Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • mario_is
    a răspuns
    Postat în original de Maestrul Max Fery
    Specificatii:
    -cos de fum din elemente prefabricate din samota
    -inaltime aproximativa= 8 m

    Nu stiu cat de bine se poate observa condensul format pe exteriorul cosului de fum neizolat.
    Are 8m cosul de la acoperis pana la varf?
    Sa folosit ceva pentru consolidare?
    Se observa condensul.

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    Postat în original de mario_is
    Pai e o magazie de fapt unde este centrala.iar distanta de la magazie la casa e de vreo 5 metri de aia nu am de ce sa sprijin hornul , iar de la centrala la horn voi avea vreo 1.5 metri . deci credeti ca se poate face asa cum ma gandeam eu? cu schelet metalic si la interior cu tuburi din alea effe??
    suplimenar,izolatiei pe care o faci,ac. tubulatura are goluri in interior

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Specificatii:
    -cos de fum din elemente prefabricate din samota
    -inaltime aproximativa= 8 m

    Nu stiu cat de bine se poate observa condensul format pe exteriorul cosului de fum neizolat.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • mario_is
    a răspuns
    Termoizolez cu vata si imbrac totul cu tabla.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Se poate si asa insa peste neaparat sa termoizolati elementele de cos prefabricate si sa ziditi un zid de protectie.
    Am sa revin cu foto de la un cos de fum neizolat.

    Lasă un comentariu:


  • mario_is
    a răspuns
    Pai e o magazie de fapt unde este centrala.iar distanta de la magazie la casa e de vreo 5 metri de aia nu am de ce sa sprijin hornul , iar de la centrala la horn voi avea vreo 1.5 metri . deci credeti ca se poate face asa cum ma gandeam eu? cu schelet metalic si la interior cu tuburi din alea effe??

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de mario_is
    Pai asta e problema ca tot cosul are aproximativ 8m , dar nu o sa il pot sprijini de nimic , si imi trebuie o solutie tehnica de construire fara sprijin , de la sol la varf 8m .
    O sa aveti probleme cu tirajul daca construiti cosul de fum asa de departe de casa. Unde aveti centrala termica ?

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    da,un tronson de 1 ml. era vreun milion jumate la Vasion in Bacau....bine,cu manopera si celelalte materiale,ajungi la mai mult....dar oricum fata de varianta lui Mario e mai bine....plus calitatea.

    Lasă un comentariu:


  • corsa
    a răspuns
    Sa inteleg ca daca un cos Schiedel costa 38 mil. atunci un cos ceramic Effe costa aprox. 13 mil ?

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    Postat în original de mario_is
    As putea sa ridic un schelet metalic din profil metalic prins bine in beton si in interior sa pun cosul din tuburi din alea din ceramica , apoi il pot si izola cu vata si imbracat in tabla.......
    mult mai bine,daca Schiedel ti se pare scump,gasesti Effe de cel putin trei ori mai ieftin....esential e ca te-ai gindit la un cos ceramic si nu unul metalic.

    Lasă un comentariu:


  • mario_is
    a răspuns
    As putea sa ridic un schelet metalic din profil metalic prins bine in beton si in interior sa pun cosul din tuburi din alea din ceramica , apoi il pot si izola cu vata si imbracat in tabla.......

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    Postat în original de mario_is
    Pai asta e problema ca tot cosul are aproximativ 8m , dar nu o sa il pot sprijini de nimic , si imi trebuie o solutie tehnica de construire fara sprijin , de la sol la varf 8m .
    incarcarea din vint este de 150 daN/mp,cam mare pentru un cos de fum facut doar din caramizi si mortat....trebuie executate niste centuri intermediare si stilpi din b.a. in colturi....deasemeni o fundatie solida...deci ar fi ceva asemanator structurii in cadre....imbracata in zidarie....da' de ce vrei sa recurgi la solutia asta complicata ?...ai socotit,doar zidaria (caramizi,mortat,manopera) cit te-ar costa ?...asta presupunind prin absurd,ca nu ai mai avea nevoie si de altceva....un Schiedel de 7m inaltime costa vreo 37-38 mil.

    Lasă un comentariu:


  • daniel1976
    a răspuns
    Nu inteleg de ce te-ai fixat pe aceasta solutie (ma refer la distanta ) . Cred ca se poate gasi o solutie pentru amplasarea lui mai aproape de casa sau chiar pe in teriorul casei asa cum este recomandat si ai putea sa-l faci de caramida . Cosul meu este o teava , pe exteriorul casei , dar este o solutie de compromis pentru o centrala pe lemne, si de scurta durata . Pune niste fotografii sa putem sa ne dam cu parerea mai obiectiv.Mult succes.

    Lasă un comentariu:


  • mario_is
    a răspuns
    Pai asta e problema ca tot cosul are aproximativ 8m , dar nu o sa il pot sprijini de nimic , si imi trebuie o solutie tehnica de construire fara sprijin , de la sol la varf 8m .
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Deasupra acoperisului ori tot cosul incepand de la baza sa aibe 8 m ?

    Lasă un comentariu:

Procesare...