Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru Marcant
    • 31.dec.2011
    • 594

    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

    Pai, de fapt nu cred ca ăsta e problema, în definitiv coloanele de aerisire de la blocuri sunt comune pentru 10 apartamente și chiar mai multe. Ce-i drept, nici nu funcționează corespunzator, dar nu îmi dau seama dacă e problema de design sau de întreținere.
    Referitor la cazul meu, eu nu sunt convins ca un cos înalt de 9m merita construit...
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

      Postat în original de mbostangiu
      a venit si sotia cu niste idei de pe internet cum ca gratarul poate fi cancerigen si ... am hotarat sa renunt la cos ... si astfel in locul gratarului va fi un cuptor electric facut din caramida si atat.
      Acuma depinde cum e facut gratarul ; eu va spun ca , da , nu e ok sa prajesti carnea in bataia directa a focului de lemn / carbuni etc ; eu am o soba cu plita pe care pun un gratar de sarma si pe acesta pun carnea , plita se incalzeste si emana caldura , iar fumul nu ajunge pe carne , niciodata , el se duce pe cos in sus - sper ca ati inteles ideea ! O sa va fac o poza cu soba pt gratare mai tarziu ( sa pun carnea intai ) . Cosul are doar 2 m si trage ca o locomotiva .
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de coby; 01.mai.2015, 11:39.
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • smeagle
        Membru Marcant
        • 15.ian.2013
        • 550

        Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

        urmeaza sa fac cosul de fum din caramida ceramica patrata cu diametru interior , acum , eu am si semineul care are iesire de 110 mm diametrul si o putere maxima de 14 kw , iar centrala pe lemne va fi dupa calcule de 23-25 kw maxim , ideea este ca nu stiu daca sa fac un cos comun sau pentru fiecare separat ....ele in paralel posibil sa mearga ocazional foarte rar ... doar sa nu fie problema daca cosul va avea diametrul mare cum necesita cazanul pe lemne adica vreo 150 mm parca era dat in fisa producatorului ... deci sa fac cate unul separat sau unul comun ?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

          Separat ar fi cel mai bine ; tineti cont ca la semineu trebuie un diametru interior destul de mare ( 220 + ) .
          Nu stiu cat va renteaza sa l faceti din ceramica versus inox ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • smeagle
            Membru Marcant
            • 15.ian.2013
            • 550

            Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

            pai semineul meu este defapt ca un godin doar ca are usa transparenta ... el are diametrul de iesire de 110 mm , banuiesc ca diametrul cosului poate fi putin mai mare dar nu dublu ...

            Comentariu

            • alxxra
              Incepator
              • 05.mar.2015
              • 5

              Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	amplasare cos fum.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	390,8 KB 
ID:	623809Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	0004.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	16,3 KB 
ID:	623810Buna ziua,
              la o casa tip parter vreau sa montez un termosemineu (7 - 9 kw) pe lemne. Cosul de fum trebuie sa fie exterior (din samota, izolatie, manta, cornier, fundatie, etc.), la circa 1 m de perete (ca sa depaseasca streasina), si sa fie pozitionat cam ca si in imaginea anexata. Distantele pana la coamele cele mai apropiate sunt: cos - inaltime maxima coama C1 circa 8 ml, cos - inaltime maxima coama C2 circa 4 ml, cos - inaltime maxima coama C3 circa 6 ml. Inclinatia acoperisului este de circa 25 de grade.
              Inaltimea utila a cosului de fum va fi de 2,5 - 3 ml.
              Pot face un cos de fum a carui inaltime sa depaseasca streasina cu circa 1 ml?
              Constructiile invecinate sunt de tip P+M si P+1E si sunt situate la cel putin 20 ml distanta.

              Multumesc!

              Comentariu

              • ConstruireaCasei
                Incepator
                • 06.iun.2012
                • 24

                Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                Din ce am citit cosul ar trebui sa fie mai inalt (sa ajunga la planul ce intersecteaza intr-un unghi de 10% cu planul orizontal al coamei).

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                  Aveti in vedere urmatoarea schema ce va ajuta sa stabiliti inaltimea cosului de fum.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • ShMan
                    Incepator
                    • 27.apr.2016
                    • 51

                    Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                    Buna ziua,
                    Construiesc o casa in apropiere de Timisoara si doresc sa instalez un cos de fum pentru un termosemineu. Puterea termosemineului va fi undeva in jur de 10kW.
                    As dori daca se poate niste pareri din punct de vedere calitativ la sistemul cosului de fum. Stiu ca marcile consacrate sunt Schiedel, Tona, Plewa. Ce parere aveti insa de Heluz sau Leier?

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                      Si cele doua branduri mentionate de dvs. sunt similare celorlalte tipuri de cosuri, constand in tub interior, izolatie si zidarie de protectie din blocuri ceramice sau din beton.
                      Nu cred ca este o diferenta de calitate semnificativa intre ele, important ramane sa fie manopera realizata corect.

                      Comentariu

                      • ShMan
                        Incepator
                        • 27.apr.2016
                        • 51

                        Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                        Multumesc pentru raspuns.
                        Am citit diverse pareri pe net si pe un anumit forum, cineva spunea ca Heluz nu sunt de asa buna calitate.
                        Inteleg ca nu sunt la nivelul Schiedel/Tona, dar nici nu imi doresc top of the line. Doresc doar ceva ok ca si calitate si sa fie sigur.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                          Ce ati ales? Neavand contact direct, practic cu produsele mentionate de dvs.(Heluz, Leier), ne-ar prinde bine o parere daca acestea au fost optiunile realizate.

                          Comentariu

                          • ShMan
                            Incepator
                            • 27.apr.2016
                            • 51

                            Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                            Buna,
                            Din pacate am amanat putin problema cosului de fum, datorita unor schimbari de plan.
                            Am mai studiat putin cateva informatii si cred ca voi merge pe Leier, intrucat mantaua externa este din beton, si la Heluz este din ceramica. Teoretic ar trebui sa fie mai rezistent la intemperii betonul.

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                              Ambele sunt la fel de rezistente, cu ceva plus pentru beton dar si mai greu.

                              Comentariu

                              • Cipri1
                                Membru
                                • 14.aug.2012
                                • 264

                                Răspuns la: Alegerea si constructia cosului de fum

                                La un cos de fum de la hota iesirea prin termopan nu e perfect etansa . Mai sunt cativa mm pe care vreau sa ii etansez cu niste spuma . Ce fel de spuma trebuie sa aplic ?

                                Comentariu

                                Procesare...