Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • flaviuso
    Membru
    • 10.mar.2012
    • 167

    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Postat în original de Consultant climatizare
    Da, e corecta instalatia puteti merge cu 25 la radiatoare pana la penultimul radiator si la ultimul sa reduceti la 20.
    Multumesc pentru raspuns!

    Am observat ca instalatorul mi-a lasat cate 2 plecari tur-retur pt etaj (banuiesc ca vroia sa mearga cu 2 circuite, unul pt caloriferele de pe peretii din stanga si unul pt cele din dreapta) imi recomandati sa merg cu 25 pana la penultimul si de acolo sa merg cu 20 pt ambele circuite (asadar cele doua calorifere, ultimele de pe fiecare circuit sa fie legate la PP-R cu Ø20mm. Eu sunt mai greu de cap asa ca daca inteleg eu inseamna ca treaba e simpla, iar simplu inseamna bun.

    Mai am o intrebare daca nu deranjez: as dori sa montez un puffer de 2000l la centrala de 48 kw (care nu este pe gazeificare) insa camera in care e centrala nu permite, si as avea loc sa-l pun undeva in pod (pana in 10 m distanta de centrala), este ok sa fac astfel? Ma gandesc sa izolez tevile (cu vata de 10 cu folie).

    Comentariu

    • danM
      Membru
      • 11.feb.2008
      • 199

      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      Daca podul rezista la greutatea pufferului + apa din el, se poate pune. Parerea mea! Ba chiar cred ca ar putea functiona si pe principiul termosifonului,
      fara pompa de circulatie. Sau macar cand se intrerupe curentul electric n-o sa ai probleme.

      Comentariu

      • flaviuso
        Membru
        • 10.mar.2012
        • 167

        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Postat în original de danM
        Daca podul rezista la greutatea pufferului + apa din el, se poate pune. Parerea mea! Ba chiar cred ca ar putea functiona si pe principiul termosifonului,
        fara pompa de circulatie. Sau macar cand se intrerupe curentul electric n-o sa ai probleme.
        Puteti detalia va rog? Din ce m-am documentat eu, e nevoie de pompa, am vazut undeva Laddomat 21, insa la Romstal mi-au spus ca as avea nevoie de o pompa normala, in plus si de o pompa pt boiler (ceea ce nu am momentan). Ma gandeam sa achizitionez si o vana cu 3 cai, dar tot la Romstal tehnicianul mi-a spus ca nu prea are sens.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Parerea mea, evitati mesterii de la Romstal ...

          In cel mai simplu montaj ar arata cam asa:
          - Cazan - pompa - puffer/radiatoare/boiler

          Acum, exista situatii cand boilerul are pompa separata, exista situatii cand exista vana cu 3 cai pentru deviere sau combinare, exista instalatii cu butelii de egalizare a presiunii si pompa pe fiecare nivel, sau, chiar si instalatii fara nicio pompa, doar circulatie naturala prin stratificarea apei.

          Montarea pufferului in pod nu este o abordare foarte reusita, datorita greutatii mari, dar, si faptului ca podul nu este incalzit si pierderile pufferului sunt mai mari.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • flaviuso
            Membru
            • 10.mar.2012
            • 167

            Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            Postat în original de cheluakame
            Parerea mea, evitati mesterii de la Romstal ...

            In cel mai simplu montaj ar arata cam asa:
            - Cazan - pompa - puffer/radiatoare/boiler

            Acum, exista situatii cand boilerul are pompa separata, exista situatii cand exista vana cu 3 cai pentru deviere sau combinare, exista instalatii cu butelii de egalizare a presiunii si pompa pe fiecare nivel, sau, chiar si instalatii fara nicio pompa, doar circulatie naturala prin stratificarea apei.

            Montarea pufferului in pod nu este o abordare foarte reusita, datorita greutatii mari, dar, si faptului ca podul nu este incalzit si pierderile pufferului sunt mai mari.
            Daca izolez o camaruta si pun un calorifer special pt puffer si grinzile permit e ok? Turul si returul puffer-centrala trebuie sa fie de PP-R de 25?

            Cum imi dau seama ce meseriasi sa evit si pe care sa-i aleg?

            Comentariu

            • danM
              Membru
              • 11.feb.2008
              • 199

              Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Cu Ladomat e cel mai bine, numai pretul este un pic ridicat. Pe langa Ladomat mai e nevoie de o pompa care sa duca apa din puffer in calorifere. Ar fi necesara o vana cu 3 cai ca sa mixezi apa din puffer cu apa care vine pe retur de la calorifere , asta depinde de cat de automatizata va fi instalatia.
              Postat în original de flaviuso
              Puteti detalia va rog? Din ce m-am documentat eu, e nevoie de pompa, am vazut undeva Laddomat 21, insa la Romstal mi-au spus ca as avea nevoie de o pompa normala, in plus si de o pompa pt boiler (ceea ce nu am momentan). Ma gandeam sa achizitionez si o vana cu 3 cai, dar tot la Romstal tehnicianul mi-a spus ca nu prea are sens.

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2394

                Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                Postat în original de flaviuso
                Daca izolez o camaruta si pun un calorifer special pt puffer si grinzile permit e ok? Turul si returul puffer-centrala trebuie sa fie de PP-R de 25?

                Cum imi dau seama ce meseriasi sa evit si pe care sa-i aleg?
                In mod normal se calculeaza diametrele, asa, estimativ, PPR-ul de 40-50 mm ar fi ok. Cel de 25 este prea mic si pierderile hidraulice sunt prea ridicate pentru termosifon, iar pentru pompa, ecartul va fi mare (diferenta dintre partea superioara si cea inferioara a pufferului va fi mare, deci energie stocata mai mica).

                Daca aveti o camaruta izolata, nu mai este nevoie de radiator, este ok doar pufferul. Cu radiator, caldura nu ar mai iesi prin izolatia pufferului, ar iesi mai repede prin radiator

                In opinia mea, laddomatul este prea scump, mai ieftin iesiti cu o pompa de recirculare si o vana cu 3 cai. Diferenta ar fi ca laddomatul stie si circulatia naturala / termosifon in cazul unei caderi de tensiune, evident daca si restul instalatiei este calculata astfel.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • orange
                  Incepator
                  • 23.iul.2014
                  • 1

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  buna seara am si eu o rugaminte nu ma prea pricep la sistemele de incalzire si am facut o schita pt viitoarea mea casa si vroiam sa stiu daca am gandit-o bine, traseul este marcat cu rosu caloriferele albastru si dimensiunea tevi!!incalzirea asi vrea sa o fac cu ppr prin placa daca se poate si sa o imbrac in protectie de burete care sa preia dilatarile aparute??ce ziceti astept orice sfat?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2394

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Ca si traseu este ok, nici prea lungi, nici cu schimbari de directie prea dese.

                    Despre diametre, ce necesar termic are casa, sau cum este termoizolata (tavan, pardoseala, pereti)?

                    Radiatoarele ce putere totala au data de producator?



                    Desi este putin off-topic, cu montarea cosului la exterior in zona respectiva, nu sunt de acord.
                    Eu as recomanda cosul montat la interior si cat mai aproape de coama casei, astfel nu va mai trebui asigurat static, nu mai este supus la intemperii care sa il raceasca sau sa il destabilizeze iar la el se poate monta o sursa de incalzire locala independenta de energie sau alte surse (spre exemplu un semineu), putand incalzi astfel casa chiar si in situatii de "avarie" (lipsa curent, defectare pompa, etc).
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Postat în original de orange
                      buna seara am si eu o rugaminte nu ma prea pricep la sistemele de incalzire si am facut o schita pt viitoarea mea casa si vroiam sa stiu daca am gandit-o bine, traseul este marcat cu rosu caloriferele albastru si dimensiunea tevi!!incalzirea asi vrea sa o fac cu ppr prin placa daca se poate si sa o imbrac in protectie de burete care sa preia dilatarile aparute??ce ziceti astept orice sfat?
                      Daca ati aplat la o firma de proiectare de arhitectura de ce nu ati apelat si la un proiectant de instalatii sa faca dimensionarile si calculele necesare ?

                      Comentariu

                      • stamate liviu
                        Incepator
                        • 03.aug.2014
                        • 1

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Comentariu

                        • Stefan_D
                          Incepator
                          • 03.iul.2013
                          • 75

                          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          Sunt pe ultima suta de metrii inainte de turnarea sapei (la mansarda) peste incalzirea prin pardoseala. Inainte de turnare voi pune plasa sudata, pt armare, peste placile cu nuturi. Atat perimetral cat si intre careuri voi lasa rost de dilatare. Nelamurirea mea ar fi urmatoarea: in dreptul rosturilor de dilatare dintre careuri trebuie sa intrerup armatura sau armatura trebuie sa fie continua pe toata suprafata incaperii/sapei?
                          Ultima editare de Stefan_D; 06.aug.2014, 18:20.

                          Comentariu

                          • Stefan_D
                            Incepator
                            • 03.iul.2013
                            • 75

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Sa inteleg ca nimeni nu poate sa ma ajute cu un raspuns argumentat?
                            Sau nu am postat in topicul care trebuie?

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              In prmul rand nu trebuie sa puneti armatura deaspra conductelor si atentie mare la sapa deoarece pentru incalzirea in pardoseala este o sapa speciala elastica.

                              Comentariu

                              • mirceapascal
                                Incepator
                                • 29.aug.2014
                                • 3

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Buna ziua ,

                                Sunt nou pe forum si am nevoie de ajutorul vostru pentru o multitudine de probleme .
                                Ma aflu in situatia in care am cumparat o casa care necesita o multitudine de lucrari , pe care din motive financiare sunt nevoit sa le fac eu insumi . Fiind in afara tarii nu pot apela la profesionisti , deoarece se practica niste tarife exagerate ( pentru mine , nu pentru locul in care ma aflu ) . Nu sunt chiar novice , insa sunt nevoit sa lucrez cu materiale cu care nu am mai lucrat pana acum .

                                Prima intrebare

                                Trebuie sa fac circuitul de incalzire interior . Precizez ca incalzirea este una colectiva , deseuri lemnoase.
                                Pentru a incastra in pereti de gips carton este corect aleasa solutia cu tuburi multistrat pe-xb al ? De cupru nici nu ma pot atinge.
                                Din cautarile mele pe forum nu prea este recomandat pexalul , insa am discutat cu mai multe persoane care au sistemul de incalzire incastrat de 7-8-10 ani fara a avea vreo neplacere pana acum .

                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...