Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Pompa sau pompele suplimentare isi au sensul doar in momentul in care pompa din interiorul centralei nu face fata.

    Comentariu

    • narcis75
      Membru
      • 05.ian.2010
      • 112

      Postat în original de Consultant climatizare
      Pompa sau pompele suplimentare isi au sensul doar in momentul in care pompa din interiorul centralei nu face fata.

      ma in tereseaza sa stiu daca doar returu trebue separat si turu sa ramana cum e in ultima schita

      Comentariu

      • rusu constantin
        Incepator
        • 03.oct.2010
        • 20

        [/quote]
        ma in tereseaza sa stiu daca doar returu trebue separat si turu sa ramana cum e in ultima schita [/quote]
        Da ,poate sa ramana asa.. important sa fie dimensionat corect,adica pana la primul teu diametru mai mare apoi te reduci...in functie de debitul necesar.

        Comentariu

        • narcis75
          Membru
          • 05.ian.2010
          • 112

          ma in tereseaza sa stiu daca doar returu trebue separat si turu sa ramana cum e in ultima schita [/quote]
          Da ,poate sa ramana asa.. important sa fie dimensionat corect,adica pana la primul teu diametru mai mare apoi te reduci...in functie de debitul necesar.[/quote]

          bine multumesc

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Turul poate ramane ca in ultima schita fara nici o problema.

            Comentariu

            • cristipe
              Incepator
              • 07.mai.2011
              • 12

              tip teava

              Buna ziua .

              Am ajuns la realizarea instalatie termica si nu stiu ce fel de teava sa aleg . Instalatia e pentru o casa la tara , central pe lemne cu gazeificare de 36 Kw . Suprafata e de 300 mp pe trei nivele ( subsol, parter, mansarda) .

              Oscilez intre teava de cupru si teava zincata . Teava zincata este cu 25-30 % mai ieftina decat varianta pe cupru . Ma interesaza sa stiu care e varianta mai durabila/eficienta TEAVA ZINCATA sau CURPU .
              ( manopera nu e in discutia , doar fiabilitatea in timp )

              2.Ce dimensiunea e recomandat pentru un traseu de 4-5 calorifere pentru tur/retur . ( vreau sa fac doua trasee pe etaj , central fiind pozitionata la mijlocul laturei de nord a casei ) .

              3.Vreau sa ingrop tevile in sapa . Sunt diferente de comportament intre teava zincata si cea de cupru. E nevoie de izolatie in acesc caz prin sapa ( nu ma intereseaza pierderile pe traseu ) ?.

              Multumesc!

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Conductele va sfatuiesc sa le faceti din cupru, iar dimensionarea trebuie facuta in functie de dimeniunile fiecarui radiator in parte.

                Daca tot doriti sa faceti distributia ingropata poate ar fi mai bine sa folositi o caseta de distributie (distribuitor / colector).

                Comentariu

                • mercedes_benz
                  Membru
                  • 09.dec.2009
                  • 117

                  buna seara
                  am terminat saptamana trecuta instalatia de incalzire
                  ieri am incercat sa verific si surpriza... am doua suduri proaste la 2 teuri
                  care este procedura sa remediez problemele

                  va multumesc

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 662

                    Postat în original de mercedes_benz
                    buna seara
                    am terminat saptamana trecuta instalatia de incalzire
                    ieri am incercat sa verific si surpriza... am doua suduri proaste la 2 teuri
                    care este procedura sa remediez problemele

                    va multumesc
                    banuiesc ca nu s-a facut proba de presiune si etanseitate cu aer pe instalatie si s-a bagat apa direct .....in cazul asta terbuie golita toata instalatia de apa dezlipite teul si inlocuit , nu va sfatuiesc sa incercati sa il lipiti pe cel existent ( in cazul in care s-a bagat apa pe instalatie ) fiinca e putin probabil sa reusiti intro modalitate corespunzatoare , probabil pozitia de lipire e mai dificila daca nu a reusit sa faca instalatorul lipitura corect
                    Instalatia trebuie golita foarte bine , in cazul in care e executata in CU , chiar si in prezenta vaporilor lipitura nu se va putea face cum trebuie
                    Daca e excutata in PPR tot cam aceeasi poveste

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Postat în original de mercedes_benz
                      buna seara
                      am terminat saptamana trecuta instalatia de incalzire
                      ieri am incercat sa verific si surpriza... am doua suduri proaste la 2 teuri
                      care este procedura sa remediez problemele

                      va multumesc
                      Intradevar daca instalatia a fost umpluta cu apa singura solutie este sa o goliti sa reparati cele doua lipituri, apoi sa faceti proba de presiune cu aer inainte de reumplerea instalatiei ca sa evitati alte probleme.

                      Comentariu

                      • mercedes_benz
                        Membru
                        • 09.dec.2009
                        • 117

                        nu a fost umpluta instalatia cu apa
                        la proba cu aer am observat neregulile
                        pozitia nu cred ca e asa de incomoda, ma gandesc ca la vreo 300 de lipituri iti mai scapa cateva

                        ce trebuie sa fac in cazul asta, cand instalatia nu a fost umpluta cu apa?
                        va multumesc mult

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 662

                          [quote="mercedes_benz"]nu a fost umpluta instalatia cu apa
                          la proba cu aer am observat neregulile
                          pozitia nu cred ca e asa de incomoda, ma gandesc ca la vreo 300 de lipituri iti mai scapa cateva

                          ce trebuie sa fac in cazul asta, cand instalatia nu a fost umpluta cu apa?
                          va multumesc mult[/quote
                          In situatia asta e mai simplu , verifici ca suprafata pe care sa va face lipitura sa fie curata ,incalzesti fitingul pana se topeste cositorul vechi mai pui ceva pasta , incalzesti bine si reei procedeul lipirii , bineinteles scoti aerul din instalatie
                          Dupa lipire faci o noua proba , daca nici atuncea nu tine in mod sigur la suprafata de contact dintre teava si fiting e prins mizerie si solutia e inlocuirea fitingului

                          Comentariu

                          • mercedes_benz
                            Membru
                            • 09.dec.2009
                            • 117

                            sa vedem daca am inteles bine
                            incalzesc teul pana se topeste vechiul cositor, il racesc , dupa care dau cu pasta, il incalzesc bine si dau iar cositor
                            am inteles bine?
                            va multumesc

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 662

                              Postat în original de mercedes_benz
                              sa vedem daca am inteles bine
                              incalzesc teul pana se topeste vechiul cositor, il racesc , dupa care dau cu pasta, il incalzesc bine si dau iar cositor
                              am inteles bine?
                              va multumesc
                              nu mai trebuie racit

                              Comentariu

                              • mercedes_benz
                                Membru
                                • 09.dec.2009
                                • 117

                                ok, multumesc mult

                                Comentariu

                                Procesare...