Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • PowerMC
    a răspuns
    O precizare, pentru ca nu ati specificat in mesajul dvs.: astfel de modificari se fac doar cu proiect autorizat, nu aveti voie sa modificati sau sa interveniti la traseul actual al conductei de gaze fara proiect iar lucrarea se face de firma autorizata.
    Din punctul meu de vedere pozitionarea in spatele caloriferului este cel putin neinspirata cu toate ca nu am cunostinta de vreo restrictie in acest sens.

    Lasă un comentariu:


  • dianamaryd
    a răspuns
    Buna seara, nu stiu exact daca aici trebuia sa scriu, insa am o întrebare legata de poziția țevii de gaz. Avem un apartament in renovare si dorim sa mutam bucataria din încăperea existenta in camera de langa. Asta înseamnă sa tragem si o țeavă de gaz pana in locul in care vom avea plita. Problema e ca nu as vrea ca teava sa fie foarte vizibila si ma gândeam sa propun sa fie pe jos pe langa tevile de cupru de la calorifere si sa treaca prin spatele caloriferului. Nu am găsit nicăieri pe internet o mențiune daca ar fi ok sau nu ca se afla atat de aproape de o sursa de căldură. Stie cineva care ar putea fi dezavantajele unei astfel de situații? Mulțumesc anticipat!

    Lasă un comentariu:


  • emanu
    a răspuns
    solutii wireless desigur

    Lasă un comentariu:


  • Ionut.G
    a răspuns
    Buna ziua,

    Am o instalatie de incalzire a casei alimentata de un semineu de 24kw. Vreau sa prelungesc instalatia de incalzire a casei catre o camera ce se afla la aproximativ 3,5m de casa (va fi o trecere prin mediul exterior).
    Intre camera pe care vreau sa o racordez la instalatia de incalzire si casa este turnata o terasa de beton.

    Ce imi recomandati? Sa fac aceasta trecere ingropata sau exterioara?
    Care este solutia cea mai buna, astfel incat sa sa se piarda cat mai putina caldura?
    Ce materiale trebuie sa folosesc?

    Multumesc frumos pentru ajutor!


    Lasă un comentariu:


  • emanu
    a răspuns
    Pleci cu Cu28 o lungime de 1,5m pana la podea, apoi in stanga reduci la 15, in dreapta reduci la 22 si te duci cu 22 pana in coltul din dreapta jos a schemei
    unde reduci la 18 pana treci de penultimul calorifer apoi duci 15 la ultimul! La fiecare calorifer intri cu 15.

    Echilibrezi incalzirea caloriferelor din robinetul de retur! Trebuie sa fie maxim 12 grade diferenta de temperatura intre ce intra in calorifere si ce iese
    Ultima editare de emanu; 21.nov.2019, 18:33.

    Lasă un comentariu:


  • Florin78
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    De ce calorifere pe hol? Sunt separate holurile?
    Da, sunt separate. Asa arata acum circuitul si vreau sa schimb traseul din ppr in curpu, ce dimensiuni sa folosesc la tevile de cupru? Multumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image_89653.jpg 
Afișări:	679 
Mărime:	101,4 KB 
ID:	676518

    Lasă un comentariu:


  • Florin78
    a răspuns
    Postat în original de RaduCA
    După cum arată schița ta, mi se pare că ai mai postat-o și pe alt forum.. ba, mai mult, ai și primit o soluție. Greșesc cumva?
    Va salut, nu-mi amintesc sa fi postat pe alt forum, dar daca este asa, este gresit sa ceri mai multe pareri?

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    De ce calorifere pe hol? Sunt separate holurile?

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    După cum arată schița ta, mi se pare că ai mai postat-o și pe alt forum.. ba, mai mult, ai și primit o soluție. Greșesc cumva?

    Lasă un comentariu:


  • Florin78
    a răspuns
    Doresc sa folosesc tevi din cupru, aparenta, centrala este de 35 kw combustibil solid. multumesc
    sper sa se vada mai bine in poza

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Postat în original de Florin78
    Cine ma poate ajuta cu traseul instalatiei de incalzire si dimensiunile tevilor. precizez ca doresc sa folosesc tevi din cupru, multumesc
    Schita este mica si nu se poate observa exact amplasarea camerelor. Ce fel de distributie faci? Pozare aparenta sau ingropata? Pozitioneaza si caloriferele pentru inceput.

    Lasă un comentariu:


  • Florin78
    a răspuns
    Cine ma poate ajuta cu traseul instalatiei de incalzire si dimensiunile tevilor. precizez ca doresc sa folosesc tevi din cupru, multumesc

    Lasă un comentariu:


  • steff_90
    a răspuns

    Lasă un comentariu:


  • steff_90
    a răspuns
    Ma gandesc ca singura problema ar fi la cresterea presiunii in calorifere sau in cazul in care una din coloane ar fi colmatata, caloriferele nu se vor incalzi suficient.La fel as proceda si la bucatarie.Teava repectiva care pleaca in sus e tur ce alimeanteaza caloriferul din bucatarie si pleaca mai apoi spre living si intra direct la vecinul din stanga fara a mai avea vreo legatura cu incalzirea caloriferului din incapaperea respectiva.Caloriferul din living e legat direct la vecin.
    Ultima editare de steff_90; 20.apr.2019, 14:58.

    Lasă un comentariu:


  • steff_90
    a răspuns
    Salut.Anul trecut am renovat locuinta si am decis sa schimb tevile vechi de alimentare cu agent termic de la RADET cu PPR.Locuiesc la et 8/8 si ,,meseriasul" respectiv nu cred ca a lucrat corespunzator.Vecinii nu au fost de acord sa le schimb si lor instalatia veche pe banii mei, asa ca a trebuit sa merg pe mufe rapide.Cand s-au aerisit coloanele anul trecut, am descoperit o lipitura imperfecta(ma refer la faptul ca PPR-ul a fost tinut prea mult si asezat stramb, astfel incat s-a creat un spatiu la imbinarea unui T).Apoi am luat la verificat toate imbinarile din casa si va spun sincer ca nu am siguranta ca imbinarile respective vor mai rezista inca o iarna.Ori sunt lipite stramb, ori prea mult si sigur au obstruat teava.Inca nu am avut scurgeri - mai degraba nu am observat pentru ca tevile respective sunt in spatele rigipsului- dar stau cu stres ca vor pocni imbinarile candva.Treaba e un pic mai dificila pentru ca turul din cele 2 dormitoare si 2 bai se unesc, desi fiecare camera are coloana separata.Mai mult de atat la coloana 2, tevile de alimentare pt calorifer vin direct la vecin,deci ramificatia care se duce la el din coloana 1, nu stiu exact ce rost are.M-am gandit sa inserez cate un robinet < rombul verde >, pe fiecare coloana pentru a opri alimentarea acelei tevi care uneste toate coloanele.Ce alta solutie imi recomandati ? Sa mai umblu cu robineti sau le pun dop la toate,Nu cred ca ar afecta incalzirea blocului, deoarece fiecare calorifer are coloana proprie. Multumesc

    Lasă un comentariu:

Procesare...