Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 982

    incercati sa inchideti de tot by pass ul de pe inalta temperatura
    verificati si distribuitorul de pe radiatoare sa fie deschis lla max
    verificati filtrul y
    eventual daca este cazul verificati setarea pompei din centrala
    refuz sa cred ca este necesara o a doua pompa
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • ovidiu1973
      Membru
      • 09.apr.2010
      • 135

      Producatorul recomanda sa las bypass de inlata temperatura deschis. Din manual :"the primary high temperature bypass (2) is used to recirculate hot water on the boiler return; in this way, the return water has a higher
      temperature. It is advised to open the bypass if boilers require recirculation for optimal operation and if several UNIMIX units are installed
      in the same building and powered by a single boiler."

      Robinetii de pe tur din distribuitor cu radiatoare sunt deschisi la maxim, robinetii de pe fiecare retur al radiatoarelor deschisi la maxim, filtru Y curatat de 2 ori (a doua oara a fost curat)

      Am facut din nou un test:
      - tur incalzire pardoseala - inchis
      - retur incalzire in pardoseala - inchis
      - robinetul cu cap termostatat de incalzire in pardoseala inchis.
      - 3 radiatoare de la etaj deschise.

      Pompa centraei este setata pe maxim, centrala este in regim de incalzire (si flacara si pompa in functiune).

      Cele 3 radiatoare se comporata relativ la fel (partea de jos nu se incalzeste).

      Eu totusi cred ca este nevoie de o pompa si acest lucru este din cauza diametrului de 28.

      Iata ce scrie in manualul de instalare la Vaillant:
      "Aveţi în vedere ca, la racordarea unei moliciuni hidraulice, diametrul conductelor de racordare între aparat şi moliciune să nu fie mai mare de 22 mm."

      Revin totusi cu intrebarea mea, unde ar trebui sa montez o pompa ? Langa centrala sau in distribuitor de calorifere pozitionat la etaj (putin cam dificil) ?
      Ce caracteristrici ar trebui sa aiba pompa ?

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 982

        nu cunosc in detaliu blocul hidraulic prezentat dar am impresia ca by passul este montat in fata robinetilor de izolare .
        asa ca incercati sa inchideti by passul ,lasati in pace indicatiile producatorului.
        diametrul tevii marit spre etaj nu conduce la necesitatea unei a doua pompe
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Ar trebui facut un calcul de dimensionare a pompei si verificat inainte de a cumpara o noua pompa.

          Aveti cumva proiectul dupa care s-a executat instalatia ?

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 982

            si cu pompa ce va face???? o va lega in serie cu cea din centrala ?? nu asta este solutia ,undeva este o greseala de reglaj sau de proiectare/executie
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • ovidiu1973
              Membru
              • 09.apr.2010
              • 135

              Din pacate, nu exista un proiect (greseala mea).
              Orice vanzator din zobna mea nu imi oferea mai mult de un distribuitor si niste conducte, sau cel putin nu ma convins ca ar stii sa imi ofere mai mult decat stiam si eu. (poate am gresit). Singurul vanzator care imi oferea si un proiect erau cei de la Rehau (care sunt destul scumpi).

              Am gresit ca nu am avut un proiect, m-am documentat eu si o firma din Bucuresti mi-a livrat intreg sistemul pe care l-a montat o echipa cu ceva experienta la montaj dar mai putine cunostine pe partea de reglaj.

              Faptul este consumat, deci revin la problema:

              @termoadi, am sa incerc sa inchid baypass-ul de inalta temperatura si am sa revin cu un raspuns (azi nu cred ca o sa ajung).

              Problema de exceutie consta in faptul ca nu s-a plecat cu 2 circuite separate din centrala, unul de ip si unul pt calorifere. Este un singur circuit de 28 care se ramifica la distribuitorul de ip.

              @Consultant climatizare: Asa ma gandeam si eu sa cumpar o pompa si sa o montez in serie cu cea de la centrala.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Nu sa o montati in serie cu cealalta ci sa o inlocuiti pe cealalta. Astfel incat pe circuit sa ramana o singura pompa.

                Comentariu

                • ovidiu1973
                  Membru
                  • 09.apr.2010
                  • 135

                  Adica sa o schimb pe cea existenta in interiorul centralei ?

                  Voi pierde garantia centralei !

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 982

                    daca este necesara montarea unei alte pompe ,ar trebui montata o BEP si apoi pompa noua ,asta ca sa nu interveniti in centrala.
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • cristian1978
                      Incepator
                      • 18.oct.2010
                      • 15

                      instalatie calorifere

                      buna ziua!imi puteti spune si mie cum pot sa-mi fac instalatia de la centrala la calorifere.am tot ce-mi trebuie,inclusiv scule.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • cristian1978
                        Incepator
                        • 18.oct.2010
                        • 15

                        instalatie

                        si etajul
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • ovidiu1973
                          Membru
                          • 09.apr.2010
                          • 135

                          Postat în original de termoadi
                          daca este necesara montarea unei alte pompe ,ar trebui montata o BEP si apoi pompa noua ,asta ca sa nu interveniti in centrala.
                          Imi recomadati sa montez un BUTELIE DE EGALIZARE chiar daca nu exista o ramificatie? Nu pot ramific linga centrala, circuitul este ramificat deja "sub pardoseala"
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 982

                            da ,dar eu totusi nu cred ca pompa este de vina
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Re: instalatie calorifere

                              Postat în original de cristian1978
                              buna ziua!imi puteti spune si mie cum pot sa-mi fac instalatia de la centrala la calorifere.am tot ce-mi trebuie,inclusiv scule.
                              Cu ce informatii va putem ajuta, cum sa faceti distributia catre radiatoare sau cu dimensionarea retelei ?

                              Comentariu

                              • cristian1978
                                Incepator
                                • 18.oct.2010
                                • 15

                                instalatie

                                buna ziua!nu stiu sa fac distributia catre radiatoare.ma puteti ajuta?
                                Si dimensionarea retelei daca se poate.multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...