Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • zxm_patrick
    a răspuns
    Eu cred ca e necesara ...vezi textul de jos
    Am izolat cu vata Bazaltica si nu am mai avut proBleme.
    Polistirenul arde.. eu nu l-as pune pe horn

    Lasă un comentariu:


  • stefsibiu
    a răspuns
    Multumesc, voi aplica doar tencuiala pe partea exterioara a hornului fara polistiren.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    As evita sa fac o izolatie cu polistiren pe acea zona.
    In cazul in care se va intampla ceva la zidaria cosului, polistirenul va fi expus si in consecinta se va deteriora, cel putin.

    Daca totusi doriti sa termoizolati zona (se poate aplica termosistemul cu vata minerala).
    Personal, consider ca nu este necesara izolarea cosului.

    Lasă un comentariu:


  • stefsibiu
    a răspuns
    Hornul este incastrat in zid iesind 10 cm in (exterior) afara zidului cu o latura si in interiorul casei iese tot cu 10 cm. Zidul este realizat cu caramida de 23/29 cm si are grosimea de 23 cm. Hornul cu caramida de 13/25 cm cu interiorul(golul) de 15 cm. Practic hornul face parte din zid.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Putem vedea cum este amplasat hornul functie de zidarie?

    Peretele hornului este dublat de alta zidarie?

    O sectiune orizontala in zona respectiva se poate?

    Lasă un comentariu:


  • stefsibiu
    a răspuns
    Constructia si exploatarea cosului de fum

    La o casa termoizolata cu polistiren de 5 cm ce fel de izolatie este indicata ptr un horn care iese 10 cm in afara din fatada casei: tencuiala sau tot polistiren? Hornul de 15 cm pe interior se va conecta la o soba pe lemne. Hornul si fatada sunt din caramida. Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Aproximativ 69 euro (+ TVA, banuiesc). Daca doriti, va pot da link-ul (pe MP, "prietenii stiu de ce" ).

    Lasă un comentariu:


  • katun
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    ... sau asa (stilul clasic)?
    clasic se potriveste cu ce am eu, unde pot cumpara asa ceva? cine vinde in romania astfel de capace si cat costa?

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    ... sau asa (stilul clasic)?
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Asa ceva (stilul modern)?
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • katun
    a răspuns
    capac aerator pentru horn

    mi-am construit un horn din caramida si vreau sa-i pun un capac din material asemanator caramizii, dar nu am reusit sa gasesc nicaieri asa ceva de vanzare, am incercat la marile magazine de bricolaj si nu au asa ceva, unii dintre ei nici nu intelegeau ce caut!
    cu greu am aflat ca se numeste "capac aerator pentru horn"

    are cineva idee de unde se poate cumpara asa ceva?

    Lasă un comentariu:


  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    a răspuns
    Solutia adoptata este temporala,pina trece iarna.Sau solutiile provizorii pot ramiane definitive la noi la romani?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Solutia gasita de domnul totomax clar nu este buna. Exista oricand posibilitatea de a reaparea problemele. Intradevar inlocuirea cosului de fum este cea mai buna solutie. Tipul cosului dumneavoastra il alegeti nu cred ca are cineva argumente clare care material e mai bun, ceramica sau inox.

    Lasă un comentariu:


  • zxm_patrick
    a răspuns
    eu am rezolvat aceeasi problema astfel:
    Am vopsit zona de horn unde aveam aceasta problema (direct pe tencuiala-3str) si am aplicat ulterior gips carton.Problema a disparut .
    in nici un caz nu e o rezolvare..la anul o sapatrunda si prin gips

    Eu presupun ca in horn fiin rece cind se face foc se produce condens pe portiunea din pod si intra in tencuiala.
    presupui bine ...trebuie izolat cosul...

    Lasă un comentariu:


  • totomax
    a răspuns
    Re: Probleme horn

    [quote="mihescosmin"]Buna Ziua,
    Locuies intr-o casa din 1938 cu pivnita parter si etaj.i am unele probleme la horn cu incalzirea.Iarna cind fac foc iese pin peretele de la horn o substanta maronie si se face miros de fum in toata casa.



    eu am rezolvat aceeasi problema astfel:
    Am vopsit zona de horn unde aveam aceasta problema (direct pe tencuiala-3str) si am aplicat ulterior gips carton.Problema a disparut .

    Lasă un comentariu:

Procesare...