Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • adriancean
    a răspuns
    Credeti ca e bine cum am izolat scandura de pe pod cu cosul din a doua poza (fasii de non-azbest prinse de capatul scandurilor cu holzsuruburi ) ? Problema e ca nu am cum sa izolez capriorul din a prima poza pentru ca nu pot sa introduc intre cos si caprior o fasie de non-azbest... Da-ti-mi va rog o idee cum sa-l izolez. Merge o bucata de tabla zincata intre horn si caprior?
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • Helerea Nicolae
    a răspuns
    bun, mai zicem noi meseriasi, cind adaugam un supliment de ciment.
    ar putea fi, cu doua parti de agregate [nisip,sort] la o parte ciment.

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Postat în original de Helerea Nicolae
    Postat în original de adriancean
    Multumesc domnule Helerea.
    ...o placa de beton de dimensiunile cosului (plus vreo 4 cm) armata cu fier beton. Ce spuneti, o sa reziste in timp la intemperii?
    sa faceti un beton 'bun' de tipul celui de la stilpi de curent.
    Bun insemnand cum? Ce compozitie?Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • Helerea Nicolae
    a răspuns
    Postat în original de adriancean
    Multumesc domnule Helerea.
    ...o placa de beton de dimensiunile cosului (plus vreo 4 cm) armata cu fier beton. Ce spuneti, o sa reziste in timp la intemperii?
    sa faceti un beton 'bun' de tipul celui de la stilpi de curent.

    Lasă un comentariu:


  • nicu s
    a răspuns
    constructie cos centrala

    Sint in perioada de documentare pentru executia unui cos pentru centrala.Inclin pentru un cos zidit ,cu termoizolatie intre partea zidita si elementele ceramice.Am vazut la o cunostiinta un cos confectionat din :-tubulatura din azbociment cu interior de 200 mm ;-zidarie din caramida refractara ;-vata minerala intre tubulatura si zidarie.Nu exista condens nici pe interior si nici pe exterior.As incerca si eu varianta mai ales ca am acel tub de azbociment si vreau sfatul unui cunoscator inceea ce priveste acea tubulatura de azbociment.va multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Am incercat sa tencuiesc cosul acum vreo doua ore.
    Am facut cam un metru si apoi am observat fisuri in stratul de tencuiala.
    M-am suparat si l-am dat jos.
    De la ce au aparut oare fisurile, din cauza stratului mai gros de tencuiala(intre 1 si 1,5 cm, iar pe alocuri aproape 2 cm)?
    Amestecul a fost o parte ciment, una var si trei de nisip.

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Eu am s-o izolez de cos cu placa non-azbest.
    Grinda e cam la 5 cm dar capriorul e mai aproape.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Din pacate gresit .
    La trecerea cosului pe linga materiale combustibile trebuie pastrata o anumita distanta , marita grosimea zidului cosului , eventual montata o termoizolatie intre cos si materialele combustibile . Cosul trebuie tencuit si vopsit / varuit in alb .
    Asa trebuie facut mai ales dar chiar si daca sint montate in zidarie tuburi ceramice .
    Varuit cu alb , deoarece se poate inspecta usor si se vede imediat orice problema / fisura .
    De regula aproape mereu grinzile vin pe linga cos , asa ca minimul de prevedere ar fi captusirea materialelor cu tabla , marita grosimea cosului si tencuirea . Nu am o poza dintr-un pod , dar va arata o trecere prin tavan la un fost cos de fum ...
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • marccu
    a răspuns
    Postat în original de adriancean
    Buna si bine v-am gasit.
    As vrea sa tencuiesc cosul din imagine,atat in interiorul camerei cat si deasupra acoperisului.
    Imi puteti spune ce proportii sa pun in tencuiala (var, nisip, ciment) pentru a face o tencuiala rezistenta si sa adere bine la caramida?
    Caramida se umezeste inainte de a se aplica tencuiala?
    Cat ar trebui sa fie stratul de tencuiala de gros?
    Multumesc.

    MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR
    Buna ziua ,

    La fel ca in imaginea d-lui adriancean, la min e la cos, una din grinzile de sus este lipita de cos.
    Credeti ca exista vreun pericol sa se aprinda?!
    Trebuie sa o dau jos?

    multumesc !

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Multumesc domnule Helerea.
    Am vazut cum ati construit dvs. cosul de pe site-ul dumneavoastra si ma gandeam sa pun in locul placii de piatra o placa de beton de dimensiunile cosului (plus vreo 4 cm) armata cu fier beton.
    Ce spuneti, o sa reziste in timp la intemperii?

    Lasă un comentariu:


  • Helerea Nicolae
    a răspuns
    a-ti putea sa faceti un mortar cu o parte de ciment si una de var la trei parti de nisip. zidaria va trebui umezita, iar grosimea tencuieli sa fie de 1,5 cm. sau puteti folosi un mortar de cumparat pentru interior/exterior aplicat in grosime de 1 cm.

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    As vrea sa tencuiesc zilele astea cosul si as vrea un raspuns la intrebarile de mai sus,daca se poate... Nu as vrea sa se strice rau vremea avand in vedere ca trebuie sa izolez si iesirea cosului prin acoperis si nu pot sa fac lucrul asta pana tencuiesc cosul

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Buna si bine v-am gasit.
    As vrea sa tencuiesc cosul din imagine,atat in interiorul camerei cat si deasupra acoperisului.
    Imi puteti spune ce proportii sa pun in tencuiala (var, nisip, ciment) pentru a face o tencuiala rezistenta si sa adere bine la caramida?
    Caramida se umezeste inainte de a se aplica tencuiala?
    Cat ar trebui sa fie stratul de tencuiala de gros?
    Multumesc.

    MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Sectiunea cosului si tirajul acestuia sunt foarte strans legate intre ele.

    Variabilele ce intra in dimensionarea corect a unui cos de fum sunt :

    - tipul combustibilului;
    - tipul arzatorului;
    - puterea arzatorului;
    - inaltimea minima necesara conform normativelor (0,5 m deasupra coamei);
    Din toate acestea rezulta diametrul de calcul.

    Dupa ce se verifica daca se realizeaza tirajul necesar arzatorului, tirajul fiind determinat de diferenta dintre greutatile specifice ale aerului rece din exterior si a gazelor de ardere.

    Lasă un comentariu:

Procesare...