Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasilica 14
    Incepator
    • 07.mar.2012
    • 14

    buna seara asi avea si eu o intrebarea la dumneavoastra daca ma puteti ajuta.Am facut instalatia de incalzire in casa din PPR care are o insertie prin el (rosie) dar lam folosit prin pardoseala si sa turnat sapa peste el (nu am folosit izolatie la el ) si voi folosi un termocamin pe lemne ca sa incalzesc casa .Intrebarea este daca o sa am problema cu el din toate punctele de vedere ?

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6359

      Postat în original de TudorB
      apa rece ma gandeam sa treca direct din coloana principala de la hidrofor, prin t-uri [...]
      Nu înţeleg de ce m-aş chinui să îmbin teuri, cînd pot folosi distribuitoare.


      Postat în original de TudorB
      [...] Eu credeam ca trebuie un distribuitor identic cu cel de caldura. De fapt asa imi face instalatorul, prin teava PPR pt apa menajera, inclusiv de la centrala pana la distribuitoarele pt calorifere.
      Încă o dată, mă simt ca şi cum stau pe nisipuri mişcătoare, adică nu ştiu cum să interpretez spusele Dvs. Poate că şi Dvs. simţiţi la fel, aşa că, pentru a fi mai clar, voi ataşa mai jos imaginea unui distribuitor cu 4 căi, cu robinete şi conectori de compresie.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	distribuitor 4 cai cu robinete si conectori.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	58,6 KB 
ID:	600858


      Postat în original de dragos2012
      [...] referitor la casete iar aveti dreptate o sa incerc sa fac doar 2 mai mari, una la parter incalzire+sanitare (o sa plece din ea 23 de tevi) si una la etaj incalzire + sanitare (cu 22 de tevi) [...]
      Sfatul meu este să stabiliţi cu exactitate componenţa distribuitoarelor şi componentele pe care le veţi folosi la ele şi abia apoi să luaţi decizia finală în privinţa casetelor de distribuţie.


      Postat în original de dragos2012
      [...] Tevile as putea sa le trec dintr-o camera in alta prin zid acolo unde e cazul ca sa mai scutesc traseul de PEX (dau o gaura cu un spiral mare de 32 ca am asa ceva) ce spuneti ar fi vreo problema?
      Păi... prin ziduri, cum altfel?!? Să nu-mi spuneţi că v-aţi gîndit să duceţi traseele prin golurile de uşă...
      Vă îndemn să postaţi pe forum imagini cu planurile etajelor şi cu traseele pe care le-aţi gîndit Dvs., iar dacă va fi cazul, vă voi sugera corecţii sau alte trasee.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • TudorB
        Incepator
        • 13.mar.2012
        • 53

        [QUOTE=RaduCA;507469]Nu înţeleg de ce m-aş chinui să îmbin teuri, cînd pot folosi distribuitoare.



        Încă o dată, mă simt ca şi cum stau pe nisipuri mişcătoare, adică nu ştiu cum să interpretez spusele Dvs. Poate că şi Dvs. simţiţi la fel, aşa că, pentru a fi mai clar, voi ataşa mai jos imaginea unui distribuitor cu 4 căi, cu robinete şi conectori de compresie.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	distribuitor 4 cai cu robinete si conectori.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	58,6 KB 
ID:	600858


        Imi cer scuze ca va bag in ceata, dar vreau sa fiu sigur ca ce imi face instalatorul e OK asa cum vreau eu, pt ca el tot sustine ca sa nu bag distribuitoare ci sa merg, pt 11 calorifere pe stilul clasic cu teava PPR. Asta deoarece stie ca sunt stramatorat cu banii (desi am facut credit cu ipoteca pe viata dar pe bani cam putini) si zice ca nu merita atat investitie. Dupa calculele mele, in plus ar fi maxim 1500 de lei pe stilul cu distribuitoare. Din poza pe care ati atasat-o stiu ca acesta este un distribuitor de pex/pexal iar cel de PPR e din PPR.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          Postat în original de TudorB
          Imi cer scuze ca va bag in ceata, dar vreau sa fiu sigur ca ce imi face instalatorul e OK [...]
          Nici o problemă, acesta este principalul scop al unui forum... de a primi/da o mînă de ajutor.


          Postat în original de TudorB
          [...] el tot sustine ca sa nu bag distribuitoare ci sa merg, pt 11 calorifere pe stilul clasic cu teava PPR. [...] Dupa calculele mele, in plus ar fi maxim 1500 de lei pe stilul cu distribuitoare. [...]
          Vă pot spune că diferenţa de preţ dintre o instalaţie telescopică cu ţevi din PPR şi una cu distribuitoare/colectoare şi cu ţevi din PE-X este mai mare de 1.500 lei (oricum, ar fi bine să nu comparam merele cu perele, chiar dacă ambele sînt fructe).
          În concluzie, sfatul meu este:
          - dacă important este doar factorul financiar, atunci alegeţi varianta cu PPR
          - dacă totuşi vă interesează să aveţi în casă o instalaţie superioară din mai multe puncte de vedere (calitate, funcţionalitate, fiabilitate, raport preţ/calitate, confort, estetică etc.), suplimentaţi bugetul alocat acestui capitol (în fond, instalaţiile nu se refac/schimbă odată la 3-7 ani precum finisajele, ci sînt lucrări pe termen lung) şi mergeţi pe varianta cu PE-X
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • TudorB
            Incepator
            • 13.mar.2012
            • 53

            astazi am fost la cumparaturi, unde am lasat cca 7000 de lei pe centrala, calorifere, distribuitoare, tevi PPR, teava pe-x cca 200m plus alte multe "maruntisuri" dar vor mai urma si altele, normal, pe parcurs.. Mai am o nelamurire in sensul ca am cumparat teava pe-x cu bariera de oxigen, special pt incalzire, marca "Kalde" (sper ca nu voi primi avertisment ca fac reclama dar nu e nici pozitiva nici negativa) iar vanzatorul ne-a recomandat sa nu mai cumparam si tub copex pt izolatie caci aceasta teava nu se dilata in niciun fel. Initial am vrut sa iau pe-x alb normal, dar cum am gasit in alta parte la acelasi pret am luat ceva mai bun, sper. Ce imi recomandati, sa-l pun cu izolatie sau nu prin sapa, avand in vedere ca eu nu fac cu incalzire in pardoseala, ci teava doar trece pana la calorifer?

            Comentariu

            • dragos2012
              Incepator
              • 16.feb.2012
              • 21

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	inst incalzire parter.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	397,6 KB 
ID:	600863Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	inst incalzire et 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	396,6 KB 
ID:	600864
              Buna seara, sper sa se vada planurile si sa-mi spuneti ce ar fi de schimbat/modificat la ele, nu sunt facute de mine ci de un ing. proiectant, (distribuitorul din poza e chiar modelul pe care vreau sa il folosesc cel cu robineti pe fiecare iesire), domnule Raduca astept parerea dvs.
              @tudorb daca bagi teava aia fara tub gofrat, nu ai rezolvat nimic, sistemul pipe in pipe asta insemna : teava in teava, deci parerea mea e sa cauti tub gofrat dar nu de la electrice, cauta unul pentru PEX ca altfel e pacat de teava care ai cumparat-o sa o ingropi direct in sapa si acolo sa moara.
              Ultima editare de dragos2012; 17.mar.2012, 21:02.

              Comentariu

              • TudorB
                Incepator
                • 13.mar.2012
                • 53

                @dragos2012: din cate am vazut eu nu ar fi diferente, cel putin vizuale, la copexul de la electrice (negru) si cel rosu/albastru de la sanitare iar ca pret sunt la fel, cca 1leu/ml. Deci bag cu copex dar de care pana la urma?

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  Postat în original de dragos2012
                  [...] nu sunt facute de mine ci de un ing. proiectant [...]
                  Îmi permit să vă dau cîteva sfaturi legate de trasee:
                  - faceţi tot posibilul ca acestea să nu treacă prin golurile de uşă
                  - faceţi în aşa fel încît ţevile să nu vină direct spre calorifer, drept din "faţă", ci mai "tangenţial"
                  Vă rog să-mi spuneţi dacă aţi înţeles recomandările de mai sus. Dacă timpul îmi va permite, voi încerca să găsesc planurile făcute de mine pentru ultima lucrare executată, ca să vedeţi cam cum ar trebui să arate traseele.


                  Postat în original de dragos2012
                  [...] (distribuitorul din poza e chiar modelul pe care vreau sa il folosesc cel cu robineti pe fiecare iesire) [...]
                  Vă referiţi cumva la distribuitorul din poza postată de mine mai sus?



                  P.S. De curiozitate, l-aţi întrebat pe proiectantul Dvs. dacă a mai văzut/lucrat/proiectat instalaţii cu ţeavă PE-X "pipe-in-pipe"?
                  Dacă ar fi după mine, eu nu aş lăsa pe nimeni să facă proiectare fără să facă dovada a minim 5 ani de experienţă de şantier plus un examen de verificare a cunoştinţelor (pentru că la "hîrtii acoperitoare" se pricep prea mulţi). Norocul lor este că nu am cum să ajung în legislativ.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • dragos2012
                    Incepator
                    • 16.feb.2012
                    • 21

                    am inteles o sa incerc sa le trec prin pereti pe la baza lor, ca am un rotopercutor mare si in caramida merge usor spiralul si nu ar fi o problema, cand spuneti tangential va referiti ca trebuie sa vina oarecum dintr-o parte ?
                    referitor la distribuitor da ma refeream la cel de bronz cu 4 iesiri si robinete din poza postata de dvs.
                    Acum referitor la proiectantul instalatiei sincer nu l-am vazut la fata, toate discutiile l-am avut cu arhitectul si el mi-a bagat oarecum pe gat si planurile de instalatii eu initial nu vroiam decat planurile de arhitectura DTAC si rezistenta, ulterior am realizat ca am dat banii degeaba pe ele si m-am ofticat, dar nu mai aveam ce sa fac si acum sunt sigur ca planurile sunt facute cu copy/paste. Multumesc pentru sfaturi si ar fi ideal daca mi-ati arata planurile facute de dvs. sa vad exact pe unde ar trebuii sa trag tevile.

                    Comentariu

                    • vasilica 14
                      Incepator
                      • 07.mar.2012
                      • 14

                      buna seara astept poate reusiti sa ma ajutati si pe mine sa ma dumeresc referitor la intrebare multumesc anticipat

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6359

                        Postat în original de dragos2012
                        [...] referitor la distribuitor da ma refeream la cel de bronz cu 4 iesiri si robinete din poza postata de dvs. [...]
                        Vă sfătuiesc să căutaţi distribuitoare care au robinete cu ventil, nu cu bilă.


                        Postat în original de dragos2012
                        [...] ar fi ideal daca mi-ati arata planurile facute de dvs. sa vad exact pe unde ar trebuii sa trag tevile.
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	trasee incalzire parter.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	175,5 KB 
ID:	600865 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	trasee incalzire etaj.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	107,5 KB 
ID:	600866


                        Postat în original de vasilica 14
                        buna seara asi avea si eu o intrebarea la dumneavoastra daca ma puteti ajuta. Am facut instalatia de incalzire in casa din PPR care are o insertie prin el (rosie) dar lam folosit prin pardoseala si sa turnat sapa peste el (nu am folosit izolatie la el ) si voi folosi un termocamin pe lemne ca sa incalzesc casa. Intrebarea este daca o sa am problema cu el din toate punctele de vedere?
                        Greu de spus... şi nici nu-mi dau seama cu ce vă mai poate ajuta un răspuns, dat fiind faptul că "zarurile au fost aruncate".

                        Totuşi, pentru a încerca un răspuns, vă voi pune trei întrebări ajutătoare:
                        - aţi avut noroc de un instalator foarte bun?
                        - PPR-ul este de calitate superioară?
                        - veţi echipa "termo-căminul" cu o automatizare performantă?
                        Dacă răspunsurile sînt toate "DA", atunci este posibil să nu aveţi probleme mulţi ani (20-30, poate chiar 40).
                        Dacă răspunsurile sînt toate "NU", atunci este posibil să aveţi probleme chiar din primul an.
                        Dacă răspunsurile sînt combinaţii de "DA" şi "NU", atunci perioada fără probleme este între cele două de mai sus.
                        Să dea Domnul să mă înşel şi să nu aveţi probleme cel puţin 50 de ani!

                        Eu n-aş fi făcut următoarele două lucruri nici "în ruptul capului":
                        - ţinînd cont de sursa de încălzire, nu aş fi folosit PPR
                        - ţinînd cont de material, nu aş fi înglobat ţevile în şapă, ci le-aş fi montat aparent
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • vasilica 14
                          Incepator
                          • 07.mar.2012
                          • 14

                          da instalatoru este un baiat foarte calculat .la a 2 intrebare nu stiu sigur era ceva de genu (dublu izolat cu insertie) dar a fost destul de scump.la intrebarea 3 daca poti sa ma ajutati cu o ideie mai multe (inca nu am ajuns acolo inca).o sa va mai spun ceva nu stiu daca va ajuta casa este pe 2 nivele de 150mp fiecare nivel instalatia a fost separata deci sunt distribuitoare si la parter si la etaj jos vor fi montate 6 calorifere iar sus7 calorifere

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            Postat în original de vasilica 14
                            da instalatoru este un baiat foarte calculat [...]
                            "Foarte calculat" nu este acelaşi lucru cu "foarte bun". În plus, mai sînt şi alte cîteva chestiuni care mă sîcîie, dar să sperăm că aveţi dreptate.


                            Postat în original de vasilica 14
                            [...] la a 2 intrebare nu stiu sigur era ceva de genu (dublu izolat cu insertie) dar a fost destul de scump. [...]
                            "Destul de scump" este o exprimare extrem de relativă. În plus, preţul mare nu garantează calitatea. Dacă nu sînteţi sigur, mai informaţi-vă, cereţi instalatorului să vă lămurească în legătură cu cît de bun este PPR-ul. Să sperăm că aveţi dreptate... din nou.


                            Postat în original de vasilica 14
                            [...] la intrebarea 3 daca poti sa ma ajutati cu o ideie mai multe (inca nu am ajuns acolo inca). [...]
                            Cunoscînd faptul că PPR-ul are o mare problemă cu temperaturile înalte generate de cazanele pe combustibil solid (ştiţi că perioada de "viaţă" unei conducte de PPR, chiar şi de firmă, depinde de temperatura agentului termic folosit? de exemplu, dacă agentul termic va ajunge la 95oC sau peste - lucru destul de frecvent întîlnit la cazanele pe combustibil solid -, ţeava va ceda în mai puţin de 100 de ore?), va trebui să folosiţi o automatizare foarte bună pentru instalaţia Dvs., care să fie capabilă să nu permită depăşirea unei temperaturi maxime de 75-80oC în conductele de PPR şi care să trimită în instalaţie agent termic cu o temperatură minimă, dar la care instalaţia să dea, totuşi, randament.


                            Postat în original de vasilica 14
                            [...] casa este pe 2 nivele de 150mp fiecare nivel instalatia a fost separata deci sunt distribuitoare si la parter si la etaj jos vor fi montate 6 calorifere iar sus7 calorifere
                            300 m2 încălziţi cu doar 13 calorifere? Cred că, pe undeva, s-a strecurat o greşeală...
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • TudorB
                              Incepator
                              • 13.mar.2012
                              • 53

                              Postat în original de TudorB
                              astazi am fost la cumparaturi, unde am lasat cca 7000 de lei pe centrala, calorifere, distribuitoare, tevi PPR, teava pe-x cca 200m plus alte multe "maruntisuri" dar vor mai urma si altele, normal, pe parcurs.. Mai am o nelamurire in sensul ca am cumparat teava pe-x cu bariera de oxigen, special pt incalzire, marca "Kalde" (sper ca nu voi primi avertisment ca fac reclama dar nu e nici pozitiva nici negativa) iar vanzatorul ne-a recomandat sa nu mai cumparam si tub copex pt izolatie caci aceasta teava nu se dilata in niciun fel. Initial am vrut sa iau pe-x alb normal, dar cum am gasit in alta parte la acelasi pret am luat ceva mai bun, sper. Ce imi recomandati, sa-l pun cu izolatie sau nu prin sapa, avand in vedere ca eu nu fac cu incalzire in pardoseala, ci teava doar trece pana la calorifer?
                              Ce ziceti dle RaduCA, bag pe-xul cu izolatie si daca da, de care, are vreo importanta culoarea ca e rosie, albastra sau neagra (nu stiu daca mai exista si alte culori)? Conteaza copexul, asa cum zice @dragos2012, sa nu fie de la electrice? Care ar fi rolul acestui copex daca am pe-x cu bariera de vapori?
                              Mersi

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6359

                                Postat în original de TudorB
                                [...] tevi PPR, teava pe-x [...]
                                La ce anume veţi folosi fiecare dintre cele două tipuri de ţevi?


                                Postat în original de TudorB
                                [...] am cumparat teava pe-x cu bariera de oxigen, special pt incalzire, marca "Kalde" [...]
                                Ce anume stiţi despre ţeava pe care aţi cumpărat-o, în afară de cele spuse mai sus?


                                Postat în original de TudorB
                                [...] iar vanzatorul ne-a recomandat sa nu mai cumparam si tub copex pt izolatie caci aceasta teava nu se dilata in niciun fel. [...]
                                Da' se pricepe vînzătorul ăsta, nu glumă! Haideţi să vă spun şi eu ceva: dintre materialele folosite la ţevi/conducte (CU, PEX-AL, PPR, PE-RT, PB, PVC, OL, PE-X etc.), PE-X-ul are cel mai mare coeficient de dilatare. Na! că v-am dat de treabă, pentru că acum aveţi două păreri care sînt diametral opuse.
                                Oricum, deşi ajută într-un fel în această problemă, principalul rol al "copexului" nu are legătură cu dilatarea conductei.


                                Postat în original de TudorB
                                [...] Initial am vrut sa iau pe-x alb normal, dar cum am gasit in alta parte la acelasi pret am luat ceva mai bun, sper. [...]
                                Care anume era PE-X-ul "alb normal" şi care este acela "ceva mai bun"?


                                Postat în original de TudorB
                                [...] Ce imi recomandati, sa-l pun cu izolatie sau nu prin sapa, avand in vedere ca eu nu fac cu incalzire in pardoseala, ci teava doar trece pana la calorifer?
                                Postat în original de TudorB
                                Ce ziceti dle RaduCA, bag pe-xul cu izolatie [...]
                                Dacă vă doriţi un sistem "pipe-in-pipe"... "DA". Dacă nu... "NU".


                                Postat în original de TudorB
                                [...] daca da, de care, are vreo importanta culoarea ca e rosie, albastra sau neagra (nu stiu daca mai exista si alte culori)? [...]
                                Din punctul de vedere al proprietăţilor mecanice, culoarea nu are importanţă. Am spus şi cu altă ocazie, culorile pot ajuta la deosebirea mai rapidă a traseelor de apă caldă/tur (roşu) de cele de apă rece/retur (albastră).


                                Postat în original de TudorB
                                [...] Conteaza copexul, asa cum zice @dragos2012, sa nu fie de la electrice? [...]
                                Da şi nu... Nu ar fi cine-ştie-ce probleme dacă este copex electric, dar să respecte condiţile necesare scopului pentru care este folosit în acest caz: rezistenţa mecanică şi dimensiunile.


                                Postat în original de TudorB
                                [...] Care ar fi rolul acestui copex daca am pe-x cu bariera de vapori? Mersi
                                Bariera nu este de vapori, ci de oxigen. Nu ştiu ce anume vreţi Dvs. să faceţi/obţineţi, dar rolul acestei protecţii este să permită înlocuirea conductei de PE-X din interiorul său, la fel cum şi copexul electric permite schimbarea conductorilor electrici.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...