Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mitluc
    Incepator
    • 18.feb.2009
    • 6

    De fapt situatia actuala a caloriferelor acum este ca in fig. 1, dar nu prea am randament la caloriferul de la etaj; sunt nevoit sa mai inchid din cele de jos ca sa am caldura la etaj. Ma gandeam ca o modificare a circuitului apei ca in fig. 2 ar forta apa sa treaca prin toate caloriferele. Este greu pentru ca va trebui sa modific toata instalatia, dar daca doar asa voi avea randament la etaj, macar sa am convingerea ca nu voi modifica in zadar.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • nobody
      Incepator
      • 26.sep.2007
      • 95

      Tevi, trasee incalzire

      Cum ma sfatuiti sa izolez tevile din ol zinc ce trec pe sub parchetul de 8mm sub care montez si placi de polistiren extrudat de 2cm? Mentionez ca tevile sunt pentru alimentarea caloroferelor de caldura! Multumesc pt un eventual raspuns!

      Comentariu

      • nobody
        Incepator
        • 26.sep.2007
        • 95

        Tevi, trasee incalzire

        Cum ma sfatuiti sa izolez tevile din ol zinc ce trec pe sub parchetul de 8mm sub care montez si placi de polistiren extrudat de 2cm? Mentionez ca tevile sunt pentru alimentarea caloroferelor de caldura! Multumesc pt un eventual raspuns!

        Comentariu

        • piancada
          Membru
          • 01.feb.2010
          • 197

          Re: Tevi, trasee incalzire

          Postat în original de nobody
          Cum ma sfatuiti sa izolez tevile din ol zinc ce trec pe sub parchetul de 8mm sub care montez si placi de polistiren extrudat de 2cm? Mentionez ca tevile sunt pentru alimentarea caloroferelor de caldura! Multumesc pt un eventual raspuns!
          curiozitate: cine te-a sfatuit sa faci circuitul de incalzire cu tevi de zinc??? !! ori n-am inteles bine ?!
          cu bani putini si f durabil se poate folosi tub multistrat ( vreo 40 € /50 m ) deja pus in izolatie. Exista si izolatie separata dar 2 m e vreo 2-3 € ,daca-mi aduc aminte bine

          Comentariu

          • nobody
            Incepator
            • 26.sep.2007
            • 95

            Tevi, trasee incalzire

            Da , am folosit teava de 1/2 toli din otel zincat asa cum se foloseau mai demult in instalatii sanitare si care se imbina prin fitinguri filetate, care rezista si 40-50 de ani si de care nu imi este teama ca se fisureaza, ca au defecte de fabricatie, ca iti trebuie aparate speciale de imbinat fitingurile, ca picura pe la alte fitinguri si le strangi pana crapa si tot picura. Si uite asa plec de acasa fara grija instalatiei de incalzire, de apa calda sau rece.
            Eu m-am referit la izolarea din punct de vedere termic, daca este necesara, la traseele ce imi trec printrun hol, pe sub parchetul MDF, sub care am polistiren extrudat de 2 cm..

            Comentariu

            • piancada
              Membru
              • 01.feb.2010
              • 197

              in privinta izolatiei am scris ca exista cilindri (tuburi) de spuma poliuretanica (burete) dar care costa ....
              Normal, tevile de apa calda si rece ar trebui izolate...
              In privinta tevii, vreau sa spun ca teava zincata , in timp se "mananca" si la un moment dat pot aparea pori care s-o transforme intr-o mica fantana arteziana Eu am patit-o de mai multe ori si pana lavenirea unei persoane care sa-mi schimbe teava am bandajat-o cu banda adeziva.
              In legislatia europeana traseele de apa se pot pune in sapa doar daca sunt fata junturi ( dintr-o singura bucata) Nu-mi aduc aminte daca teava zincata e permisa.

              Comentariu

              • nobody
                Incepator
                • 26.sep.2007
                • 95

                De acord! Dar nu trtebuie sa uitam ca teava zincata nu trebuie dat peste ea ipsos, sau altfel de material pt gleturi! Eu nu o acopar in sapa, va ramane un sant pe traseul tevilor si in plus este intreaga si o invelesc in banda de plastic autocolant. Si tine foarte bine! In plus o teava zincata care are si 2,3mm grosime in carne nu trebuie sa se corodeze atat de repede, mai ales fiind si noua!

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Izolatia nu trebuie foarte groasa in schimb aveti o problema temperatura apei din conducta variaza in timp destul de mult (iarna 70 de grade, vara 20 de grade)daca aveti trasee lungi e posibil sa cedeze teava in mai putin de 5 ani din cauza dilatarii si contractarii.

                  Comentariu

                  • nobody
                    Incepator
                    • 26.sep.2007
                    • 95

                    Si care ar fi punctele vulnerabile ale tevii la contractari si dilatari, tinand cont de faptul ca se asigura posibilitatea ca teava sa nu fie impiedicata sa se manifeste in sensul dilatarilor si contractarilor! Cum ramane cu instalatiile de incalzire si de apa calda menajera facute din teava de OL care au rezistat atatia ani, pana au fost desfiintate datorita montarii de centrale individuale!?

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Instlatiile vechi au montate pe coloane sisteme de preluarea dilatarilor, dumneavoastra aveti o conducta destul de lunga montata in pardoseala daca aceasta nu are loc unde sa se dilate si contracte la capetele ei o sa aveti probleme. Totusi haideti sa nu ramanem blocati in trecut ca nu vom reusi sa facem nimic sau inventat destule materiale noi ce va pot satisface dorintele.

                      Comentariu

                      • nobody
                        Incepator
                        • 26.sep.2007
                        • 95

                        Da domnule consultant, am tinut cont de dilatarile si contractarile tevilor si am facut in asa fel incat sa inlesnesc aceste manifestari ale lor! Faptul ca am optat pt tevi OL zincate : 1- sunt convins ca sunt cele mai sigure in exploatare si durabile in timp! 2- instalatia am realizato singur, nu vreau sa comentez priceperea si comportamentul unor asa zisi meseriasi , chiar si angajati la firme de specialitate!

                        Comentariu

                        • piancada
                          Membru
                          • 01.feb.2010
                          • 197

                          vineri a venit un instalator sa-mi faca o deviatie pentru a putea lucra mai bine la noua instalatie de apa si incalzire. Tuburile zincate erau puse pe zid in centrala termica prin anul 1076-77. Cand instalatorul a incercat sa desfaca primul filet, a inceput totul sa curga.. era tot "cotul" mancat de rugine

                          Comentariu

                          • gcom61
                            Incepator
                            • 04.iun.2010
                            • 75

                            Alimentarea apartamentelor cu agent termic ''pe orizontala''

                            Asa cum spune si titlul ,la noi la tara(a se citi municipiul Giurgiu)a inceput nebuneala de alimentare a apartamentelor cu agent termic,prin coloane verticale trase pe scara blocului si alimentarea fiecarui apartament ''pe orizontala''folosind si un gigacalorimetru pt fiecare apartament.
                            Desi am citit discutiile referitoare la instalatii de incalzire(poate nu am fost suficient de atent)nu m-am edificat ce fel de teava sa folosesc in apartament pt traseele caloriferelor (incerc sa exclud cuprul din cauza pretului).
                            Ar fi de mentionat faptul ca instalatia va fi pt un apartament cu 3 camere insumand 5 calorifere(probabil din otel) si va fi executata in regie proprie ,cu posibilitatea alimentarii acesteia dintr-o centrala proprie(numai daca costurile cu caldura vor impune acest lucru).
                            Toata ''lumea''foloseste PPr cu insertie compozita(teava alba la exterior cu un inel rosu la jumatatea peretelui).
                            Rog pe cei care au lucrat cu asa ceva si care au intervenit la astfel de instalatii dupa perioade mari de timp sa posteze recomandarile lor.
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              In timp teava de PPR se comporta foarte bine daca montajul este facut corect.

                              Recomandarea mea este sa nu faceti aceasta lucrare in regie proprie pentru ca nu veti avea toate uneletele necesare pentru a face corect montajul.
                              Atentie mare cum faceti sistemul de back-up pentru centrala cei de la radet nu vor fi de acord cu el.

                              Comentariu

                              • dummy_
                                Membru Marcant
                                • 16.mai.2009
                                • 662

                                Postat în original de nobody
                                Da domnule consultant, am tinut cont de dilatarile si contractarile tevilor si am facut in asa fel incat sa inlesnesc aceste manifestari ale lor! Faptul ca am optat pt tevi OL zincate : 1- sunt convins ca sunt cele mai sigure in exploatare si durabile in timp! 2- instalatia am realizato singur, nu vreau sa comentez priceperea si comportamentul unor asa zisi meseriasi , chiar si angajati la firme de specialitate!
                                Pentru a da filet la teava de otel galvanizat se prinde intr-o menghina sau in menghina portabila a masinii de filetat.
                                Daca menghina e tocita sau nu se asigura o lubrifiere adecvata capului de filetat, teava o sa se invarta in sistemul de prindere si zincul se cam duce, acelasi fenomen si in locul unde strangi cu clestele, sau distanta intre fiting si teava.
                                Tevile zincate nu rezista mai mult de 20 de ani, in conditiile in care sunt izolate corespunzator si instalatia e executata de profesionisti cu respectarea normelor tehnice.
                                In conditii de umiditate, izolatie necorspunzatoare etc, cam 5-7 ani, depinde de calitatea tevii, si tinand cont ca in ziua de azi toti sunt pusi pe economii...
                                Lucrul in tevi de otel e dificil, chiar si cu sculele adecvate, insurubarea fitingurilor si tevilor la pozitie anevoioasa, neaparat necesita cel putin 2 persoane pentru executie. Ai strans mai tare, se fisureaza un fiting, daca e la mijlocul instalatiei te-ai scos.
                                Pusul canepei necesita ceva experienta.
                                Cretuitul filetului e esential la fel ca si sistemul de etansare folosit, pui vopsea pe baza de diluant sau grund, vaselina, ai toate sansela ca peste ceva ani sa ai probleme, vrei sa faci cu masura mica de 7 cm, o intreaga aventura , ai insurubat gresit si s-a incalecat filetul, o ei de la capat.

                                Nu spun ca e o modalitate de executie gresita, departe de asta si eu am facut instalatii in OL , zeci de km si e doar mai dificil de executat, timpul de executie de de 4 ori mai mult, manopera e mai ridicata, materialele mai scumpe si sincer nu se renteaza.

                                Comentariu

                                Procesare...