Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    #61
    Am si eu 2 intrebari.

    1. depinde de nr de panouri si tipul acestora, lungime, traseu, deci mai multe detalii
    2. se face si prin distribuitor , dar mai putin
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • muncitor70
      Incepator
      • 12.oct.2009
      • 21

      #62
      sal am si eu o intrebare pt cineva care se pricepe, incerc sa anexez alaturi o schita si sa stiu daca boilerul si pufferul pot functiona prin termosifonare, daca sunt amplasate ca in schita. as scapa de problema supraincalziri centralei in caz ca se opreste curentul, precizez ca distanta pe inaltime de la partea de sus a centralei pana sub puffer( si boiler) este de 40 cm. asa fac si economie folosind doar o singura pompa, pentru calorifere
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • muncitor70
        Incepator
        • 12.oct.2009
        • 21

        #63
        se vede ca nu ma pricep la calc., nu a iesit cum am vrut, dar corectez aici:
        C = centrala
        B = puffer
        E = boiler
        A = calorifere
        P = pompa

        Comentariu

        • krysty94
          Incepator
          • 29.nov.2008
          • 7

          #64
          sal. vreau sa va arat o centrala termica facuta de mine

          sa-mi spuneti parerea voastra!






          vizualizati atasamentul!
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • krysty94
            Incepator
            • 29.nov.2008
            • 7

            #65
            nu zice nimeni o parere ceva?


            se intelege ceva din desen?

            ma-m straduit cat am putut mai bine!

            Comentariu

            • muncitor70
              Incepator
              • 12.oct.2009
              • 21

              #66
              se antelege , dar mi se pare cam scump , doar pt. 2 calorifere

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #67
                Postat în original de krysty94
                sal. vreau sa va arat o centrala termica facuta de mine [...]
                Cîte persoane credeţi că vor dezarhiva şi vor vizualiza imaginile Dvs.? Cred că cel mai bine ar fi fost să le fi ataşat direct.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • krysty94
                  Incepator
                  • 29.nov.2008
                  • 7

                  #68
                  Postat în original de muncitor70
                  se antelege , dar mi se pare cam scump , doar pt. 2 calorifere
                  daca si asta e scump; fi atent aici.





                  Centrala electrica murala LAING EHR 3 MINI: Puterea electrotermica maxima centrala electrica (kW): 3; Tensiunea nominala centrala electrica (V/Hz): 230 / 50; Curentul nominal absorbit de centrala electrica (A): 13,8;

                  Comentariu

                  • sorinake
                    Membru
                    • 21.aug.2007
                    • 255

                    #69
                    Dimensionare tevi intre centrala si calorifere

                    Centrala mea a fost montata de o firma anul trecut, impreuna cu 3 calorifere (doar).
                    am mai renovat camere si as dori sa mai pun calorifere.
                    Ma gandesc sa fac eu lucrarea, pentru ca nu mi se pare ceva foarte complicat si as economisi ceva bani.

                    Singura problema este ca nu stiu precis ce diametre de tevi ar trebui sa am.

                    exista un ghid, sau niste reguli ceva ?

                    de exemplu, de la caloriferul din bucatarie (deja montat) pana la cele din baie,wc servicu, hol... ar fi cam 15m, iar pe drum, mai sunt doua camere pe care inca nu le voi incalzi (nu pot monta caloriferele ca nu am zugravit). Pot merge pe teava de 15 pentru asa distanta ? Trebuie pus 18 pentru ca oricum mai am de pus calorifere ?

                    Mai am inca 15 metri intre bransamentul din sufragerie (fi 1 si caloriferul din dormitor....

                    mersi

                    Comentariu

                    • Inginerul_bv
                      Membru
                      • 18.oct.2009
                      • 129

                      #70
                      Daca stiai ca vrei sa extinzi reteaua, trebuia ca plecarea din centrala sa se faca minim cu teava de 18 pana cel putin la primele 2 calorifere din 5. Mai departe se poate pleca cu 15. Indicat ar fi chiar ca toata instalatia sa fie facuta in teava de 18. Caloriferele si apa din instalatie se vor incalzi mult mai repede si scade putin si consumul de gaz. De asemenea se menajeaza si pompa de apa a CT.
                      Cred ca ar fi mai bine sa te consulti cu un instalator cu experienta, sau chiar cu mai multi. Oricum parerile sunt impartite. Unii pur si simplu nu lucreaza decat cu 22 si 18, altii fac intreaga instalatie doar cu 15........
                      Depinde cat de mult se ramifica si in cate directii. O schita cred ca ar fi de mare ajutor.
                      Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                      Comentariu

                      • sorinake
                        Membru
                        • 21.aug.2007
                        • 255

                        #71
                        pai stiam ca vreau sa extind reteaua.
                        dar stiam ca vreau sa extind reteaua folosind o firma (pe genul: eu platesc si ei imi monteaza ei cu manopera si piese si scule ettc).
                        problema e ca intre timp am cam ramas fara ... bani, astfel incat as vrea sa rezolv de unul singur.
                        Cum am capatat si putina experienta in sudat cupru, atunci cand mi-am facut singur instalatia in baie.. cred ca ma descurc cu executia.
                        Acum intrebarea e cu partea de proiectare, unde nu ma pricep deloc. Daca nu e complicat as incerca.

                        atasez doua poze, una cu situatia actuala, si una cu situatia pe care mi-as dori-o.
                        in camera 1 (o veranda cu geamuri simple, multe) as pune un calorifer de 33 , mic, de 300, dar lung de 1300. Nu vreau sa se faca foarte cald pe veranda, doar sa imi ridice putin temperatura pe-acolo.
                        camera 2 e un hol, si acolo vine un calorifer, micut. 600 cred, sau poate gasesc unul mai ingust.
                        in camera 4 am 2 geamuri. am un necesar de vreo 1800w(conform cu calculul termic facut cu-n program gratis de pe net) asa ca pot pune ori un calorifer mai mare ... ori doua mai mici, pentru simetrie si pentru ca din ce-am inteles 2 mici sub 2 ferestre sunt mai bune decat 1 mare sub juma de fereastra.
                        camerele6,11,10 sunt o anexa cu baie, wc servici, si hol. as pune niste radiatoare mici sau portprosoape, doar in baie vine unul mai mare 600 cred.
                        celelalte camere, pe masura ce vor fi renovate (tencuiala, zugraveala, podele, etc) o sa aiba fiecare calorifer.

                        pe scheme am pus cu galben caloriferele, cu albastru teava de 22, cu verde este teava de 18, si rosu e teava de 15.
                        actual totul e pe 22 si 18 si doar racordurile de la tevi la calorifere sunt cu 15.

                        apreciez orice sfat, chiar si cel cu 'mai bine apelati la firma', in fond nu e foarte mare diferenta de pret, si probabil ca oricum trebuie chemati pentru a conecta cronotermostatul...

                        mersi anticipat.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • lucianvl
                          Incepator
                          • 26.oct.2008
                          • 5

                          #72
                          Buna,

                          Eu mi-am calculat caloriferele sa pentru o centrala de 9KW dar am folosit tevi de cupru si mi-am dat seama la final ca si tevile de cupru sunt un "calorifer".

                          Am calculat volumul de apa care circula prin tevi 0.018m cubi, 18 litri si as vrea sa stiu care este puterea degajata de acestea pentru a imi calcula centrala.

                          Merci

                          Comentariu

                          • muncitor70
                            Incepator
                            • 12.oct.2009
                            • 21

                            #73
                            va rog sa-mi spuneti si mie ce se intimpla, concret, daca se supraincalzeste o centrala pe lemne din fonta(in cazul in care se ia curentul, de ex.) , crapa elementii?, se topesc garniturile? va multumesc

                            Comentariu

                            • krysty94
                              Incepator
                              • 29.nov.2008
                              • 7

                              #74
                              greu de spus...probabil o sa cedeze unde este o imbinare mai slaba, dar poti sa pui o supapa de presiune care sa refuleze cand presiunea apei creste peste presiunea la care functioneaza centrale(depinde de centrala)sau exista un sistem cu acumulatori care mentine in functiune pompa de recirculare a apei chiar si dupa oprirea curentuui(cateva ore dupa care dai de bucluc)
                              am vazut la un tovaras care are centrala pe lemne, o protectie(supapa de refulare)care are un senzor in focar, iar cand temperatura creste f mult supapa refuleaza apa in afara casei

                              Comentariu

                              • muncitor70
                                Incepator
                                • 12.oct.2009
                                • 21

                                #75
                                multumesc de raspuns

                                Comentariu

                                Procesare...