos de fum KEBE.
                Am discutat cu un cosar si mi-a explicat cum sa fac cu caramida, el fiind mai in varsta numai cu caramida a facut, despre elementele din ceramica nu stie nimic. Are cineva cos de fum din elementi Kebe Grecia. Nu stiu ce sa aleg, ca si pret cred ca ar fi cam acelas, doar ca ar fi mai usor cu elementii.
                O alta probleme ar fi ca soba/semineu (Prity FM) are iesirea de racord in partea de sus si este de 130 mm, elementele Kebe au 180, nu se duce toata caldura pe cosul de fum, chiar daca o sa pun un recuperator de caldura?

                As fi recunoscator daca m-ati indruma si pe mine.
                Free

                Comentariu

                • Dragotoiu
                  Incepator
                  • 10.sep.2014
                  • 2

                  Răspuns la: Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                  Buna ziua
                  Am concluzionat din ce am citit pe forumuri ca cea mai sigura solutie este cea a cosului din inox . Pana in momentul de fata n-am stabilit nimic , instalatorul doar a gaurit peretele pentru a iesi cu cosul . Din cele ce am vazut si citit on line se pare ca montajul iesirii cosului a fost efectuat gresit adica gaura din perete este la nivelul gaurii de iesire din centrala (cosul este orizontal ) Avand in vedere ca gaura in perete este mare ce importanta are aceasta ? E cazul sa facem alta gaura mai sus? Asa am vazut in toate pozele de pe net .
                  Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

                  Comentariu

                  • Dragotoiu
                    Incepator
                    • 10.sep.2014
                    • 2

                    Răspuns la: Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                    Buna ziua
                    Am concluzionat din ce am citit pe forumuri ca cea mai sigura solutie este cea a cosului din inox . Pana in momentul de fata n-am stabilit nimic , instalatorul doar a gaurit peretele pentru a iesi cu cosul . Din cele ce am vazut si citit on line se pare ca montajul iesirii cosului a fost efectuat gresit adica gaura din perete este la nivelul gaurii de iesire din centrala (cosul este orizontal ) Avand in vedere ca gaura in perete este mare ce importanta are aceasta ? E cazul sa facem alta gaura mai sus? Asa am vazut in toate pozele de pe net .
                    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2391

                      Răspuns la: Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                      Postat în original de Dragotoiu
                      Buna ziua
                      Am concluzionat din ce am citit pe forumuri ca cea mai sigura solutie este cea a cosului din inox . Pana in momentul de fata n-am stabilit nimic , instalatorul doar a gaurit peretele pentru a iesi cu cosul . Din cele ce am vazut si citit on line se pare ca montajul iesirii cosului a fost efectuat gresit adica gaura din perete este la nivelul gaurii de iesire din centrala (cosul este orizontal ) Avand in vedere ca gaura in perete este mare ce importanta are aceasta ? E cazul sa facem alta gaura mai sus? Asa am vazut in toate pozele de pe net .
                      Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
                      Cel mai "sigur" cos este cel din tuburi interioare de samota, izolatie si invelis exterior de beton. Un astfel de cos poate rezista la temperaturi si de peste 1000*C (se intampla atunci cand se auto-aprinde gudronul depus in cos).

                      Iesirea din centrala nu este obligatorie sa fie la 45 grade. Este recomandat dar nu obligatoriu.
                      Ideea este ca un racord la 45 opune rezistenta mai mica la curgerea gazelor decat unul la 90 grade. Daca cosul asigura un tiraj suficient, se poate lucra si cu racord la 90.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        Răspuns la: Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                        Postat în original de Dragotoiu
                        Buna ziua
                        Am concluzionat din ce am citit pe forumuri ca cea mai sigura solutie este cea a cosului din inox . Pana in momentul de fata n-am stabilit nimic , instalatorul doar a gaurit peretele pentru a iesi cu cosul . Din cele ce am vazut si citit on line se pare ca montajul iesirii cosului a fost efectuat gresit adica gaura din perete este la nivelul gaurii de iesire din centrala (cosul este orizontal ) Avand in vedere ca gaura in perete este mare ce importanta are aceasta ? E cazul sa facem alta gaura mai sus? Asa am vazut in toate pozele de pe net .
                        Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
                        Nu e adevarat poate inoxul este cea mai performanta solutie dar si solutia cu elemente ceramice este foarte buna. Aveti grija la dimensionarea cosului (a inaltimii acestuia) ca sa aveti asigurat tirajul si lasati cotul la 80 de grade.

                        Comentariu

                        • andyn67
                          Incepator
                          • 11.ian.2012
                          • 28

                          Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                          Am achizitionat aceasta centrala http://www.dedeman.ro/ro/cazan-combu...w-viadrus.html

                          Ce diamtetru mi-ati recomanda pentru cosul de fum, cosul de fum il voi face din caramida plina si il voi tencui pe exterior.

                          Eu m-am gandit undeva la 22 ambele laturi si inaltimea de 6 metri.

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1192

                            Răspuns la: Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                            Postat în original de andyn67
                            Am achizitionat aceasta centrala http://www.dedeman.ro/ro/cazan-combu...w-viadrus.html

                            Ce diamtetru mi-ati recomanda pentru cosul de fum, cosul de fum il voi face din caramida plina si il voi tencui pe exterior.

                            Eu m-am gandit undeva la 22 ambele laturi si inaltimea de 6 metri.
                            Salut,
                            Maxim 180-200 mm diametru cosului si de preferat, daca sunt case in jurul dvs , ca varful cosului sa depaseasca coama casei cu minim 50 cm.

                            Cu stima,

                            Comentariu

                            • andyn67
                              Incepator
                              • 11.ian.2012
                              • 28

                              Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                              Buna seara.I-am spus meseriasului sa faca ambele laturi de 20cm, cum a facut cum nu a facut a folosit 6 caramizi intregi si a iesi diametrul de 25 cm in ambele parti.Oare o sa am probleme la iarna cu depunerile de gudron?Sau ce se poate intampla, se poate repara acest lucru fara a strica cosul de fum?

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2391

                                Răspuns la: Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                                Postat în original de andyn67
                                Buna seara.I-am spus meseriasului sa faca ambele laturi de 20cm, cum a facut cum nu a facut a folosit 6 caramizi intregi si a iesi diametrul de 25 cm in ambele parti.Oare o sa am probleme la iarna cu depunerile de gudron?Sau ce se poate intampla, se poate repara acest lucru fara a strica cosul de fum?
                                Un cos larg este mai greu de incalzit si tinand cont si de faptul ca are sectiune patrata, pot aparea contra-curenti, influentand negativ tirajul.
                                O rezolvare simpla dar costisitoare ar fi intubarea cu elemente ceramice/samota sau inox si adaugarea de perlit intre acesta si cosul actual de caramida.

                                Tinand cont de faptul ca centrala respectiva nu va functiona niciodata la capacitate maxima, eu unul nu recomand un cos mai mare de 16-17 cm diametru.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...