Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • danielam
    Incepator
    • 06.mai.2010
    • 90

    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Salutare !
    Vreau sa cumpar materialele pentru instalatia de incalzire centrala si nu stiu ce fel de ppr compozit sa cumpar...am de ales intre Kalde si Fyrat, pe astea le-am gasit peste tot in orasul meu,chiar si in mag mari gen D-man sau B-store,R-stal. Pentru caloriferele din otel ne-am gandit la Ferroli sau poate sunt mai bune cele de la Kalde sau Eccorad? ce parere aveti?
    multumesc!

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1192

      Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      Postat în original de danielam
      Salutare !
      Vreau sa cumpar materialele pentru instalatia de incalzire centrala si nu stiu ce fel de ppr compozit sa cumpar...am de ales intre Kalde si Fyrat, pe astea le-am gasit peste tot in orasul meu,chiar si in mag mari gen D-man sau B-store,R-stal. Pentru caloriferele din otel ne-am gandit la Ferroli sau poate sunt mai bune cele de la Kalde sau Eccorad? ce parere aveti?
      multumesc!
      Salut,
      Iri recomand Kalde, ca si teava, ca si calorifere !

      Comentariu

      • danielam
        Incepator
        • 06.mai.2010
        • 90

        Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Am vazut ca este diferenta de putere intre caloriferele kalde si ferroli,conteaza? de ex. 22*600*1200 are 2015w la kalde si 2571w la ferroli...dar e si diferenta de pret,cele de la F. fiind mai scumpe.
        Ce culoare trebuie sa aiba fibra de la tevile ppr? am auzit ca si asta conteaza...

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1192

          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Verde sau Gri

          Comentariu

          • silviu77
            Incepator
            • 20.ian.2014
            • 30

            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            buna ziua am si eu o intrebare vreau sa fac incalzire in pardosea in bucatarie,(am sapa, polistirenextrudatde 3cm)o sa pun o folie aluminizanta, plasa de buzau de 3,5 mmsi aici problema: sa pun "Teava PEX-B tuborama 02 STOP D16X2" la 3,11 lei ml si rezistenta pina la 65 grade, sau " Teava cupru wicu flex 15x1MM "la 17,9 lei , apoi o sa torn o sapa de egalizare de cca3 sau 4 cm si apoi momentan o sa pun tot parchetul dar in viitor o sa pun gresie, O sa folosesc agent termic de la o serpentina din teava de 1 tol, de presiune(cca 9,5 ml) montata intro soba de teracota. Multumesc anticipat si astept sugestiile voastre.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Postat în original de silviu77
              buna ziua am si eu o intrebare vreau sa fac incalzire in pardosea in bucatarie,(am sapa, polistirenextrudatde 3cm)o sa pun o folie aluminizanta, plasa de buzau de 3,5 mmsi aici problema: sa pun "Teava PEX-B tuborama 02 STOP D16X2" la 3,11 lei ml si rezistenta pina la 65 grade, sau " Teava cupru wicu flex 15x1MM "la 17,9 lei , apoi o sa torn o sapa de egalizare de cca3 sau 4 cm si apoi momentan o sa pun tot parchetul dar in viitor o sa pun gresie, O sa folosesc agent termic de la o serpentina din teava de 1 tol, de presiune(cca 9,5 ml) montata intro soba de teracota. Multumesc anticipat si astept sugestiile voastre.
              V-am raspuns pe celalalt topic. Va rog sa nu mai postati aceeasi intrebare in mai multe topic-uri.

              Comentariu

              • hspinache
                Membru Marcant
                • 07.iun.2009
                • 479

                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                de la #795
                "Dar, coreland si cu consumul vecinilor (ati spus 600 mc in 4 luni), necesarul iese in jur de 4 kw si cu consum ACM.
                Pentru a acoperi eventualele lipsuri (un audit termic necesita si prezenta la fata locului), consider 4 kw necesarul apartamentului."
                Din cauza lucrarii unei tevi de utilizare geze , am intirziat . Intre timp , am studiat temperatura in actualul calorifer , de 2800 original care eu il socotesc de 2500 .
                La un agent termic de 40 grade , realizeza in camera 22 grade , cu -8 grade afara . Chiar de fapt , cam asta ar fi si tinta mea , deoarece imi doresc o centrala in condensatie.
                Deci , recalculate caloriferele , apare un necesar de 2kw uniform . Centrala insa are un minim de 5 kw .
                Intrebare nr 1:
                Calculul tevilor se face pe puterea medie care este necesar de consumat i sau pe puterea minima a centralei ?

                Comentariu

                • vali.anghel
                  Incepator
                  • 15.iun.2014
                  • 1

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  Se poate,va rog, o perere legata si de problema mea? Ma intereseaza doar diametrul tevilor incepand de la centrala pana la ultimul calorifer. Centrala va fi un viadrus de 25 kw iar caloriferele sunt urmatoarele:
                  - baie - 600/800/22
                  - bucatarie si sala - 600/1000/22
                  - dormitor 1, 3 si sufragerie - 600/1200/22
                  - dormitor 2 - 600/1400/22
                  Instalatia va fi pe ppr.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	instalatie calorifere 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	23,8 KB 
ID:	617002
                  Eu ma gandeam sa dimensionez tevile in felul urmator: plecarea din camera centralei sa fie pe 32 pana la primele 2 radiatoare (dormitor 1 si bucatarie); dupa radiatorul din dormitorul 1 sa reduc pe 25 pana in baie. Dupa radiatorul din bucatarie sa reduc pe 25 pana la cel din sufragerie, dupa care, voi reduce din nou pe teava de 20 pana la cel din sala. Legatura magistrala - calorifer va fi facuta pe teava de 20.

                  Comentariu

                  • ghimarcat
                    Membru Marcant
                    • 19.feb.2006
                    • 412

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Vreau sa merg cu traseele de incalzire spre calorifere prin sapa. Tot prin sapa am multe trasee pentru instalatia electrica (copex special pentru sapa). Am vazut poze pe internet (inclusiv pe acest forum) unde tevile de incalzire se intersecteaza cu traseele de curent sau trec aproape unele de altele. Este corect? Daca da, care ar fi distanta minima dintre aceste trasee?

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Vreti sa faceti executia cu caseta de distributie sau cu disbutie directa din radiator in radiator ?

                      Comentariu

                      • ghimarcat
                        Membru Marcant
                        • 19.feb.2006
                        • 412

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Postat în original de Consultant climatizare
                        Vreti sa faceti executia cu caseta de distributie sau cu disbutie directa din radiator in radiator ?
                        Sunt in faza de documentare, nu sunt inca hotarat. Dar deja instalatia electrica este realizata, cu multe trasee care vor fi acoperite de sapa (a fost mai putin de spart si implicit mai putine coturi).

                        Cred ca voi merge pe varianta cu caseta de distributie.
                        Ultima editare de ghimarcat; 19.iun.2014, 13:40.

                        Comentariu

                        • Stefan_D
                          Incepator
                          • 03.iul.2013
                          • 75

                          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          Cele 4 tevi de ppr (tur, retur, apa calda, apa rece) care vor forma coloana principala la casa pe care o contruiesc vor trece printr-o nisa verticala care traverseaza 3 bai (parter, etaj si mansarda). De la centrala, care va fi amplasata in bucatarie, va trebui sa duc tevile pana in baia de la parter. Incalzirea va fi prin pardoseala. Am doua variante de traseu de la centrala pana in prima baie:
                          1. Tai/sparg in placa de la parter (placa e pamant in acea zona nefiind subsol) si ingrop tevile de ppr sub placile cu nuturi sau
                          2. Tai/sparg in zidaria de bca un sant in care sa ingrop tevile.
                          Primul traseu este ca o diagonala intre bucatarie si baie cu trecere prin living. Fara coturi in pardoseala.
                          Al doilea traseu este cu 5 coturi, este mai lung cu cca 5-6m decat celalat si oricum trebuie sa trec cu el pe sub sapa deoarece am o usa in calea lui. La acest traseu cred ca avantajul ar fi ca in caz de avarie pot interveni mai usor la tevile de ppr ele fiind in proportie de 70% ingropate in perete.
                          Prima varianta de traseu mi se pare mai buna, dar mai greu accesibila in caz de avarie.
                          Care varianta credeti ca este mai buna?

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1192

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Postat în original de Stefan_D
                            Care varianta credeti ca este mai buna?
                            Salut,
                            Parerea mea este ca cea mai buna varianta pt teava ingropata ar fi, ori CU la colac, ori PEX-A . Eu am ppr-ul aprarent, si ingropat doar in dreptul unei usi, si doar unde a fost neaparat nevoie.

                            Bafta !

                            Comentariu

                            • ghimarcat
                              Membru Marcant
                              • 19.feb.2006
                              • 412

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              Postat în original de ghimarcat
                              Vreau sa merg cu traseele de incalzire spre calorifere prin sapa. Tot prin sapa am multe trasee pentru instalatia electrica (copex special pentru sapa). Am vazut poze pe internet (inclusiv pe acest forum) unde tevile de incalzire se intersecteaza cu traseele de curent sau trec aproape unele de altele. Este corect? Daca da, care ar fi distanta minima dintre aceste trasee?
                              Postat în original de ghimarcat
                              Sunt in faza de documentare, nu sunt inca hotarat. Dar deja instalatia electrica este realizata, cu multe trasee care vor fi acoperite de sapa (a fost mai putin de spart si implicit mai putine coturi).

                              Cred ca voi merge pe varianta cu caseta de distributie.
                              Ma poate ajuta cineva si pe mine ?

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Daca mergeti cu traseele prin sapa si cu varianta de distributie cu caseta atunci nu acblurile care sunt deja in copex vor sta pe placa iar traseele de incalzire vor trece peste acestea (teava de incalzire recomandata de mine este PEX-A (atentie nu PEX-AL) in copex). Nu exista nici o distanta minima ideea este ca traseele pot trece unele peste celalalte astfel incat sa nu se inalte sapa foarte mult.

                                Comentariu

                                Procesare...