Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1736

    Postat în original de Negulescu Corneliu
    Din noianul de vorbe spuse in postul anterior, sa selectam problema lipirii cu Loctite. Se poate lipi de coloana din fier returul din cupru sau pexal sau ppr ? Din acest punct de vedere, al rezistentei lipiturii, e de preferat un anume material ?
    Evident ca tine, atat timp cat produsul respectiv este gandit pentru aceste materiale. Ramane sa verifici asta.

    Problema ta este, insa, alta!.Tur si retur inaltate + diametru redus, + multe coturi Asta-i o combinatie mortala: circulatia apei in interiorul radiatoruli va fi data peste cap + micsorare din start a debitului + fiecare cot actioneaza ca (minim!) 70cm de teava asa ca nu am idee cat agent mai ajunge la bietu' corp de incalzire ... Per total nu-mi pare deloc o idee buna.

    Comentariu

    • bytzy2003
      Incepator
      • 13.aug.2010
      • 1

      Tub Pex Al

      Salut.

      Stie cineva unde gasesc tub PexAl si fittinguri foarte ieftine?

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 850

        Va rog sa-mi iertati ignoranta si sa-mi apreciati perseverenta. Am vazut la multe instalatii facute recent urmatoarea configuratie e tur un robinet (termostatat) , pe retur o piesa care seamana cu robinet (ceva cu un capac filetat sub care se afla un element de reglaj ce poate fi actionat cu surubelnita), in partea opusa turului aeresitorul, in partea opusa returului un capac de obturare.
        Va rog sa-mi spuneti ce este structura aia de pe retur, daca e robinet in ce imprejurari se foloseste. E bine sa se monteze caloriferul un pic inaltat catre aeresitor sau perfect orizontal ?
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          Ceea ce ai vazut este chiar Robinetul de Retur.
          Se foloseste in mod normal pentru a putea izola returul si implicti sa poti demonta caloriferul la nevoie.
          Este situatia normala, unele persoana utilizeaza robinet clasic de tur montat pe retur doar ignoranta si oricum arata mai rau din pdv. estetic. insa functional nu sunt probleme.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • piancada
            Membru
            • 01.feb.2010
            • 199

            Postat în original de marius_lmd
            daca folositi ct cu lemne NU se vor folosi conducte din pexal, ci cupru (recomandat), sau ppr fibra compozita (culoare verde), dar cel mai bine cupru pentru ca se merge pe temp relativ mari, iar cuprul se preteaza cel mai bine, chiar daca este in spatele rigipsului, nu iti face probleme, daca faci proba corespunzator la 6 atmosfere si nu snt probleme , nu vor fi nici pe viitor
            spor la lucru si cald la iarna :P
            cine spune ca nu se pot folosi tuburi multistrat ( probabil acelasi lucru cu pexal) ? Eu locuiesc in Italia si aici se face in permanenza asa ceva Nu stiu nimic despre tuburile care pleaca direct de la centrala termica (pe gaz, lemne, pelet) pana la conectori. De la conectori pleaca aproape intotdeauna tevi de 16. care ajung la calorifere

            Comentariu

            • Negulescu Corneliu
              Membru Marcant
              • 27.iun.2004
              • 850

              Postat în original de VYS
              Ceea ce ai vazut este chiar Robinetul de Retur.
              Se foloseste in mod normal pentru a putea izola returul si implicti sa poti demonta caloriferul la nevoie.
              In cadrul procesului inuman de demolare si recladire a propriului apartament am dat jos vechile calorifer de fonta ( ce viata, cata inertie, ce histerezis !). Am scurtat derivatiile din coloane si am montat pe ele niste robineti uzuali. Voi face, dupa montarea faiantei, in cupru racordurile la noile calorifere. Am repartitor pe tur. Mai e nevoie de robinet pe retur, daca tot e un robinet imediat la intrarea tevii returului in coloana ?
              Ar fi indiicat sa inclin un pic caloriferul asa incat aeresitorul sa fie cel mai sus sau trebuie perfect la orizontala ?
              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                Ce calorifere montezi?

                In mod normal nu este necesara o inclinare a caloriferului.
                Daca montezi robinere de izolare pe tur si retur la limita cu coloana nu mai ai nevoie de acel robinet de retur pe calorifer insa ai nevoie de un hollender pentru a putea demonta caloriferul la nevoie.

                Cum ai repartitor pe retur?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 850

                  Eh, cum se mai cunosc tinerii astia dupa graba cu care citesc ! Pai nu scrie clar ca am repartitor pe TUR ?
                  Nu am luat calorifere inca ! Apropo, ce-mi recomanzi pentru baie (portrosop?), bucatarie (montat mai sus, din motive de spatiu, marginea inferioara cam 10-20 cm peste nivelul unei mese, care nu sta sub el !), sufragerie (cam ce ai facut tu in dormitor dar il voi pune afara din camera, in "balcon"), dormitor (camera foarte bine izolata, inconjurata de alte camere)
                  Voi pune un hollender pe circuitul de retur din cupru !
                  Multumesc !
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    EU am citit bine insa am scris retur pentru ca ramasesem setat pe robinetul de retur.

                    Oricum, repartitor pe tur sau retur nu exista, poate robinet termostat ai vrut sa zici. Asa mai merge.

                    Apropo .. las-o in colo de tinerete ca a zburat.


                    Daca nu ai o baie mai mare de vreo 4 mp merge fara probleme un port-prosop ceva mai mare (inalt).
                    Da ce ai avut cu vechile calorifere de fonta? Pentru bucatarie eu am pus de aluminiu si nu regret deocamdata. Are deja vreo 6 ani.
                    In sufragerie am pus acum de tabla de otel, Ferolli. Sper sa tina 10 ani macar.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Negulescu Corneliu
                      Membru Marcant
                      • 27.iun.2004
                      • 850

                      Cand aud lumea ca le zice "repartitoare" mi se urca sangele la cap, de ce naiba le-o zice asa nu-mi pot explica, dar a intrat in folclor ! Da, robinete termostatate si emitator pe calorifer, sunt shmecher !
                      Vechile calorifere arata urat, nu le mai pot scoate la lumina: vopsite de cateva ori, cu nuante diferite, urme de flacara cand s-au montat robineltele alea, de cosmar ! Au si 50 de ani, cred ca sunt colmatate la greu !
                      Da, baia cam asa e, de bloc, am auzit pe aici si pareri contra portprosopului, dar nu mai tin minte ce i se reprosa.
                      Ce putere (parca asta e parametrul !) se preteaza pt. sufragerie/dormitor ?
                      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                      Comentariu

                      • coretweaker
                        Membru Marcant
                        • 16.iul.2010
                        • 887

                        Postat în original de Negulescu Corneliu
                        Cand aud lumea ca le zice "repartitoare" mi se urca sangele la cap, de ce naiba le-o zice asa nu-mi pot explica, dar a intrat in folclor !
                        Este impropriu folosit termenul dar idea (lor) era ceva de genu': "repartitoare de costuri", adica pe baza lor ti re "repartizeaza" suma din factura. Sa le traiasca limba romana... ha ha.

                        Comentariu

                        • piancada
                          Membru
                          • 01.feb.2010
                          • 199

                          Postat în original de Negulescu Corneliu
                          Cand aud lumea ca le zice "repartitoare" mi se urca sangele la cap, de ce naiba le-o zice asa nu-mi pot explica, dar a intrat in folclor ! Da, robinete termostatate si emitator pe calorifer, sunt shmecher !
                          Vechile calorifere arata urat, nu le mai pot scoate la lumina: vopsite de cateva ori, cu nuante diferite, urme de flacara cand s-au montat robineltele alea, de cosmar ! Au si 50 de ani, cred ca sunt colmatate la greu !
                          Da, baia cam asa e, de bloc, am auzit pe aici si pareri contra portprosopului, dar nu mai tin minte ce i se reprosa.
                          Ce putere (parca asta e parametrul !) se preteaza pt. sufragerie/dormitor ?

                          si pe la noi (nu doar in Ro) se numesc REPARTITOARE de caldura = repartizeaza consumul de caldura (intre CALORIFERE) sau diferite "periferici" destinati a incalzi , care se gasesc in acelasi circuit

                          Comentariu

                          • mitluc
                            Incepator
                            • 18.feb.2009
                            • 6

                            Am si eu o nelamurire, si sper sa ma poata ajuta cineva. La o centrala cu tiraj fortat, instalatia la calorifere a fost facuta ca in schema la punctul A. Problema ar fi ca in continuarea ultimului calorifer din baie, am pus teu pe tur si retur, si am montat inca un calorifer in mansarda, dar apa calda nu vrea sa urce si la ultimul calorifer de la etaj. Daca as modifica instalatia la caloriferele de jos ca in figura B, as avea sanse sa am caldura si la ultimul calorifer?
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Stefan51
                              Incepator
                              • 02.apr.2010
                              • 6

                              Postat în original de mitluc
                              Am si eu o nelamurire, si sper sa ma poata ajuta cineva. La o centrala cu tiraj fortat, instalatia la calorifere a fost facuta ca in schema la punctul A. Problema ar fi ca in continuarea ultimului calorifer din baie, am pus teu pe tur si retur, si am montat inca un calorifer in mansarda, dar apa calda nu vrea sa urce si la ultimul calorifer de la etaj. Daca as modifica instalatia la caloriferele de jos ca in figura B, as avea sanse sa am caldura si la ultimul calorifer?

                              Comentariu

                              • Stefan51
                                Incepator
                                • 02.apr.2010
                                • 6

                                nici o sansa apa este curva si se duce pe unde este mai usor in figura 1 caloriferul e o punte prin care curge usor apa si nu are nici o sansa sa urce in b am o nelamurire ai vrea sa legi caloriferul in diagonala doar pe tur? cel mai simplu rezolvi problema daca intri cu coloana in burta teului si sa mergi la cele doua calorifere din aripi evident dupa ce ai pitors t-ul cu un cot de 90nr1 bafta

                                Comentariu

                                Procesare...