Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • VYS
    a răspuns
    Cam greu sa iti spuna cineva cum sa setezi pompa daca ea nu a fost calculata de la momentul alegerii in functie de necesarul circuitului/circuitelor, debite, inaltimi pompare, pierderi etc.
    Manualul pompelor nu are recomandari? Poti face incercari plecand de la viteza minima.
    Eu utilizez o pompa cu AUTOADAPT.

    Lasă un comentariu:


  • Ranettius
    a răspuns
    Am avut pana cum de peste 10 ani sistemul de incalzire cu centrala pe gaz si coloana teava pana la primul distribuitor, apoi se continua in celalalt, din fiecare distribuitor mergand tevile la radiatoare. Anul asta am facut o automatizare cu BEP si 2pompe Wilo Atmos 25-1-6 - pentru fiecare etaj, ca sa conterolez separat.
    Ca date ar fi asa:
    - centrala e la un etaj, in aceeasi camera e si distribuitorul pentru etajul respectiv si din el coboara apoi coloana la etajul inferior unde e celalalt distribuitor.
    - un etaj are cam 70 mp = 1 buc radiator 2m + 2 buc la 1m + 1 buc la 0.8 + 1 buc la 0.4; Distanta de la distribuitor pana la cel mai indepartat radiator e cam de 7m.
    - celalalt etaj are cam 90 mp = 3 buc la 1.4m + 3 buc la 1.2m + 1 buc portposop + 1 buc la 0.4. Distanta de la distribuitor pana la cel mai indepartat radiator e cam de 9m.
    Tevaraia e ppr de 32 pana in BEP, ppr 25 pana la distribuitoare si ppr 20 care pleaca din distribuitoare catre radiatoare
    Cam ce turatii ar trebui sa las la pompe? - oricum sunt pe turatie constanta, ca nu am capete termostatice. Pompele au cate 3 viteze...
    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    as alege varianta 2.
    in camera tehnica, Cu de 28. si la fel, pana ventilul de amestec!

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Spre ultimul calorifer 20 . Ridicarea din teul de 25 la calorifere , cu 20.

    Lasă un comentariu:


  • Ionut.STEFAN
    a răspuns
    Multumesc pentru raspunsuri.
    In camera tehnica toata instalatia din jurul centralei va fi facuta din CU.


    Postat în original de Mircea G
    SE poate " si / si " . Problema este ca nu ai nevoie de 32 , poti face cu 25 . In camera centralei lucrezi cu otel sau CU.
    Pot merge cu 25 pe toata coloana principala sau trebuie sa reduc spre ultimele calorifere?
    De la coloana principana pana la calorifer folosesc tot 25 pana langa calorifer? Sau pot pleca direct cu 20 din coloana principala?



    Postat în original de VYS
    Ia in calcul o distributie radiala, traseu pana la distribuitor si legaturi la fiecare calorifer.
    Am si aceasta varianta in calcul dar din pacate costurile sunt mult mai ridicare. Voi face un calcul sa vad de cat traseu am nevoie pentru toate caloriferele si voi compara costurile. In acest caz din distribuitor se pleaca direct cu 20?


    Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Ia in calcul o distributie radiala, traseu pana la distribuitor si legaturi la fiecare calorifer.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    SE poate " si / si " . Problema este ca nu ai nevoie de 32 , poti face cu 25 . In camera centralei lucrezi cu otel sau CU.

    Lasă un comentariu:


  • Ionut.STEFAN
    a răspuns
    Buna ziua,

    Avem o casa la tara facuta anul acesta in regim propriu si am nevoie sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de dimensionarea traseelor de incalzire.
    Traseul de incalzire va pleca dintr-o centrala pe lemne cu gazeificare de 35KW si in viitor va fi legata la un puffer.

    Am atasat 2 scheme cu posibile trasee pe care le-am gandit. Instalatia va fi facuta din PPR cu insertie ingropat in sapa si vor fi bagate in tub izolator.

    Ce variante am pentru traseu?
    Pot pleca cu PPR32 pe toata coloana principala iar din ea sa plec cu 20 catre calorifere?
    Ajuta cu ceva daca plec din coloana principala de 32 cu PPR 25 pana la cotul de langa calorifer apoi sa reduc la 20?
    Trebuie sa plec cu PPR32 din centrala si sa reduc dupa cateva calorifere?


    Multumesc!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schema 1.jpg 
Afișări:	350 
Mărime:	169,0 KB 
ID:	687484

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schema 2.jpg 
Afișări:	335 
Mărime:	169,8 KB 
ID:	687486


    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    De ce distribuitor in pod? In mod normal distribuitorul ar trebui pus undeva la mijlocul casei, sa ai lungimi cat mai egale intre circuitele fiecarui calorifer.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Se poate si se practica in situatii de trasee complicate .

    Lasă un comentariu:


  • Astiubea
    a răspuns
    Buna ziua
    intentionez sa montez o centrala termica cu 10 radiatoare alimentate separat printrun distribuitor.
    Din cauza ca ,casa este pe lungime mare locuiesc la Cenad Judetul Timis casa este nemteasca pentru cine cunoaste zona,este foarte complicat sa duc traseele conductelor clasic prin camere si holuri si vreau sa duc de la distribuitor in podul case si dupa sa cobor la fiecare radiator in parte.daca ma poate ajuta cineva cu precizarea in cunostinta de cauza nu pareri doar,,,,pot sa fac acest lucru sau nu. si daca se poate cateva explicatii de ce nu se poate ...
    multumesc anticipat

    Lasă un comentariu:


  • m_3
    a răspuns
    Va multumesc mult pentru raspuns!

    Lasă un comentariu:


  • calin.diaconu
    a răspuns
    Buna seara, stimate Forumist m_3!

    Am intrat pe site-ul companiei mentionate de Dumneavoastră - e vorba despre NOVASERVIS FERRO GROUP, o sucursala a NOVASERVIS SPOL S.R.O. din Cehia.

    Din analizele financiare pe care le avem in Redactie (folosim RISCO), putem sa va spunem ca este o firma care a fost lansata in anul 2009, iar in ultimii 11 ani a inregistrat o dezvoltare frumoasa, constanta! Acest lucru nu ar fi fost posibil fara sa propuna solutii de calitate, la un raport calitate-pret bun. De altfel, va invitam sa cititi despre premiile internationale obtinute de aceasta companie, aici: https://www.ferro.ro/premii.html

    O seara frumoasa si multă sănătate!

    Lasă un comentariu:


  • m_3
    a răspuns
    Multumesc de lamuriri. M-am uitat in catalogul de la Ferro (ceva firma poloneza parca?) si am vazut mai multe modele. Ce se stie despre aceasta firma? Au un raport pret / calitate cat de cat ok?

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	distribuitor calorifer cu actuator.png  Afișări:	0  Mărime:	35,3 KB  ID:	678481Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	distribuitor calorifer.png  Afișări:	0  Mărime:	48,9 KB  ID:	678480
    Distribuitoarele pentru radiatoare sunt asemanatoase celor pentru IPAT, ai doua foto atasate. Nu ai nevoie de debitmetre ca la IPAT.
    In foto este un distribuitor cu actuatoare si unul fara.
    Ultima editare de VYS; 18.mar.2020, 17:20.

    Lasă un comentariu:

Procesare...