Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Pe desenul ala trebuiau trecute si usile , geamurile , pozitia unde aveti gazul ....
    Problema este ca montata centrala in zona aceea , veti avea mari probleme . Nu va incalzi in veci . Va trebuie sa montati o pompa de circulatie , facute niste combinatii ....
    Intr-unul din holuri , ce va retine sa montati centrala ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      Este vorba de o centrala pe combustibil solid ( lemn ) nu gaz..
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Postat în original de coby
        Este vorba de o centrala pe combustibil solid ( lemn ) nu gaz..
        Am realizat si eu , dar tirziu . In tot cazul , solutia aleasa este complicata . Nu merge o simpla instalatie : telescopica " , nici daca o face de 1' ....poate cu o pompa suplimentara de circulatie ...greu de spus
        Daca ramine cazanul in pozitia aia , ar merge cu un pufer si o butelie de egalizare , cu doua circuite . Un circuit in primele camere , al doilea pt camerele din spate ... termostate , pompe separate ...dar se poate .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • bambusache
          Incepator
          • 01.dec.2015
          • 19

          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Buna ziua.
          -Deci in nici un caz o singura pompa(puternica) nu ar duce intreaga instalatie?
          -Puffer am ales sa pun de 1500 l
          -Ma puteti ajuta cu vreo schema,cum ati vedea dumneavostra instalatia?adica traseele,dimensiunea la tevi,instalarea daca este cazul vreunei pompe suplimentare(si in ce loc)Ce pompa principala sa iau si secundara...butelii de egalizare...
          Stiu ca va stresez insa nu am de unde sa cer pareri mai avizate...Va multumesc anticipat

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            Pt detaliile astea va trebuie un proiect , mers la fata locului , etc , deci bani ! Daca mergeti pe " mana internetului " , la realizarea unei instalatii de incalzire si ceva nu va functiona sau va fi prost proiectata veti suferi doar dvs intru cat nu aveti pe cine trage la raspundere .
            Daca tot nu doriti sa platiti un proiect , pt o siguranata mai mare ganditi va serios sa mutati pozitionarea centralei cum am sugerat mai devreme ,astfel veti avea 2 trasee stanga/ dreapta , fiecare cu pompa lui si sigur va functiona bine . In cazul in care ramane cum doriti dvs , pe langa pompe ( habar n am cate ) mai trebuie facuta si o echilibrare hidraulica a instalatiei ( manual ) care poate sa decurga bine sau nu ( aici e cu " cantec " ) .
            Bafta
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • bambusache
              Incepator
              • 01.dec.2015
              • 19

              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Am inteles.Cine ma poate ajuta cu intocmirea unui proiect?
              Contra cost bineinteles?un numar de contact ceva?
              Toate cele bune

              Comentariu

              • bambusache
                Incepator
                • 01.dec.2015
                • 19

                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                Buna ziua.
                Am schimbat pozitia Camerei Tehnice,asa cum mi-ati sugerat,undeva la mijlocul casei(m-a injurat bunica ca i-am stricat camara,dar asta este).
                Sper ca acum sa nu mai am probleme cu echilibrarea celor 2 trasee.Vreau sa plec cu un traseu in stanga(5 calorifere) si unul in dreapta(alte 5 caloifere).Instalatia as vrea sa o fac cu PPR compozit.Este ok daca pun un distribuitor din PPR de 40(am vazut ca este cel mai mare) si apoi sa llec cu ppr de 25 pe traseu iar legatura la calorifer sa fie cu ppr de 20?
                -as vrea sa pun cate o pompa de recirculare pe fiecare traseu,acestea se pun dupa ce ies din distribuitor pe tur sau pe retur?
                -Ca si cazane am ramas la urmatoarele modele pe gazeificare:
                ●Arca Aspiro 43 R(41 kw)
                ●Viessman 100S (40 kw)
                ●Atmos DC40GS(40kw) nu modelul SX(am vazut din poze ca este o diferenta intre ele in ceea ce priveste camera de ardere si GS este si mai scump)
                ●Termofarc FI-GS(40 kw)
                Care dintre aceste modele l-ati recomdat?am vazut la treaba doar Termofarc-ul si este chiar ok,nu stiu ce sa zic acum de automatizari...
                Mentionez ca orica dintre aceste cazane,va beneficia de puffer 1500l si un boiler cu 2 serpetine si panou solar.
                Va multumesc anticipat si astept cateva raspunsuri de la dumneavoastra.

                Comentariu

                • bambusache
                  Incepator
                  • 01.dec.2015
                  • 19

                  Sau BUDERUS LOGANO S171???
                  De acesta ce parere aveti?
                  Ultima editare de Consultant climatizare; 28.mar.2016, 21:01.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Ati ales ceva din lista mentionata?

                    Comentariu

                    • gmtiby
                      Living Legend
                      • 24.oct.2008
                      • 1192

                      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Postat în original de bambusache
                      Buna ziua.
                      Am schimbat pozitia Camerei Tehnice,asa cum mi-ati sugerat,undeva la mijlocul casei(m-a injurat bunica ca i-am stricat camara,dar asta este).
                      Sper ca acum sa nu mai am probleme cu echilibrarea celor 2 trasee.Vreau sa plec cu un traseu in stanga(5 calorifere) si unul in dreapta(alte 5 caloifere).Instalatia as vrea sa o fac cu PPR compozit.Este ok daca pun un distribuitor din PPR de 40(am vazut ca este cel mai mare) si apoi sa llec cu ppr de 25 pe traseu iar legatura la calorifer sa fie cu ppr de 20?
                      -as vrea sa pun cate o pompa de recirculare pe fiecare traseu,acestea se pun dupa ce ies din distribuitor pe tur sau pe retur?
                      -Ca si cazane am ramas la urmatoarele modele pe gazeificare:
                      ●Arca Aspiro 43 R(41 kw)
                      ●Viessman 100S (40 kw)
                      ●Atmos DC40GS(40kw) nu modelul SX(am vazut din poze ca este o diferenta intre ele in ceea ce priveste camera de ardere si GS este si mai scump)
                      ●Termofarc FI-GS(40 kw)
                      Care dintre aceste modele l-ati recomdat?am vazut la treaba doar Termofarc-ul si este chiar ok,nu stiu ce sa zic acum de automatizari...
                      Mentionez ca orica dintre aceste cazane,va beneficia de puffer 1500l si un boiler cu 2 serpetine si panou solar.
                      Va multumesc anticipat si astept cateva raspunsuri de la dumneavoastra.
                      V-as recomanda Arca Aspiro 43 R(41 kw) !

                      Comentariu

                      • solomonien
                        Incepator
                        • 30.nov.2012
                        • 90

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Buna ziua. Doresc sa fac traseul instalatiei termice ingropat in sapa. Ce tip de teava imi recomandati : pexal , polipropilena , pex izolat ?

                        Comentariu

                        • puricemarius
                          Incepator
                          • 10.mar.2013
                          • 56

                          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          buna ziua
                          de curand am montat centrala termica in apartament, nu eu ci o societate.
                          problema este ca la sufragerie, unde este traseul cel mai lung, ~5m tevile de caldura se dilata si se stramba.
                          pot rezolva in vre-un fel aceasta problema estetica?
                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Postat în original de puricemarius
                            ~5m tevile de caldura se dilata si se stramba.
                            pot rezolva in vre-un fel aceasta problema estetica?
                            Multumesc!
                            Despre ce material e vorba si cate prinderi sunt pe traseul respectiv ?
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2394

                              Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              Postat în original de puricemarius
                              buna ziua
                              de curand am montat centrala termica in apartament, nu eu ci o societate.
                              problema este ca la sufragerie, unde este traseul cel mai lung, ~5m tevile de caldura se dilata si se stramba.
                              pot rezolva in vre-un fel aceasta problema estetica?
                              Multumesc!
                              Lira de dilatare intr-o zona in care nu se observa.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • solomonien
                                Incepator
                                • 30.nov.2012
                                • 90

                                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Daca fac instalatia termica prin sapa (pentru radiatoare) , cu pex izolat mai am vreo problema cu eventualele dilatari ? Mai trebuie sa fac ceva pentru a nu avea surprize mai tarziu ?

                                Comentariu

                                Procesare...