Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andyn67
    Incepator
    • 11.ian.2012
    • 28

    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Voi face cateva focuri sa vad cum se comporta eventual il voi izola cu vata bazaltica.Iar in primavara ma voi ocupa de el.Majoritatea cunostintelor mele au hornul exact la fel si nu au avut probleme, sper sa nu fiu eu cel ghinionist.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2298

      Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

      Ce intelegeti prin "nu au avut probleme" ?
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • andyn67
        Incepator
        • 11.ian.2012
        • 28

        Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

        Condens sau sa nu aiba tirajul necesar

        Comentariu

        • ovideos2003
          Membru
          • 07.mai.2008
          • 205

          Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

          Ce parere aveti despre un cos de fum realizat din elemete ceramice prefabricate asemanatoare cu cele de la EFFE care se vand in magazine"pentru ventilatie"cu un tub de inox de 0.8 mm grosime introdus in interior si mai mic in sectiune cu cativa mm decat golul din ceramica ca sa aibe loc de dilatare.Hornul este in interiorul casei si portiunea din pod si deasupra acoperisului este izolata cu placi de silicat de calciu.Tubul de inox este continuu din focar pana in varful hornului.

          Comentariu

          • ovideos2003
            Membru
            • 07.mai.2008
            • 205

            Re: Alegerea si constructia cosului de fum

            Chiar nu a incercat nimeni sa tubeze elementele ceramice cu tub metalic?

            Comentariu

            • tasedoru78
              Incepator
              • 08.oct.2010
              • 35

              Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

              poti sa tubezi elementele ceramice dar numai cele cu sectiune patratica cele pe rotunda mai bine le izolezi cu vata bazaltica cauta posturile mele si vezi cum a decurs constructia cosului meu pot sa spun ca are 3 ierni de functionare si sunt 100/100 foarte multumit

              Comentariu

              • uforom89
                Incepator
                • 11.nov.2009
                • 68

                Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                Eu asta fac acum: intubez un cos facut din elemente Effe cu unul de inox izolat cu fibra ceramica. Cand mi-am construit cosul nu stiam nimic in domeniu si am montat ”acoperitor” unul cu diametrul de 22cm, mult prea mare pt ce am acum nevoie.

                Comentariu

                • ovideos2003
                  Membru
                  • 07.mai.2008
                  • 205

                  Re: Alegerea si constructia cosului de fum

                  Am tubat un cos facut din elemente " de aerisire" lipite cu mortar refractar si tencuite cu un tub de inox grosime 0.8 mm cu diametru mai mic cu 1 cm. Horn interior 3 m +1.2 m in pod +1.2 m deasupra pe casa ,placat cu silicat de calciu in pod si deasupra acoperisului si finisat cu klinker.Fac deja focul de cateva zile afara cam sunt 0 grade , a facut doar putin condens in prima zi cand am facut focul pana s-a incalzit , ma declar multumit de lucrare .

                  Comentariu

                  • NEMORA
                    Incepator
                    • 27.ian.2015
                    • 3

                    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                    Buna ziua,

                    Am nevoie de o idee cat mai optima pentru construirea unui cos de fum pentru un cazan pe lemne cu gazeificare de 35 KW.

                    Am citit mai multe forum-uri, pareri, informati pe diferite site-uri etc. , insa e destul de greu sa-ti faci o idee corecta si completa daca mai ai si ghinion sa dai de asa-zisi consilieri care iti vor binele.

                    Imi doresc o parere cat mai avizata, fundamentata si eventual experimentata.

                    Bineinteles ca o inovatie vine cu o idee noua sau o anumita solutie este optima pentru cineva iar pentru altcineva nu in functie de mai multe criterii.

                    Asadar astept pareri si informatii daca se poate

                    Imi doresc un cos de fum cat mai trainic, si raport bun calitate/pret insa.
                    Parter - BCA
                    Etaj 1 Structura Lemn (osb+vata minerala+gips carton+polistiren 10 cm)
                    Tip Cos de fum: varianta prin casa sau prin exterior
                    Camera tehnica este in interior.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                      Diametru minim 250 mm iar interiorul neaparat circular ; materiale : depinde de buget , ideal ar fi din inox dublu izolat , iar in zona de strabatere acoperis , inca o data termoizolat .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                        Postat în original de NEMORA
                        Am nevoie de o idee cat mai optima pentru construirea unui cos de fum pentru un cazan pe lemne cu gazeificare de 35 KW.
                        Sunt 2 variante de realizare a unui cos de fum.

                        Varianta 1, si recomandata, se tine cont de tirajul cerut de producator si se alege un cos de fum care sa indeplineasca aceasta conditie si sa aibe minim diametrul de evacuare al centralei.

                        Varianta 2, se alege un cos de fum cu un diametru cel putin egal cu cel al centralei (sau 10% mai mare), si o inaltime care sa depaseasca coama casei (sau se tine cont de constructiile vecine si se raporteaza inaltimea la acestea).

                        Postat în original de NEMORA
                        Imi doresc un cos de fum cat mai trainic, si raport bun calitate/pret insa.
                        Eu unul va recomand atunci (tinand cont si de sursa), un cos multistrat, compus din tubulatura interioara de samota, termoizolatie si protectie exterioara din beton.

                        Ca si constructie, eu l-as recomanda la interior, cat mai aproape de coama casei, astfel nemaifiind nevoie de ancorari suplimentare.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                          Mai rapid si sa aveti si o garantie ar fi din blocuri ceramice speciale pentru cos de fum.

                          Comentariu

                          • mimih
                            Incepator
                            • 26.mar.2015
                            • 11

                            Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                            Buna ziua,
                            Anul trecut am cumparat o casa construita in anii `70 pe care am consolidat-o, am construit o mansarda si am schimbat acoperisul (lemnarie, tigle...tot). Cosul de fum l-am dezafectat fiind cam infundat.
                            Mi-am propus ca in acest an sa construiesc un cos de fum nou de jos din sufragerie, care sa treaca prin planseu (nu am placa) si apoi sa strapunga acoperisul (bramac). Cos de fum interior. Vreau ca pana la toamna sa achizitionez un focar Chazelles D70 si sa amenajez un semineu pe care sa il leg de acest nou cos. Incalzire centrala am pe gaz, semineul o sa fie doar alternativa care va ajuta contorul sa se invarta mai....rar. Casa este P+M suprafata jos 110mp si egal sus. Revenind la cos, am studiat posibilitatea achizitionarii unui cos Effe2 dar si cea cu elemente Kebe 250. Effe2 mi se pare cam scump, sincer! Schiedel...nu mai zic! Inaltimea totala ar fi de 6 m pana deasupra coamei asa ca m-as baga mai degraba la Kebe250 (mai ieftin). Desigur, cosul va fi izolat cu vata bazaltica (5cm)pe toata lungimea! Acum intrebarea: Cum se comporta aceste elemente de cos fum de la Kebe in timp? E ok daca as face cosul asa? Sper ca nu crapa in timp sa luam foc sau alte minuni! Dintre cei care ati construit asa ceva, sunteti multumiti? E ok? Multumesc.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                              Pentru semineu, minim 200-250 mm diametru interior si din inox.

                              Avand temperaturi ridicate ale gazelor (chiar si 300*C in unele faze ale arderii), s-ar putea ca elementele ceramice sa nu reziste.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • mimih
                                Incepator
                                • 26.mar.2015
                                • 11

                                Răspuns la: Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                                Multumesc, ma gandesc sa il construiesc din caramida de samota. Sau mai bine din caramida rotunda refractara d200 iar Kebe 250 folosita ca manta. As incerca si cu tub refractar ( de la schiedel ), protejat de Kebe asta.... Am toata vara la dispozitie .... Am inteles ca un cos de inox e indicat pentru alt tip de combustibil, nu solid. Nu ma pricep. Mersi inca odata!

                                Comentariu

                                Procesare...