Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bubusan
    Incepator
    • 27.iul.2012
    • 52

    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Salut ,


    Pentru incalzire vreau sa folosesc teava pex in tub gofrat de la distribuitor la calorifere . Deoarece suntem foarte stramtorati cu banii as vrea sa execut eu lucrarea cu un minim de scule.
    La ce tip/brand de pex se poate folosi calibrator din plastic pentru introducerea conectorilor?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	g.933.00.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	10,1 KB 
ID:	612159
    Conectorii vreau sa fie cu insurubare .
    Eu as vrea sa cumpar tece sau purmo penta , insa nu sunt sunt sigur ca se pot conecta in sistemul dorit.
    La pexgol pare simplu de facut legaturile insa nu ne incadram la bani.

    Multumesc pentru raspunsuri.

    Comentariu

    • Sorin03
      Incepator
      • 04.nov.2010
      • 95

      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      Atasez si schita cu traseul de incalzire si AR/ACM. Vreau sa merg cu pexgol si distribuitoare. Unde ar fi mai bine sa pun distribuitoarele fata de cum sunt schitate in momentul de fata?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Eu le-aș amplasa în balcon, în zona centralei.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Sorin03
          Incepator
          • 04.nov.2010
          • 95

          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Ar fi bine si acolo, sa folosesc o singura cutie,si sa merg cu teava de cupru pana in distribuitoare apoi sa plec radial cu pexgol. Asta este posibil daca nu o sa prelungesc blatul bucatariei pana in balcon,refacand scurgerile si spargand peretele. Oricum va anunt ce am rezolvat.
          Multumesc!

          Comentariu

          • hspinache
            Membru Marcant
            • 07.iun.2009
            • 479

            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            Buna ziua ,

            Am vrut sa cumpar tevi , pentru o instalatie apartament bloc cu centrala si m-am blocat , deoarece nu am putut afla fiecare tip de teava ce destinatie /proprietati are .
            Deci : pp standart , pp cu aluminiu , pp cu fibra , cupru dur , pexal
            Poate imi dati vreo ideie.

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2394

              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Depinde ce temperatura doriti sa folositi. Daca mergeti cu 50-60*C (desi rezista si la temperaturi de 80-90*C insa apare uzura mare) recomand PPR cu insertie de fibra compozita.

              Daca doriti temperaturi de 80-90*C pentru durabilitate in timp recomand cupru.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • hspinache
                Membru Marcant
                • 07.iun.2009
                • 479

                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                1.Cred ca ar fi aberant sa imi propun ca instalatia sa mearga cu 80 gr ; eu nu am experienta , daca centrala are limitare in temperatura maxima ; sa zicem ca lucreaza pe automat si apare cerere de caldura ; va urca la 90 gr ?
                2.Am vazut ca tevile au fiecare o limita de pemperatura ; ce sa inteleg ? ca la acesta temperatura se imoaie sau crapa ?

                Eu am patit cu teava de pexal ; pe ea scria 90 gr . S-a stricat boilerul si s-a supraincalzit ; cam 85 grade; teava nu s-a imuiat ; teava s-a crapat , asa , dupa citeva zile , neasteptat. Nu pot sa inteleg de ce se crapa cind are manta de aluminiu .

                Tevile de pp cu al ce indicatie au ?

                Comentariu

                • ovidiu_tkd
                  Incepator
                  • 21.feb.2011
                  • 3

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  Buna ziua, apelez la voi pentru ca am o problema cu instalatia de incalzire. La traseul pe care il am in casa ultimile 2 calorifere nu se incalzesc in totalitate. Mai exact penultimul calorife se incalzeste in patrea de sus cca 20 cm pe toata lungimea lui iar ultimul cca 10 cm tot la fel. Traseul este mai ciudat pt ca initial nu cuprinde toata casa ier o parte din ea este la rosu.

                  Traseul este urmatorul : - la parter pe o lungime de cca 30 ml am 6 calorifere (caloriferele 2 si 3 turul este legat din partea agentului termic iar returul pe aceasi parte jos );
                  - la et I traseul urca de la parter si cuprinde un traseu de 10 ml si 2 calorifere;
                  - la et II (trasel urca la fel de la et I ) sunt incluse 3 camere, fiecare cu baia ei si fiecare cuprinde cate un
                  calorifer de camera si unul scarita pt bai (la camera din mijloc returul este legat din partea turului , adica a
                  agentului termic, iar turul in partea returului. La calorifer este inversat sensul insa se pastreaza regula
                  diagonalei tur sus iar retur jos, amplasate pe diagonla cloriferului).

                  Detalii de remacat la parter treseul este pe o lungime de 15 ml PPR fibra compozita de FI 40 apoi sa intepat la trasel vechi, tava de cupru 18 iar caloriferele sunt legate cu teava cupru 15. La etajul I au fost lasate mustati de la tevile de tur si retur (o perioada de timp au fost puse aerisitoare automate ) apoi m-am intepat cu teava PPR de 20 pt cele 2 calorifere de la acel etaj. La etajul II se pastreaza teava PPR de 20 cu legatura la calorifer in cupru 15.

                  Pe mine ma intereseaza sa pot face ultimele doua calorifere de pe traseu sa se incalzeasca complet. Da aceea apelez la sfatrile voastre. Traseul explicat va ramane temporar pana la anul dupa care leg fiecare etaj la cate un traseu din distribitor.

                  P.S. pompa de apa calda este pusa pe retur la distribuitor.
                  Ultima editare de ovidiu_tkd; 30.nov.2013, 10:19.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2394

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Puteti incerca ori sa mariti treapta de viteza a pompei de circulatie, ori sa inchideti cate putin din robinetele caloriferelor care sunt mai aproape de distribuitor/pompa.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • hspinache
                      Membru Marcant
                      • 07.iun.2009
                      • 479

                      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      "Detalii de remacat la parter treseul este pe o lungime de 15 ml PPR fibra compozita de FI 40 apoi sa intepat la trasel vechi, tava de cupru 18 iar caloriferele sunt legate cu teava cupru 15. La etajul I au fost lasate mustati de la tevile de tur si retur (o perioada de timp au fost puse aerisitoare automate ) apoi m-am intepat cu teava PPR de 20 pt cele 2 calorifere de la acel etaj. La etajul II se pastreaza teava PPR de 20 cu legatura la calorifer in cupru 15."
                      Adica cum ??? o bucata de ppr si o bucata de cu ? pe tur , retur , sau amindoua ?

                      Comentariu

                      • ovidiu_tkd
                        Incepator
                        • 21.feb.2011
                        • 3

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Postat în original de hspinache
                        "Detalii de remacat la parter treseul este pe o lungime de 15 ml PPR fibra compozita de FI 40 apoi sa intepat la trasel vechi, tava de cupru 18 iar caloriferele sunt legate cu teava cupru 15. La etajul I au fost lasate mustati de la tevile de tur si retur (o perioada de timp au fost puse aerisitoare automate ) apoi m-am intepat cu teava PPR de 20 pt cele 2 calorifere de la acel etaj. La etajul II se pastreaza teava PPR de 20 cu legatura la calorifer in cupru 15."
                        Adica cum ??? o bucata de ppr si o bucata de cu ? pe tur , retur , sau amindoua ?
                        Instalatia de cupru a fost facuta cand aveam centrala pe gaz ( traseu parter). In urma schimbari acesteia cu o centrala pe lemne, amplasarea centralei noi nu am mai fost in acelasi loc cu cea veche de accea am mentionat ca sunt cca 15ml de traseu in PPR Fibra compozite de 40 de la locul centralei noi la locul centralei vechi.

                        Iar la etajele I si II am folosit teava PPR acolo unde nu se vede . Doar teava care se vede in dreptul caloriferului tur si retul este din cupru fiind mai estetic.

                        Comentariu

                        • hspinache
                          Membru Marcant
                          • 07.iun.2009
                          • 479

                          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          1."La traseul pe care il am in casa ultimile 2 calorifere nu se incalzesc in totalitate"
                          Adica pe tur , la intrare , este aceasi temperatura la toate caloriferele ?

                          2."PPR Fibra compozite de 40" .Ce marca de ppr ? ce temperatura maxima are ? din centrala ce temperatura iese ? la caloriferul cu pricina ce temperatura ajunge ?

                          Comentariu

                          • hspinache
                            Membru Marcant
                            • 07.iun.2009
                            • 479

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Am gasit mai multe tipuri de teava , si ma intreb daca sint la fel principial :
                            -teava ppr cu fibra
                            -teava ppr cu fibra compozit
                            -teava ppr multistrat cu fibra
                            -teava multistrat compozit

                            si poate or mai fi ; sint la fel sau este diferenta intre ele ?

                            Comentariu

                            • hspinache
                              Membru Marcant
                              • 07.iun.2009
                              • 479

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              1.tevile ppr/al/ppr am vazut ca au temperatura marcata de 95 gr ; de ce nu sint preferate fata de ppr/fg/ppr care au temperatura intre 70 si 90 gr ?
                              2.Nu am gasit tevi pp-h , adica din tip 1 , conform iso 15974-2 ; se fabrica asa ceva ? sint mai bune ?

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2394

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Postat în original de hspinache
                                1.tevile ppr/al/ppr am vazut ca au temperatura marcata de 95 gr ; de ce nu sint preferate fata de ppr/fg/ppr care au temperatura intre 70 si 90 gr ?
                                Tevile PPR-GF au temperaturi de varf de 110*C spre deosebire de PPR-Al ce care doar 95. De aceea sunt mai preferate primele. In plus, sunt si mai rigide, necesitand mai putine cleme de fixare (nu ca ar costa enorm).

                                Postat în original de hspinache
                                2.Nu am gasit tevi pp-h , adica din tip 1 , conform iso 15974-2 ; se fabrica asa ceva ? sint mai bune ?
                                Bune pentru ce anume?
                                Singurele tevi PP-H de care am cunostinta sunt cele folosite la instalatiile de canalizare. Si fiind fabricate tot din polipropilena nu vad ce ar putea avea in plus fata de celelalte produse. In minus ar avea armatura de fibra/alu.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...